مدیر امور خدمه آستان قدس رضوی:

همه شرایط برای ارائه خدمات مطلوب به زائران نوروزی فراهم است

به گزارش نویدتهران،مدیر امور خدمه آستان قدس رضوی گفت: همه شرایط و امکانات برای ارائه خدمات مطلوب به زائران نوروزی در حرم مطهر رضوی فراهم است.
محمد توکلی در سمینار علمی-آموزشی «مدیریت بحران» که به همت مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان آستان قدس رضوی در تالار قدس کتابخانه مرکزی برگزار شد، گفت: در سال‌های گذشته به ویژه در دو سال اخیر خدمات بسیار شایسته‌ای در آستان مقدس حضرت رضا(ع) در راستای تحقق منشور هفتگانه رهبری به زائران و مجاوران ارائه شده است.
وی تصریح کرد: ارائه این خدمات گسترده طبعا انتظار مجموعه‌های بیرونی و زائران این بارگاه نورانی را بسیار بالا برده است و این توقع مسئولیت خدمت‌گزاران این مجموعه را در برنامه‌های پیش رو به ویژه برنامه‌های نوروزی امسال سنگین می‌کند.

فراهم بودن شرایط برای تردد امن و آسان
توکلی با بیان اینکه برای برنامه‌های نوروزی از شش ماه گذشته برنامه‌ریزی شده است، اظهار کرد: با انجام اقدامات عمرانی همه امکانات برای تردد ایمن، آرام و آسان زائران انجام شده است و به جز یک مسیر در صحن انقلاب اسلامی همه مسیرها برای تردد زائران اعم از زائران با توانایی معمولی، افراد سالمند و معلولان و جانبازان آماده است.
وی افزود: امسال نقشه خدماتی در رابطه با امور درمانی یا مقابله با شرایط بحرانی در اماکن متبرکه حرم مطهر در دسترس همه دست اندرکاران امر قرار می‌گیرد و یک نقشه ترددی در حوزه مدیریت اماکن متبرکه، ستاد اماکن و شورای مدیران اماکن برای ایجاد فضاهای جدید در مسیرهای تشرف زائران طراحی شده است.
توکلی اظهار کرد: ما در ایام نوروز با حضور چشمگیر خادمان بارگاه رضوی در اماکن متبرکه رو به رو هستیم و حدود هفت هزار پست خدمتی در بسیاری از ایام نوروز به ویژه در روز تحویل سال در آن واحد به زائران حضرت رضا(ع) ارائه خدمات می‌کنند.

سه وضعیت کلی در ایام نوروز
وی بیان کرد: ما در اماکن متبرکه سه وضعیت کلی در ایام نوروز خواهیم داشت. وضعیت اول در ساعات منتهی به نماز از دو ساعت مانده به نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا، تا یک ساعت بعد از برگزاری نماز جماعت زمان پیک حضور خادمان است و بالغ بر 13 هزار نیرو در این زمان به زائران محترم خدمت رسانی خواهند کرد.
مدیر امور خدمه آستان قدس رضوی ادامه داد: حضور هر خادم در سر پست خود به زائر این پیام را می‌دهد که برای ارائه خدمت آماده هستیم. بنابراین زائران نباید دچار مشکل یا سردرگمی شوند، چرا که زائر با اطمینان خاطر نسبت به فضای حرم مطهر رضوی به این مکان می‌آید و در هر موردی که نیاز داشته باشد باید به او خدمت رسانی شود.
وی با اشاره به اینکه در برنامه تحویل سال فراخوان خدمه در یک بازه زمانی 12 ساعته و از ساعت 10 صبح تا 10 شب است، اظهار کرد: در مراسم سخنرانی مقام معظم رهبری با اینکه این برنامه همه ساله بعد از ظهر شروع می‌شود، ولی خیل علاقه‌مندان از ساعت‌های اولیه صبح در محل برگزاری مراسم حضور پیدا می‌کنند که مدیریت این جمعیت تا زمان شروع برنامه نیازمند برنامه‌ریزی منظم و دقیق است.

توجه به امر به معروف و نهی از منکر
وی با تاکید بر ضرورت امر به معروف و نهی از منکر در ایام نوروزی، بیان کرد: جمعیتی که در این ایام به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند بیشتر خانوادگی هستند و باید ضمن رعایت احترام و حرمت زائر به نحوی رفتار کنیم که کوچکترین غفلتی در بحث حجاب اتفاق نیفتد و همه خدمه باید کمک کنند تا تکلیف شرعی امر به معروف و نهی از منکر در اماکن متبرکه مورد توجه قرا بگیرد.
توکلی همچنین با اشاره به همزمان بودن زمان تحویل سال با شب شهادت امام هادی(ع) اظهار کرد: باید توجه داشت که کوچکترین هتک حرمتی در شب تحویل سال در اماکن متبرکه اتفاق نیفتد