بهرام قاسمی در نشست خبری؛

همکاری‌های لازم بین وزیر خارجه و رییس جمهور وجود دارد

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امور خارجه: همکاری‌های لازم بین وزیر امور خارجه و رییس جمهور کاملا وجود داشته و خواهد داشت

بهرام قاسمی در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در مورد شایعات مطرح شده در مورد استعفای وزیر خارجه و اختلاف وی با رییس جمهور افزود: بحث استعفای ظریف نه یک بحث شخصی و نه یک موضوع نشات گرفته از اختلاف بین هیات دولت و شخص رییس جمهور بود بلکه ایشان در ادامه تلاشی که با تجربه دوره پیشین وزارت در این دوره داشتند، در جهت ارتقای جایگاه وزارت خارجه به خصوص با توجه به شرایط بعد از ماه مه و شرایط منطقه، اعتقاد داشتند وزارت خارجه باید بتواند وظایف ذاتی خود را در زمان لازم انجام دهد که این موضوع نیاز به هماهنگی بیشتر در وزارت خارجه و خواست همکاران ما در وزارت خارجه داشت تا در راستای یک سیاست خارجی توانمند از جایگاه و منزلت ایران دفاع کند.
وی ادامه داد؛ این شایعات و منتسب کردن برخی مسایل بی مایه، سیاسی و جناحی و اختلاف با شخص رییس جمهور تقلیل دادن موضوع اساسی ایشان در بحث استعفایی بود که مطرح شد.
قاسمی گفت: این مسایل هیچ ارتباطی با رابطه وزارت خارجه و دولت ندارد و همکاری‌های لازم بین وزیر و رییس جمهور کاملا وجود داشته و خواهد داشت.
وی همچنین در خصوص سفر اخیر بن سلمان به پاکستان و اینکه آیا این کشور تعهدات خود را در قبال ایران انجام خواهد داد یا خیر؟ افزود: روابط ما با پاکستان دیرینه است و به‌عنوان دو کشور همسایه حُسن همجواری را در روابط خود لحاظ می‌کنیم. اختلافات پیش آمده خواست حاکمیت آن کشور نیست اگر چه ما از آن‌ها خواستیم با جدیت بیشتری بحث تامین امنیت مرز‌های دو کشور را پیگیری کنند و تماس‌های دائمی در این راستا میان ایران و پاکستان وجود دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اختلافات میان هند و پاکستان و موضع ایران در قبال آن تصریح کرد: افزایش تنش میان هند و پاکستان را از ابتدا مذموم دانستیم و با توجه به تحولات منطقه‌ای و بین المللی افزایش تنش را به مصلحت هیچ یک نمی‌دانیم و از آن‌ها خواستیم از راه‌های مسالمت آمیز اختلافات خود را حل کنند.
وی اضافه کرد: ایران از هر کمکی برای ایجاد صلح و دوستی میان دو کشور هند و پاکستان در صورت نیاز آن‌ها امتناع نخواهد کرد.
قاسمی در خصوص فشار‌های وارده برای کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران، گفت: بحث نفوذ منطقه‌ای ایران که توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره آن تحرکاتی صورت می‌گیرد یک نفوذ مردمی و ذاتی است و ربطی به اقدام خاصی از جانب ما ندارد و این نفوذ معنوی امری نیست که بتوان با خواست یکی دو کشور آن را کاهش یا افزایش داد چرا که به پیوستگی‌های تاریخ و جغرافیا باز می‌گردد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ایران کشور شرط پذیری نیست و در حوزه مسائل داخلی و خارجی خود از دیگران اجازه نمی‌گیرد و با استقلال لازمی که داریم سیاست‌های منطقه‌ای و بین المللی خود را پیش خواهیم برد.

