تخت‌روانچی:

پرونده برجام دوباره باز نخواهد شد

تخت روانچیمعاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه گفت: پرونده برجام دوباره باز نخواهد شد و ما به هیچ وجه اجازه این کار را نخواهیم داد.

مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه عصر امروز (جمعه ۲۴ دی‌) در حاشیه مراسم ختم پدر حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت امو رخارجه در جمع خبرنگاران درباره نشست کمیته مشترک ۵+۱ و ایران درباره شکایت ایران از آمریکا درباره نقض برجام از سوی آمریکایی‌ها گفت: این جلسه بنا به خواست ایران و برای رسیدگی به شکایت ایران از دولت آمریکا به خاطر بدعهدی‌هایی که در یکسال گذشته داشت است تشکیل شد و در بیانیه‌ای که در انتهای جلسه صادر شد هم به نامه‌ای که آقای ظریف درباره شکایت ایران نوشته اشاره شده و هم تاکیدی بر اجرای برجام به بهترین نحو ممکن شده است.

به گزارش نوید تهران، وی با بیان اینکه در طول مذاکرات تمام اعضا تاکید داشتند که به هیچ وجه نباید اجازه سوءاستفاده از برجام داده شود، گفت: هیئت آمریکایی در این نشست تایید کرد هیچ آثار اجرایی درباره تمدید تحریمها علیه ایران نخواهد داشت.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ادامه داد: در بیانیه‌ای که در پایان این نشست صادر شد بر اجرای کامل و صحیح برجام از سوی تمام طرفین تاکید شده است.

تخت‌روانچی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه با گذشت یک سال از برجام این توافق چه آثاری در پی داشته است گفت: برجام آثار مثبتی داشته اما با مشکلاتی هم مواجه بوده‌ایم که این مشکلات را به صورت شفاف با مردم در میان گذاشته‌ایم و یکی از مشکلات بدعهدی‌های آمریکاییها بوده که ما در گفت‌وگوهای اخیر در وین به آن اشاره کردیم و در این نشست همه اعضا با این نظر ایران که نباید اجازه داد در روند اجرای برجام مشکلی به وجود آید موافق بودند.

وی در پایان با اشاره به سخنان اخیر گزینه پیشنهادی ترامپ برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر بازنگری در برجام تصریح کرد: ما بارها تاکید کرده‌ایم که پرونده برجام به هیچ وجه دوباره باز نخواهد شد و ما اجازه این کار را نخواهیم داد و این موضوع موضع تمامی اعضای ۵+۱ است.