اسلامی:

همزمان با مذاکرات، غنی سازی ادامه دارد

به گزارش نویدتهران،رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته، مسائل پادمانی مورد بحث تا خرداد حل خواهد شد.

مهندس محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی در نشست خبری مشترک بعد از دیدار دو جانبه با رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: امروز با آقای گروسی مسائل باقی مانده که در سفر‌های گذشته مانده بود بررسی شد.
وی گفت: امیدوار هستیم که خللی‌هایی که دشمنان بر سر راه پیشرفت کشور ایجاد کردند، در یک مسیر و تعامل جدید حل شود و موجب سرعت بخشیدن حرکت صلح آمیز ایران شود.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: امیدواریم روند توسعه و همکاری‌ها طبیعی و غیر سیاسی باشد.
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه افزود: جلسه‌ای فشرده و مثمر ثمری داشتیم. به طور مستمر از زمان روی کار آمدن مهندس اسلامی ملاقات‌هایی رو‌داشتیم و تلاش کردیم این مسائل حل شود.
گروسی گفت: همانطور که آقای اسلامی گفتند، چند مورد خاص باقی مانده بود که هر دو‌طرف تلاش کردند در خصوص آن مذاکره کنند که هنوز حل نشده است.
وی ادامه داد: تلاش کردیم رویکرد عمل گرایانه‌ای را پیش بگیریم و متخصصین ما تلاش کردند در آن مسیر گام بردارند و این امر در چند جهت مورد توجه است.
گروسی گفت: بر کسی پوشیده نیست مذاکرات مرتبطی در خصوص احتمال بازگشت ایران و دیگر کشور‌ها به برجام در حال انجام است.
وی ادامه داد: در صورتیکه ایران و آژانس در خصوص مسائل پادمانی با هم توافق نداشته باشند تصور رسیدن به توافق در برجام نامحتمل است.
گروسی افزود: برای همین مهم است که به درک متقابل برسیم تا متخصصان در آینده به راه حل برسند و نکته دوم که من به آن امیدوارم هستم در خصوص انرژی هسته‌ای و قابلیت‌های فراوان آن است که برای همه کشور‌ها مهم است.
وی ادامه داد: با در نظر گرفتن گرمایش زمین و رکود ناشی از کرونا و موارد دیگر، تولید انرژی پاک بسیار مهم است.
گروسی گفت: بنابراین برای حرکت سریعتر معتقدم که به سوی آینده حرکت کنیم.
گروسی در خصوص انتشار گزارش‌های ایران به آژانس قبل از ارائه به اعضا در رسانه‌های انگلیسی و آمریکایی گفت: این موضوع نیز برای من سوال است و جواب این است که متاسفانه برخی از کشور‌ها اصل محرمانگی را رعایت نمی‌کنند و شاید با راه اندازی یک وبسایت به یک راهکار مناسب برسیم.