آیت الله خاتمی در خطبه های نماز جمعه تهران:

هدایت فضای مجازی توسط ارزشی‌ها فرصت است

%d8%ae%d8%a7%d8%aa%d9%85%db%8cامام جمعه موقت تهران با بیان اینکه فضای مجازی می‌تواند فرصت یا آسیب باشد، گفت: اگر ارزشی‌ها هدایت فضای مجازی را برعهده گرفتند فرصت است ولی اگر غیرارزشی‌ها وارد شدند بحران‌زا می‌شود که از جمله بحران‌های آن هم مسئله دروغ است.

آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران به عرصه های دروغ و راه مبارزه با آسیب دروغ در جامعه پرداخت.

وی با یادآوری این که دروغ آفت بزرگ جامعه است، اظهارداشت: امروز بسیاری از افرادی که در متن مسائل سیاسی هستند از دروغ می نالند.

به گزارش نوید تهران وبه نقل از میزان، خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکید کرد: عرصه دروغ در گذشته محدود بود و تنها به گفتن و نوشتن محدود می شد اما در این دوره عرصه دیگری به نام فضای مجازی پیدا شده است که می تواند توان گسترش دروغ را صد، هزار و هزاران برابر کند.

آیت الله خاتمی افزود: به نظر من فضای مجازی می تواند هم فرصت و هم آسیب باشد؛ بطوری که اگر ارزشی ها وارد این فضا شوند و هدایت آن را بر عهده گیرند، فرصت خواهد بود اما اگر غیر ارزشی ها وارد شوند بحران زا خواهد بود که از جمله آسیب بحران زا می توان به دروغ اشاره کرد.

وی به افرادی که دستی در فضای مجازی دارند ، سه نصحیت کرد که تقوی داشته باشند و حرف های مستند و قابل قبول بزنند، حرف هایی را که به اثبات نرسیده به فضای مجازی نکشانند و مصلحت را نیز مد نظر قرار دهند.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: چه بسا حرفی راست باشد اما مصحلت در این است که منتشر نشود زیرا می تواند فتنه انگیز باشد.

آیت الله خاتمی در نصحیت دوم خود از افرادی که دستی در فضای مجازی دارند خواست که اگر خلاف واقعیت را منتشر کردند، مردانگی و جوانمردی داشته باشند، عذرخواهی و تکذیبیه منتشر کنند.

وی در نصحیت سوم خود از دست اندرکاران فضای مجازی خواست که در پذیرش مطالب هم فیلتر داشته باشند و هر خبری را که منتشر می شود، نپذیرند چرا که می تواند پیامدهای نامطلوبی داشته باشد.

آیت الله خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران در مورد چهل و پنجمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهارداشت: سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران در انتخابات این کشور، سیاست بسیار معقول و منطقی بود،سیاست بی طرفی. در این عرصه نظام می گفت که اینها همه سروته یک کرباس هستند، آبشخورشان جای دیگر و نوکر صهیونیست ها هستند، این موضع بسیارهوشمندانه ای بود.

وی افزود:برخی صاحبان سایت ها و روزنامه های کشور جانبدارانه وارد صحنه انتخابات آمریکا شدند حتی قبل از انتخابات به استقبال پیروزی بعضی از نامزدها رفتند اما وی انتخاب نشد، انصاف دهند که این موضعشان هوشمندانه نبود.

وی ادامه داد: برای شما بهتر این بود که با سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران همراهی می کردید. نظام بعد از انتخابات هم موضع قشنگی گرفت، ما در هیچ کشوری دخالت نمی کنیم، به مردم کشورها و انتخاباتشان احترام می گذاریم، این سیاست امروز و دیروز و ۳۷ سال گذشته ایران است.به همین دلیل است که می گوییم هر فلسطینی یک رای، هر بحرینی یک رای، هرعربستانی یک رای.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: آنها که دم از دموکراسی می زنند این احترام را نسبت به ملت ها ندارند، ببینید در سوریه چه می کنند، بشار اسد هفتاد درصد آرا را کسب کرده است در حالی که در انتخابات آمریکا ۴۷ درصد پای صندوق رای رفتند. هنوز خبر ندارم چقدر این آقا (ترامپ) رای آورده است، کل شرکت کنندگان ۴۷ درصد بود.