نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه برگزارشد

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه (۹۶/۲/۱۱) در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران به سئوالات اصحاب رسانه در موضوعات مختلف پاسخ گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه: تبریک اعیاد شعبانیه، روز پاسدار، روز جانباز، یاد می کنم از روز خلیج فارس، روز معلم و روز کارگر و یاد معلم بزرگ شهید مطهری را گرامی می داریم.

کمیسیون مشترک برجام پس از روی کار آمدن ترامپ و فضای منفی که ترامپ ایجاد کرده برگزار شد. چه نکاتی در این نشست طرح شد؟ گلایه های ایران به کجا رسید؟ آیا بین ایران و آمریکا هم نشستی برگزار شد؟

کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ۵ اردیبهشت براساس تفاهمات برجام که هر شش ماه باید نشست این کمیسیون تشکیل شود، تشکیل شد و مباحث زیادی طرح شد. ایران بدعهدی بویژه از جانب آمریکا و برخی سخنان رئیس جمهور آمریکا که مخل ساز و کارهای ضد تحریمی بویژه در حوزه مالی و بانکی را مطرح کرد. از سوی کمیسیون مشترک درباره انجام تعهدات ایران نسبت به آژانس و برجام قدردانی شد و بر آن صحه گذاشته شد. بیانیه پایانی نشست بحث جدی و اساسی است که باید به آن توجه کرد که شامل خود آمریکا هم هست. اعضا بالاتفاق بر پایبندی ایران و ۱+۵ به تعهدات تأکید کردند که نکته مهمی است که همه با یک صدا و یک زبان بر ادامه برجام تأکید کردند. در خصوص برخی مطالب دیگر مثلاً اقدام در مورد نیروگاه اراک، ۱+۵ از تفاهم ایران و چین حمایت کردند که گامی به جلوست و از دستاوردهای برجام است. در مورد اینکه ایران و آمریکا نشستی برگزار کرده اند من خبری ندارم.

در این نشست هیأت ایرانی با هیأتهای سایر کشورها به صورت تک تک گفتگو کرده است. ایران با آمریکا هیچ مذاکره ای خارج از برجام ندارد. البته در دولت قبلی آمریکا بنابه دلائل انسانی گفتگوهایی درباره برخی زندانیان وجود داشت و نتایج مثبتی هم داشت. در این جا هم طرفهای آمریکایی در حاشیه اجلاس مطالبی را درباره برخی زندانیان در ایران مطرح کرد ولی ما هیچ مذاکره ای با آمریکا نداریم.

یکی از شهرداران اسبق تهران که در ستاد روحانی در اصفهان فعال است، اعلام کرده با گفتگو می توان با تروریستها مقابه کرد. آیا با گفتگو می توان با تروریستها مقابله کرد ؟

موضوع انتخابات یک بحث داخلی است و بهتر است به آن ورود نکنیم. ولی گفتگو یکی از ابزارهای بدیهی سیاست خارجی است ولی وقتی صحبت از تروریسم کور در میان است شاید زبان زور و قدرت بتواند پاسخگوی آنها باشد و فکر می کنم گفتگو با تروریستها سلاح مناسبی نباشد.

در مورد اتفاق تلخ شهادت مرزبانها، در موارد گذشته وزارت خارجه موضوع را پیگیری کرده ولی نتیجه ای به دست نیامده و موضوع تکرار شده؛ آیا تغییر رویکرد در این زمینه لازم است ؟

