صبح امروز؛

هیات فرانسوی از سازمان انتقال خون ایران بازدید کرد

هیاتی از مرکز ملی خدمات انتقال خون فرانسه صبح امروز 9 خردا از سازمان انتقال خون ایران بازدید کرد.

دکتر پور فتح اله در نشستی با این هیات ضمن ارائه گزارشی از وضعیت انتقال خون در ایران و دستاوردهای اخیر سازمان، ابراز امیدواری کرد که فعالیتهای مشترک این سازمان با فرانسه همچون گذشته با قوت ادامه پیدا کند. هیات فرانسوی نیز ضمن استقبال از این پیشنهاد، سوالاتی را در خصوص نحوه پالایش پلاسما در ایران و چگونگی انتخاب شرکتهای اروپایی مطرح کرد.

به گزارش نویدتهران وبه نقل از روابط عمومی سازمان انتقال خون، این هیات از بخشهای کنترل کیفی و تضمین کیفیت ، آزمایشگاه مرجع ایمینوهماتولوژی، بانک خون بند ناف و مرکز نوآوری بازدید کردند.

هدف از این بازدید و مذاکرات که قرار است دو روز به طول بیانجامد، گسترش همکاری های آموزشی در زمینه دوره آموزشی مشترک انتقال خون با همکاری دانشگاه پاریس 12 UPECو مرکز خدمات انتقال خون فرانسه است.

بخش دیگری از این مذاکرات به اجرایی کردن مفاد تفاهم نامه امضاء شده میان روسای دو سازمان در سال 2015 و تقویت همکاریهای دوجانبه در زمینه های پژوهشی و برگزاری رویدادهای علمی مشترک اختصاص می یابد. همچنین در این بازدید قرار است در خصوص استفاده از تجربیات فرانسه درزمینه متمرکز سازی آزمایشگاههای غربالگری بحث و تبادل نظر شود.

بنا براین گزارش در این بازدید و مذاکرات هیات فرانسوی متشکل از دکتر اشنایدر (مدیر همکاریهای بین الملل)، پروفسور بیلینگ (مدیر مرکز انتقال خون پاریس و عضو هیات علمی دانشگاه پاریس 12) و آقای نوئل (مدیر بخش تولید و عملیات) حضور دارند.

سابقه همکاری سازمان با فرانسه به بازدید مدیر عامل وقت سازمان در سال 1383و امضای تفاهم نامه همکاری ميان دو مدير عامل انتقال خون فرانسه و ایران در سال 1386 برمی گردد که متعاقب آن دو سمینار آموزشی مشترک میان دو سازمان برگزار گردید و 30 تن از اعضای هیات علمی و کارشناسان سازمان جهت گذراندن دوره های آموزشی به آن کشور سفر کردند.

در مهر ماه 94 مدیرعامل سازمان با هیات همراه وزیر محترم بهداشت جهت مذاکره با مقامات فرانسه در خصوص همکاریهای دوجانبه به فرانسه سفر کردند که منجر به امضای تفاهم نامه بین دو سازمان شد. در سال 1394، مقدمات و رایزنی ها جهت راه اندازی دیپلم مشترک انتقال خون میان موسسه عالی آموزشی-پژوهشی طب انتقال خون و دانشگاه پاریس 12 صورت پذیرفت که منجر به امضای تفاهم نامه و اجرای پروژه مذکور در سال 95 گردید.