مدیر دفتر حفاظت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران:

وضعیت بحرانی در تمامی دشت‌های استان تهران/ کسری سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعبی مخازن آب زیرزمینی در تهران

به گزارش نویدتهران،مدیر دفتر حفاظت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه کلیه دشت‌های استان تهران دارای وضعیت بحرانی و فوق بحرانی است، گفت: در تمامی نقاط استان بیلان منفی در منابع زیرزمینی وجود دارد و برداشت از سفره‌ها نسبت به تغذیه آن‌ها بسیار بیشتر است.
حسن زحمتکش در گفت‌وگویی  با اشاره به وجود ۱۰ دشت در استان تهران، گفت: بررسی وضعیت منابع آبی و سفره‌های زیرزمینی این مناطق حکایت از آن دارد که هشت دشت استان دارای وضعیت ممنوعه و دو دشت تهران، کرج و نیز ورامین در جنوبی غربی و شرقی استان به دلیل افت سطح آب و کسری مخزن دارای وضعیت ممنوعه بحرانی هستند.
وی با اشاره به اینکه نوع فرونشست در دشت‌های استان متفاوت است، ادامه داد: دشت شهریار دارای رسوبات شن و ماسه و بخشی از آن دارای ماسه دانه ریز است که فرونشست در این مناطق به صورت یک دست اتفاق می‌افتد و در این دشت فروچاله یا شکاف نداریم. به طوری که در مزارع این مناطق به شکل مکرر سازه‌هایی را می‌بینید که خاک اطراف آن نشست کرده است و سازه در محل خود باقی مانده است.
زحمتکش افزود: ولی در دشت ورامین زمین و رسوبات این منطقه خشک است و فرونشست در این دشت هم به شکل فروچاله و شکاف تا چندین کیلومتر ادامه دارد به طوری که برخی از این فروچاله‌ها تا نزدیکی مسیرهای ارتباطی، خطوط انتقال برق و گاز و کانا‌ل‌‌های آب امتداد پیدا کرده و برخی از این مناطق را دچار آسیب کرده است.
مدیر دفتر حفاظت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران ادامه داد: حتی تعدادی از منازل روستاهای اطراف و مناطق مسکونی محدوده این فرونشست‌ها نیز آسیب دیده و دچار مخاطره شده‌اند.

کسری سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعبی مخازن آبی در تهران
وی کسری مخزن سالانه استان تهران را ۱۵۰ میلیون مترمکعب دانست و افزود: از این رقم حدود ۷۰ میلیون مترمکعب مربوط به دشت ورامین و مابقی آن مربوط به سایر دشت‌های استان است.
مدیر دفتر حفاظت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه آبیاری مزارع با فاضلاب موجب کاهش کیفیت آب مناطق مختلف شده است، ادامه داد: نفوذ فاضلاب و عبور فاضلاب شهری از شهرستان ری باعث شده تا در این حوزه مشکلات آب بخش کشاورزی کمتر باشد ولی این روند باعث ایجاد آلودگی و تهدیدی جدی برای کیفیت آب شرب منطقه است.
زحمتکش تصریح کرد: بر این اساس با همکاری مجموعه آب و فاضلاب استان در حال ساخت تصفیه‌ خانه‌های مشترک هستیم تا پساب حاصل از آن را در اختیار بخش کشاورزی قرار دهیم. بخشی از این پساب وارد دشت ورامین شده و عملیات اجرایی خط دوم آن نیز در سال جاری آغاز خواهد شد که امیدواریم انتقال پساب تصفیه شده بخشی از مشکل این دشت را برطرف کند.
وی تاکید کرد: با احداث این تصفیه خانه‌ها در نقاط مختلف استان تهران ضمن اینکه می‌توان مشکل کیفی آب را برطرف کرد از طرفی سفره‌های زیرزمینی نیز کمتر خالی خواهد شد. بر این اساس این منابع را می‌توانیم جایگزین آب چاه‌های کشاورزی کنیم و این چاه‌ها را از مدار خارج کنیم.

فشار به منابع زیرزمینی افزایش یافته است
زحمتکش در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حالی که میانگین بارش جهانی حدود ۸۰۰ میلیمتر است این رقم در کشور ما به ۲۵۰ میلیمتر می‌رسد که همین رقم یاد شده نیز در سال‌های اخیر با کاهش محسوسی همراه بوده است که این وضعیت کاهش منابع سطحی و به تبع آن فشار بیشتر به منابع زیرزمینی را به همراه داشته است.
مدیر دفتر حفاظت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران منابع سفره‌های زیرزمینی را پس انداز آبی یک دانست و افزود: به دلیل کاهش بارندگی‌ها میزان برداشت از سفر‌ه‌ها برای تامین آب شرب نیز افزایش یافته است.
وی با تاکید بر اینکه کلیه دشت‌های استان تهران دارای وضعیت بحرانی و فوق بحرانی است، گفت: در تمامی نقاط استان بیلان منفی در منابع زیرزمینی وجود دارد و برداشت از سفره‌ها نسبت به تغذیه آن‌ها بسیار بیشتر است. ادامه این روند موجب شده است تا در هیچ کدام از مناطق استان وضعیت منابع آب زیرزمینی مناسبی نداشته باشیم.

انسداد بیش از ۴۹۰ حلقه چاه غیرمجاز در سال جاری
زحمتکش از آخرین وضعیت انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان سخن به میان آورد و گفت: در سال گذشته هزار و ۴۰۰ حلقه چاه با تخلیه ۵۴ میلیون مترمکعب و در سال جاری بیش از ۴۹۰ حلقه چاه با تخلیه ۲۱ میلیون مترمکعب آب مسدود شده است.
مدیر دفتر حفاظت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان به وضعیت فرونشست در مناطق مختلف پایتخت اشاره کرد و گفت: در بخش‌های مختلفی از شهر تهران همچون منطقه یک، دو و ۶ گزارشاتی از فرونشست داشته‌ایم که بخشی از آن به صورت یکپارچه و بخشی از آن نیز به صورت فروچاله بوده است و در صورت عدم مدیریت می‌تواند در آینده با تجمع جمعیتی مخاطرات جدی را ایجاد کند.