مسئله FATF موافق و مخالفانی دارد

سخنگوی وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی که ظریف پنج ماه قبل در مجلس گفت:تضمین نمی‌دهم با پیوستن ایران به FATF مشکلات اقتصادی ایران حل شود، ولی اخیر توصیه به پیوستن به FATF کرده، آیا شرایط تغییر کرده است افزود: من عین جملات صحبت‌های ظریف در پنج ماه قبل و همچنین صحبت‌های اخیر وی را ندارم.
بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی ادامه داد: آن چیزی که مهم است، ما در روابط بانکی بین المللی به یکسری ابزار‌ها و نرم‌های جهانی برای کار کردن با کشور‌های جهان نیازمندیم و یکی از آنها، مسئله FATF است که موافق و مخالفانی دارد.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: مجمع مسئولیت‌هایی دارد و عواقب مسئولیت خود که باید در راستای خیر و مصلحت کشور باشد، بپذیرد، ما برای روابط خارجی خود ملزم هستیم برخی از ابزار‌ها را بپذیریم و آن‌ها را مورد توجه قرار دهیم.
قاسمی با بیان اینکه، تصور اینکه پیوستن به FATF می‌تواند همه مشکلات ایران را حل می‌کند، من چنین برداشتی را ندارم، یادآور شد: فکر هم می‌کنم ظریف نیز چنین اعتقادی را داشته باشد. مشکلات ما تک عاملی نیست و پیوستن به FATF می‌تواند مبادلات بانکی را ما تسهیل کند، ولی همه مشکل نیست. ولی پیوستن در شرایط کنونی بهتر از نپیوستن است و ما با این کار، می‌توانیم از بروز برخی از مشکلات تا حدی ممانعت به عمل آوریم.

سفر بشار اسد به تهران؛ مهم و آثار زیادی در روابط دو کشور خواهد داشت

سخنگوی وزیر امور خارجه در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد سفر بشار اسد به تهران و اطلاع دولت و وزارت امور خارجه از آن گفت: این نوع سفر‌ها به ویژه در این سطح، با توجه به مجوعه حواشی و آثار سیاسی و امنیتی که میتواند داشته باشد، از پیش خبرش داده نمی‌شود و من فکر می‌کنم این سفر نیز چنین بود.
بهرام قاسمی افزود: روش درستی در مورد ورود و خروج صورت گرفت و آن‌هایی که باید در این سفر قرار می‌گرفتند، قرار داشتند و این سفر وی نمی‌تواند از دید مقامات عالی کشور پنهان بماند.
قاسمی ادامه داد: فکر می‌کنم حاشیه‌سازی‌ها و تحلیل‌هایی که با نگاه جناحی و سیاسی دامن زده شد را نباید جدی گرفت.
سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه ما نیازمند همدلی، همزبانی و صدای واحدی هستیم، اظهار داشت: سفر مهمی بود و آثار موثری را در آینده سوریه و همکاری‌های دو کشور خواهد داشت.
