قالیباف در نطق پیش از دستور:

نمایندگان مجلس، نماینده تمام ملت با هر سلیقه و منشی هستند

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن تبریک روز مجلس گفت: شهید مدرس ثابت کرد که اگر ما نمایندگان به درستی به وظایف خود عمل کنیم و فقط منافع ملت و آرمان‌های انقلاب اسلامی را در نظر بگیریم، هر یک از ما می توانیم منشأ اثر در حوزه‌های انتخابیه خود و بلکه در سراسر کشور باشیم.

دکتر محمدباقر قالیباف در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک روز مجلس گفت: 10 آذر ماه سالروز شهادت آیت‌الله سید حسن مدرس است که به همین مناسبت این روز، روز مجلس نامگذاری شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شهید مدرس در مقابل زورگویی و استبداد سر خم نکرد تا از استقلال نهاد مجلس دفاع کند و الگویی راستین از مردمی بودن و ایستادن شجاعانه بر سر آرمان‌های دینی و ملی به تمامی نمایندگان مردم در مجلس ارائه کند. خصوصیت اصلی شهید مدرس که بارها مورد تأکید امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری قرار گرفته است، شجاعت آن شهید و بی‌اثر بودن هر نوع تطمیع، تهدید و یا فریبی در ایشان بود.

وی تأکید کرد: شهید مدرس ابداً منافع مردم و کشورا فدای مصلحت‌ اندیشی نکرد و هوچی‌گری‌ها در او کمترین اثری نداشت. شهید مدرس به نمایندگان ملت ثابت کرد که می‌توان در برابر چشم غره‌های قدرت‌های جهانی غالب تهی نکرد و در برابر زیاده‌خواهی صاحبان منافع، ذره‌ای کوتاه نیامد.

قالیباف تصریح کرد: امام راحل (ره) تعابیر بسیار دقیقی در توصیف شهید مدرس به کار برده‌اند، آنچه امروز بیش از همه می‌تواند سرمشق ما نمایندگان مردم قرار گیرد، آن تعبیری است که امام فرمودند آنها از مدرس می‌ترسیدند چرا که مدرس یک نفری بر همه غلبه می‌کرد. شهید مدرس ثابت کرد که اگر ما نمایندگان به درستی به وظایف خود عمل کنیم و فقط منافع ملت و آرمان‌های انقلاب اسلامی را در نظر بگیریم، هر یک از ما می توانیم منشأ اثر در حوزه‌های انتخابیه خود و بلکه در سراسر کشور باشیم.

رئیس قوه مقننه تأکید کرد: هر امضای طرح یا اظهارنظری از نمایندگان مجلس می‌تواند بر سرنوشت افراد تأثیرگذار باشد به همین جهت باید در این روز که مزین به نام مجلس است بار دیگر به خود متذکر شویم که با لطف و اعتماد مردم، مسئولیت بسیار سنگین بر دوش یکایک ما گذاشته شده است و این فرصت خدمت در چشم بر هم زدنی به پایان می‌رسد.

وی ادامه داد: اگر مدرس توانست در چند سال نمایندگی مجلس یک نفره تحول فکری ایجاد کند و تاریخ‌ساز شود، پس امروز که فضای خدمت به مردم که برکت انقلاب اسلامی فراهم شده است، حتماً می‌توان منشأ تحولات بزرگ و دوران‌ساز شد. مجلس شورای اسلامی از این جهت در رأس امور است که با قانونگذاری و همچنین با رساندن صدای مردم به مسئولان اجرایی و استفاده از ابزارهای نظارتی می‌تواند در شیوه‌های تصمیم‌گیری و در نظام حکمرانی کشور تغییرات بلند مدت ایجاد کند.

قالیباف اظهار کرد: افتخار خدمت به مردم در مجلس همان قدر که فرصت مغتنمی است، خطراتی نیز دارد. هرچقدر ما بتوانیم از ظرفیت های مجلس برای ریل گذاری تحول در کشور استفاده کنیم و قوانین متناسب با مشکلات اولویت دار کشور تصویب کنیم و سرمایه اجتماعی نظام را افزایش دهیم از این فرصت به خوبی استفاده کرده ایم و هر چقدر به حواشی بپردازیم و فرصت را غنیمت نشماریم به وادی خطرات نمایندگی وارد شده ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هرکدام از نمایندگان مجلس، نماینده تمام ملت با هر سلیقه و منشی هستند، حرف دل مردم باید در گفتار و کردار ما تجلی پیدا کند تا مردم در پایان 4 سال احساس کنند که ما منافع آن ها را در اولویت قرار داده ایم و قوانینی در مجلس به تصویب رسیده است که دست دلالان و صاحبان منافع خاص و انحصاری، رانت جویان و یا زیاده خواهان را از زندگی مردم کوتاه کرده است و به کاهش فاصله طبقاتی، افزایش قدرت خرید، کاهش دخالت دولت و افزایش اعتماد مردم به مسئولان کشور کمک کرده است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند، نمایندگان مجلس مانند یک قله هستند و آن چه از دل قله می جوشد بر دامنه و سطح جامعه سرازیر می شود. رفتار، آداب و قانونگرایی و شجاعت نمایندگان بر آحاد جامعه تاثیر می گذارد، در حوزه های انتخابیه نزدیک ترین نمونه مسئول سطح بالای جمهوری اسلامی در نظر مردم نمایندگان مجلس هستند و توجه ما به مشکلات مردم در هر نقطه از کشور در نهایت به اعتماد و همراهی مردم با ارکان نظام منجر خواهد شد.

قالیباف گفت: درست است که مجلس مسئولیت اجرایی ندارد، اما مردم از ما انتظار دارند به نمایندگی از آن ها حامی و ناظر دلسوز دولت باشیم، در همکاری مسئولانه با دستگاه های اجرایی به ریل گذاری کارشناسانه، نیازهای تقنینی دولت را برای حل مشکل مردم برطرف کنیم و با استفاده از ابزارهای نظارتی دلسوزانه به دولت کمک کنیم تا اراده مردم در اراده کشور جاری شود.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: حق مردم بر گردن یکایک ما به عنوان نمایندگان مجلس آن است که در هر لحظه حداکثر توان خود را برای حل مشکلات آن ها به کار گیریم و اگر مردم صدای ما را در مجلس شنیدند هر لحظه احساس کنند که حرف دل آن ها را می زنیم و یا مشغول تصویب قانونی در خصوص موضوعی هستیم که دغدغه آن ها در زندگی روزمره شان است. بدانیم که رضایت خداوند از ما منوط به رضایت مردم است.