قالیباف در نطق پیش از دستور:

هر چه از مکتب امام دور شویم ناکارآمدی هم بیشتر خواهد شد

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که خط امام هرگز تحریف شدنی نیست و رمز کارآمدی ما این است که در فهم و تصمیم و اقدام خودمان روی مبانی فکری و عملی بنیانگذار انقلاب کار کنیم تاکید کرد: هر چه از مکتب امام دور شویم ناکارآمدی هم بیشتر خواهد شد البته انقلاب اسلامی ایران با وجود همه ضعف‌های داخلی و همه هجمه‌های خارجی تا امروز سربلند و پایدار مانده است اما این را بدانیم که در بلندمدت ماندگاری انقلاب هم مشروط به کارآمدی ساختار نظام جمهوری اسلامی است.

دکتر محمدباقر قالیباف در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود گفت: در ابتدا فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت امام هادی (ع) و ارتحال مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی را به ملت شریف ایران و محبان و شیعیان اهل بیت (ع) تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم.

وی ادامه داد: با فرا رسیدن ماه پربرکت رجب آرزومندم بتوانیم از فرصت‌های خاص این ماه استفاده کنیم، به خصوص ما مسئولین نظام بیشتر از مردم نیازمند خودسازی معنوی هستیم. همچنین سالگرد بازگشت شکوهمند حضرت امام (ره) به ایران عزیز و دهه مبارکه فجر را گرامی می‌دارم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: تجدید بیعت ما با امام خمینی (ره) تجدید عهد با انقلاب اسلامی و با مکتب امام و شخصیت و سیره ایشان است. خط امام هرگز تحریف شدنی نیست، رمز کارآمدی ما این است که در فهم و تصمیم و اقدام خودمان روی مبانی فکری و عملی بنیانگذار انقلاب کار کنیم. امام مظهر خداباوری، خودباوری و مردم‌باوری بود. راه امام روشن است و بازگشت‌پذیر نیست. ان‌شاء الله تا پایان دوران خدمت و پایان عمر بر سر این عهد بمانیم و از برکات آن بهره‌مند شویم.

قالیباف بیان کرد: هر چه از مکتب امام دور شویم ناکارآمدی هم بیشتر خواهد شد البته انقلاب اسلامی ایران با وجود همه ضعف‌های داخلی و همه هجمه‌های خارجی تا امروز سربلند و پایدار مانده است اما این را بدانیم که در بلندمدت ماندگاری انقلاب هم مشروط به کارآمدی ساختار نظام جمهوری اسلامی است، زمان و فرصت‌های زیادی از دست رفته است و ما حق نداریم یک روز و حتی یک ساعت را در جهاد برای کارآمدتر شدن نظام حکمرانی کشور از دست بدهیم.

وی اظهار داشت: ما مسئولیم و مسئولیت در نظام اسلامی یک امتیاز نیست که آن را متعلق به خودمان بدانیم بلکه مسئولیت یک وظیفه است که باید به انجامش برسانیم. باید تنگه‌های احد فراروی کارآمدی نظام را که با آنها آشنا هستیم دریابیم، برای جراحی برخی مسائل عمده باید آمادگی داشته باشیم و هزینه آن را هم بپردازیم و در همین راستا ما نمایندگان مردم و کارگزاران کشور باید در پذیرش فشار و هزینه‌ دادن برای اصلاح پیش قدم باشیم.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور گفت: البته وقتی نگاه کلان و منصفانه به راه طی شده انقلاب داشته باشیم این واقعیت واضح می‌شود که ما در بسیاری از عرصه‌ها از وضعیت زیر صفری که ناشی از غفلت و خیانت زمامداران خودکامه و وابسته بوده است با وجود فشارهای همیشگی دشمن به نقاطی روشن و امیدبخش رسیده‌ایم. این پیشرفت‌ها را مرهون پایبندی به اصول انقلاب، رهبری هوشمندانه، همدلی مردم و نیز تلاش خستگی‌ناپذیر نخبگان مخلص و مدبر هستیم.

قالیباف ادامه داد: اما نه در بخش‌هایی که پیشرفت داشته‌ایم، قانع هستیم و نه از بخش‌هایی که پیشرفت نداشته‌ایم، غافل. تا زمانی که ملت ایران با عقلانیت و قوت بیشتر راه روشنی که تاکنون در پیش گرفته و برایش هزینه داده است را مبتنی بر خداباوری و مردم‌باوری ادامه دهد، افق پیش رو با همه فراز و نشیب‌ها روشن خواهد بود و ان‌شاء الله در چله دوم انقلاب اسلامی کام مردم شیرین‌تر از گذشته خواهد بود.

فناوری فضایی یکی از عرصه‌های پیشرفته و غرورآفرین ملی است

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در هفته‌ای که گذشت روز فناوری فضایی را پشت سر گذاشته‌ایم، فناوری فضایی یکی از عرصه‌های پیشرفته و غرورآفرین ملی ما و از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است، تجلی واقعی آن خودباوری و اعتماد به نفسی است که امام در جریان انقلاب اسلامی به مردم و به ویژه نخبگان ما داد. امروز چرخ‌های این فناوری و این صنعت نباید از شتاب بیفتد و ما در خانه ملت پشتیبان اینگونه حرکت‌های علمی و ملی خواهیم بود.

تقدیر از دولت برای تخصیص اعتبار 18 هزار میلیاردی جهت حمایت از تولید و اشتغال در مناطق محروم

وی گفت: همچنین وظیفه خود می‌دانم از رئیس جمهور محترم، وزیر محترم اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه برای اجابت درخواست مجلس در پیگیری و تخصیص 18 هزار میلیارد تومان از اعتبارات تبصره 18 که نقش بسیار موثری در تولید و اشتغال به ویژه در مناطق محروم ایفا خواهد کرد، تشکر کنم و این جدیت دولت محترم و پیگیری بخش نظارتی مجلس شورای اسلامی نشان از باور مدیران و مسئولین مجلس و اجرایی کشور به اشتغال‌زایی و محرومیت زدایی و نمونه خوبی از همدلی و هم‌افزایی مجلس و دولت در حل مسائل مردم است.

مجلس برای بررسی خارج از نوبت نظرات نیروی انتظامی در اصلاح قوانین آماده است

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در پایان شهادت مأمور وظیفه شناس شهید علی اکبر رنجبر در درگیری با اراذل و اوباش را به ملت شریف ایران، خانواده شجاع و غیور نیروی انتظامی و همچنین به خانواده محترم ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. این پلیس مقتدر است که می‌تواند امنیت جامعه را تأمین کند و در همین راستا فراهم کردن زمینه‌های اعمال اقتدار پلیس اعم از تأمین تجهیزات، آموزش و حمایت قانونی از مأموران نیروی انتظامی ضروری است. مجلس یازدهم آمادگی دارد برای حمایت‌های قانونی لازم نقطه نظرات نیروهای مسلح و نیروی انتظامی را در اصلاح قوانین خارج از نوبت در دستور کار و بررسی خود قرار دهد.