رئیس پلیس آگاهی پایتخت خبر داد؛

پرونده جعل ۳۷ میلیارد تومانی در پلیس آگاهی

به گزارش نویدتهران، رئیس پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری ۶ عضو یک گروه از جاعلان حرفه ای خبر داد که قصد داشتند پس از برداشت غیرمجاز ۳۷ میلیارد تومانی از کشور خارج شوند .

سردارعلیرضا لطفی در توضیح این خبر گفت: اوایل سال ۱۳۹۸ ، در پی طرح شکایت معاونت حقوقی یکی از بانک های خصوصی مبنی بر دریافت تسهیلات بانکی توسط یک شرکت، پرونده مقدماتی در این رابطه تشکیل و برای رسیدگی در اختیار پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .

وی افزود: در همان تحقیقات اولیه مشخص شد فرد یا افرادی با تأسیس و ثبت یک شرکت صوری و به بهانه تأسیس یک کارخانه تولیدی اقدام به دریافت بیش از ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات بانکی کرده و پس از آن متواری شده اند .

سردار لطفی ادامه داد: با بررسی اسناد و مدارک ارائه شده از سوی شرکت به بانک، کارآگاهان دریافتند شرکت به نام یک خانم ثبت شده که در ادامه با شناسایی محل سکونت این خانم بازنشسته در شمال شرق تهران مشخص شد وی هیچ اطلاعی از ثبت شرکت به نام خود ندارد .

وی بیان کرد: کارآگاهان با بررسی شواهد و مستندات اطمینان پیدا کردند که با یک گروه حرفه ای از افراد جاعل و کلاهبردار رو به رو هستند؛ لذا در شرایطی که کمترین اطلاعات در خصوص هویت واقعی این افراد وجود داشت با اقدامات ویژه پلیسی موفق به شناسایی هویت ۶ عضو این گروه از جاعلان و کلاهبرداران شدند .

این مقام ارشد انتظامی افزود: همزمان با ادامه تحقیقات برای دستگیری اعضای این گروه از جاعلان، رسیدگی به یک پرونده جعل و برداشت غیرمجاز از حساب یک شرکت ساختمان سازی معتبر به ارزش ۲۴ میلیارد تومان نیز به پلیس آگاهی ارجاع شد که بررسی و تطابق اسناد و مدارک این پرونده با مدارک پرونده ۱۳ میلیارد تومانی ، همگی حکایت از آن داشت جاعلان حرفه ای این پرونده به شیوه ای مشابه در هر دو پرونده اقدام به جعل مدارک کرده اند به گونه ای که در پرونده اخیر ۲۴ میلیارد تومانی نیز با جعل مدارک شناسایی و حساب بانکی متعلق به مدیرعامل شرکت، این مبلغ میلیاردی را از حساب شرکت برداشت کردند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ خاطرنشان کرد: همزمان با قطعی شدن جعل و کسب مال نامشروع توسط این گروه در هر دو پرونده ، کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی با شناسایی مخفیگاه این ۶ نفر در منطقه قلعه حسن خان ، طی چند عملیات همزمان اقدام به دستگیری تمامی آنها کردند .

سردار لطفی گفت: با انتقال متهمان به پلیس آگاهی در همان تحقیقات اولیه مشخص شد آنها قصد داشتند تا با تبدیل مبالغ به دست آمده به دلار و یورو ، پول ها را از کشور خارج کنند اما با دستگیری تمامی اعضا گروه و کشف وجوهات تبدیل شده به ارز عملا هیچ گونه پولی از کشور خارج نشده و در حال حاضر ، تحقیقات تکمیلی برای شناسایی حساب بانکی متعلق به متهمان و همچنین شناسایی دیگر جرایم ارتکابی آنها در دستور کار کارآگاهان قرار گرفته و رسیدگی به پرونده در مراحل مقدماتی قرار دارد .