آیت الله خاتمی در همایش «حوزه انقلابی»:

هر روحانی که بگوید کاری به نظام ندارم، انقلابی نیست/ طلبه انقلابی نباید وقت خود را صرف دعواهای جناحی کند

به گزارش نویدتهران،امام جمعه موقت تهران، در همایش «حوزه انقلابی» در ‌آران و بیدگل، با تاکید بر این که طلبه انقلابی نباید وقت خود را صرف دعواهای حزبی و جناحی کند، تصریح کرد: هر روحانی که نسبت به نظام بی تفاوت باشد و بگوید کاری به ۲۲ بهمن، روز قدس، انتخابات، و … ندارم، انقلابی نیست.
آیت الله سید احمد خاتمی، امروز در همایش «حوزه انقلابی؛ بایدها و نبایدها» در مدرسه المهدی (عج) آران و بیدگل، برگزاری این همایش را یک گام انقلابی دانست و با تاکید بر لزوم تلاش برای تداوم گفتمان امام حسین(ع )، گفت: اگر پای گفتمان حسینی سینه نزنیم، از بین می رود.
امام جمعه موقت تهران با تاکید بر لزوم صیانت از حوزه انقلابی، افزود: بنا بر توصیه اهل بیت(ع) همان طور که برای اینکه گفتمان امام حسین (ع) بماند و از بین نرود، هرساله پرچم عزای اباعبدالله(ع) را در سراسر میهن اسلامی برپا و عزاداری می کنیم، حوزه انقلابی هم باید بماند.
عضو شورای عالی حوزه، تبعیت محض از ولایت فقیه را شاخص انقلابی بودن دانست و ادامه داد: همراهی با انقلاب زمانی موثر واقع می شود که همراهی با مجموعه نظام اسلامی و ولایت فقیه باشد.
آیت الله خاتمی با بیان اینکه روحانیون و طلاب نباید برای همراهی با انقلاب در چارچوب حزب یا گروه خاصی قرار بگیرند، بلکه باید با درک درست از واقعیات، تبعیت و حمایت از رهبر معظم انقلاب عمل کنند، تصریح کرد: همراهی با انقلاب نباید منحصر به یک جناح و یا مسئولین خاص باشد، بلکه باید محور ولایت فقیه باشد.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان اینکه طلبه در چارچوب هیچ حزب و جناحی نمی گنجد، محور و شاخص اصلی انقلابی بودن را مواضع مقام معظم رهبری دانست و گفت: طلبه انقلابی نباید وقت خود را صرف دعواهای جناحی کند، بلکه باید در چارچوب رسالت طلبگی، کسانی که حرف های مستند و منطقی می زنند را تایید و افرادی هم که حرف های خیر مستند می زنند را تکذیب کند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، با بیان این که وظیفه اصلی یک روحانی و طلبه همراهی با انقلاب و رهبری است و نباید نسبت به انقلاب بی تفاوت باشد، افزود: هر روحانی که بگوید کاری به 22 بهمن، روز قدس، انتخابات، و … ندارم، انقلابی نیست.
امام جمعه موقت تهران، بی تفاوتی روحانیت را از مهمترین خطرات پیش روی حوزه انقلابی دانست و گفت: یک روحانی انقلابی نباید نسبت به نظام بی تفاوت باشد و بگوید نه من طرفدار انقلاب و نظام و نه علیه نظام هستم، بلکه روحانی انقلابی در جایی که حق و باطل روشن است، باید حامی حق باشد و بی طرفی در این عرصه گناه بزرگی است .
آیت الله خاتمی، به تعبیر بعضی از روحانیون که نمی خواهیم روحانی حکومتی باشیم، اشاره کرد و تفاوت های روحانی حکومتی با روحانی انقلابی را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: این که عده ای می خواهند در مقطع فعلی روحانی حکومتی زمان شاه را با دوران نظام اسلامی مقایسه کنند، مغالطه بسیار بزرگی است، چون همکاری با حکومت زمان شاه گناه بود، ولی حمایت و همراهی نظام اسلامی و دینی، تکلیف است.
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه امام راحل و مقام معظم رهبری حوزه انقلابی را تولید کردند، خطاب به عده ای که می گویند نمی خواهیم آخوند حکومتی داشته باشیم، یادآور شد: آخوند حکومتی در زمان شاه ننگ بود، ولی در نظام اسلامی که ثمره مجاهدت امام خمینی(ره)، علما و خون شهداست، افتخار بزرگی است .
عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این مطلب که با بصیرتی که مردم دارند، عزت و کرامت روحانیت انقلابی روزبه روز در کشورمان بیشتر می شود، گفت: باید آفرین به مردم با بصیرت ایران بگوییم که از روحانی که کاخ برای خودش می سازد بیزارند هرچند از اموال خودش هم باشد
آیت الله خاتمی، به انتقادهای مقام معظم رهبری نسبت به کسانی که با خودروهای های 200 و 300 میلیونی تردد می کنند، اشاره کرد و گفت: چرا باید روحانی که می تواند با ماشین 20 و یا 30 میلیونی جابجا شود، اتومبیل 300 میلیونی بخرد و زیر پای خودش بگذارد، اگر پول این ماشین از بیت المال باشد که حرام است و اگر از پول خودش باشد، باز اسراف است
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در پایان تاکید کرد: حوزه های علمیه و روحانیون اگر می خواهند انقلاب اسلامی ایران در دنیا عظمت بیشتری پیدا کند، باید زیر چتر ولایت، این انقلاب را تقویت و حمایت کنند.