نقوی حسینی:

وضع هرگونه تحریم جدید ازسوی کنگره نقض برجام است

به گزارش نویدتهران،سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران ازسوی کنگره نقض برجام است چه آمریکا از برجام خارج شود یا نشود.
سیدحسین نقوی حسینی در خصوص راهکارهای اندیشیده شده ازسوی مجلس در صورت خروج آمریکا از برجام گفت: ما برای سرانجام برجام و ادامه اجرای برجام سناریوهای مختلفی را می توانیم تعریف کنیم.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: یک سناریو این است که کنگره آمریکا بعد از 60 روز درباره برجام اظهارنظری نکرده و صرفا تحریم های جدیدی علیه ایران تصویب کند که این اقدام نقض برجام خواهد بود و می توانیم از مکانیزم های تعریف شده اقدام کنیم که هیأت نظارت بر حسن اجرای برجام در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر ممکن است آمریکایی ها از برجام خارج شوند که در این صورت رفتار سایر اعضای گروه 1+5 را در نظر می گیریم؛ اگر 5 کشور دیگر نیز با آمریکا همراه شدند عملا برجام کأن لم یکن می شود و جمهوری اسلامی با سرعت و توان بیشتر به شرایط پیش از برجام باز می گردد.

نقوی حسینی همچنین اضافه کرد: اما اگر 5 کشور دیگر در کنار ایران قرار گرفتند و بر اجرای برجام مصر بوده و به آن متعهد ماندند و مقابل آمریکا قرار گرفتند، شرایط متفاوت شده که در نهایت نیز هیأت نظارت در این خصوص تصمیم می گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: موارد ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص برجام و مصوبه مجلس درباره مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا، تکلیف دولت را برای نحوه واکنش در قبال اقدامات این کشور روشن کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر جمهوری اسلامی خواهان اجرای برجام است و انتظار داریم کشورهای 1+5 به برجام متعهد باشند و به تکالیف خود عمل کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: چه آمریکایی ها از برجام خارج شوند چه نشوند، اگر کنگره این کشور تحریم هایی علیه جمهوری اسلامی اعمال کند که جلوی انتفاع ملت ایران از برجام را بگیرد، عملا از برجام خارج شده و نقض این توافقنامه صورت گرفته حتی اگر کشورهای اروپایی پای آن بایستند.