سردارسیدکمال هادیانفر :

نوبت دهی اینترنتی در مراکز شماره گذاری کلید می خورد

به گزارش نویدتهران،رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ضمن تشریح عملکرد چهار ماهه این پلیس از آغاز نوبت دهی اینترنتی در دو مرکز شماره گذاری تهران از یک شنبه هفته آینده خبر داد و گفت: به زودی نوبت دهی اینترنتی در مراکز شماره گذاری سراسر کشور اجرایی می شود.

سردارسیدکمال هادیانفر در نشست خبری در جمع اصحاب رسانه با تبریک فرا رسیدن عید سعید غدیر خم؛ عید ولایت، به تشریح عملکرد چهار ماهه پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا پرداخت و اظهار داشت: مدیریت ترافیک ( شدآمدی) در ۲۱۷ هزار کیلومتر جاده اصلی، فرعی و روستایی کشور و همچنین هزار و ۴۷ شهر در کنار توسعه انضباط ترافیکی، کاهش سوانح و تصادفات، تحول و هوشمندسازی و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان از برنامه های اولویت دار این پلیس است.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی در سال گذشته بیش از ۷۰ میلیون خدمات در بخش های مختلف به مردم ارائه داده است، افزود: ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار خدمت از مجموع خدمات میلیونی نیروی انتظامی مربوط به پلیس راهور ناجا است که در واقع؛ خدمات دهی پلیس راهنمایی و رانندگی به مردم طی سال گذشته سهم ۵۲ درصدی دارد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه کاهش سوانح و تصادفات از دغدغه های جدی مسئولان نظام، فرمانده نیروی انتظامی و مردم عزیز می باشد، ادامه داد: طی سال های گذشته با همکاری دستگاه های مختلف اقدامات گسترده ای در این حوزه صورت گرفته است و با لطف خداوند ما در سال ۹۸ شاهد کاهش ۱٫۴ درصدی میزان سوانح و تصادفات هستیم، این در حالی است که در سال ۹۶ و ۹۷ متاسفانه شاهد توقف کاهش سوانح و افزایش ۱٫۷ و ۱٫۳ دهم درصدی تصادفات بودیم.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: در سال ۹۸ با عنایت خداوند متعال، همکاری دستگاه های مسئول و تلاش همکارانم در سراسر کشور موفق شدیم میزان سوانح و تصادفات را ۱٫۴ دهم درصد کاهش دهیم.

سهم ۱۸ درصدی پلیس راهور در کاهش تصادفات

سردار هادیانفر با اشاره به تحمیل خسارات و هزینه های فراوان تصادفات و سوانح به ویژه فوتی به کشور عنوان کرد: سازمان ها و دستگاه های مختلفی در کاهش تصادفات نقش کلیدی و حساس دارند و در این میان سهم پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در کاهش سوانح و تصادفات ۱۸ درصد است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در ادامه با تاکید بر اینکه عزم جدی برای کاهش تصادفات داریم به امضای تفاهم نامه های مختلف این پلیس با برخی سازمان ها در راستای مدیریت بهینه ترافیک و تسهیل ترددها در کنار تلاش برای کاهش تصادفات و جان باختگان جاده ای اشاره کرد و گفت: چندی پیش تفاهم نامه همکاری میان فرمانده ناجا و وزیر راه و شهرسازی به امضاء رسید که از طریق رسانه پلیس اطلاع رسانی شد؛ تبادل اطلاعات، توسعه انضباط ترافیکی، توسعه دوربین های نظارتی، کنترل الکترونیکی ترافیک و پرداخت عوارض در آزاد راه ها و جاده ها و … از مفاد این تفاهم نامه بود.

افزایش دوربین های نظارتی در جاده ها

وی با اشاره به اینکه مطابق یکی از بندهای تفاهم نامه اشاره شده بنا است که بیش از ۲ هزار دوربین به دوربین های نظارتی جاده ها اضافه شود، خاطر نشان کرد: اجرای مدیریت سرعت، مصوبه کمیسیون ایمنی و راه نیز در دستور کار پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا است.

