نشست «دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر» در وزارت امور خارجه برگزار شد

به گزارش نویدتهران،نشست «دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر» در وزارت امور خارجه برگزار شد
در راستای سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعامل و شفافیت در حوزه حقوق بشر و به منظور اطلاع رسانی و تبیین آخرین تحولات و پیشرفت ها در این حوزه در ایران، «نشست توجیهی» برای سفرای خارجی مقیم تهران با موضوع «دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر» در روز دوشنبه ۲۳ بهمن با حضور و سخنرانی خانم ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، خانم شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، آقای آوائی، وزیر دادگستری، چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد. مدیریت این نشست که در دو بخش جداگانه برگزار شد، برعهده غلامحسین دهقانی معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه بود.

در چارچوب بخش اول این نشست، ابتدا خانم ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده طی سخنانی، به تشریح دستاوردهای کشورمان درحوزه های مختلف مربوط به امور زنان و خانواده در ایران با تمرکز بر موضوع توانمندسازی زنان پرداختند. پس از آن، خانم مولاوردی دستیار رئیس جمهور در امور شهروندی در سخنرانی خود، ابعاد مختلف منشور حقوق شهروندی از جمله موضوعاتی مانند روند تدوین، اجرا و نظارت بر اجرای آن را مورد توجه قرار دادند. کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر سومین سخنران بخش اول این نشست بود که در سخنرانی خود همکاری های جمهوری اسلامی ایران با سازو کارهای بین المللی حقوق بشری را تشریح کردند و همچنین، برخورد نامتوازن و ناعادلانه در قبال وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی و توسط برخی از کشورها را مورد انتقاد قرار داد.

در ادامه و در بخش دوم این نشست، آقای آوایی وزیر دادگستری کشورمان دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه ارتقا و حمایت از حقوق کودکان را تشریح و توجه ویژه به کودکان در اسلام و جامعه ایرانی را تبیین و همچنین توضیحاتی در خصوص آخرین تحولات و پیشرفت ها از جمله در حوزه قضایی و تقنینی و بهبود وضعیت کودکان بویژه در چارچوب فعالیت مرجع ملی حقوق کودک را ارائه کردند.

آقای بت کلیا، نماینده آشوریان و کلدانیان در مجلس شورای اسلامی نیز در این بخش از نشست، به تبیین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق اقلیت ها پرداختند؛ وی در سخنان خود جایگاه خاص و آزادی های مدنی، اجتماعی و مذهبی اقلیت ها در جمهوری اسلامی ایران را تشریح کردند. دکتر ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی نیز بعنوان سخنران بخش دوم، ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص کارویژه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، سیاست جمهوری اسلامی ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر، اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر واجرای قانون جدید را مورد بحث قرار دادند.

در پایان این نشست، آقای دهقانی معاون حقوقی بین المللی وزارت امور خارحه به جمع بندی مباحث و محورهای ارائه شده از سوی سخنرانان در هر دو بخش پرداختند. وی در سخنان خود اظهار داشت: همه شواهد حاکی از این است که طرح قطعنامه و تعیین گزارشگران در مورد موضوع حقوق بشر توسط برخی کشورها علیه جمهوری اسلامی ایران کاملا سیاسی بوده و نه تنها کمکی به ارتقاء حقوق بشر نمی کند، بلکه بی اعتمادی نسبت به ابزارهای بین المللی حقوق بشری را افزایش داده و اعتبار این نهاد را نیز زیر سوال می برد.
خاطرنشان می گردد در هر دو بخش این نشست، تعدادی از سفرا و نمایندگان سفارتخانه های خارجی مقیم در تهران دیدگاه ها و نظرات خود را در خصوص موضوع نشست و همچنین مطالب مطرح شده از سوی سخنرانان طرح کردند.