وزيرآموزش و پرورش خبرداد:

پرداخت بالغ بر ۱۰هزار ميلياردتومان از مطالبات فرهنگيان و تمام بدهي هاي آموزش وپرورش به بيمه ها

وزيرآموزش و پرورش در نشست خبري با اصحاب رسانه، از پرداخت بيش از۱۰هزارميلياردتومان از مطالبات فرهنگيان خبر داد.

پيش از ظهر امروز فخرالدين احمدي دانش آشتياني در نشست خبري با اصحاب رسانه در ساختمان مركزي وزارت آموزش و پرورش، با ارائه گزارشي از برنامه هاي كوتاه مدت آموزش وپرورش در شش ماهه اخير، اظهاركرد: تاكنون بيش از۱۰ هزار ميليارد تومان از مطالبات فرهنگيان را پرداخت نموده ايم كه شامل پاداش بازنشستگان، معوقه هاي حق التدريس ها، حقوق دانشجومعلمان و … مي شود.

به گزارش نویدتهران،وي از پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگي سال ۹۵ در۲۰ استان خبر داد وافزود: در برنامه ششم توسعه، حكمي را آورده ايم كه نظام پرداخت هاي معلمان را از سايركارمندان متمايز مي سازد و در اين چارچوب درحال تدوين برنامه اي براي ارسال به هيئت دولت هستيم.

وزيرآموزش وپرورش از تسويه كامل بدهي هاي آموزش وپرورش به شركت هاي بيمه نیزخبرداد و اضافه كرد: كاهش حجم بخشنامه ها به مدارس، ارتقاي کیفیت خدمات به فرهنگيان در ستادهاي اسكان نوروز ۹۶ ، تمركززدايي و تفويض اختيار به استان ها از جمله برنامه هايي است كه در چند ماه اخير، در اين وزارتخانه صورت گرفته است.

عضوكابينه تدبير واميد با اشاره به ضرورت تغييردر ساختار مدارس، ‌خاطرنشان كرد: براي پررنگ كردن نقش معلم، والدين و دانش آموزان در اداره مدارس، برنامه هايي را در دستور كار داريم.

دکتردانش آشتياني در پاسخ به سؤالي در مورد اجراي سند ۲۰۳۰ عنوان كرد: اجراي اين سند در ايران در راستاي سند تحول بنيادين صورت مي گيرد، طبق قوانين يونسكو، اگر موردي در سند ۲۰۳۰ با اعتقادات يك كشور مغايرت داشته باشد، اجراي آن منتفي است، بنابراين برابري جنسيتي كه در سند ۲۰۳۰ آمده وموضوع انتقاد برخي هاست، ‌قابليت اجرايي ندارد.

وي در پاسخ به اين سؤال كه اگر محتواي سند ۲۰۳۰ در سند تحول وجود دارد چه نيازي به اجراي آن است، بايد گفت: اجرايي اين سند و مشاركت ايران در جلسات سالانه يونسكو، كشورهاي دنيا را در جريان ميزان پوشش تحصيلي در ايران قرار مي دهد.

در هدايت تحصيلي اجباري نيست

وي درپاسخ به سؤال خبرنگاري درخصوص هدايت تحصيلي گفت: براساس آنچه در سند تحول آمده است، موضوع هدايت تحصيلي بايد از دوران ابتدايي آغاز شود و با تغييراتي كه در ساختار مدارس صورت مي گيرد، معلمان با آموزش مهارت ها به دانش آموزان، علاقه و استعدادهاي آنها را در رشته هاي مختلف،كشف و در طول دوره تحصيلي به سمت رشته موردنظر، هدايت مي كنند.

وزيرآموزش وپرورش خاطرنشان كرد: عدم اجبار در انتخاب رشته، آگاهي بخشي به خانواده ها از طريق رسانه ها به ويژه رسانه ملي از جمله اقدامات كوتاه مدت درموضوع هدايت تحصيلي، در سال ۹۶ است ودانش آموزان مي توانند طبق ظرفيت ها و براساس كسب حدنصاب هاي علمي به كمك مشاورين مدرسه، رشته تحصيلي خود را انتخاب كنند.

تأكيد آموزش وپرورش برشركت فعال فرهنگيان در انتخابات

عضو كابينه تدبير و اميد، بر ضرورت حضور فعال فرهنگيان در انتخابات تأكيد و اعلام كرد: طي سال هايي كه از انقلاب اسلامي مي گذرد، تجربه نشان داده سرنوشت جامعه با حضور در پاي صندوق هاي رأي مشخص مي شود و هرچه اين حضورگسترده تر باشد، دشمنان مأيوس مي شوند.

دانش آشتياني با بيان اين كه ۳۸درصد از فضاهاي آموزشي توسط خيرين در دولت تدبير واميد ساخته شده است، اظهار كرد: ۱۷۰۰ كلاس درس به صورت خِشتي و كانكسي در كشور وجود دارد كه در صورت اهتمام جدي خيرين در همكاري با آموزش وپرورش تا ۲ سال آينده، اين كلاس ها نوسازي خواهد شد.

وي با اشاره به بازنشستگي ۳۲۰ هزار فرهنگي تا سال ۱۳۹۹ گفت: برنامه ريزي هايي صورت گرفته تا اين چالش به فرصت تبديل شود و در اين راستا به ۲ روش،گذراندن دوره ۴ساله تعهد دبیری توسط داوطلبان كنكور دانشگاه فرهنگيان وبرگزاری آزمون استخدامي طبق ماده ۲۸ قانون استخدامي وآموزش يك ساله نيروهاي موردنياز را جذب خواهيم كرد، البته باتوجه به فرصت محدود بيشتر، به روش دوم عمل خواهيم كرد.