سردار هادیانفر توضیح داد: برابر بررسی های میدانی و تحقیقاتی، بیشتر تصادفات در جاده ها صورت می گیرد و شدت تصادفات به دلیل سرعت بالا، زیاد است؛ امروز ۳۴ درصد از تصادفات در جاده های کشور در حالی اتفاق می افتد که ۷۰ درصد از جان باختگان و ۷۰ درصد از مجروحان تصادفات مربوط به همین ۳۴ درصد از تصادفات جاده ای است.

این مقام ارشد انتظامی اشاره کرد: اجرای طرح “مدیریت سرعت” در سه استان به صورت پایلوت آغاز شده و ان شاء الله از مهرماه سال جاری با همکاری وزارت راه و شهرسازی در سطح کلان و کشوری دنبال می شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از رانندگان قانون مدار به ویژه بخش حمل و نقل عمومی ادامه داد: برابر مصوبه کمیسیون ایمنی و راه، برخورد با رانندگان پرخطر در حوزه حمل و نقل عمومی از وظایف ما است و به دنبال این هستیم که از رانندگان پرخطر ناوگان حمل و نقل عمومی تست سلامت روان بگیریم.

وجود ۲ هزار نقطه حادثه خیز در شهرها

سردار هادیانفر با تقدیر از شهرداری هایی که در راستای اجرای ماده ۱۰۸ کمیسیون ایمنی راه ها فرآیند انتقال اطلاعات و داده های خام دوربین ها را به پلیس تسهیل کردند ، ادامه داد: رفع نقاط حادثه خیز را به عنوان یکی از عناصر کاهش تصادفات و سوانح دنبال می کنیم؛ مطابق پیگیری های صورت گرفته سال گذشته ۷۰ نقطه حادثه خیز اصلاح و رفع شد ولی در حال حاضر ۲ هزار نقطه حادثه خیز در شهرها وجود دارد و ما بر روند کاهشی رفع و اصلاح این نقاط تاکید داریم.

تشریح روند خدمات دهی پلیس راهور ناجا

وی در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح روند خدمات دهی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا به مراجعان خاطر نشان کرد: طی ۴ ماهه سال جاری ۲۵۸ هزار و ۱۵۷ دستگاه خودرو نوشماره را پلاک کردیم که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روند افزایشی داشته است.

سردار هادیانفر با اشاره به تعاملات پلیس راهور ناجا و وزارت صمت یادآور شد: با توجه به شرایط کنونی کشور در راستای کنترل بازار خودرو و کاهش التهابات و نوسانات بنا شد که فروش سبدی خودرو بدون پلاک از طریق خودرو سازی ها متوقف شود بنابراین در فرآیند استعلامات خودروسازهایی که متقاضی فروش خودرو بودند و در این میان بیش از ۷ میلیون متقاضی خرید خودرو بود تمام استعلامات درخواستی در راستای پلاک دهی به مشتری، در اسرع وقت در اختیار خودروسازها از طریق پلیس قرار گرفت.

وی تاکید کرد: برابر توافق پلیس راهور ناجا و وزارت صمت مقرر شد هیچ خودرویی از شرکت خودروسازی بدون پلاک خارج نشود و شماره گذاری ها برای تحویل خودرو در کارخانه صورت بگیرد؛ هر خودرویی که امروز در شرکت های ایران خودرو، سایپا و مجموعه های اقماری تولید می شود بلافاصله مشخصات آن در اختیار پلیس برای پلاک گذاری قرار می گیرد.

روند بی سابقه نقل و انتقال خودرو از نیمه دوم سال گذشته

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: امسال یک میلیون و ۱۷۶ هزار و ۹۹۷ دستگاه خودرو در حوزه نقل و انتقال خدمات دریافت کرده اند که باید بگویم نقل و اننقال خودرو از نیمه دوم سال گذشته تا امروز ۵۲ درصد افزایش داشته است؛ این روند بی سابقه نقل و انتقال را طی سال های اخیر نداشته ایم اما از نیمه دوم سال گذشته تاکنون شاهد روند افزایشی نقل و انتقال خودرو هستیم.