وی تاکید کرد: رایزنی‌های خوبی انجام شد و یکی از اهداف سفر هم تشکر از دولت و ملت ایران برای کمک‌های مستشاری و تلاش در جهت مبارزه با تروریسم داشته است، بود.
قاسمی در پاسخ به این سوال که با توجه به توافقات پیشین میان ایران و پاکستان برای انجام عملیات‌های مشترک مرزی، آیا در آینده عملیات مشترکی برای مبارزه با تروریسم انجام خواهد شد؟ اظهار داشت: هیچ کسی در مورد اینکه چه اقدامی درباره آینده می‌خواهد انجام شود، از قبل اعلام نمی‌کند به ویژه اقدامات نظامی و مبارزه با تروریست‌ها. این مسائل بعد از عملیات عموما خبررسانی می‌شوند. اصل سوال البته به بخش‌های نظامی کشور مربوط است و جزییات بخش‌های ذیربط می‌توانند اعلام کنند.
این دیپلمات ارشد کشورمان درباره سفر جرمی هانت به یمن هم تصریح کرد: ما با یک بحران جدی غم‌انگیز در بحث یمن طی سالیان گذشته به خاطر تجاوز ائتلاف به رهبری عربستان روبه‌رو بوده‌ایم که نتایج نابهنجاری داشته است. بعد از اقدامات ایران در تماس با کشور‌های جهان به ویژه رایزنی با چهار کشور اروپایی و تلاش برای آتش بس و ایجاد فضای مناسب برای امدادرسانی و در نهایت، رسیدن به یک گفتگو و تشکیل نشست سوئد، باید این فرایند زیر نظر سازمان ملل طی شود تا این بحران بشری به سمت پایان حرکت کند.
قاسمی با بیان اینکه تصورم این است که وضعیت امروز یمن نیازمند سفر درمانی، گفتار درمانی و این نوع حرکات ندارد، خاطرنشان کرد: اگر دیگر کشور‌ها می‌خواهند به حل مشکلات کمک کنند، لازم است از روش‌های دیگر استفاده و کمک کنند متجاوزان دست از تجاور بردارند و به سفر و فروش سلاح، در جهت کاهش آلام مردم یمن کمک کنند.
وی درباره ادعای حاجی دلیگانی درباره برگزاری همه‌پرسی در مورد fatf ابراز داشت: در این کشور نظرات مختلفی مطرح می‌شود و افراد دیدگاه‌های خودشان را مطرح می‌کنند. قرار نیست در مورد هر سخنی در رسانه‌ها یا مجلس ما اظهارنظر کنیم. اصولا این مباحث، یک مبحث کلان در کشور است که در سطوح عالی در مورد آن‌ها صحبت و تصمیم‌گیری می‌شود. ما نیازی به fatf به عنوان یک موفقیت دستگاه سیاست خارجی به رفراندم نداریم.
سخنگوی وزارت امور خارجه روابط تهران و ریاض بیان کرد: اولویت نخست ایران در سیاست خارجی، رابطه با همسایگان است و این رابطه را رصد و بررسی می‌کند و البته می‌دانیم رابطه ما با همسایگان معاندینی چه در سطح منطقه و چه در سطح جهانی دارد که می‌خواهند این رابطه را با مشکلات یا مانع مواجه سازند که خوشبختانه این تلاش‌های مذبوحانه نمی‌تواند نهایتا به جایی برسد و صرفا وقت تلف کردن و از بین بردن هزینه‌های بیجا است.

