رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش:

ویژگی فرمانده مطلوب در نیروهای مسلح رفتار انسان‌مدارانه و بزرگوارانه با نیروهای زیردست است

به گزارش نویدتهران،حجت‌الاسلام و المسلمین عباس محمد حسنی، نماینده ولی فقیه در ارتش، در دومین همایش علمی و کاربردی الگوی مطلوب فرماندهی نظامی در چشم‌انداز تمدن نوین اسلامی(در افق ۱۴۰۴) با تاکید بر فرهنگ سازمانی دفاعی که در دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری نیروی هوایی ارتش برگزار شد، با تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و تبریک فرا رسیدن دهه مبارک فجر، به بیان ویژگی‌های فرمانده از نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرماندهی معزز کل قوا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) پرداخت و گفت: نخستین ویژگی فرماندهی مطلوب از نگاه و منظر مقام معظم رهبری، برخورداری فرمانده از ایمان و معنویت است و امکان ندارد فرماندهی غیر دینی بتواند مدیریت دینی کند.
نماینده ولی فقیه در ارتش اضافه کرد: ویژگی دوم یک فرمانده مطلوب و انقلابی، عزم و اراده راسخ است؛ یعنی فرمانده باید روی اهداف محکم باشد. آموزش‌های روزآمد به تنهایی کافی نیستند. لازم است در کنار ایمان عزم راسخ هم باشد.
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش ادامه داد: صبر، استقامت و توکل به خدا سومین ویژگی فرماندهی مطلوب است. فرمانده‌ای که این گونه باشد از تهدید و تحریم دشمنان نمی‌هراسد و بر موانع غلبه می‌یابد.
حجت الاسلام و المسلمین محمدحسنی اضافه کرد: فرمانده باید توکل به خدا داشته باشد. متوکل واقعی نیز باید موحد و در توکل خود ثابت قدم باشد و حتی کمی کمتر از ۱۰۰ درصد به خدا توکل نکند. کسی که این گونه باشد نگاهش را از خارج بر می‌دارد و به داخل و ظرفیت‌های خودش نگاه می‌کند. تاریخ انقلاب اسلامی به ما نشان داده است که هر جا که به خدا اعتماد کنیم خدا هم به ملت ما نظر لطف داشته است. توکل باید مومنانه، موحدانه و عاقلانه باشد.
وی تصریح کرد: چهارمین ویژگی فرمانده از نگاه مقام معظم رهبری، خودسازی فردی است. فرمانده باید خودساخته و کارآمد باشد. کسی که متدین نباشد، نمی‌تواند تربیت دینی کند و فرماندهی که شجاع نباشد، نمی‌تواند سرباز شجاع تربیت کند. اگر کسی که خودساخته نباشد و سرچشمه اوصاف و ویژگی‌های مطلوب نباشد، قطعا نمی‌تواند بر نیروهایش تاثیرگذاری مثبت داشته باشد.
وی با اشاره به این گفته امام علی(ع) که فرمودند «هر کس در جایگاه فرماندهی قرار گرفت، قبل از آن که به پرورش دیگران بپردازد، اول باید خودش را تربیت کند» تاکید کرد: آدم غیر مودب نمی‌تواند تربیت‌کننده باشد. رهبر معظم انقلاب اسلامی هم به جوانان نیروهای مسلح سفارش می‌کنند که به خودسازی و تربیت معنوی خود بپردازند و این را نشانه ارتش اسلامی و انقلابی می‌دانند.
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برخورداری از روحیه ایثار و فداکاری را دیگر ویژگی فرمانده دانست و افزود: به گفته فرمانده معظم کل قوا، آن چه که در نیروهای مسلح ما بالاتر از همه وجود دارد و هیچ کس از جبهه دشمنان آن را ندارد، روحیه ایثار و فداکاری است. فرماندهی که خودش ایثارگر، نترس و دریادل نباشد و فکرش آسمانی نباشد، نمی‌تواند از زمین برکند و دل به دریا بزند و نیروهایش را با خود همراه سازد.
نماینده ولی فقیه در ارتش در ادامه با اشاره به دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی (مد ظله العالی) در بیانات ایشان درباره رفتار مودبانه فرماندهان با زیردستان و حذف اهانت در رفتار و کلمات در نیروهای مسلح گفت: ویژگی دیگر فرمانده مطلوب، رفتار کریمانه، انسان‌مدارانه و بزرگوارانه با نیروهای زیردست است. هر فرمانده، مدیر و مسئول باید روابط کریمانه با فرودستان داشته باشد. متاسفانه گاهی در این حوزه از سوی برخی افراد شاهد برخوردهای غیر مودبانه و غیرمومنانه هستیم که این با روحیه انقلابی و مشی اسلامی همخوانی ندارد.
حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسنی با اشاره به حدیثی از امام محمد باقر (ع) تاکید کرد: فرمانده باید در دسترس نیرو باشد. فرمانده پدر زیرمجموعه است، آیا پدر خود را از دسترس فرزندان خارج می‌کند؟ این یک مسئولیت اساسی در فرماندهی دینی است، چراکه ما مدیران انقلابی در قبال مردم مسئولیت داریم..
وی با تاکید بر اینکه «فرماندهی امری تشریفاتی نیست، فرماندهی یک نوع خدمات است» تصریح کرد: کسی که مسئولیت خدمتگذاری دارد، خود را از زیردست پنهان نمی‌کند. فرمانده مسئول پیشرفت یگان خود در حوزه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نیز هست.