قائم مقام وزیر بهداشت در گفتگوی ویژه خبری عنوان کرد:

هر نوع تحریک و تشویق افراد به مصرف دخانیات غیرقانونی است

به گزارش نویدتهران،دکتر حریرچی گفت: در یازده سال اخیر، وزارت بهداشت حتی اجازه صدور یک پروانه فروش فرآورده‌های دخانی را نداده است و این درحالی است که هم اکنون در برخی اماکن که برای اینترنت و یا رستوران ها و غیره است، سیستم بیرون بر قلیان درست شده است.

دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که با حضور دکتر مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، دکتر هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی و حشمتی معاون قضایی دادستان کل کشور با موضوع بررسی موضوع مصرف قلیان در کشور برگزار شد، ضمن بیان این مطلب، گفت: درخصوص مصرف قلیان باید قانون اجرا شود و ما دستبوس دادستان هايي كه قانون ١١ ساله را به اجرا درآورده اند، هستيم.

دکتر حریرچی گفت: ما قانوني داريم كه لازم الاجراست و در هيچ قانوني گفته نشده كه برای اجرای یک قانون پيش زمينه آماده كنيد.
وی در ادامه افزود: تعجب می‌کنم که اصلا چرا اسم اصرار به اجرای قانون گذاشته می‌شود؛ زیرا قانون لازم الاجرا در این زمینه وجود دارد که در آن گفته می‌شود هر نوع تشویق مستقیم و غیرمستقیم یا تحریک افراد به استعمال دخانیات ممنوع است.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: همین ‌که بگوییم جوانان چون بیکار هستند، به سمت مصرف قلیان کشیده می شوند، خود تشویق مستقیم یا غیرمستقیم مصرف مواد دخانی است که غیر قانونی است.

قائم مقام وزارت بهداشت در ادامه افزود: تنباکوی قانونی، خود، هزاران ضرر دارد، باید دید چه چیزی در آن می‌ریزند که قیمتش کاهش پیدا می‌کند و در حال حاضر حتی در بعضی قهوه‌خانه‌های غیرمجاز هم دیده شده که ترکیبات آمفتامین، مواد مخدر و حتی شیشه در تنباکوی قلیان‌ها ریخته می‌شود.

دکتر حریرچی در پاسخ به این سوال که مسئول نظارت بر اماکنی که قلیان عرضه می کنند، کیست؟ گفت: در مکانهایی كه از قبل مجوز دارند و تعداد آنها كم هست، خود صنف بايد نظارت كند اما باید توجه کرد كسي كه هروئين توزيع مي كند مي تواند مواد مخدر را هم به تنباكوها اضافه كند كه منجر به اعتياد مي شود.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: فاجعه است كه ٥ درصد مردان روزانه قليان مصرف مي كنند و متاسفانه كشش دختران نیز به مصرف قليان افزایش یافته است.
وی با تاکید بر اینکه، بايد به فكر سلامت جوانان باشيم و قانون نیز باید اجرا شود، گفت: ما دستبوس دادستان هايي كه قانون ١١ ساله را به اجرا درآورده اند، هستيم.

بر اساس این گزارش، دکتر محمدرضا مسجدی، دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران نیز در این برنامه، عرضه قلیان را مغایر با انضباط اجتماعی دانست و گفت: زنگ خطری در کشور به صدا درآمده و آن گسترش مصرف قلیان در میان جوانان است.

وی تصریح کرد: طی تحقیقات به عمل آمده ۲۵ درصد آقایان بالای ۱۷ سال و ۵ درصد خانم های بالای ۱۷ سال دخانیات استعمال می کنند.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران بیان کرد: مطالعات انجام شده حاکی از آن است که استعمال قلیان در دختران در برخی از مراکز به ۳۵ درصد و در میان پسران تا ۴۲ درصد رسیده است و این آمار مربوط به سنین دبیرستان و دانشگاهی است.

دکتر مسجدی با اشاره به اینکه جمع آوری قلیان قسمتی از قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات است، افزود: قهوه خانه مجوز دار جدید که مجوز عرضه قلیان داشته باشد، نداریم.

وی با بیان اینکه در مورد قلیان سنت شکنی عجيبی در حال رخ دادن است گفت: ۱۸ درصد کسانی که قلیان می‌کشند، معتاد می‌شوند.

محمد جواد حشمتی معاون قضایی دادستان کل کشور نیز در ادامه برنامه و در گفتگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات لازم‌الاجرا است و باید در کل کشور اجرا شود اظهار داشت: وزارت بهداشت به شدت به دنبال اجرای قانون است اما وزارت کشور به جهت مسائل مختلف مخالف اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات است