با رأی اعتماد مجلس؛

نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت دوازدهم شد

به گزارش نویدتهران،نمایندگان مردم به سعید نمکی به عنوان بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رأی اعتماد دادند.
مسعود پزشکیان در نشست علنی امروز دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی نتیجه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را قرائت کرد.

بر این اساس نمایندگان مجلس با ۲۲۹ رأی موافق، ۲۵ رأی مخالف، ۴ رأی ممتنع و یک رأی باطله از مجموع ۲۵۹ آرای ماخوذه تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به سعید نمکی سپردند.

وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: هیچ مصوبه ای را بر زمین نخواهم گذاشت و تمامی پروژه ها را به اتمام خواهیم رساند.
سعید نمکی، وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۵ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، در دفاع از عملکرد و برنامه های خود از حمایت نمایندگان به ویژه فراکسیون ها سپاسگزاری کرد و گفت: بسیار خرسندم که پس از سال ها این توفیق را به من داد که مورد اعتماد رئیس جمهور باشم و من را به عنوان وزیر بهداشت به مجلس شورای اسلامی معرفی کند.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: اولین سوال در ذهن نمایندگان این است که طرح تحول سلامت به کجا خواهد رسید؛ از افرادی که پس از انقلاب برای توسعه شاخص های سلامت تلاش کردند سپاسگزاری می کنم.

وی ادامه داد: طرح تحول سلامت توانست مشکلات خاصی را از دوش مردم بردارد و بنده به عنوان کسی که در سازمان برنامه و بودجه منابع مالی این طرح را هدایت می کردم به عنوان فرد معتقد به این طرح به طور قطع نقاط قوت طرح را بیش از پیش به پیش خواهم برد.

نمکی یادآور شد: بسته های حمایتی از بیماران برای کاهش هزینه های کمرشکن به ویژه هزینه های بستری، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم از حمایت های بی دریغی است که در طرح ادامه خواهیم داد البته طرح دارای نقصان هایی بود که همه به آن واقف هستیم و باید به جنبه های اقتصادی طرح با نگاهی کارشناسانه تر به واکاوی بپردازیم.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد طرح را به گونه ای پیش ببریم که متخصصان اقتصاد سلامت نیز آن را بپذیرند، با اجرای قوانین بالادستی به ویژه قانون برنامه پنجم که مغفول ماند و تکالیفی که در برنامه ششم به دوش ما گذاشتید مانند تدوین راهنماهای بالینی، پزشک خانواده، سیستم ارجاع و به ویژه از همه مهم تر پرونده الکترونیک سلامت و همچنین موردی که نظام مالی پرداخت نوین است.

وی ادامه داد: در این نظام مالی فاصله طبقاتی پرداختی در نظام پرداخت بین پزشک و پرستار مرتفع خواهد شد، آنچه که در زمان وزارت قاضی زاده هاشمی به عنوان مصوبات تاسیس و ایجاد زیرساخت ها اعم از بیمارستانی، فضاهای درمانی در نقاط مختلف کشور بوده، چک های تضمینی معتبری است که در تمام شعب ما قابل خرج کردن است و به گونه ای هیچ مصوبه ای را زمین نخواهم گذاشت و تمامی پروژه ها را به اتمام خواهیم رساند.

نمکی یادآور شد: در بخش بهداشت توانستیم با ۵ دلار کودکان را علیه ۶ بیماری مسری مهلک قابل پیشگیری با واکسن واکسینه کنیم و کاهش مرگ و میر را به گونه ای داشته باشیم که در همان زمان ۲۸ سال پیش که توفیق معاونت بهداشتی وزارت بهداشت را داشتم به اولین رتبه در ۲۳ کشور شرق مدیترانه نائل شویم اما امروزه بیماری های غیرواگیر، قلب و عروقی، دیابت، چاقی، فشارخون، مشکلاتی است که متاسفانه با واکسیناسیون تنها و تنها در وزارت بهداشت نمی توان به آن پرداخت امروزه بهداشت سالمندان، افسرده پرهزینه که جوانی نکرده پیر شدند حاشیه شهرها بهداشت روان پریشان مردم و مواردی از این قبیل مشارکت بین بخشی عظیمی را می طلبد که امیدواریم بتوان با کمک تمامی بخش ها به بحث پیشگیری از بیماری های غیرواگیر که نیازمند تغییر شیوه زیست است بپردازیم.

