وزیر نیرو در سومین کنفرانس فارغ التحصیلان دانشگاه شریف:

نیازمند توجه جدی‌تر به آمایش سرزمینی هستیم

به گزارش نویدتهران،وزير نيرو گفت: نیازمند توجه جدی‌تر به آمایش سرزمینی هستیم و حتما در دوره گفتمان جدید این مسئله را پیگیری می‌کنیم.

دکتر رضا اردکانیان در سومین کنفرانس فارغ التحصیلان دانشگاه شریف به دلایل حضور خود در این همایش اشاره کرد و افزود: ۴۱ سال پیش برای نخستین بار زندگی اجتماعی خود را از این دانشگاه آغاز کردم و این امر برای من یک افتخار است.
وی در ادامه به مهم ترین تهدیدهای جهان در سال ۲۰۱۷ بر اساس اعلام مجمع جهانی اقتصاد اشاره کرد و گفت: بر اساس اعلام این مجمع، پنج ریسک پراهمیت جهان در این سال شامل سلاح کشتار جمعی، رویدادهای جوی، بحران‌های آب، منابع طبیعی و شکست اقدام‌هاي سازگاری با تغییرات اقلیمی خواهد بود.
اردکانیان ادامه داد: آب با بسیاری از مکانیزم‌های دیگر به ویژه مکانیزم‌های طبیعی در ارتباط است و سازمان ملل نیز ۱۷ هدف توسعه پایدار و ۱۶۹ پروژه دست‌یابی به آن را اعلام کرده است. در پارادایم اولیه در حوزه مدیریتی منابع آب و انرژی عمدتا بر هم‌بسته بودن آب به انرژی تاکید می‌شد.
وزیر نیرو اضافه کرد: در بخش انرژی برای آب می‌توان به مسائلی چون پمپاژ و انتقال آب، تصفیه آب و فاضلاب، آبیاری تحت فشار، گرمایش و سرمایش آب مصرفی و نمک زدایی اشاره کرد. همچنین در بخش آب برای انرژی نیز می‌توان از مواردی همچون برقابی، خنک سازی نیروگاه‌ها، استخراج و تصفیه و تولید سوخت سخن به میان آورد.
وی اظهار کرد: در پارادایم دوم نیز که در سال ۲۰۱۲ در برزیل مطرح شد عمدتا بر همبسته بودن آب، غذا و انرژی تاکید شده است. بر اساس پیش بینی سازمان در سال ۲۰۳۰ دنیا به ۴۰ درصد آب بیشتر، ۳۰ درصد غذای بیشتر و ۵۰ درصد انرژی بیشتر نیاز دارد.
اردکانیان تاکید کرد: یکپارچگی نه به معنای یکپارچه سازی ساختارهای سازمانی بلکه به معنای بهم پیوسته بودن این سازمان‌ها از نظر کارکرد است. گفتمان جدید وزارت نیرو گفتمان مدیریت مبتنی بر تقاضا است و در این گفتمان ارتقای سطح تعامل و مفاهمه با همه ذینفعان از اولویت‌های ما به شما می‌رود.
وزیر نیرو تصریح کرد: دوران مدیریت صرف عرضه به تولید در بخش آب به پایان رسیده است ما در گفتمان عرضه عمدتا با مسائل تکنولوژی و سرمایه مالی روبه رو بودیم اما در این حوزه مفاهمه با ذینفعان بسیار مهم تر است.
اردکانیان به پارادایم سوم بخش مدیریت آب در جهان اشاره کرد و افزود: دنیا امروز به مدیریت منابع زیست محیطی در همبستگی با هم به ویژه با تاکید بر همبسته بودن چهار عنصر آب، خاک، انرژی و پسماند تاکید می‌کند. توانمندی در حکمرانی این منابع می‌تواند بیانگر سطح توسعه یافتگی کشورها باشد؛ بنابراین این نوع مدیریت منابع تنها امر فنی و بروکراسی نیست بلکه امری اجتماعی، اقتصادی، محیط زیستی و سیاسی است، چرا که بدون اجماع سیاست های اقتصادی و اجتماعی امکان مدیریت مصرف در این حوزه ها وجود ندارد.
وی به اصول گفتمان جدید در مدیریت صنعت آب و برق اشاره کرد و گفت: اولویت های ما در دوره جدید تقدم دادن به منافع ملی، کلان نگری، توجه به حقوق شهروندی، اخلاق حرفه‌ای، شایسته گزینی و اصلاح ساختار اداری است.
وزیر نیرو تاکید کرد: ما نیازمند توجه جدی‌تر به آمایش سرزمینی هستیم و حتما در دوره گفتمان جدید این مسئله را پیگیری می‌کنیم.
اردکانیان به دو منبع بسیار مهم برای چیرگی به چالش‌های پیش رو صنعت آب و برق اشاره کرد و افزود: منبع تجدیدپذیر منابع انسانی و منبع تجدیدناپذیر زمان و فرصت دو منبع مهم در این بخش است.
وی تاکید کرد: چنان چه از این دو منبع به خوبی استفاده شود قادر خواهیم بود بر چالش‌های اشاره شده نه تنها در صنعت برق بلکه در بسیاری از چالش‌های فراروی کشور فائق آیم. همان قدر که ساخت یک نیروگاه چند هزار مگاواتی موجب رضایت است باید کاهش چند هزار مگاوات مصرف نیز به همان اندازه مسرت بخش باشد.
وزیر نیرو گفت: ما در تابستان سال جاری با رشد ۷.۳ دهم درصدی مصرف برق روبه رو بودیم و باید توجه داشت که این مسیر، راهی پایدار در صنعت نیست و باید در آن تجدید نظر کرد.
وی با اشاره به برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی در طی چهل سال گذشته، گفت: در طی چهار دهه اخیر تعداد چاه‌های کشور ۱۶ برابر و میزان برداشت چهار برابر افزایش پیدا کرده است.
اردکانيان اضافه کرد: کشور ایران جایگاه شانزدهم سرانه مصرف آب جهان را به خود اختصاص داده است و این امر به هیچ عنوان نمی‌تواند قابل قبول باشد.
وزير نيرو در پایان با اشاره به بخشی از برنامه‌های وزارت نیرو در دولت دوازهم در حوزه آب و پساب، گفت: ما در این دوره جدید برنامه‌های بسیار وسیعی را برای دیپلماسی آب، برگزاری دوره‌های ترویجی کارورزی، اعلام دهه همکاری ملی برای آب، احراز میزبانی اجلاس جهانی آب در سال ۱۴۰۳ و بازسازی حکمراني در عرصه آب در نظر گرفته‌ایم.