سردارسید کمال هادیانفر:

هر ساعت دو نفر جان خود را در تصادفات از دست می دهند

به گزارش نویدتهران، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه هر ساعت 2 نفر جان خود را در تصادفات از دست می دهند، گفت: صدا و سیما برای تغییر رفتار ترافیکی هموطنان و ارتقاء فرهنگ ترافیک در کشور ورود کند.
سردار “سید کمال هادیانفر” در نشست خبری با اصحاب رسانه، آمار تصادفات و جان باختگان جاده ای در 4 ماهه اول امسال و طرح تابستانی را ارائه و گزارشی از تمهیدات این پلیس برای بازگشایی مدارس ارائه کرد.

وی افزود: در 4 ماهه اول سال جاری بالغ بر 5 هزار و 833 نفر از هموطنان مان در جاده های کشور بر اثر تصادفات جان خود را از دست داده اند که از این آمار هزار و 436 نفر مربوط به شهرها و 4 هزار و 397 نفر به جاده های کشور اختصاص دارد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: 34 درصد از تصادفات در جاده های کشور اتفاق می افتد این در حالی است که بیش از 70 درصد از جان باختگان ترافیکی مربوط به جاده های کشور می باشد.

این مقام عالی انتظامی اضافه کرد: براساس آمارها در 4 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یا کاهش جان باختگان جاده ای را نداشتیم و در واقع برآوردها حاکی از برابری جان باختگان جاده ای در 4 ماهه اول امسال در قیاس با مدت مشابه است.

سردار هادیانفر با اشاره به افزایش 5 درصدی میزان سفرها خاطر نشان کرد: متأسفانه روزانه به طور میانگین 45 تا 65 نفر در جاده های کشور جان خود را از دست می دهند یعنی هر ساعت، 2 نفر جان خود را در اثر تصادفات از دست داده اند که این نشان می دهد تصادفات هزینه های زیادی را به کشور تحمیل می کند و خسارات وارده هر تصادف فوتی به کشور معادل 5.1 دهم میلیارد تومان است.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: با توجه به اینکه در سال گذشته 17 هزار و 183 نفر در تصادفات جاده ای جان خود را از دست داده اند و 365 هزار نفر نیز مجروح شده اند، محاسبه کنید که چه خسارت سنگینی به کشور وارد شده ! لذا همه دستگاه های مسئول باید در موضوع کاهش تصادفات و جان باختگان جاده ای ورود کنند. اینکه چرا برخی از دستگاه های مسئول در این راستا تعلل می کنند، جای سوال است؟!

وی افزود: بنده از کم لطفی صدا و سیما گله مندم ! صدا و سیما نقش انکارناپذیری در حوزه پیشگیری، کاهش تصادفات و جان باختگان جاده ای دارد و می تواند برای تغییر رفتار ترافیکی شهروندان اثرگذار باشد، خواهشمندیم رئیس صدا و سیما و روسای شبکه های مختلف به صورت جدی به این عرصه ورود کنند تا فرهنگ سازی ترافیکی اتفاق بیفتد چرا که 17 هزار کشته و 365 هزار مصدوم تصادفات جاده ای زیبنده کشور نیست .

سردارهادیانفر با اشاره به وجود هزار و 585 نقطه حادثه خیز در جاده های کشور خاطر نشان کرد: اگر این نقاط حادثه خیز اصلاح و برطرف شود 56 درصد از حوادث ترافیکی کاهش می یابد، چرا دستگاه های مسئول برای رفع این مشکلات به وظایف خود عمل نمی کنند و کی قرار است این معضلات حل شود؟!

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا بیان کرد: علت 82 درصد از تصادفات 4 عامل سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز ، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی است و عامل انسانی در وقوع تصادفات سهم 92 درصدی دارد؛ رسانه ها به ویژه صدا و سیما به کمک پلیس بیایند تا از میزان تصادفات و جان باختگان کاسته شود.