وزير بهداشت در حاشيه چهارمين كنگره بين المللي طب انتقال خون:

٦٠ درصد داروهايی كه از فرآورده های خونی تامين می شود، حاصل پلاسمای ايرانی است

به گزارش نویدتهران،وزير بهداشت، گفت: در زمينه خون و فرآورده هاي خوني به كشورهاي ديگر، صادرات و اهدايي انجام نمی شود.

دكتر سيدحسن هاشمي در حاشيه چهارمين كنگره بين المللي طب انتقال خون اظهار داشت: ٦٠ درصد داروهايي كه از فرآورده هاي خوني تامين مي شود، حاصل پلاسماي ايراني است.

دكتر هاشمي درخصوص نقش ايران در كمك هاي بشردوستانه در حوزه سلامت و ارسال فرآورده هاي خوني به كشورهايي كه درگير بحران و جنگ هستند، خاطرنشان كرد: ايران هميشه براي ارسال كمك هاي اوليه پزشكي به كشورهايي كه درگير جنگ هستند، پيشقدم بوده، اما در زمينه خون و فرآورده هاي خوني به كشورهاي ديگر صادرات و اهدايي صورت نمي گيرد.

وزير بهداشت با بيان اينكه خون ايرانيان مخصوص خود ايرانيان است، افزود: ممكن است با بروز حوادثي مانند جنگ و كشتار، غير ايرانياني در ايران ميزباني شده و در بيمارستان هاي ايران بستري شوند و مردم ايران نيز با همان نگاه ایمانی و روحيه انسان دوستانه، خون خود را براي سلامتي آنها اهدا كنند، همچنان كه تاكنون نیزاز کشورهای عراق، سوریه، غزه، یمن و افغانستان مجروحینی به ایران انتقال داده شده اند و تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفته اند.

دکتر هاشمی گفت: هر یک از ایرانیانی که به سازمان انتقال خون مراجعه می کنند، برای اهدای خون به هموطنان خود این کار را انجام می دهند و از نظر علمی نیز صحیح نیست که خون یک ملیت برای ملیت دیگر ارسال شود، چراکه خون ها ویژگی خاص خود را دارد و برای افراد همان کشور مناسب تر هستند و یکی از دلایلی که اصرار داریم، داروهای مشتق از خون از منشا خون ایرانی تامین شود، به همین دلیل است.

وزیر بهداشت درخصوص داروهای مشتق از خون تصریح کرد: برخی بیماران از بدو تولد مبتلا به بیماری های خونی هستند و برخی فاکتورهای خونی را نداشته و یا دچار مشکلات انعقادی و سلولی هستند، لذا برای ایجاد تعادل در بدن و سلامتی آنها نیاز به داروهایی است که این فاکتورها را تامین کنند. همچنین این داروها باید از فرآورده های خونی تامین شوند، بنابراین باید از خون اهدایی مردم این مشتقات تهیه شود. از طرفی، اولین فردی که در ایران مبتلا به ایدز شد، از طریق دارویی که از مشتقات خونی آلوده در یکی از کشورها تهیه شده بود، مبتلا شد، لذا از نظر ایمنی هم بهتر است داروی این عزیزان را از خون ایرانی که از بهترین و سالم ترین خون ها در جهان بوده و دارای استانداردهای بین المللی است، تهیه کنیم، خون ایرانی ارزش زیادی دارد و باید از آن برای نجات جان ایرانیان، مراقبت کنیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه چنانچه بتوانیم 40 درصد مابقی داروهايي كه از فرآورده هاي خوني تامين می شود را نیز از پلاسمای ایرانی تهیه کنیم، دغدغه دیگری نخواهیم داشت، عنوان کرد: در طول 5 سال گذشته علی رغم اینکه بخش خصوصی تعهداتی را برای تحقق این هدف داده بود، این اتفاق نیفتاد و امیدواریم در آینده ای نزدیک این امر محقق شود و بتوانیم در کشور خودمان پالایشگاه خون داشته باشیم.