وزیر بهداشت در نشست با اصحاب رسانه تاکید کرد:

نقش موثر رسانه ها در آموزش و آگاه سازی مردم درخصوص مسائل سلامت محور

به گزارش نویدتهران،وزیر بهداشت گفت: توسعه یافتگی در هیچ کشوری حاصل نخواهد شد، مگر اینکه رسانه ‌های پویا، مطالبه گر و پیگیر وجود داشته باشد.

دکتر سعید نمکی، در نشستی با اصحاب رسانه حوزه سلامت که امروز برگزار شد، اظهار کرد: توسعه یافتگی در هیچ کشوری حاصل نخواهد شد، مگر اینکه رسانه ‌های پویا، مطالبه گر و پیگیر وجود داشته باشد. بسیاری از ‏موارد مانند فسادها و برخی از ناهنجاری‌ های اجتماعی که در برخی کشورها مشاهده می شود، به این دلیل است که رسانه‌ های توسعه یافته و مطالبه گر و همچنین مسئولان پاسخگو در مقابل رسانه ‌ها ‏وجود ندارد. همواره معتقد هستم که یکی از رسالت ‌های مدیران نظام، پاسخگویی به مطبوعات مطالبه گر حق مردم است. همچنین یکی از نشانه ‌های توسعه ‏یافتگی این است که مطبوعات و رسانه‌ ها با همدلی و وفاق ملی، بتوانند مسائل را به سمت توسعه یافتگی پایدار پیش ببرند.‏

دکتر نمکی با بیان اینکه در حال حاضر در عرصه خاصی از نظام سلامت گام نهاده ایم، افزود: در حوزه سلامت، دوران موفقی را پشت سر گذاشتیم و در مورد دستاوردهای بهداشتی، ‏درمانی و آموزش پزشکی در کشور، توانستیم در بین کشورهای منطقه، جایگاه شامخی را کسب کنیم. برای مثال، در کاهش آمار مرگ و میر گروه های آسیب پذیر، به خصوص زنان و کودکان و کاهش و کنترل بیماری های واگیر خوب عمل کردیم و امروزه آمار این مرگ و میرها، به یک دهم ارقام سال ۵۷ رسیده است.

دستاوردهای عظیم وزارت بهداشت در عرصه پژوهش

وزیر بهداشت تصریح کرد: همچنین، در عرصه پژوهش به خصوص در دانشگاه های علوم پرشکی کشور، دستاوردهای عظیمی داریم و علیرغم اینکه از حیث نیروی انسانی و منابع مالی، نسبت به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، درصد کمتری را دارا هستیم، اما در عرصه پژوهش، تعداد مقالات و طرح های پژوهشی موثر در ارائه راهکارهای نظام ارائه خدمت، دستاوردهای مطلوبی را در اختیار داریم.

امروز، تولید داروهای داخلی به رقم ۹۷ درصد رسیده است

دکتر نمکی گفت: در سال‌ های نخستین انقلاب اسلامی، حدود ۱۴ هزار و ۶۰۰ پزشک در سراسر کشور داشتیم. همچنین در آن سال ها، ۲۵ درصد از داروها در داخل تولید می شد و امروز، تولید داروهای داخلی به رقم ۹۷ درصد رسیده است. پوشش بیمه همگانی در کشور نیز یکی از رکوردهای ‏منطقه ای است. تعداد خانه‌ های بهداشت موجود در کشور نیز از هزار و ۵۰ مرکز در سال‌ های اول انقلاب، به ۱۸ هزار مرکز خدمت رسانی بهداشتی اولیه ‏رسیده است.‏ در سال ۵۸، حدود ۶۰۰ دانشجوی پزشکی داشتیم و امروز فقط در دانشگاه‌ های دولتی ۶ هزار و ۱۰۰ دانشجوی ‏پزشکی داریم. این موارد نشان می ‌دهند که دستاوردهای ما در حوزه سلامت یکی از اولی ترین دستاوردها در نظام جمهوری اسلامی ایران ‏است.‏

وزیر بهداشت با بیان اینکه با توجه به تغییر عوامل خطرزا در نظام سلامت، وارد دوره تازه ای از مشکلات نظام سلامت هم می شویم، خاطرنشان کرد: در طول سال های بعد از انقلاب، در افزایش شاخص های بهداشت و سلامت، خوب عمل کردیم، برای مثال، با ۵ دلار، کودکان را علیه ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه کردیم. همچنین، مراقبت های قبل، حین و بعداز زایمان از کودک و مادر، توانست در سلامتی آنها نقش به سزایی داشته باشد. اما، تمامی این اقدامات در وزارت بهداشت انجام شد. درست است که سایر نهادها نیز اقدامات زیرساختی زیادی در جهت سازندگی، ایجاد آبادانی و عمران کشور انجام دادند، اما وزن خدمات وزارت بهداشت بسیار بیشتر بود. با این حال، باید دقت کرد، امروز که پس از عبور از بیماری های واگیر، بیماری های غیر واگیر دامن گیر نظام سلامت شده است و وزارت بهداشت، در کاهش عوامل بیماری ‌زای غیر واگیر کمترین نقش را دارد و این رسانه ‌ها هستند که باید در زمینه تغییر شیوه زندگی مردم و افزایش آگاهی، ‏کمک کنند.

دکتر نمکی گفت: از رسانه ها درخواست دارم در جهت آگاه کردن و اطلاع رسانی مردم، نقش فعال و گسترده خود را حفظ کنند. همچنین، رسانه ها، در تبیین جایگاه بعضی از عملکردهای آتی وزارت بهداشت مانند جامعه محور کردن فعالیت ها در تمامی عرصه ها و در جامعه محور کردن نگاه جامعه به رویکردهای جدید و همچنین، جلب مشارکت اجتماعی برای حل معضلات نظام سلامت، می توانند نقش آفرینی کنند.