هیئت دولت برنامه حمایتی دولت از خانوارهای کم درآمد را بررسی کرد

به گزارش نویدتهران،در جلسه امروز هیئت دولت که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس جمهوری برگزار شد، منابع و مصارف برنامه حمایتی دولت از خانوارهای کم درآمد و نحوه تأمین منابع مورد نیاز و کیفیت بسته حمایتی و افراد و خانوارهایی که باید مورد حمایت قرار بگیرند، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین اعضای دولت به بررسی آثار و پیامدهای هریک از جنبه های بسته حمایتی دولت پرداختند و ادامه مباحث به جلسه آینده موکول شد.

اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه در برخی مناطق کشور

هیئت وزیران همچنین با اختصاص اعتبار و تسیهلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه در برخی از مناطق کشور موافقت کرد.

بر این اساس، مبلغ یکصد میلیارد ریال اعتبار به منظور برنامه ریزی های صورت گرفته جهت تأمین هزینه های اضطراری و ضروری ناشی از مخاطرات طبیعی در کشور، به سازمان مدیریت بحران کشور اختصاص یافت.

اختصاص مبلغ ۲۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار برای جبران خسارت و بازسازی واحدهای مسکونی و تأسیسات زیربنایی خسارت دیده ناشی از زلزله مورخ ۱۳۹۷/۴/۲۶ در شهرستان جاجرم واقع در استان خراسان شمالی، از دیگر موارد مصوب هیئت وزیران بود. اعتبار یاد شده شامل کمک بلاعوض معیشتی برای ۳۸۰ واحد آسیب دیده از زلزله به ازای هر واحد مبلغ ۲۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض تعمیری جهت ۸۵ واحد مسکونی روستایی آسیب دیده به ازای هر واحد ۲۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت بازسازی ۲۹۵ واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد ۵۰ میلیون ریال است.

همچنین با تصویب دولت، مبلغ ۱۲۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت با سود ۴ درصد در مناطق روستایی و ۵ درصد در مناطق شهری به آسیب دیدگان ناشی از زلزله در استان مذکور برای بازسازی واحدهای مسکونی اختصاص یافت. این تسهیلات در جهت بازسازی ۲۹۵ واحد مسکونی روستایی خسارت دیده به ازای هر واحد تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال، تعمیر تعداد ۸۵ واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال و تأمین لوازم معیشتی تعداد ۲۹۵ واحد مسکونی به ازای هر واحد تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال خواهد بود.

هیئت وزیران در ادامه، با امهال اصل تسهیلات اخذ شده تا ۱۵ مهرماه ۱۳۹۷ خسارت دیدگان ناشی از سیل اخیر در استان­های مازندران و گیلان به مدت دو سال موافقت کرد.

دولت همچنین مبلغ ۵ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریال برای تأمین بار مالی ناشی از امهال تسهیلات دریافتی واحد مرغداری شرکت تعاونی (۲۳۱۷) سپید مرغ آریا واقع در شهرستان ملکشاهی استان ایلام از بانک کشاورزی به دلیل بارش برف سنگین و طوفان اختصاص داد.