سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبري:

١٠٠ نیروی اورژانس ، ٤٠ آمبولانس و يك اتوبوس آمبولانس در محل حادثه سقوط هواپیما، حضور دارند

به گزارش نویدتهران،دکتر حریرچی گفت: عملیات تجسس در منطقه سقوط هواپیمای تهران – یاسوج توسط بالگردهای اورژانس و سایر نیروها، در حال انجام است و در حال حاضر ١٠٠ نیروی اورژانس و ٤٠ آمبولانس و يك اتوبوس آمبولانس در محل حادثه حضور دارند.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی ضمن بیان این مطلب گفت: در هواپیمای تهران_ياسوج تعدادی از همکاران پزشک و پرستار حضور داشتند که برای ارائه خدمت به یاسوج می‌ رفتند

وی گفت: دكتر شاپور ياري پور به همراه همسرشان كه پرستار هستند و فرزندشان همچنین خانم فاطمه دالوندي كه دانشجوي پزشكي بودند، مژگان نظري دانشجوي پزشكي، دكتر كردي كه دكتراي روانشناسي داشتند و استاد مهمان دانشگاه علوم پزشكي ياسوج بودند، سكينه كاظمي دانشجوي پرستاري، عليرضا جامه اي دانشجوي دانشگاه علوم پزشكي تهران، نرگس خوباني و فرزندانشان كه همسر و پسران دكتر دانشي جراح مغز و اعصاب بودند، در اين هواپيما حضور داشتند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه این نشست خبری، به موضوع کاهش اهدای خون در فصل سرما اشاره کرد و گفت: با توجه به شروع فصل سرما، مراجعه كنندگان براي اهداي خون كمتر مي شود در حاليكه بیماران نیازمند به خون نمی‌ توانند از قاعده سرمای هوا پیروی کنند.

دکتر حریرچی گفت: آمار اهدای خون کمی کاهش پیدا کرده است و نیاز هست که اهداکنندگان مستمر و سایر اهداکنندگان برای اهدای خون مراجعه کنند، چرا که معمولا میزان عمل‌ های جراحی در ماه هاي آخر سال افزایش پيدا مي كند و از مردم درخواست می کنیم که برای اهدای خون مراجعه کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به فرا رسیدن هفته ملی سلامت مردان، گفت: متاسفانه فقط 3 درصد مردان ایرانی هیچ عامل خطری در شیوه زندگی خود برای ابتلا به بیماریهای مزمن غیر واگیر از قبیل سکته قلبی و مغزی و سرطانها ندارند.

دکتر حریرچی با بیان این که حدود نیمی از مردان مبتلا به چاقی یا اضافه وزن هستند، گفت: چاقی شکمی در مردان بالاتر از زنان است که یک عامل خطر مهم بیماری قلبی عروقی است.

وی با بیان این که حدود 89 درصد مردان الگوی تغذیه مناسبی ندارند و کمتر از 5 واحد میوه و سبزی در روز مصرف می کنند، گفت: 31 درصد مردان فعالیت بدنی نامناسب دارند، 20 درصد مردان به طور روزانه سیگار می کشند 18 درصد مردان فشارخون بالا ، 13 درصد قند خون بالا و 25 درصد مردان کلسترول خون بالا دارند.

دکتر حریرچی یادآور شد: مردان 2 برابر بیش از زنان به علت حوادث فوت می کنند و سه چهارم موارد فوت در حوادث ترافیکی و چهار پنجم موارد فوت در خشونت ها و دگرکشی ها مربوط به مردان است.

به گفته وی، در حال حاضر احتمال مرگ مردان در سنین بین 50 تا 74 سال بیش از 40 درصد است که این رقم در زنان کمتر از 30 درصد است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در بین 67 عامل خطر تهدید کننده سلامت، 60 مورد بیشتر در مردان به نسبت زنان باعث مرگ و میر می شود و 10 مورد اول، همگی در مردان شایعترند و همچنین از 37 سرطان شایع، 32 مورد در مردان شیوع بالاتری دارند.

دکتر حریرچی با بیان این که 95 درصد از حوادث شغلی منجر به مرگ و 7 درصد حوادث شغلی غیر منجر به مرگ در مردان رخ می دهد، گفت: میزان مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار در مردان حدود سه برابر زنان است.

وی افزود: مردان به هنگام بیماری، کمتر به پزشک مراجعه می نمایند و در صورت مراجعه نیز کمتر در خصوص وضعیت بیماری و علائم با پزشک صحبت می کنند. همچنین مردان تمایل کمتری به بازگو کردن مشکلات روحی و روانی خود با افراد خانواده، دوستان و پزشکان دارند.

به گفته دکتر حریرچی سوختگی4.7 درصد مرگ های غیر طبیعی در ایران را شامل و در مردان 1.2 برابر زنان رخ می دهد و همچنین، غرق شدگی 2.4 درصد مرگ های غیر طبیعی در ایران را شامل و مردان 6.7 برابر بیشتر از زنان دچار غرق شدگی می شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: برق گرفتگی 2 درصد مرگ های غیر طبیعی در ایران را شامل و در مردان 7.6 برابر زنان است . مسمومیت با منوکسیدکربن 1.7درصد مرگ های غیر طبیعی در ایران را شامل می شود و در مردان 3.3 برابر زنان رخ می دهد.