آیت الله حسینی بوشهری در خطبه های نماز جمعه:

نگاه ما باید به همسایگان باشد نه اروپا

به گزارش نویدتهران، امام جمعه قم، با اشاره به اهمیت روابط بین ایران و عراق بیان کرد: با وجود ۱۵ همسایه چرا باید به اروپا نگاه کنیم.
آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری بعد از ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه قم در مصلای قدس با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: این بیاینه منشوری برای انقلاب است که باید در برنامه ریزی ها به این منشور توجه داشته باشیم؛ این بیانیه کاملا جامع و برگرفته از تجربه عظیم رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

وی افزود: اولویت‎های کلیدی در۷ سرفصل بیان شده است و جوانان محور اصلی این بیانیه و گام دوم انقلاب اسلامی هستند؛ ایشان فرمودند که هدف ما پیرزدایی نیست، بلکه نسل اول باید تجربه خود را به نسل دوم منتقل کنند.

خطیب جمعه قم یادآورشد: پیام این بیانیه به دشمنان آن است که علی رغم تلاش دیرین شما برای نابودی، چهل سال گذشته است و این گام، گام دوم برای توسعه انقلاب اسلامی است.

وی گفت: این چهل سال مرهون ایستادگی مردم در صحنه انقلاب بوده است و باید همچنان ثبات داشته باشیم که خدا باماست و مددهای الهی نیز در کنار ما قرار می گیرد.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به دیدار خبرگان رهبری با مقام معظم رهبری بیان کرد: محور این مجلس خبرگان بحث گام دوم انقلاب و معیشت مردم بود؛ تک تک اعضای خبرگان رهبری سختی ها و مشکلات مردم را لمس می کنند و هرجا که تریبونی ببیند از مشکلات مردم سخن می گویند.

آیت الله حسینی بوشهری یادآورشد: در این مجلس وزیر اقتصاد دعوت شد تا به بیان شرایط کشور بپردازد؛ هم در نطق ریاست مجلس خبرگان و سایر نطق ها این بحث مطرح بود که مجلس خبرگان رهبری دغدغه فساد و اختلاس ومشکلات بزرگ در جامعه را دارد.

وی گفت: سفارش رهبری به خبرگان این بود که این بحث را به مردم برسانید که در چالش ها و مشکلات، باید به مواضع دقت نظر داشت؛ آیا موضع ما فعال است یا منفعل؟ سخن این است که آیا موضع ما از احساسات است یا کنترل احساسات؟ این مواضع در کنار گام دوم انقلاب شرایط کشور را تعیین خواهد کرد.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به تغییر در راس قوه قضاییه بیان کرد: امیدواریم حجت الاسلام رئیسی بتوانند مشکلاتی که در دستگاه ها قضایی به شکل کمابیش وجود دارد را با تلاش همه جانبه رفع کند؛ با تقدیر از تلاش‎های آیت الله لاریجانی، امیدداریم که مسئول جدید این دستگاه بتواند با جوان گرایی و…با مشکلاتی چون اطاله دادرسی و… مقابله کند.

وی در ادامه با اشاره به سفر رییس جمهور به عراق گفت: اگر چه این دیدار می توانست زودتر نیز انجام شود، ولی وقتی دنیا این دیدار را با سفر شبانه و مخفیانه رئیس جمهور آمریکا مقایسه می کند، مسایل روشن می شود؛ همه دنیا دیدند که با رئیس یک ابرقدرت دنیا شبانه می روند و بر می گردد و می گوید که با صرف این همه دلار بازهم مجبوریم این چنین شبانه به عراق سفر کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری یادآورشد: دنیا به چشم خود مشاهده کرد که این دیدار به معاملات کلان اقتصادی در سطح ۲۰ میلیارد دلار ختم شد؛ این مساله بیانگر اهمیت همسایگان است، نمی شود از ۱۵ همسایه خود غفلت کنیم و نگاه ما به اروپا باشد.

وی با اشاره به روزهای پایانی سال یادآورشد: یک سال پشت سر گذاشته شد و در راس این مدت می توان به مقاومت ملت ایران در مقابل همه ابرقدرت ها اشاره کرد؛ ولی لازم است که در سال جدید، از فرصت های آن استفاده کنیم و سعی کنیم که دیگران را نیز در شادی خود شریک کنیم؛ مردم نیازمندی در کشور ما هستند و باید به یاری آنها بشتابیم.

