حجت‌الاسلام ‌والمسلمین ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

وحدت ملی یک اصل ضروری است

به گزارش نویدتهران،امام جمعه موقت تهران گفت: به طور کلی رسالت دستگاه‌های اجرایی آن است که با صرف وقت و استماع انتقادها، زمینه حضور چهره‌های دلسوز ودانشگاهی را در مدیریت کشور فراهم آورند.
حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد در خطبه‌های امروز نماز جمعه تهران با اشاره به اهمیت مقوله وحدت در امت اسلامی و جامعه ایران، اظهار کرد: در شکل گیری یک نظم سیاسی، نقش وحدت یک نقش بی بدیل است؛ لذا از این زاویه، وحدت جامعه اسلامی و وحدت ملی یک اصل ضروری و مبتنی بر آموزه‌های وحیانی است.

وی با بیان اینکه بسط عدالت رسالت انقلاب اسلامی است، گفت: پیروان قرآن اهل احسان هستند؛ یعنی از حق شخصی خود هم به نفع دیگران می‌گذرند؛ اگر اینگونه قدم برداریم شاهد عالی‌ترین سطح وحدت در جامعه اسلامی و درجامعه خود خواهیم بود واین راه روشن قرآن برای بسط عدالت وشکل گیری وحدت است.

حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد تاکید کرد: آموزه‌های اسلامی بدون استثنا زمینه وحدت امت اسلامی را فراهم می‌کند و اسلام دین وحدت وانسجام است و امروز در زیر عمود ولایت فقیه که همه مسلمین بر ضرورت اطاعت از آن، اتفاق نظر دارند، راه برای وحدتی عزت بخش فراهم شده است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به روز نیروی دریایی ارتش، افزود: امروز نیروی دریایی به معنای واقعی کلمه یک نیروی مقتدر و بازدارنده و امنیت آفرین است.

وی با اشاره به هفته بسیج، بیان داشت: امروز بسیج در اقصی نقاط ممالک اسلامی تحت فرماندهی مقام معظم رهبری با اقتدار در برابر دنیای استکبار ایستاده است و همین اقتدار بسیج و جبهه مقاومت باعث شد تا رژیم صهیونیستی در برابر مردم غزه تسلیم شود.

حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به آموزه‌های علمی و دانشگاهی در مدیریت شهری با توجه به انتخاب و انتصاب شهردار جدید برای کلانشهر تهران، گفت: شهردار تهران باید راه را برای مدیریت شهری مبتنی بر دانش هموار کند چرا که ما نیازمند شهری هستیم که بر اساس علم و دانش، نقشه‌های مرتبط با آن طراحی و اجرا شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: به طور کلی رسالت دستگاه‌های اجرایی آن است که با صرف وقت و استماع انتقادها، زمینه حضور چهره‌های دلسوز ودانشگاهی را در مدیریت کشور فراهم آورند.

وی با اشاره به ضرورت ارتقاء بهره وری و کاهش هزینه‌های مدیریت شهری اظهار داشت: کدام قاعده علمی اقتضا می‌کند که برای درآمد زایی، معماری شهر را با تراکم فروشی تخریب کنیم و عدم رضایت شهروندان را فراهم آوریم و موجب تخریب محیط زیست و تضییع حقوق شهروندان و نقض چارچوب شهری مذهبی و دینی شویم؟

حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد ادامه داد: کدام نهاد علمی تایید کرده که تهران باید به صورت عمودی رشد کند و این آسمانخراش‌های بی ضابطه در خیابان‌هایی که با این طبقات سنخیت ندارند، ساخته شود تا هزینه‌های شهر تامین گردد؟ باید با تشکیل یک اتاق فکر راه را برای معماری شهر بر اساس رشد افقی هموار کنیم و این رشد با تفکر دینی سازگاری دارد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه به خدمات صورت گرفته طی ۴۰ سال اخیر پس از پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: امروز ۳۰۰ کیلومترخطوط مترو در شهر تهران فراهم آمده که زمینه ۳ میلیون نفر سفر در روز را مهیا می‌کند و این آمار با کشور‌هایی برابری می‌کند که ساخت مترو را از ۱۵۰ سال قبل آغاز کردند.

وی در پایان با اشاره به ضرورت مدیریت پسماند، خاطرنشان کرد: روزانه ۸ تا ۹ هزار تن پسماند در شهر تهران تولید می‌شود که دو برابر سایر کلانشهر‌های دنیا است؛ شایسته نیست در دوران تحریم این مقدار پسماند تولید شود تا نیازمند به هزینه کرد ۸۰۰ میلیارد تومانی برای مدیریت شهر باشیم.