سیدحسن نصرالله:

هدف متجاوزان به سوریه محقق نشد

به گزارش نویدتهران،«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان گفت: هیچ گزینه دیگری تا به امروز برای حمایت لبنان در مقابل دشمن اسرائیلی جز معادله طلایی «ارتش، ملت، مقاومت» وجود نداشته است و این پاسخی راهبردی است که ملت و دولت ما علیه دشمن در اختیار دارد.

نصرالله این سخنان را امروز (یکشنبه) در تجمع انتخاباتی حزب الله در شهرک مشغره در استان البقاع مطرح کرد.
وی به صورت ویدیو کنفرانس برای صدها نفر از شرکت کنندگان در این تجمع سخنرانی می کرد.

*سلاح شیمیایی نمایش دروغین است
دبیرکل حزب الله بخشی از سخنان خود را به حمله بامداد دیروز (شنبه) سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه اختصاص داد.
وی زمان این تجاوز را با زمان رسیدن بازرسان بین المللی سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی به سوریه مرتبط دانست.
نصرالله گفت: واشنگتن و پاریس می دانند که استفاده از سلاح شیمیایی در دوما تنها یک نمایش بوده که برای تجاوز به سوریه راه افتاد.
وی متهم کردن دولت سوریه به استفاده از سلاح شیمیایی را شبیه ادعاهای پیشین غرب علیه ایران در زمینه تلاش برای در اختیار داشتن سلاح هسته ای دانست و آن را بدون سند و نمایش دروغین خواند.
دبیرکل حزب الله ضمن تاکید بر اینکه سلاح شیمیایی در سوریه وجود ندارد، احتمال داد تا اینگونه اتهام ها و حملات بعد از هر پیروزی دیگر در سوریه رخ دهد.

*هدف متجاوزان به سوریه محقق نشد
دبیرکل حزب الله به آمادگی محور مقاومت و روسیه پیش از تجاوز اخیر و محاسبه همه فرضیه ها اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی از موشک ها بوسیله پدافند هوایی سوریه سرنگون شد و به همین علت باید عملکرد خیلی خوب افسران و نظامیان ارتش سوریه در سد کردن این حمله و ماندن آنها در پایگاه هایشان را به خاطر سپرد.
نصرالله یکی از دلایل این تجاوز را ایجاد رعب و تخریب روحیه ملت و ارتش سوریه و همپیمانان آن دانست و تاکید کرد که متجاوزان به هدف خود نرسیدند.
وی افزود: آنها برای بالابردن روحیه گروهک های مسلح تروریستی تلاش کردند و این نیز حاصل نشد. همچنین امید و آرزوی دشمن اسرائیلی و برخی از کشورهایی که روی این حمله حساب باز کرده بودند نیز نقش بر آب شد.
نصرالله به اعتراف فرانسوی ها اشاره کرد که به گفته آنها منبعشان برای اتهام زنی به نظام سوریه، شبکه های اجتماعی و عکس هایی بوده که از طریق آن منتشر شده است.
دبیرکل حزب الله همچنین به سخنی از یک منبع صهیونیستی اشاره کرد که گفته بود:موشک های آمریکایی، زیبا و هوشمند بود، اما نتایج آنها صفر بود.
نصرالله گفت که حمله اخیر باعث می شود که راه حل سیاسی در سوریه، روند ژنو و همه روابط بین المللی با مشکل و گره مواجه شود.

*امید برخی کشورهای منطقه و گروه های تروریستی به تجاوز اخیر
دبیرکل حزب الله با بیان اینکه خیلی از کشورها و گروهک های تروریستی به این حمله دل بسته بودند، تصریح کرد: طی روزهای گذشته تا جایی که توانستند آمریکا را تحریک کردند تا حمله نظامی بزرگ به سوریه را اجرا و عملیاتی کند و میلیون ها دلار برای هدف قرار دادن سوریه و همه مراکز و نهادهای آن تقدیم کردند.
وی به انتظار و برآورد برخی از کشورهای منطقه نسبت به حمله اخیر به سوریه اشاره کرد و گفت: کشورهای منطقه، روی این حساب بازکردند که تجاوز سه جانبه، پدافند هوایی سوریه و پایگاه های سپاه پاسداران و همپیمانان آن را نابود می کند.
نصرالله یادآور شد که همه نهادها در آمریکا می دانند که هرگونه جنگ گسترده علیه سوریه، تمام ناشدنی است و تمام منطقه را به طور کامل منفجر می کند.
دبیرکل حزب الله همچنین تاکید کرد: آنچه روز شنبه اتفاق افتاد، باید بر اعتماد ما به قدرت، حضور و توانایی هایمان بیفزاید و اینکه دشمن با وجود امکانات زیاد، گزینه های محدودی دارد.
به گفته نصرالله تجاوز به سوریه در تغییر معادله به نفع اسرائیل یا برخی کشورهای منطقه ناکام ماند.
وی محدود بودن حمله آمریکا را اعترافی آشکار به قدرت محور مقاومت و توانایی آن دانست.

