در شصت و یکمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی ؛

همه طرفهای توافق هسته‌ای باید انسجام آن را حفظ کنند

به گزارش نویدتهران،رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: جمهوری اسلامی در چارچوب پیگیری برنامه صلح آمیز هسته ای خود، بر زیرساختها و فناوری در حال توسعه تکیه کرده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در شصت و یکمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: همه طرفهای توافق هسته ای باید انسجام آن را حفظ کرده و به آن متعهد باشند. همه طرفها بدون استثنا، باید در این زمینه پاسخگو بوده و هر یک از طرفها باید صادقانه به تعهدات خود پایبند باشد تا این توافق، بی عیب، در مسیر درست و عملیاتی باقی بماند.
علی اکبر صالحی در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی که از امروز در وین آغاز بکار کرده است, گفت :جمهوری اسلامی ایران، در چارچوب پیگیری برنامه صلح آمیز هسته ای خود، بر زیرساختها و فن آوری در حال توسعه و همچنین نیروی انسانی جوان و بسیار مستعد خود برای تولید برق و نیز سایر کاربردهای صلح آمیز شامل سلامت و کشاورزی تکیه کرده است.
وی افزود: با عرضه برق هسته ای در سبد انرژی کشور از طریق بهره برداری از اولین واحد نیروگاه برق بوشهر، برنامه هائی برای افزایش سهم آن از طریق ساخت واحدهای دوم و سوم در دست اجرا بوده و همچنین گام مهمی به سوی کاهش گازهای گلخانه ای در سطح ملی برداشته شده است.
صالحی تصریح کرد: با عرضه انرژی هسته ای در مجموعه انرژی کشور و با بهره برداری کامل از واحد نخست نیروگاه اتمی بوشهر، برنامه هایی در جریان است تا از طریق ساخت دومین و سومین واحدهای نیروگاه سهممان افزایش بیابد و همچنین در صدد هستیم تا گام مهمی نیز در برابر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در سطح ملی برداریم. علاوه بر آن محصولات رادیو دارویی در سالهال اخیر به کشورهای همسایه و دور صادر می گردد. ایران در نتیجه مبارزه جدی علیه معضل سرطان دستاوردهای بسیار ارزشمندی را به لطف همکاری فنی با آژانس داشته است. کشور من در انتظار یک همکاری موثر در این زمینه است.
صالحی در بخش دیگری از سخنانش گفت : علاوه بر آن دستاوردهای مربوط به پیشرفتهای مهم کشورم در زمینه های مختلف فن آوری شکافت و گداخت اساس لازم را برای ورود به همکاریهای مثمر ثمر متقابل و سه جانبه با کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته در سطح بین المللی و در چارچوب برنامه های همکاری فنی آژانس ایجاد کرده است.

متن کامل سخنرانی دکتر صالحی به شرح ذیل است :
خانم رئیس،
یکی از مهمترین جنبه های همه فعالیتهای ما به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مربوط می شود که از اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی اجرایی گردید. همانطور که در گزارشات دوره ای آژانس تایید شده است، ایران صادقانه و با حسن نیت تمام تعهدات خود را مطابق برجام انجام داده است. شایان ذکر است که فعالیتهای هسته ای کشورم در نهایت شفافیت شامل بازرسیهای متعدد و دسترسی تکمیلی به سایتهای هسته ای کشور انجام می گیرد.
از آنجا که فرصت ورود به تحلیل مفصل درباره مشکلات و موانع غیر قابل قبول ایجاد شده از سوی یکی از طرفهای توافق در خصوص اجرای کامل برجام در دسترس نیست، صرفاً به این نکته اکتفا و توجه شما را به این حقیقت جلب می نمایم که همه طرفهای توافق هسته ای باید انسجام آن را حفظ نموده و به آن متعهد باشند. همه طرفها بدون استثنا، باید در این زمینه پاسخگو بوده و هر یک از طرفها باید صادقانه به تعهدات خود پایبند باشد تا این توافق، بی عیب، در مسیر درست و عملیاتی باقی بماند.
هر عمل یا اقدامی که مفاد توافق هسته ای را به هر بهانه یا انگیزه های سیاسی و فردی تضعیف یا خنثی کند، قطعاً این دستاورد تاریخی را نه تنها به ضرر طرفهای آن بلکه در واقع به زیان همه جامعه بین الملل سست ساخته و به خطر می اندازد. همچنین به نظرم ضرورت دارد، ولو به اختصار، به تحرک جدید آمریکا در آژانس که با درخواستهای عجیب و غیرقابل توجیه در مورد راستی آزمایی برنامه‌ صرفا” صلح آمیز کشور، فراتر از توافق برجام و مذاکرات جمعی آن و مفاد دقیقا” تعریف شده اش مطرح شده است، اشاره ای داشته باشم.
نگرش آشکارا خصمانه دولت آمریکا و نیز سیاستهای تخریبی و اقداماتی که با هدف تضعیف توافق هسته ای و جلوگیری از منافع مشروع ایران از اجرای کامل و بدون محدودیت آن صورت می پذیرد، مخالف متن و روح برجام است. اطمینان داریم که آژانس و همچنین مدیرکل آن، در مقابل چنین درخواستهای غیر قابل قبولی مقاومت خواهند کرد و به اجرای نقش نظارتی فنی آژانس بصورتی عینی، عادلانه و بی طرفانه شامل حفاظت از اطلاعات حساس فنی و صنعتی حاصله از بازرسی ها ادامه خواهند داد. موفقیت آژانس در این چالش مهم و حیاتی به نفع همگان خواهد بود و موجب افزایش اعتبار بین المللی این نهاد خواهد شد. همکاری جدی و فعال سایر طرفین توافق و در مقیاس وسیع تر اعضای آژانس در واقع مساعدتی مثبت به این هدف خواهد بود.

همکاران محترم،
موفقیت در دستیابی به امنیت هسته ای جهانی، در درجه نخست نیازمند پایبندی موثر کشورهای دارنده سلاح های هسته ای به تعهداتشان بر اساس ان پی تی شامل خودداری از سیاستها و رهیافت های تبعیض آمیز می باشد. ما همواره بصورتی اصولی معتقد بوده ایم که ارتقاء معنادار صلح و ثبات منطقه ای و جهانی از جمله منوط به تقویت رژیم عدم اشاعه است. به منظور انجام این وظیفه، ضرورت ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه، بیش از هر زمان دیگری منوط به کمپین منطقه ای و جهانی اعمال فشار بر رژیم اسرائیل به منظور خاتمه بخشیدن به برنامه سلاح های هسته ای غیرمشروع آن و پیوستن به ان پی تی موثر خواهد بود.

عالیجنابان،
اینک اجازه دهید به موضوع ایمنی هسته ای بپردازم که همواره برای ما از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و بر این باوریم که تقویت استانداردهای ایمنی مرتبط، در اولویت بالایی قرار داشته و بسیار ضروری است. در این خصوص، ما به پیشرفتهای قابل ملاحظه ای دست یافته ایم. نیروگاه اتمی ما در بوشهر در ارزیابی ایمنی اتحادیه جهانی بهره برداران اتمی ارتقا یافته است. ما هم اکنون در حال اجرای پروژه تقویت توانمندیهای نظام ایمنی هسته ای ایران از جمله ایجاد مرکز ایمنی هسته ای در ایران با همکاری جامعه بین المللی هستیم و برنامه هایی برای توسعه یک قطب قابل اعتماد برای همکاری های منطقه ای در این حوزه در دست اجراست. بعلاوه، با خرسندی اعلام می نمایم که به تازگی لایحه قانونی الحاق به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند رادیواکتیو از سوی دولت برای تصویب به مجلس ارائه شده است.
در خصوص موضوع امنیت هسته ای، دیدگاه ما این است که اقدامات برای تقویت امنیت هسته ای نبایستی مانع همکاری های بین المللی در زمینه فعالیتهای صلح آمیز هسته ای و استفاده های صلح آمیز ترویجی از انرژی از جمله برنامه همکاری های فنی شود. در این ضمن، ما به عنوان قربانی حملات تروریستی سایبری علیه تاسیسات هسته ای خود، معتقدیم که موثرترین سازوکار برای مقابله با این تهدیدات تروریستی تقویت همکاری بین المللی است. ما در موضوع امنیت هسته ای نگران پیامدهای تهدیدات تروریستی نیز هستیم. لذا ضروری است که سازوکارها و اقدامات موجود در سطوح ملی و بین المللی تقویت شوند. در کنار حق مسلم کشورهای عضو، تقویت نقش آژانس می بایست با حصول اطمینان از اجرای مسئولیتهای امنیت هسته ای ملی که بطور کامل بر عهده خود کشور است، مورد تاکید باشد.
در خاتمه، مایلم از کار ارزشمند آژانس در کمک به رفاه، شکوفایی و توسعه جامعه بشری قدردانی نمایم. ما منتظر روزی هستیم که شعار “استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای برای همه و استفاده از سلاح هسته ای برای هیچکس” در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده و به واقعیت بدل شود.