آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

ولیعهد جدید عربستان گفته جنگ را به ایران می‌کشانیم، بچه‌تر از این هستید

به گزارش نویدتهران،خطیب نماز جمعه تهران گفت: ولیعهد جدید عربستان گفته جنگ را به ایران می‌کشانیم، بچه‌تر از این هستید.

آیت‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در نماز جمعه این هفته(جمعه 2 تیر) با اشاره به راهپیمایی روز قدس، گفت: با راهپیمایی شکوهمندتان به اسلام عزت بخشیدید. این حضور یک جسم و یک روح دارد. جسم آن همین حضور در راهپیمایی بود که در سراسر کشور فریاد مرگ بر امریکا و اسرائیل طنین‌انداز شد.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه روح این راهپیمایی سه عنصر اساسی دارد، گفت: عنصر اساسی اول این است که جهان اسلام یکپارچه است. اسلام یک روح است که در بدن بیش از یک میلیارد مسلمان وجود دارد و این یک حقیقت قرانی است. ما امت واحده هستیم و نمی توانیم ببینیم در گوشه‌ای سرزمینی را به غارت ببرند و واکنشی نداشته باشیم.

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: عنصر دوم نفرت از استکبار است. فرهنگ نفرت از استکبار یک عنصر سیاسی تنها نیست و یک عنصر قرانی است و در قران 8 بار سخن از طاغوت آمده یعنی کسی که از حد خودش سرکشی می‌کند. امروز استکبار جهانی از مصادیق طاغوت است. مبارزه با طاغوت یعنی مرگ بر آمریکا و نفرت از طاغوت یعنی مرگ بر اسرائیل.

وی افزود: در جای جای جهان اسلام جای پنجه‌های خونین استکبار است و این راهپیمایی تجلی نفرت از استکبار بود. عنصر سوم فرهنگ طلم‌ستیری تعبیه شده در مکتب ماست. باید از مطلوم حتی نامسلمان نیز حمایت کرد.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه متأسفانه اذناب آمریکا خودشان را به این رژیم انسان ستیز متوسل کردند، گفت: ولیعهد جدید دولت جلاد عربستان که یک جوان نپخته تازه به دوران رسیده است گفته با تهران مذاکره نمی‌کنیم و جنگ را به تهران می‌کشانیم! شما بچه‌تر از این هستید که عرضه این کار را داشته باشید.

خطب نماز جمعه تهران گفت: صدام که شما تا آخر از او حمایت کردید نتوانست غلطی کند و شما بسیار ضعیف تر از این هستید که به حساب بیایید. مرگ بر آمریکای امروز مترادف با مرگ بر آل سعود است.

آیت‌الله خاتمی در ادامه خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به چهارشنبه هفته آینده و سالگرد 7 تیر و شهادت دکتر بهشتی، گفت: دهه شصت برای همین ترورها مظلوم است. دهه تثیبیت انقلاب بود و شهادت 72 تن و رجایی وباهنر موجب شد تا ارزشهای انقلاب نهادینه شود. شهید مطلوم بهشتی می‌فرمود آمریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر. این شهیدان با خونشان ارزشها را تثبیت کردند.

وی با اشاره عملیات موشکی لیله القدر سپاه پاسداران، گفت: این اقدام بسیار بزرگ و ستودنی بود. نکته اول آنکه در قران خداوند منتقم شمرده شده و این عملیات تجلی صفت منتقم بودن خداوند بود. همزمانی این عملیات با طرح تحریم ایران در سنای امریکا بسیار معنادار است. یعنی هرچه می‌خواهید بنشینید و طرح تصویب کنید اما ایران اسلامی ذره‌ای از اصول خود عقب نشینی نمی‌کند. ما به اقتدار موشکی مان باز هم خواهیم افزود.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه این عملیات پیامی هم به رژیم صهیونیستی و اذناب امریکا داشت، گفت: برنامه موشکی ایران شوخی نیست و شعار هم نمی‌دهیم و این تنها موشک‌های میان برد ماست و تو خود حدیث مفصل بخوان از موشک‌های دور برد ما. همه سلیقه‌ها و جناح‌ها از این عملیات موشکی حمایت کردند و من از زبان شما نمازگزاران از اقدام سپاه پاسداران و قوای مسلح تشکر می‌کنم.

آیت‌الله خاتمی درباره طرح تحریم مجدد ایران توسط آمریکا، گفت: این طرح تحریم اخیر سنا، قطعاً نقض برجام است و مردم انتظار برخورد قاطع با این عهدشکنی دارند. دموکرات و جمهوریخواه به این طرح رای دادند که نشان می‌دهد دشمن نظام مقدس اسلامی هستند.

وی با اشاره به صحبت‌های مقامات دولت سابق آمریکا که “ما تلاش کردیم ایران را در برنامه هسته‌ای به عقب‌نشینی وادار کنیم و دولت بعد باید تلاش کند ایران را در برنامه موشکی به عقب‌نشینی وادارکند”، اظهار داشت: مطمئن باشید ملت بزرگ ایران در برنامه موشکی ذره‌ای عقب نشنیی نمی‌کند و مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود. ملت ما پای انقلاب تا آخرین نفس و قطره خون ایستاده‌است.

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: بار دیگر این حرکت آمریکایی ها این اصل را بر مسند نشاند که این دولت غیرقابل اعتماد است و به مصلحت کشورهای غیرآزاده نیست که به این دولت اعتماد کنند.

آیت‌الله خاتمی درباره اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا که گفته سیاست ما در ایران حمایت از عناصری است به تغییر مسالمت آمیز نظام منجر شود، گفت: شما 38 سال است در پی تغییر نظام هستید و این خواب ها تاکنون تعبیر نشده و نخواهد شد. روان شناسی ملت ما نفرت از بیگانه سلطه‌گر است و اصولگرا و اصلاح طلب ندارد. همه این موضع را محکوم کردند و البته در رویکردها هم باید تغییر حاصل شود و برخی طوری حرف نزنند که آمریکا را امیدوار کند.