این فاجعه تلخ را به ملت ایران و بازماندگان شهدا و پرسنل نیروی انتظامی تسلیت عرض می کنم. واقعه تلخی بود و بار دیگر نشان داد در مرزهای پاکستان ثبات و امنیت وجود ندارد. علی رغم تذکرات و گفتگوی مکرر ایران و گرفتن تعهدات از طرف پاکستان مبنی بر اجازه ندادن به تکرار این چنین حوادث، اما متاسفانه دوباره اتفاق افتاد. کشوری که خود را بخشی از ائتلاف ضد تروریسم می داند، بخشی از سرزمین خود را در اختیار تروریستها قرار داده که اقدامات جنایتکارانه خود را انجام دهند. امیدواریم مرز ایران و پاکستان مرز ثبات و دوستی باشد و برخلاف سایر مرزهای پاکستان که دارای مشکلات زیادی است مرز ایران و پاکستان مشکلی نداشته باشد. از همان ساعات اولیه، موضوع با حساسیت با طرف پاکستانی پیگیری شده است. طرف پاکستانی ابراز تأسف کرده ولی ابراز همدردی ثبات به همراه ندارد و امنیت مرز ساز و کارهای خود را نیاز دارد. به صورت جدی موضوع را پیگیری می کنیم و هر اقدامی برای احقاق حق شهدای خود لازم باشد را انجام خواهیم داد. همچنین اقدامات رسمی دیپلماتیک در سطوح بالاتر انجام خواهد شد و اجازه نخواهیم داد مرزهای ایران و پاکستان به جولانگاه تروریستها تبدیل شود .

اقدامات وزارت خارجه برای پیگیری عوامل حمله به سفارت عربستان چه بوده و همچنین آیا کاهش تعداد توریستها به دلیل وقوع حمله به سفارت عربستان را وزارت امور خارجه تایید می کند؟

حمله به یک سفارت خارجی مذموم و محکوم بوده و این اقدام مذموم توسط مقامات عالی رتبه و وزارت امور خارجه محکوم و وزارت امور خارجه همواره خواستار پیگیری جدی موضوع توسط قوه قضائیه بوده است. بخشی از مشکلات ایران و عربستان به دلیل این اقدام نسنجیده بوده و پرونده آن نیز نزد قوه قضائیه است. وزارت امور خارجه به عنوان مسئول گسترش و حفظ روابط بویژه با کشورهای همسایه و مسلمان پیگیر پرونده است و امیدواریم که روزی نتیجه مشخص آن اعلام شود و عوامل آن مجازات شوند تا عوامل خودسر دیگری در آینده در مسائل مرتبط با سیاست خارجی، دست به چنین اقدامی نزنند.

آمار مربوط به توریست ها را سازمان میراث گردشگری داده که سازمان معتبری است و آمار آنها قاعدتاً درست است. من در مقامی نیستم که درباره آن آمار اظهار نظر کنم. ولی ضرر و زیان این اقدام ناپسند در حوزه سیاسی و اقتصادی و حتی مسائل منطقه ای جمهوری اسلامی ایران زیاد بوده است. خاطیان باید مجازات شوند تا دیگر به دلیل اقدامات خودسرانه به کشور ضرر و زیان وارد نشود.

آقای قشقاوی (معاون کنسولی وزارت امور خارجه) گفته اند که علی رغم جمعیت زیاد ایرانیان در کانادا، نتوانستیم با دولت این کشور برای برگزاری انتخابات به تفاهم برسیم . اگر به تفاهم نرسند، آیا راهکاری وجود دارد برای رأی گیری و برگزاری انتخابات در کانادا؟

اگر توافق نشود، امکان رأی گیری هم نخواهد بود در کانادا، ولی از کانالهای دیپلماتیک در حال پیگیری موضوع هستیم که در برخی نقاط کانادا صندوقهای رأی وجود داشته باشد. از ۱۵ سال پیش دولت کانادا رأی گیری دولتهای خارجی را به برخی اماکن دیپلماتیک یا دفاتر فرهنگی و تجاری آن کشور محدود کرده بود مثلاً در سال ۸۸ فقط در شهر اتاوا و در سفارت ایران امکان رأی گیری وجود داشت که این مسأله مشکلاتی برای ایرانیانی که از شهرهای دیگر علاقمند به رأی دادن بودند، ایجاد کرد.

با توجه به دیدار مک کین با سرکرده منافقین و استقبال دولت آمریکا از حضور منافقین در آلبانی، آیا وزارت امور خارجه با دولت آلبانی در مورد استقرار منافقین در آلبانی مذاکره ای داشته است؟

آمریکا همیشه استاندارد دوگانه در برابر تروریستها داشته و از برخی تروریستها که منافع آنها را تأمین می کنند حمایت می کند و برخی گروههای دیگر را تروریستی اعلام می کند که این رفتار دوگانه محکوم است و دولت آمریکا باید پاسخگوی این رفتار خود باشد. آمریکا از این نوع اشتباهات در منطقه داشته و به دلیل اشتباه محاسبه در حمایت از طالبان، القاعده و داعش دچار ضرر و زیان شده است. روند تکاملی آن گروهها، تبدیل به داعش شده که وضع بدی برای جهانیان ایجاد کرده است. تماسهای خود را از طریق سفارت کشورمان در تیرانا، با دولت آلبانی داشته و سعی کرده ایم آنها را متوجه خطرات این گروه فرقه گرا که احتمالاً در آینده برای اروپا و غرب خطر ایجاد خواهند کرد، برقرار کرده ایم.