این مقام ارشد انتظامی اضافه کرد: طی ۴ ماهه اخیر یک میلیون و۵۱۴ هزار و ۹۶ دستگاه خودرو ، خدمات شماره گذاری اعم از نوشماره، نقل و انتقال و … را دریافت کردند.

وی افزود: امسال بیش از ۲۵۸ هزار دستگاه خودرو به ۲۳٫۵ میلیون وسیله نقلیه در کشور اضافه شده است و این در حالی است که حدود ۳ هزار و ۸۰۰ دستگاه خودرو از چرخه خارج یا به عبارتی اسقاط شده است.

تشریح فرآیند صدور گواهینامه

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا درباره فرآیند صدور نوگواهینامه ها توضیح داد : امسال بیش از ۲۱۰ هزار و ۳۰۱ جلد انواع گواهینامه صادر شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۵۸ درصدی دارد .

سردار هادیانفر در توضیح علت کاهش صدور گواهینامه عنوان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در اوایل سال جاری آموزشگاه های رانندگی به مدت ۴۰ روز تعطیل بودند از طرفی با تشدید موج اپیدمی این ویروس آغاز به کار و فعالیت آموزشگاهها و برگزاری برخی از آزمون های جمعی نیز منتفی شد علاوه بر این موارد اشاره شده ، در این ایام مردم نیز مراعات کرده و میزان تقاضا برای صدور گواهینامه کاهش یافته است.

وی یادآور شد: در چهار ماهه سال جاری ۱۵۱ هزار و ۶۷۸ نفر به ۴۰ میلیون دارنده گواهینامه کشور اضافه شدند که بنده ضمن تبریک به این افراد بار دیگر اعلام می کنم که تا یک سال مجاز به رانندگی در جاده های کشور نیستند و در صورت مشاهده تخلف با آنان برخورد می شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در ادامه درباره فرآیند اعمال قانون و تخلفات صورت گرفته توضیح داد و افزود: ۱۳ هزار نفر از افسران ما “اختیارنویس” هستند که در سراسر کشور به صورت شبانه روزی تلاش می کنند و بنا به تاکید فرمانده ناجا با توجه به شرایط کشور به همه نیروها ابلاغ کرده ایم که در اعمال قانون عجله و شتاب نکنند و در صورت مشاهده تخلفات حاشیه ای حتما از فرآیند “تذکر ” و “توصیه ” عبور کنند.

وی افزود: به همکارانمان در سراسر کشور توصیه و تاکید کرده ایم از جریمه کردن افراد در حاشیه بیمارستان ها و مراکز درمانی با وجود تخلفات حاشیه ای دوری و به تذکر و توصیه بسنده کنند، البته این موضوع مربوط به تخلفات حادثه ساز نمی شود.

سردار هادیانفر با بیان اینکه یکی از ابلاغیه های این پلیس به نیروها در سراسر کشور توقیف وسیله نقلیه و انتقال به پارکینگ را به حداقل رسانند خاطر نشان کرد: حتی اگر خودرویی زیر تابلو توقف ممنوع، متوقف شده بود توصیه کرده ایم که خودرو به پارکینگ منتقل نشود بلکه موضوع به اعمال قانون و جریمه ختم شود.

اعمال قانون توام با ادب و اخلاق باشد

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه بر اعمال قانون توام با ادب و اخلاق تاکید ویژه ای داریم ، ادامه داد: از طرفی بنا داریم و ابلاغ کرده ایم خودروهایی که بالای یک میلیون تومان جریمه دارند را توقیف و به پارکینگ منتقل نمی کنیم بلکه همزمان با دهه ولایت طرح تقسیط جرایم بالای یک میلیون تومان را برای خودرو و موتورسیکلت های توقیفی اجرایی می کنیم.

وی اضافه کرد: البته به همکارانم در سراسر کشور توصیه و ابلاغ کرده ام که در صورت رویت وسیله نقلیه ای با جریمه بالای یک میلیون تومان با خانواده به هیچ وجه خودرو توقیف و به پارکینگ منتقل نشود و در صورتی که خودرویی هم تخلفی را صورت داد توقیف خودرو به صورت “ساعتی” باشد.

