معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری:

پرداخت تسهیلات رونق تولید به بیش از ۲۸ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی، معدنی و کشاورزی

به گزارش نویدتهران،معاون طرح و برنامه وزارت صنعت ، معدن و تجارت ازبرگزاری ۴ نشست شورای معاونین در سال جدید در جهت حمایت از کالای ایرانی و بر اساس تاکید وزیر صنعت ، معدن و تجارت خبر داد و پروژه‌ها و راهبردهای این وزارتخانه را در سال جدید تشریح کرد.
رضا رحمانی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران، افزود: طرح نوسازی ناوگان تجاری کشور که بخش عمده آن در حوزه کار وزارت صنعت ، معدن و تجارت است و برنامه های مفصلی دارد هدف گذاری شده، که ازاین فرصت در جهت تقویت تولید داخل استفاده می شود .

وی افزود : تولید پوشاک به عنوان پروژه ویژه امسال تعریف شد و همه استانهای کشور برنامه مفصلی در این زمینه دارند ، پوشاک به عنوان صنعت با سابقه و باقدمت درکشور پیش نیاز اولیه انسانهاست و سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعی ایران مسوول پروژه شد که حتما منجر به اشتغال زایی خواهد شد و تعریف جدید در حمایت ازکالای ایرانی است که عملیاتی می شود و پایش منظم انجام خواهد شد.

رحمانی تصریح کرد : در نوسازی صنایع به عنوان اقدام مهم برای رقابت پذیری صنایع و نفوذ فناوری و حوزه مصرف بهینه انرژی که منجر به نتایج خوبی می شود طرحهایی تعریف شده است و معاونت صنایع مسوول اینکار شد و اینکه طرح بر روی چه رشته های صنعتی و رشته هایی از صنوف تولیدی انجام شود برنامه ریزی شده است .

این مقام مسوول وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت تصریح کرد : در حوزه معادن امسال سال پرباری خواهد بود، از پروژه های مهم فعال سازی معادن کوچک است و ظرفیتهای معدنی هم در کشورهست همچنین تکمیل زنجیره معادن از فولاد تا مس و …در برنامه های این حوزه دیده شده است .

وی در ادامه با اشاره به برنامه های وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت در حوزه های فرهنگی تصریح کرد : در حوزه فرهنگی و آری به تولید ملی و خرید کالای ایرانی پروژه عملیاتی تعریف شده و در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز که پروژه هایی در گذشته آغاز شده بود امسال نیز پیگیری می شود آثارو نتایج آن ارزیابی شده و شاه بیت آن پروژه ، بحث رونق تولید و تامین مالی واحدهای کوچک و متوسط بود .

وی ادامه داد : ۱۰ هزار واحد کوچک و متوسط به مبلغ ۲۰ هزارمیلیارد تومان توسط شبکه بانکی تامین مالی شد و خوشبختانه بانکها در این زمینه همراه بودند و استانداری ها و کارگرههای تسهیل و کارگروه ملی در ستاد وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت و وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و وزارت کشاورزی ، گردشگری و وزارت کار همراهی کردند و تا این لحظه ۲۸ هزارو ۵۲۹ واحد کوچک و بزرگ اعم از صنعتی و معدنی ، کشاورزی و گردشگری از این تسهیلات استفاده کردند .

به گفته وی در این طرح ۲۰ هزار میلیارد تومان هدفگذاری شده بود و تا این لحظه این عدد را رد کرده ایم و ۶ هزار واحد جدید قرار بود به بهره برداری برسد که خوشبختانه محقق شد .

وی تاکید کرد : هیچ اعتبار دولتی مصرف نشده است و همه ازمحل آورده متقاضیان و کمک بانکها بوده است.

رحمانی همچنین از صدور حدود ۵ هزار و ۸۵۱ فقره پروانه بهره برداری در سال ۹۶ خبر داد و افزود : ۲۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بر این اساس انجام شد و در مجموع ۱۰۳ هزار و ۴۵۵ نفر در این حوزه اشتغال جدید ایجاد شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن از نظر تعداد ۳٫۵ درصد و از لحاظ اشتغال ۱۹٫۲ درصد افزایش نشان می دهد.

وی افزود: ۲۰ هزا رو ۷۶۷ فقره جواز تاسیس در سال گذشته صادر شد که اشتغال پیش بینی شده بر روی این جواز تاسیس ها ۴۷۶ هزار نفر خواهد بود .

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: روند ها صعودی بوده و ۲۱٫۸ درصد درخواست جواز تاسیس در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ افزایش یافت که نشان از رغبت به ایجاد کسب و کار و واحدهای جدید بیشتر شده است و در بخش معدن ۹۹۸ فقره پروانه اکتشاف صادر شد که ۲۵٫۵ درصد رشد نسبت به سال قبل داشته است.

وی اضافه کرد : اشتغال پروانه بهره برداری معدنی ۵ هزارو ۹۳۸ نفر بوده است که ۴۷٫۵ درصد رشد داشته است همچنین برق مصرفی مشترکین در سال ۹۶حدود ۷٫۹ درصد افزایش داشت ، مصرف گاز طبیعی ۴٫۵ درصد ، حمل و نقل جاده ای کالاهای داخلی نیز ۹٫۷ درصد و ترانزیت ۲۰ درصد رشد کرد.

به گفته وی سال ۹۶ روند تولیدات اکثر کالاها به خصوص کالاهای منتخب مورد پایش، رشد داشته است و این نوید را می دهد که در صورت تداوم این امر به رونق خوبی منجر شود.

رحمانی ادامه داد : در سال ۹۶ اقدامات مهم وزارتخانه اصلاح ساختارها بوده است چرا که بهبود فضای کسب و کار در حوزه فظایف وزارت صمت است و بر این اساس در حوز صدور مجوزها و در کاهش زمان اخذ مجوز بهبود محسوسی داشتیم همچنین وزارت صنعت ، معدن و تجارت در توسعه دولت الکترونیک ،‌ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد و شناسایی گلوگاهها نیز دستاوردهای خوبی داشته است .

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت ، معدن و تجارت در حوزه اطلاع رسانی و شفاف سازی اطلاعات اقدامات خوبی انجام شده است و سامانه ها گسترش یافت و چند سامانه جدید آغاز به کار کرد مردم بیشتر به اطلاعات دسترسی دارند و شفاف سازی شده در تصمیم گری و مبارزه با فساد کمک خواهد کرد .

وی ادامه داد : در بودجه ۹۷ حوزه اشتغال جزو اولویتها دیده شده و در حوزه اشتغال و صادرات و نوسازی و معادن امسال ردیفهای بودجه خوبی اختصاص داده شد .

رحمانی تصریح کرد : یک پروژه هم در حال کار داریم و طرحی از اواخر اسفند شروع شد شناسایی ظرفیتهای تولید ملی در جهت عمل به راهبردها و درون زایی که همه استانها درگیر شدند و تا تیرماه آمار نهایی ظرفیتهای صنعتی و واحدهای فعال و غیر فعال و .. نهایی و شفاف و بروز می شود .

یکی از پیش نیازهای استراتژی صنعت نیز این است که اطلاعات و پروژه ها بروز و شفاف شود و بدین منظوربا برخی دستگاههای خدمات رسان و در حوزه عملکرد و اقدامات تکمیل زیر ساختها و زنجیره فولاد و بسیاری موارد همکاری خود را شروع کردیم.