نشست مطبوعاتی مشترک وزیران خارجه ایران و لبنان

%d8%b8%d8%b1%db%8c%d9%81محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: امیدواریم زمامداران سعودی سیاست های کوته نگرانه را هر چه زودتر کنار بگذارند و کمک کنند تا آتش فتنه خطر تروریست تکفیری در این منطقه بزودی خاموش شود.

ظریف دوشنبه شب بعداز دیدار با « جبران باسیل» همتای لبنانی خود در نشست خبری مشترک خاطرنشان کرد: معتقدیم همه کشورهای اسلامی و عربی در منطقه ما نیاز دارند برای مواجهه با خطرات مشترک، همکاری کنند.
به گزارش نوید تهران وبه نقل ازوزارت امورخارجه،وی ضمن تشکر از مهمان نوازی دولت و مرم لبنان، افزود: تبریک دولت و مردم ایران را به همه مردم لبنان برای پیروزی دموکراسی و پیروزی تصمیم مردم لبنان برای انتخاب مسیر خودشان به همه مردم این کشور تبریک می گویم.
وزیر امور خارجه ایران اظهارداشت: در حوزه مبادلات و ارتباطات سیاسی مشترکات زیادی بین ایران و لبنان وجود دارد و من مایلم از حمایت لبنان از جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی تشکر کنم.
ظریف با بیان اینکه « ما با چالش های مشابهی مواجه هستیم»، تصریح کرد: خطر رژیم صهیونیستی خطری است که نه تنها لبنان بلکه کل منطقه و جهان را در برمی گیرد ، خطر تروریسیم تکفیری خطری نیست که منحصر به سوریه و یا مردم لبنان باشد بلکه تفکر افراطی و تفکیری، تفکری است که همه جهان را تهدید می کند.
وی گفت: ما معتقدیم مردم لبنان نشان دادند امکان رسیدن به راه حل قابل قبول برای همه یا آنچه به عنوان راه حل برد از آن یاد می شود ، وجود دارد و امروز همه مردم منطقه خوشحالند که لبنان به این نتیجه رسیده است.
وزیر امور خارجه ایران افزود: امیدواریم دیگران نیز بتوانند بپذیرند منطقه ما تنها با راه حل سیاسی در سوریه، عراق و سمن به نتیجه می رسد.
ظریف تاکید کرد: معتقدیم علاوه بر چالش های مشترک ما فرصت های مشترکی با لبنان داریم که یکی از آنها همکاری اقتصادی در شرایط جدید بین المللی است.
ظریف افزود: حضور یک هیات عالی رتبه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در بیروت نشان دهنده عزم جدی بخش خصوصی و دولتی ایران برای همکاری با همه مردم لبنان برای ساختن فردای بهتر است.
وی خاطرنشان کرد: برای ما تصمیم مردم لبنان مبارک است و نشان دهنده این است که آنچه همواره ما تاکید داشتیم که باید اجازه داد مردم لبنان بدون دخالت خارجی در مورد آینده خودشان تصمیم بگیرند امروز محقق شده و لازم بود من برای تبریک این پیروزی به لبنان بیایم و خوشحالم بقیه کشورهای منطقه در آینده چنین امری را دنبال کنند.
وزیر امورخارجه ایران تصریح کرد: فردا نیز در ملاقات با «سعد حریری» نخست وزیر مامور تشکیل دولت بر اراده جمهوری اسلامی برای همکاری با همه مردم لبنان از همه گروه ها و طوایف و بر اهمیت تعیین مسیر مردم لبنان توسط خود مردم لبنان تاکید خواهم کرد.
ظریف در خصوص دعوت از رئیس جمهوری جدید لبنان برای سفر به تهران اظهارداشت: آقای میشل عون هر زمان تمایل داشته باشد که به ایران سفر کند مورد استقبال عالی ترین مقامات ایرانی قرار خواهد گرفت.
وی تاکید کرد: ایران آمادگی دارد در همه حوزه ها با لبنان همکاری کند.
وزیر امورخارجه ایران گفت: ما معتقدیم آینده لبنان را فقط مردم لبنان باید تعیین کنند؛ ما از اراده مردم لبنان حمایت می کنیم و امیدواریم دیگران هم همین کار را کنند.