وی افزود: مسئول کمیته امداد بیان می کرد که امسال در عین اینکه مردم ما مشکل دارند و در شرایط سخت اقتصادی هستند ولی کمک های مردمی ۱۴ اسفند امسال به مراتب از سالهای دیگر بیشتر است؛ بنده به ایشان گفتم که رمز این مساله آن است که مردم ما دین دار هستند و در شرایطی که احساس می کنند مردم دیگر مشکل دارند، حس نوع دوستی در میان جامعه زنده می شود؛ دشمن ما تصور اشتباهی در باره مردم ما دارند.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه کشور بیان کرد: فروردین باید به صله رحم و ارتباطات و دیدار با آشنایان بیانجامد؛ نکته دیگر آن است که نباید به بهانه اینکه خوش باشیم مرزهای حریم اسلامی را بشکنند و ما نیز بی تفاوت باشیم.

وی با اشاره به ماه رجب بیان کرد: ماه رجب، ماهی با عظمت است و رجب، کلاس اول از ماه های سه گانه بندگی است؛ پایان این کلاس به رمضان ختم می شود؛ در این روزها هم از فیض روزه ماه رجب و هم از ادعیه و مناجات ها و عبادات بهره خواهیم بود؛ یکی از بهترین اعمال در روزها، اعتکاف است.

وی یادآورشد: دهم رجب روز میلاد امام جواد(ع) است؛ امام می فرمایند که سه ویژگی است که باعث می شود، دوستی و محبت در جامعه گسترش یابد که اولین ویژگی انصاف در معاشرت مردم و دومین ویزگی همیاری کردن با مردم در شرایط سخت و سومین نکته نیز تسلیم در مقابل خداوند بودن است که این سه ویژگی باعث جلب محبت می شود.

آیت الله حسینی بوشهری گفت: سیزدهم این ماه نیز همزمان با میلاد امام علی(ع) است؛ پیامبر اکرم(ص) می فرمایند اگر همه جنگل ها قلم شوند و دریاها مرکب شوند و جنیان شمارشگر شوند و انسان ها نگارش گر شوند نمی توانند فضایل امام علی(ع) را برشمرند.

وی یادآورشد: روز ۲۶ اسفندماه نیز سالگرد ارتحال یادگار امام راحل است؛ ایشان در زمان امام، امین و مشاور ایشان بود وپس از ارتحال امام نیز ثابت کرد که سربازی فداکار در کنار رهبری است؛ ایشان ولایت مداری را با مواضع اش به اثبات رسید و بیان می کرد که همان موضعی که در مقابل امام داشتیم در مقابل مقام معظم رهبری نیز داریم.

خطیب جمعه قم در خطبه اول نیز یادآورشد: بسیاری از مشکلاتی دامن گیر کشورها و جوامع است، ناشی از نادیده گرفتن عدالت و یاس مردم و از بین رفتن محبت و اعتماد و عدالت بین مردم است.

آیت الله حسینی بوشهری بیان کرد: می گویند که تبلیغات هزینه نیست بلکه تبلیغات است؛ اجرای عدالت در جامعه، بازگشت سرمایه است و اگر مردم ما دلخوش بودند خود مردم به صحنه می آینده ودر بحران ها در کنار مسئولان قرار می گیرند و مشکلات را حل می کنند.

خطیب جمعه قم یادآورشد: امام علی(ع) بیان می کند که عدالت، بازگشت سرمایه است؛ امام می فرمایند که با تحقق عدالت مردم برای آبادانی جامعه و رسیدن جامعه و نظام به اهدافش تلاش می کنند.

وی تصریح کرد: امام می فرمایند که اگر مردم از حاکم عدالت ببیند اثرات مثبت عدالت را به شما باز می گردانند و اگر برعکس شد، عکس العمل آنها نیز همین گونه خواهد بود؛ امام می فرماید که سبک کردن بار زندگی مردم باعث می شود که آنها در کنار حاکم و نظام خود بمانند.

وی گفت: امام در ادامه به مالک می فرمایند که اگر بار زندگی مردم را سبک کردی آن مردم به آبادی و تزیین بلاد حاکم می پردازند و با قوت دل در کنار تو خواهند بود و تو را مدح و حمایت می کنند.