س: موضوع پیدا شدن قطعات موشک های ضدتانک در کامیون یک تبعه ایرانی در ترکیه در رسانه ها مطرح شده است. موضع وزارت خارجه در ارتباط با این موضوع چیست؟

ج) این موضوع را نه تأئید می کنیم و نه تکذیب. در حال بررسی آن هستیم و بعضاً چنین اخباری منتشر می شود که عاری از صحت است، ولی این موضوع باید بررسی شود اقلام موجود در کامیون مزبور که گفته شده مقصد آن از قضا ایران بوده، ممکن است اقدامی توسط گروههای معاند ضد ایرانی بوده باشد.

س) رفت و آمد و نامه نگاری با کشورهای خلیج فارس هم اکنون در چه مرحله ای است؟ آیا نتیجه ای به دست آمده است؟

ج: ما علاقه مندیم که روابط متوازن با کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته باشیم. با سفر وزیر خارجه کویت به تهران و سفرهای بعدی متقابل، اقداماتی انجام شد. امیدواریم بتوانیم برخی موانع و ناهنجاریهایی که در روابط ما با برخی کشورها بوجود آمده برطرف کنیم. امیدواریم عربستان به واقعیتهای منطقه با درایت بیشتر و امنیت منطقه و روابط با ایران فکر کند و اطمینان داشته باشد که ایران کشوری مقتدر در منطقه است که می تواند برای ثبات منطقه سازنده باشد و نباید آنها به دلائل مختلف دچار ایران هراسی شوند. در صورتی که این کشور رفتار و گفتار خود را اصلاح کند، امکان برداشتن گامهایی وجود دارد، ولی با سایر کشورها روابط عادی وجود دارد. امیدوارم گامهایی برداریم که تضمین کننده صلح و ثبات در منطقه باشد.

آیا این موضوع که عاملان حمله به سفارت عربستان در ستاد یک کاندیدا حضور دارند، بر پیگیری مسأله توسط وزارت امور خارجه تأثیر دارد ؟

من در باره مسائل مرتبط با کاندیداها هیچ اطلاعی ندارم و آن را پیگیری نمی کنم.

در مناظره کاندیداهای انتخابات احتمال حمله به برجام و یا انتشار برخی مطالب محرمانه درباره دستاوردهای آن در مناظره ها وجود دارد. توصیه شما به نامزدها چیست؟

انتشار مطالب محرمانه مربوط به سیاست خارجی جرم است و می تواند منجر به ضرر و زیان به منافع ملی کشور شده و توسط هیچ کس جایز نیست. علاقه مندیم در رقابتهای سیاسی درون کشور بیاموزیم که مسائل سیاست خارجی به کف خیابان آورده نشود و مسائلی که به منافع مردم خدشه وارد می کند را سوژه رقابتهای انتخاباتی نکنیم. برجام بحثی روشن است که اجماع کلی درباره آن وجود دارد که بهتر از آن امکان نداشته است. امیدوارم در آینده هم گروههای مختلف ضمن حفظ انصاف و عدالت به موضوعات خارج از چارچوب منافع ملی نپردازند، البته انتقاد سازنده باید وجود داشته باشد.

تعبیر شما از اختلاف دیدگاههای مقامات آمریکا از جمله وزارت خارجه آن کشور و ترامپ و مشاورانش در مورد ایران و برجام چگونه است؟ واکنش ایران نسبت به گزارش ترامپ درباره ایران چیست؟

صداهای گوناگون و متضادی از کاخ سفید به گوش می رسد و شاید باید کمی صبر کرد، ولی بیانیه اخیر کمیسیون مشترک برجام که آمریکا نیز عضو آن است و تأکید بر حفظ برجام نیز در آن وجود داشت، پاسخی مناسب به ترامپ بود. این صداها شنیده می شود ولی ما در برخی حوزه ه بهتر است صبر کنیم و باز هم قصاص قبل از جنایت را توصیه نکنیم، زیرا هنوز به زمان نیاز داریم.