وی ادامه داد: توسعه درمان سرپایی، توزیع عادلانه منابع نظام سلامت و در دسترس قرار گرفتن پزشک، توسعه پزشکی از راه دور با بسته های طراحی شده و تقویت مشارکت خیرین و بخش خصوصی از اولویت های اولیه ما است زیرا در این سال ها متاسفانه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مغفول مانده است، با خرید تضمینی خدمات از بخش خصوصی و دادن امتیاز به بخش خصوصی برای ماندگاری در مناطق محروم از برنامه هایی است که دنبال خواهیم کرد.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسعه بیمه همگانی را از برنامه های خود دانست و گفت: تعریف بسته پایه خدمات منطبق با اقتصادی کشور از برنامه ها است و تلاش خواهیم کرد با منطقی کردن هزینه ها و بردن در حمایت از خدمات محرومان و نقاط آسیب پذیر وکمتر برخوردار کشور در توزیع منابع در نظام سلامت عادلانه تر رفتار کنیم.

نمکی یادآور شد: احیای طب سنتی منطبق بر شیوه های عالمانه و مورد قبول دانشگاهیان کشور از برنامه هایی است که دنبال خواهیم کرد، در بخش دارو و تجهیزات پزشکی اولین گامم ایجاد شفافیت در عرصه دارو و تجهیزات پزشکی کشور است، چرا امروز باید ۹۷ درصد از داروی تولید داخل ۵۵۰ میلیون دلار ارز ببرد و ۳ درصد داروی وارداتی حدود ۱٫۴ میلیارد دلار؛ به معاونت غذا و دارو در زمان سرپرستی دستور دادم لیست داروهای وارداتی را با تسهیلاتی به صنعت داخل ارائه کنند تا بتوانند نسبت به تولید دارو اقدام و به فروش برسانند و جای واردکنندگان را که صنعت داخل را لگدمال کرده اند بگیریم.

نمکی ادامه داد: اصلاح نظام نسخه‌نویسی و پرهیز از نوشتن نسخه‌های بیهوده و تلف کردن ارز کشور از مهمترین برنامه‌های من خواهد بود، همچنین تهیه داروهای نوترکیب با کمک شرکت‌های دانش بنیان و مساعدت بخش‌های خارج از کشور از برنامه‌های دیگر وزارت بهداشت در دوران تصدی من خواهد بود.

وی ادامه داد: در بخش آموزش و پژوهش دستاوردهای بزرگی بعد از انقلاب ایجاد شده است، همچنین تربیت شدگان دانشگاه علوم پزشکی کشور جای طبیبان خارجی در پیش از انقلاب را گرفته‌اند و امروز ما به مراکز ارجاع بیماران خارجی تبدیل شده‌ایم. از طرف دیگر متأسفانه هنوز آموزش‌های ما جامعه محور نیست، در شرایط کنونی مولفه‌های اجتماعی موثر و سلامت بیش از مولفه‌های درون حوزه ما را تهدید می‌کند؛ دانشجوی علوم پزشکی ما در حصار دانشگاه تربیت شده از این رو دیوارهای بتنی میان دانشگاه و مردم باید برداشته شود.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: من معتقدم که به جای آموزش بیمارستان محور باید به سمت آموزش جامعه محور برویم، چرا دندانپزشک تا قبل از بیرون آمدن از دانشگاه، هنوز دندان روستاییان شهرستان‌های خود را ندیده است از این رو این مشکل جامعه‌محور بودن نظام آموزشی است. از طرف دیگر ما امروز به جای حکیم تنها طبیب تربیت می‌کنیم و از ظرفیت بی‌بدیل فرهنگ ایرانی در تربیت دانشجو استفاده نکرده‌ایم.