واکنش وزارت خارجه به افشای اسناد همکاری فرانسه با عناصر ضد انقلاب

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد واکنش این وزارتخانه به افشای اسناد همکاری فرانسه با عناصر ضد انقلاب در مستند ایستگاه پایانی دروغ افزود:شما هم از نگاه دوربین به همه چیز نگاه می‌کنید، اما ما در وزارت خارجه صرفا با دوربین به قضایا نگاه نمی‌کنیم.
بهرام قاسمی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران افزود: ما قطعا از حیثیت، حاکمیت و استقلال و کیان کشور در هر شکل ممکن دفاع خواهیم کرد و در قبال هر نوع تعرض و دخالت در امور داخلی خود بی دریغ و با توان بالا، برخورد لازم را به عمل می‌آوریم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه نتوانستم این مستند را به صورت کامل ببینم، قضاوتی ندارم و نمی‌توانم با بخش کوتاهی از آن، قضاوت نهایی داشته باشم، اما اگر موضوع مشخص باشد، از طریق دستگاه‌های ذی ربط امنیتی و وزارت امور خارجه براساس وظایف ذاتی خود موضوعات را دنبال می‌کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: از پاسخ صریح در این مورد اجتناب می‌کنم تا با دیدن اخبار بیشتر، اطلاع دقیق تری داشته باشم.
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره درگیری‌های ایران و اسرائیل در بلندی‌های جولان طی شب گذشته گفت: من اطلاعی موثقی از این موضوع ندارم.
وی با بیان اینکه در گذشته نیز با جنگ روانی رژیم صهیونیست با این نوع خبرسازی‌ها مواجهه بودیم گفت: من فکر می‌کنم این خبر نیز در ادامه جنگ روانی رژیم صهیونیستی و ایجاد اخلال در همکاری‌های ایران، ترکیه و روسیه و حتی مسئله‌ای برای کمک کردن به دولت اشغالگر باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سطح هیئت اروپایی در سفر به تهران یادآور شد: در سطح سیاسی عالی رتبه نیست و ما برای اجرای اینستکس نیازمند هیئت‌های عالی‌رتبه فنی، اقتصادی و مالی هستند.
قاسمی درباره آخرین تحولات در ونزوئلا عنوان کرد: اخرین تحولات را رصد می‌کنیم، معاون وزارت امور خارجه این کشور در تهران بود و به تشریح وضعیت موجود پرداخت امریکا هنوز نیاموخته که در مرز‌های خود باقی بماند و با مداخله غیرقانونی در یک کشور مستقل، درصدد ایجاد بحران و فاجعه بشری است که محکوم است.
وی با بیان اینکه نباید اجازه داد سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه با موفقیت همراه باشد، گفت: دولت، ملت و ارتش این کشور پایداری مناسبی تاکنون داشته‌اند.
قاسمی افزود: ما با دولت قانونی ونزوئلا و همچنین با سایر کشور‌هایی که می‌توانند نقش مثبتی ایفا کنند، در تماس هستیم.
این دیپلمات ارشد کشورمان از سفر یک هیئت سیاسی از تهران به مسکو در این باره خبر داد و اظهار داشت: فکر می‌کنم طی ساعت‌های آینده مدیرکل امریکا ما به مسکو سفر می‌کند.
قاسمی افزود: دستور کار این هیئت، ونزوئلا خواهد بود و با روس‌ها در این باره رایزنی خواهیم داشت. هیئت حاکمه امریکا و جان بولتون این حق را ندارد که به این شکل در امور داخلی یک کشور مستقل دخالت کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر نتانیاهو به مسکو و تاثیر این مسئله بر مناسبات ایران و روسیه تصریح کرد: این سفر‌ها جدید نیست. در گذشته نیز سفر‌هایی این چنینی وجود داشته است.
قاسمی افزود: روسیه کشور مستقل و از هوشمندی و خرد لازم برخودار است. قطعا روسیه کشوری نیست که بخواهد از فرامین بی‌ربط رژیم اشغالگر قدس پیروی کند و روابط تهران و مسکو هم آنقدر مستحکم است که این سفر‌ها و حرف‌ها، تاثیری بر آن ندارند و افراد نادان در رژیم صهیونیستی نمی‌توانند بر آن اثر بگذارند.
وی درباره احتمال تنش میان ایران و اسرائیل هم خاطرنشان کرد: اسرائیل توان و جرات برخورد با ایران را ندارند و در گذشته نیز این مسئله و شکست‌های پی در پی را تجربه کرده است.
این مقام ارشد وزارت امور خارجه درباره همکاری‌های ایران و ترکیه نیز ابراز داشت: ایران و ترکیه اراده بالایی برای همکاری با یکدیگر دارند و در حد بهتری در آینده ادامه خواهد یافت. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بسیاری از کشور‌ها اعلام کردند که در صورتی که اینستکس به مرحله اجرا دربیاید، آماده هستند از این سازوکار برای همکاری با ایران استفاده کنند.
قاسمی اضافه کرد: ما تماس‌های زیادی با ترک‌ها برای ادامه همکاری‌ها داشته‌ایم. همکاری‌ها هم ادامه می‌یابد، ولی مکانیزم همکاری‌ها نیازمند تشریح و توضیح در شرایط کنونی ندارد.
وی درباره سوء استفاده امارات از اجلاس وزرای امور خارجه کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی بیان کرد: در نشست سازمان همکاری اسلامی، وزیر امور خارجه امارات هم در افتتاحیه سخنان نامربوطی را مطرح کرد و هم در تهیه سند پایانی که نوعی سندسازی بود، کینه‌ورزی کرد.
قاسمی گفت: سخنان گزافی مطرح شد که پاسخ لازم را هم در تهران و هم از هیئت اعزامی ایران دریافت کردند.
وی افزود: قطعا برخورد‌های دیپلماتیک را خواهیم داشت، ولی توصیه می‌کنیم امارات به یک کشور مستقلی برگردد و دنباله‌رو کشور‌هایی نباشد که فکر می‌کند می‌توانند برایشان امنیت ایجاد کنند.