یک میلیون و ۳۰۰ هزارخودرو بالای یک میلیون تومان جریمه دارند

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه در حال حاضر از ۲۳ میلیون خودروی در تردد ، یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه، بالای یک میلیون تومان جریمه دارند ، بیان کرد: طی هفته گذشته برای مالکان همه خودروهای دارای این مقدار جریمه پیامک ارسال کردیم و توصیه می کنیم با مراجعه به سایت راهور ۱۲۰ یا دفاتر پلیس +۱۰ نسبت به دیون خود اقدام کنند.

سردار هادیانفر با بیان اینکه ۱۴ درصد قبض های (جریمه) ما دستی هستند عنوان کرد: بخش اعظمی از اعمال قانون توسط دست افزارها صورت می گیرد و با توسعه این دست افزارها، به زودی قبوض دستی نیز برچیده می شوند .

وی در توصیه به رانندگان برای پرداخت جریمه عنوان کرد: راننده عزیزی که به دلیل تخلف، اعمال قانون می شود، بلافاصله قبض جریمه را پرداخت نکند در واقع توصیه بنده این است که ابتدا پیامک به شما واصل شود و سپس بر مبنای پیامک دریافتی و شناسه جریمه نسبت به پرداخت اقدام کنید.

بیش از ۳۱ میلیون اعمال قانون (جریمه) در چهار ماهه

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در ادامه به تشریح فرآیند اعمال قانون توسط سفیدپوشان راهور پرداخت و گفت: در چهارماهه اول سال جاری یعنی از ابتدای فروردین تاکنون ۳۱ میلیون و ۸۹۶ هزار و ۴۷۸ اعمال قانون (جریمه) صورت پذیرفته است.

وی افزود: در برخورد با تخلفات (به استثنای تخلفات حادثه ساز) اولین راه را اعمال قانون نمی دانیم بلکه تذکر و توصیه را پیشه می کنیم اما باید بگویم برخورد با تخلفات حادثه ساز خط قرمز پلیس است.

“هوای مردم” را بیش از گذشته داریم

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به شرایط کنونی کشور و لزوم تعامل مردم با پلیس یادآور شد: مردم با ما تعامل داشته باشند و به توصیه های پلیس توجه کنند ما نیز رویکردمان این است که بیش از گذشته “هوای مردم” را داشته باشیم.

سردار هادیانفر در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح وضعیت ترددها پرداخت و گفت: در ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ؛ ۲۰ میلیون و ۳۱۷ هزار و ۹۳۵ تردد در جاده های کشور داشتیم در حالی که در ۱۳ مرداد سال جاری ۱۷ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۹۱۲ تردد ثبت شده و این بیانگر کاهش ۱۶ درصدی ترددها می باشد که با وجود شیوع ویروس کرونا و توصیه به کاهش ترددها این عدد ، عدد قابل قبولی نیست.

وی با بیان اینکه حجم تردد ها با اولویت به سمت شمال کشور است، یادآور شد: محور چالوس منتهی به مازندران در صدر متقاضی تردد می باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: همزمان با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی یعنی از ۸ فروردین ماه تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری ، ما محدودیت هایی را اعمال کردیم که موجب کاهش ۵۶ درصدی ترددها شد؛ اما پس از لغو این محدودیت ها ترددها به میزان ۵۶ درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه همزمان با نزدیک شدن به روزهای پایانی هفته میزان ترددها به ویژه در محورهای شمالی کشورافزایش می یابد، خاطر نشان کرد: ۷۰ درصد از افزایش ترددها پس از لغو محدودیت های ترافیکی در پی شیوع ویروس کرونا مربوط به محورهای شمالی کشور است که از این ۷۰ درصد محور جاده چالوس منتهی به مازندران سهم ۶۰ درصدی دارد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا یادآور شد: در مجموع از اول فروردین ماه سال جاری تا ۱۳ مرداد (روز گذشته) در ۱۳۷ روز طی شده از سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۲ درصد کاهش تردد داشته ایم.

