سردار احمد عبداللهی:

پزشكان دفاع مقدس همچنان در متن انقلاب اسلامي حضور دارند

به گزارش نویدتهران،معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشکی سپاه گفت:این گردهمایی های سالانه در حقیقت به مثابه یک تجدید پیمان و میثاق میان پزشکان زمان جنگ است که ما می بینیم همه آنها همچنان در متن انقلاب اسلامی حضور دارند، به آرمان های شهدا وفادارند و هنوز هم آماده اند جان خودشان را برای دفاع از اسلام فدا کنند.

سردار دکتر احمد عبداللهی معاون امداد، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي سپاه در ششمین آیین اهدای جایزه ملی شهید دکتر رهنمون و هشتمین کنگره علمی طب رزم اظهار داشت:ما در بیمارستان های صحرایی دوران دفاع مقدس، برای اولین بار در دنیا اقدامات و جراحی‌های بسیار پیچیده از جمله جراحی مغز و اعصاب انجام می دادیم.

سردار عبداللهي در تشريح هدف برگزاري آيبن اهداي جايزه ملي شهيد دكتر رهنمون گفت:یکی از مهمترین اهداف و مقاصدی که در برگزاری این آئین داریم، پاسداشت مقام شامخ شهدای عرصه بهداشت و درمان کشور است.

وی با اشاره به خدمات و فداکاری های جامعه بهداشت و درمان در دوران دفاع مقدس خاطرنشان ساخت:ما به دنبال نماد سازی فرهنگی با عناوین و محتوای فاخر هستیم. خدمات بخش بهداشت و درمان برغم نقش برجسته و سابقه درخشانی که در دوران دفاع مقدس داشته است، متأسفانه مورد غفلت واقع شده و ما خلاء یک حرکت و جریان که فداکاری های جامعه پزشکی را به مردم نشان بدهد حس می‌کردیم.

دبیر ششمین آیین اهدای جایزه ملی شهید دکتر رهنمون افزود:با چنین انگیزه ای، از سال 1390 به همت معاونت بهداشت، امداد و درمان آموزش پزشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این ایده مطرح شد که با طراحی جایزه ملی شهید دکتر رهنمون، بتوانیم علاوه بر پاسداشت شهدای والامقام عرصه بهداری دفاع مقدس و تجلیل از خانواده های آنها، امکانی برای معرفی و تقدیر از الگوهای برتر جامعه پزشکی و ترویج ارزش های انقلابی در جامعه نظام سلامت کشور داشته باشیم.

وی ادامه داد:خوشبختانه این برنامه توسط ریاست وقت ستادکل نیروهای مسلح به تأیید مقام معظم رهبری رسید و برکت آن را در پنج دوره برگزاری این آیین به خوبی حس می کنیم و امیدواریم خداوند توفیق تداوم این حرکت را به همه ما بدهد.

دکتر عبداللهی با برشماری شرایط و شاخصه های انتخاب برگزیدگان برای دریافت جایزه ملی شهید رهنمون افزود:شاخص های عمومی ما مشهور بودن به اخلاق اسلامی است. فرد باید اسوه و الگوی اخلاق، ایثارگری و فداکاری و به تعبیری مدافع و مروج ارزش های دینی باشد. یک پزشک متدین که با اندیشه، اخلاق و عملکرد خود، ارزش‌های دینی و انسانی را ترویج دهد.

معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشکی سپاه تصریح کرد:از شرایط اختصاصی برگزیدگان این است که آن فرد از خانواده شهدا به ویژه شهدای والامقام جامعه پزشکی کشور باشد. با برگزاری سالانه این برنامه، قصد داریم از پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران، بهیاران، امدادگران و حتی راننده عزیز یک آمبولانس که در دفاع مقدس در حوزه پزشکی از خود مجاهدت و رشادت بزرگی نشان داده است، تقدیر کنیم. این عزیزان در گام اول انتخاب می‌شوند و این مهمترین ویژگی و بالاترین معیار ما برای انتخاب مصادیق اهدای جایزه است.

وی با اشاره به جانبازان عرصه طب رزم گفت:ما پزشکانی داریم که سالها در اسارت دشمن بعثی بودند. پزشکانی که 60 تا 70 جانبازی درصد دارند. پزشکانی که اعضای بدنشان را اهداء کردند و در این بخش هم برگزیدگانی خواهیم داشت.

دکتر عبداللهی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست گفت:مقام معظم رهبری بارها درمورد انتقال فرهنگ و معارف دفاع مقدس به نسل های بعد و بهره برداری از گنجینه دفاع مقدس تأکید فرموده اند. اعتقاد ما این است که برگزاری این برنامه ها، گامی در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری است.

وی افزود:برگزاری این برنامه ها، یادآوری خدمات طب رزم در جنگ و گردهمایی همرزمان قدیمی است، آن هم در مکانی که تداعی‌کننده خاطرات تلخ و شیرین بسیاری برای همه ماست. این گردهمایی های سالانه در حقیقت به مثابه یک تجدید پیمان و میثاق میان پزشکان زمان جنگ است که ما می بینیم همه آنها همچنان در متن انقلاب اسلامی حضور دارند، به آرمان های شهدا وفادارند و هنوز هم آماده اند جان خودشان را برای دفاع از اسلام فدا کنند.

سردار عبداللهی خاطرنشان کرد:وقتی پزشکان عزیز ما به میعادگاههای دلدادگان خدایی در مناطق جنگی می آیند، اشک از چشمانشان جاری می‌شود و مجذوب مغناطیس معنوی و مذهبی مشهد شهدای مظلوم دفاع مقدس می شوند. در حقیقت یک موج معنوی ایجاد می شود که نشان می دهد اگرچه غفلت ها و کم کاری هایی داشته ایم، اما شهدا را فراموش نکرده ایم و به آرمان‌هایشان وفادار هستیم.

سردار عبداللهی با اشاره به پیشرفت های ایران در عرصه های مختلف پزشکی خاطرنشان کرد:ما در زمان جنگ تحمیلی در بیمارستان های صحرایی، برای اولین بار در دنیا جراحی مغز و اعصاب و اقدامات و جراحی های بسیار پیچیده و گسترده توسط پزشکان انجام می دادیم و اگر امروز شاهد پیشرفت در عرصه پزشکی کشور هستیم و در بخش های مختلف در دنیا حرف برای گفتن داریم، آن را باید مرهون تجربیات دفاع مقدس بدانیم.