*تحولات انتخاباتی لبنان و وضعیت حوزه البقاع غربی
دبیرکل حزب الله بخش نخست سخنانش را به تحولات انتخاباتی لبنان و وضعیت حوزه انتخابی «البقاع غربی و راشیا» اختصاص داد.
انتخابات پارلمانی لبنان قرار است ششم ماه مه (شانزدهم اردیبهشت) برگزار شود.
۵۸۳ نامزد در قالب ۷۷ لیست در ۱۵ حوزه انتخاباتی برای تصاحب ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان با هم رقابت می کنند.
حزب الله ۱۳ کاندیدا را معرفی کرده است که با کاندیداهای جنبش امل و احزاب و شخصیت های نزدیک به این دو حزب در قالب لیست های مشترک در حوزه های مختلف ائتلاف کرده اند.
شعار انتخاباتی حزب الله «دفاع می کنیم و می سازیم» (نحمی و نبنی) است.
دبیرکل حزب الله با اعلام حمایت حزب الله از لیست انتخاباتی «فردای بهتر» (الغد الافضل) در حوزه انتخابی البقاع غربی و راشیا گفت: شاید این برای اولین بار است که حزبی در لبنان مراسمی را برای حمایت از لیستی برگزار می کند که خودش در آن به ظاهر نامزدی ندارد.
وی افزود: رسیدن اعضای این لیست به پارلمان، قدرتی برای همه آنهایی است که به مقاومت اعتقاد دارند و از آن حمایت می کنند و به آن پایبند هستند و به معادله طلایی لبنان یعنی «ارتش، ملت و مقاومت» باور دارند.
به گزارش ایرنا، نصرالله خاطرنشان کرد: در این حوزه به ظاهر نامزد حزب الله نیست اما برادر «محمد نصرالله» نامزد جنبش امل، نامزد حزب الله نیز هست؛ همانطور که در حوزه های «زحله» و «جبیل»، نامزدهای حزب الله، نامزدهای امل نیز به شمار می آیند.
دبیرکل حزب الله ضمن تشکر از همه فعالان و اعضای این حزب در حوزه البقاع غربی و راشیا، گفت: آنچه ستاد انتخاباتی حزب الله و هوادران آن در بقاع غربی انتظار دارند، حضور گسترده در روز ششم ماه مه برای رای دادن به این لیست انتخاباتی است.
وی تاکید کرد که اهالی البقاع غربی، شهدای زیادی از زن و مرد و از فرماندهان بزرگ که در خطوط جلوی جبهه حضور داشتند تقدیم کرده اند.
نصرالله حضور قدرتمند در دولت و نهادهای حکومتی لبنان را ضمانتی حقیقی برای مقاومت و معادله طلایی لبنان دانست.
دبیرکل حزب الله خواستار توجه نمایندگان منتخب حوزه البقاع به حفظ ثروت های آبی موجود در منطقه از جمله رود لیطانی و دریاچه قرعون در مقابل خطرها و تهدیدات زیست محیطی شد.
وی حفاظت از منابع آبی را برای باقی ماندن ساکنان در این منطقه مهم دانست و گفت این مساله همواره مورد تهدید دشمن صهیونیستی است.
نصرالله گفت: دشمن صهیونیستی، هرگاه به حمله فکر کند، از حاصبیا و راشیا (در البقاع غربی) وارد می شود و هدف این کار دور زدن دمشق یا بیروت است و این ویژگی جغرافیایی این منطقه است.

*معادله طلایی «ارتش، ملت و مقاومت»
دبیرکل حزب الله در ادامه سخنانش گفت: هیچ گزینه دیگری تا به امروز برای حمایت لبنان جز معادله طلایی «ارتش، ملت، مقاومت» در مقابل دشمن اسرائیلی وجود ندارد و این پاسخی راهبردی است که ملت و دولت ما علیه دشمن در اختیار دارد.
نصرالله تصریح کرد: به فضل مقاومت و همه تجربیاتی که حاصل شده است، دشمن بزدل تر از آنی است که بخواهد با تانک های خود، از بقاع غربی و راشیا و جنوب وارد شود.
وی از اینکه برخی گروه ها در منطقه البقاع علیه مقاومت دست به تحریک می زنند انتقاد کرد.
نصرالله انسجام میان ارتش و مقاومت و ملت لبنان را بزرگترین پاسخ به هر تهدیدی علیه این کشور دانست و گفت: آیا به صلاح اهالی البقاع غربی است که این تحرکات علیه مقاومت ادامه یابد، مقاومتی که ضمانت عزت و کرامت آنهاست؟
وی افزود: مصلحت ساکنان البقاع غربی و راشیا، همزیستی مشترک و ارتباط با یکدیگر، عدم تبدیل شدن اختلافات سیاسی، طائفه ای و مذهبی به یک درگیری و نزاع است. آنهایی که ضعف دارند، همیشه به این سو حرکت می کنند.
نصرالله همچنین درباره ارتباط سوریه و انتخابات لبنان گفت: سوریه هیچ اسم و لیستی در این انتخابات تعیین نکرده است، اما کسانی هستند که همپیمان سوریه هستند.