موضع وزارت امور خارجه درباره حمله هوایی ترکیه به عراق و سوریه چیست؟ آیا این حمله معنای خاصی دارد؟

هیچ اقدامی بی معنا نیست و هر دخالتی در سایر کشورها بدون اجازه دولت مرکزی محکوم و کاری نادرست و خلاف کنوانسیونهای بین المللی و دارای آثار مخرب است و توصیه می شود چنین اقداماتی صورت نگیرد.

پس فردا زمان نشست آستانه است. آستانه صبر ایران نسبت به برخی سیاستهای ترکیه تاکجاست که بازیهای ضد و نقیض درباره نشست آن انجام می دهد؟

درباره نشست آستانه توضیح می دهم نه ترکیه. اجلاس ۳ جانبه براساس اشتراک در حوزه سوریه و همکاری درباره آن کشور است. نقش ترکیه در سوریه مهم است و حضور آن کشور در اجلاس آستانه نیز با اهمیت است. اگرچه اختلاف دیدگاه بین ایران و ترکیه درباره سوریه وجود دارد ولی به دلیل اختلاف دیدگاه، نشست آستانه را تعطیل نمی کنیم و به استمرار و قدرت آن تأکید می کنیم. آستانه می تواند به صورت مؤثر کار خود را پیش ببرد، ولی اختلاف دیدگاه با دولت ترکیه در این زمینه وجود داشته و خواهد داشت.

عربستان اعلام کرده که به بازماندگان حادثه منا هبه خواهد داد. آیا این همان غرامت است؟

ترجیح می دهم که مسائل مربوط به حج را از سازمان حج و زیارت سوال کنید. مذاکرات را نمایندگان آن سازمان انجام داده اند و جزئیات آن را می توانید از این سازمان سوال کنید.

س: عملیات موصل در هفته های آینده به مراحل نهایی نزدیک می شود و اقلیم کردستان قصد اقدام برای برگزاری همه پرسی استقلال در آن اقلیم را دارد، موضع ایران چیست؟

عملیات موصل نشان داد که دولت عراق می تواند در مبارزه با تروریسم موفق باشد و باید منتظر بود تا دولت مرکزی عراق اقدام مبارک مبارزه با تروریسم را به نهایت برساند.

کردها بخش مهمی از عراق هستند و در چارچوب تمامیت ارضی عراق کردها دارای حق و حقوق می باشند ولی نباید با حاکمیت ملی عراق مبارزه کنند و آن را نپذیرند. این مباحث جدید نیست و در گذشته نیز چنین مسائلی وجود داشته ولی ایران از تمامیت ارضی عراق حمایت و با هرگونه جدائی طلبی در آن کشور مخالفت خواهد کرد و فکر می کنم برای تحقق این ادعاها تا بی نهایت فاصله داریم.

آیا در مورد مشکل ایجاد شده برای گردشگران ایرانی در سفر به گرجستان به نتیجه ای رسیده اید؟

کنسول پیشین ایران در تفلیس به من گفت که سفارت هیچ شکایتی دریافت نکرده و تنها به دلیل عدم آشنایی گمرک گرجستان با برخی موضوعات، مسائلی بوجود آمد و با توجه به همزمانی سفر دکتر ظریف به گرجستان، موضوع در سطح عالی پیگیری و طرف گرجی قول داد رعایت شئونات لازم را در برخورد با مسافران ایرانی انجام دهد. چنین چیزی در عمل اتفاق نیفتاده بود و مطالبی که بیان شد نیز درست نبود.

