صبح امروز؛

وزیر امور خارجه واتیکان و دکتر محمد جواد ظریف دیدار و گفتگو کردند

به گزارش نویدتهران، پل ریچارد گالاگر، وزیر خارجه واتیکان که برای دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است، با دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، دکتر ظریف با اشاره به روابط دیرپا، احترام آمیز و مبتنی بر درک متقابل میان تهران و مقر مقدس (واتیکان) و ضمن تاکید بر ضرورت گفتگو و همکاری موثر بین ادیان و تمدنها، گفت: ما برای شخصیت و مواضع عالیجناب پاپ احترام قائلیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به شرایط بحرانی منطقه، بر در پیش گرفتن راه حلهای مسالمت آمیز برای فائق آمدن بر این بحران‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: مشکل امروز جهان، مشکل افراط گرایی است که به یک منطقه محدود نمی شود.

دکتر ظریف در خصوص وضعیت مسلمانان روهینگیا در میانمار نیز خواستار همکاری و مساعدت همه کشورها برای توقف روند کشتار و اخراج دسته جمعی مسلمانان این کشور شد و از تلاشهای واتیکان در این زمینه قدردانی کرد.

ایشان با اشاره به بحران شبه جزیره کره نیز گفت: جهان بعد از بحران کوبا، خطر استفاده از این سلاح ها را فراموش کرده بود، اما مجددا شاهد این خطر بزرگ برای جامعه جهانی هستیم.

در ادامه آقای گالاگر، وزیر امور خارجه واتیکان، نیز در این دیدار با اشاره به دیدگاههای مشترک دو کشور در خصوص تحولات منطقه ای و اشتراک نظر در مورد گفتگو و همکاری برای پایان دادن به بحران های منطقه ای، بحران مهاجرین و افراط گرائی گفت: واتیکان از استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و توافق برجام حمایت کرده است و هنوز هم حمایت می کنیم.

وزیر خارجه واتیکان در ادامه اظهار داشت: تشویق فرهنگ صلح و همزیستی مسالمت آمیز ادیان در خاورمیانه، باید با جدیت دنبال گردد. و واتیکان همواره از این همزیستی بین ادیان حمایت کرده است.

آقای گالاگر در خصوص مسلمانان میانمار نیز، ضمن اشاره به تلاش های واتیکان برای حل این بحران، گفت: ما به تلاشهای خود در این زمینه ادامه خواهیم داد.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و واتیکان در این دیدار، همچنین با ابراز رضایت از روند گفتگو میان دو کشور، در خصوص مسایل مختلف سیاسی، اجتماعی و بین الادیانی در منطقه نیز به تبادل نظر پرداختند.