نمکی ادامه داد: آشنایی با فرهنگ ایران زمین و بزرگان طب این سرزمین و دردهای اجتماعی وظیفه ما در آموزش پزشکی است، از طرف دیگر در شرایط کنونی تحصیلات تکمیلی بیهوده توسعه داده می‌شود و آدم‌هایی که تربیت می‌کنیم به درد نظام ارائه خدمت نمی‌خورند. ما مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌ها را متوقف و به جای آن مقطع دکترا ایجاد کردیم؛ حال کدام یک از این فارغ‌التحصیلان و دانشجویان به بالای سر بیماران می‌روند. چرا تخت‌های ما در شرایط کنونی خالی از پرستار هستند زیرا آموزشگاه‌های پرستاری را بستیم و کاردان‌های پرستاری را جذب نمی‌کنیم و تنها دکترهایی را می‌گیریم که به درد تحقیق و تدریس می‌خورند.

وی گفت: تناسب میان تحصیلات تکمیلی و تحصیلات پایه در شرایط کنونی وجود ندارد؛ همچنین دوره‌های آموزشی طولانی بوده از این رو ما باید بدانیم چه کسی، با چه مهارتی و چه هزینه‌ای توسط چه کسی و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمات تربیت می‌کنیم؛ همچنین متأسفانه ما تنها منابع کشور را دور می‌ریزیم.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: از طرف دیگر در بخش پژوهش گرچه دستاوردهای بزرگ و مهمی داریم اما هنوز در حال مدیریت جزیره‌ای هستیم و تمام مراکز تحقیقاتی ما همه چیز را می‌خواهند بدون اینکه با هم رابطه‌ای داشته باشند. از این رو ما باید سعی کنیم محورهای تحقیقاتی خود را تعریف کنیم تا حاصل این تحقیقات گره‌ای از مشکلات نظام ارائه خدمت حل کند؛ از طرف دیگر گرچه مقاله یک امتیاز در رنکینگ بین‌المللی است اما حاصل تمام تحقیقات، مقاله نیست بلکه باید محصولی ایجاد شود تا به وسیله آن در نظام ارائه خدمت تحول ایجاد کند.

نمکی گفت: یکی از برنامه‌های من تعامل با نمایندگان مجلس است و حتی در زمانی که در سازمان برنامه و بودجه مشغول به فعالیت بودم همکاری و تعامل خوبی با نمایندگان داشتم زیرا اعتقاد داشتم که احترام به نمایندگان احترام به رأی مردم و احترام به دموکراسی و مردم سالاری دینی است.

وی ادامه داد: قبل از آمدنم آنان که به اشرافم به تنگناهای مالی و وضع موجود نظام سلامت آگاه بودند، پرسیدند تو که اوضاع را می‌دانی چرا می‌روی، گفتم می روم تا شاید چراغ امید پیرزنی که با شادمانی اسفند دود کرد، هنگامی که کلنگ مرکز سلامت روستا بر زمین خورد، تا بیمار مبتلا به سرطان نیمه شب اندوه دارو نداشته باشد تا به قول رهبر معظم انقلاب بیمار هموطنم در بیمارستان به جز اندوه بیماری غم دیگری نداشته باشد تا سرای محقر خانواده تنکدست برای خرید داروی تقلبی و پرداخت به دلالان بی‌رحم به حراج گذاشته نشود. مرا عشق می‌برد نه به سودای وزارت که سالهاست سودای دنیاطلبی در دلم مرده است.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: عشق خدمت به محرومان و فرودستان در دورترین نقاط کشورم که سال‌ها پیش سروده‌ام البته راهی سخت در پیش دارم پس اگر قبولم کردید رهایم نکنید و تنهایم نگذارید، پیمودن این سنگلاخ بدون مرحمت ویژه الهی و یاری همگان پیمودنی نیست.