واعظی در دیدار رئیس جمهور ترکمنستان:

همسایگان، سیاست راهبردی ایران است

به گزارش نویدتهران،رئیس دفتر رئیس جمهوری که در رأس یک هیئت بلند مرتبه سیاسی، اقتصادی صبح امروز وارد عشق آباد شده است با قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار دکتر محمود واعظی ضمن ابلاغ سلام و پیام کتبی دکتر روحانی به رئیس جمهور ترکمنستان و ملت این کشور، بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط همه جانبه با همسایگان خود از جمله ترکمنستان تاکید کرد
رئیس دفتر رئیس جمهوری در این دیدار ضمن سپاسگزاری از مواضع سازنده ترکمنستان در خصوص روابط دو جانبه و منطقه ای تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران تحکیم و تعمیق روابط با همسایگان خود بویژه ترکمنستان را در سیاست های راهبردی خود قرار داده است.
دکتر واعظی در این دیدار اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد تا همه ظرفیت های خود را در جهت توسعه و پیشرفت روابط با کشور دوست و برادر ترکمنستان به خدمت بگیرد.
رئیس دفتر رئیس جمهور با جلب توجه قربانقلی بردی محمداف به تشدید افراطی گری در منطقه، گفت: برای حفاظت از صلح و ثبات درمنطقه، لازم است دو کشور همکاری خای خود را گسترش داده و از ظرفیت ها و امکانات یکدیگر در مبارزه با تروریسم بهره مند شود.
واعظی توسعه روابط تجاری با ترکمنستان را دارای اهمیت زیاد ارزیابی کرد و تلطیف شرایط برای توسعه همکاری های دو کشور در حوزه حمل و نقل و ترانزیت به منظور توسعه همکاری های تجاری دو کشور و منطقه را ضروری دانست.
در این دیدار همچنین، قربانقلی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان، بر گسترش روابط همه جانبه از جمله روابط اقتصادی میان دو کشور ایران و ترکمنستان تاکید کرد.
رئیس جمهور ترکمنستان با تاکید براینکه ایران همسایه ای بزرگ و قابل احترام برای ترکمنستان است روابط دو کشور را دارای ریشه در ارتباطات فرهنگی، تاریخی و تمدنی دانست و از توسعه روابط سیاسی دو کشور ابراز خرسندی کرد.
محمد اف گفت: ترکمنستان از ابتدای استقلال خود همواره از حمایت های ایران برخوردار بوده و دو کشور در تمام اتفاقات منطقه ای کنار یکدیگر بوده اند و این موضوع بسیار قابل تامل است.
رئیس جمهور ترکمنستان در ادامه بر بهره گیری از ظرفیت های دو کشور بویژه در حوزه اقتصادی، حمل و نقل و در حوزه های فرهنگی تاکید و گفت: ایران توانمندی های لازم را برای پاسخگویی به نیازمندی های اقتصادی و تجاری ترکمنستان دارد. او همچنین همکاری های اقتصادی دو کشور در حوزه دریاچه خزر را پر اهمیت دانست.