یونیسف:

نیم میلیون کودک سوری تحت محاصره زندگی می کنند

%d8%b3%d9%88%d8%b1%db%8c%d9%87صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد، نزدیک به ۵۰۰ هزار کودک سوری در ۱۶ منطقه تحت محاصره در این کشور به سر می برند و به کمک های انسانی و خدمات ضروری دسترسی ندارند.

به گزارش نوید تهران وبه نقل ازایرنا، ‘آنتونی لِیک’ مدیر اجرایی یونیسف در بیانیه ای اعلام کرد: زندگی برای میلیون ها نفر در سوریه و بخصوص برای صدها هزار کودک تحت محاصره، به یک کابوس بی پایان تبدیل شده است.
در این بیانیه آمده است: کودکان کشته و مجروح می شوند و به علت هراس (از جنگ) نمی توانند به مدرسه بروند یا حتی بازی کنند. این کودکان با اندکی غذا و تقریبا بدون دارو به زندگی ادامه می دهند.
یونیسف با اعلام اینکه برخی جوامع در مدت نزدیک به دو سال گذشته تقریبا هیچ کمکی دریافت نکرده اند، افزود: برآورد می شود تنها در شرق شهر حلب ۱۰۰ هزار کودک تحت محاصره هستند.
مدیر یونیسف افزود: کودکان در نبودِ فضاهای ایمن، برای بازی و همچنین درس خواندن و در صورت نیاز برای مراقبت های پزشکی به اماکن زیرزمینی می روند. در یکی از مناطق تحت محاصره، گروهی از افراد داوطلب با اتصال چند زیرمین به یکدیگر، یک زمین بازی زیرزمینی ایجاد کرده اند و حدود ۲۰۰ کودک هر روز برای بازی به آنجا می روند. در یک منطقه تحت محاصره دیگر، یک مدرسه زیرمینی به حدود ۲۰۰ دانش آموز دختر آموزش می دهد.
یونیسف بار دیگر از تمام طرف های درگیر در سوریه خواست که به محاصره مناطق شهری در سراسر سوریه پایان دهند و اجازه دسترسی فوری و بدون قید و شرط برای انتقال کمک های انسانی به تمام مناطق را فراهم کنند.
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) شنبه (دیروز) اعلام کرد که ۱۷۱ شهروند سوری از محله های تحت تسلط تروریست ها در شرق حلب خارج شدند. نهادهای مسئول در استان حلب، با تامین نیازهای این افراد، آن ها را به اماکن اسکان موقت منتقل کردند.
روز جمعه نیز ۲۳ شهروند که بیشتر آنها کودک و زن بودند، با فرار از محله هنانو، خود را به مناطق غربی شهر حلب رساندند و ارتش سوریه آنها را به مناطق امن منتقل کرد.
شهروندان ساکن محله های شرقی شهر حلب در چند روز گذشته با برگزاری تظاهرات و تجمع های اعتراضی خواستار خروج تروریست ها از این مناطق شدند.گروه های تروریستی در محله های شرقی حلب در محاصره ارتش سوریه قرار گرفته اند و روزانه با ده ها موشک و خمپاره، محله های غربی و امن این شهر را هدف قرار می دهند.
تروریست ها از خروج شهروندان سوری ساکن در مناطق شرق حلب جلوگیری و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.