وی با تشریح وضعیت تصادفات و جان باختگان خاطر نشان کرد: در سه ماهه اول امسال برابر اعلام پزشکی قانونی ۶۶۹ نفر معادل ۱۶٫۱ دهم درصد کاهش جان باخته تصادفی داشتیم که بخش زیادی از این آمار (۴۰۲ نفر) مربوط به اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی است که با لغو محدودیت های ترافیکی و افزایش ترددها ، میزان تصادفات افزایش یافت.

نوبت دهی اینترنتی در مراکز شماره گذاری

سردار هادیانفر با اشاره به اجرای پروتکل های بهداشتی در مراکز خدمات دهی راهور به ویژه مراکز شماره گذاری خاطر نشان کرد: فرآیند نوبت دهی اینترنتی در دو مرکز شماره گذاری تهران از یک شنبه هفته آینده کلید می خورد و پس از آن این طرح به صورت کلان و کشوری اجرایی می شود؛ اجرای این طرح در راستای کاهش مراجعات حضوری به مراکز شماره گذاری می باشد.

وی یادآور شد: با توجه به شرایط کنونی و در راستای خدمات دهی مطلوب به مراجعان، مراکز شماره گذاری تا ساعت ۱۶ ( با افزایش ۲ ساعته خدمات دهی، فعال ) هستند؛ همچنین به نیروهای شاغل و فعال در این مراکز تاکید و توصیه کرده ایم که تا ارائه خدمات به آخرین مراجعه کننده حاضر در مرکز، حضور داشته باشند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود درباره اظهارات برخی افراد در خصوص لزوم مراجعه به دفاتر ثبت اسناد برای نقل و انتقال خودرو اشاره و بیان کرد: برخی طی مصاحبه هایی در چنین شرایطی ذهن مردم را مخدوش می کنند و می گویند برای انجام فرآیند نقل و انتقال خودرو حتما باید به دفاتر ثبت اسناد مراجعه شود و مراجعه به پلیس وجهه قانونی ندارد؛ خطاب به این افراد می گویم که قانون را بخوانند در قانون تصریح شده که هر کسی می خواهد نقل و انتقال خودرو انجام دهد به پلیس مراجعه کند و خود مالک، مدارک و وسیله نقلیه باید به ا حراز پلیس برسد.

وی ادامه داد: افرادی که اظهارات خلاف واقع می کند بهتر است که ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی را بخوانند که این قانون نه نیاز به تفسیر دارد و نه استنتاج! این قانون صریح، روشن و واضح است ما اصراری به اینکه مردم به دفترخانه بروند و یا نروند! نداریم مراجعه به دفترخانه برای نقل و انتقال خودرو اختیاری است.

تاکید بر پرهیز از سفرهای غیرضروری درون و برون شهری

سردار هادیانفر در ادامه به لغو طرح ترافیک اشاره و خاطر نشان کرد: لغو طرح ترافیک سبب افزایش ۷۰ درصدی ترددهای درون شهری شده است؛ ا ما برای قطع زنجیره بیماری کرونا همه باید از سفرهای غیرضروری درون و برون شهری پرهیز کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه سرعت و سبقت غیرمجاز و عدم توجه به جلو سهم ۸۲ درصدی در وقوع تصادفات دارد، تصریح کرد: ۶۲ درصد از تصادفات در حریم ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق می افتد و در شهر تهران ۴۶ درصد از فوتی ها عابران پیاده و راکبان موتورسیلکت ها می باشند.

خبر خوش به مناسبت دهه ولایت

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در بخش پایانی سخنان خود به اجرای طرح تقسیط جرایم پرداخت و گفت: به مناسبت دهه ولایت این فرصت فراهم شده، رانندگان وسائل نقلیه ای اعم از خودرویی و موتوری که به دلیل جریمه بالای یک میلیون تومان، وسیله شان در پارکینگ ها توقیف است با مراجعه به راهور منطقه خود و واگذاری برگ سبز خودرو نسبت به پرداخت تقسیطی جرایم در بازه زمانی یک ساله اقدام کنند.