اخیراً شاهد بودیم وزرای کشور شورای همکاری خلیج فارس اظهارات ضد ایرانی داشته و وزیر خارجه بحرین هم ادعاهایی مبنی بر دست داشتن ایران در بحرانهای منطقه داشته است. نظر شما چیست ؟

این مباحث جدید نیست. ایران هراسی از پایتخت های خاصی شروع می شود تا اجازه ندهند کشورهای منطقه در سلامت و آرامش زندگی کنند. پروژه ایران هراسی توسط برخی کشورها و مجامع منطقه ای هم تکرار می شود. ما تأکید کرده ایم در امور داخلی کشورها دخالت نمی کنیم، به تمامیت ارضی آنها احترام می گذاریم و آنها نباید تحت تأثیر شعارهای خبیثانه دیگران قرار گیرند. ایران مقتدر نهایتاً به سود آنها است و تضمین کننده امنیت آن کشورها هم خواهد بود. آنها باید در نگاه خود تجدید نظر کرده و واقع بینی بیشتری داشته باشند تا بیگانگان خارج از منطقه برای آنها تصمیم نگیرند و به مسیری که به صلاح آنها نیست راهنمایی کنند.

س: علی رغم گزارش وزارت خارجه آمریکا در مورد برجام، وزیر خارجه این کشور، ایران را عامل اول تروریسم معرفی کرده است. توضیح شما چیست ؟

به این سوال قبلا پاسخ داده ام. صداهای گوناگونی در آمریکا درباره ایران شنیده می شود. ملاک ما مجموعه ۱+۵ است و برجام یک موافقت نامه چند جانبه بین المللی است که سازمان ملل و اتحادیه اروپا و اعضای شورای امنیت آن را تأئید کرده اند. متهم شدن ایران به حمایت از تروریسم موضوعی بی ربط است و ایران مهمترین کشور مقابله کننده با تروریسم در منطقه است که هزینه سنگینی در این زمینه پرداخت کرده است.

وزیر دفاع آمریکا از یک همکاری منطقه ای بین اسرائیل و کشورهای عرب منطقه موسوم به ناتوی منطقه سخن گفته، موضع شما در این ارتباط چیست؟

روابط برخی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی یک حرکت شرم آور است که واقعیت دارد. ناتوی عربی بیشتر یک حرف و سخن است و تبدیل به واقعیت نخواهد شد. هیچ زمینه مشترکی برای ایجاد سازمانی مشابه ناتو در منطقه وجود ندارد. درعین حال تلاشهای خبیثانه ای برای ایجاد ارتباط با رژیم صهیونیستی وجود دارد ولی وضعیت به گونه ای است که امکان عملی شدن این مسأله با توجه به مسائل موجود در منطقه وجود نخواهد داشت.

ایران هراسی در خارج مانند ترکیه و عربستان پیگیری می شود و آنها تلاش می کنند در بین هموطنان ما نفوذ کنند، مانند کمک به منافقین و یا نفوذ عربستان در مرزهای شرقی ایران. آیا سیاست مدارای ایران همچنان باید ادامه پیدا کند یا واکنش نشان می دهیم. ترکیه و عربستان پروژه نفوذ را دنبال می کنند. مثلا گسترش وهابیت توسط عربستان و یا تقویت تجزیه طلبی توسط ترکیه.

ایران با همسایگان و کشورهای اسلامی که خصومتی نسبت به ایران ندارند مشکل ندارد. ولی موضوع سهل انگاری در سیاست خارجی را قبول ندارم و جمهوری اسلامی ایران سیاستهای خود را در سطح کلان با قدرت پیگیری می کند. در مورد پیروان ادیان الهی و اهل سنت که در ایران زندگی می کنند آنان افرادی بسیار معقول و ایرانی هستند که از کشور خود دفاع می کنند. ایران با اقتدار به سیاست خود ادامه می دهد و سهل انگاری حرف نادرستی است.

رویکرد اقتصادی وزارت امور خارجه در دولت یازدهم نسبت به دولت گذشته را چه قدر پر رنگ تر می دانید؟

پاسخ مشخص است و نیاز به توضیح ندارد. دوستان با تخصص خود آگاه هستند. آنچه دولت فعلی به ارث برد یک اقتصاد تا حدی ضعیف شده و بدون ارتباط خارجی و در یک تحریم کامل و بی نظیر در تاریخ جهان توسط دولت آمریکا و شرکای این کشور و از طریق شورای امنیت بود که وضعیت پیچیده ای ایجاد کرده بود. برجام توانست به دو هدف برداشتن قطعنامه ها و تحریمها برسد. هنوز به دلیل پیچیدگی های تحریم و بدعهدی آمریکا برداشتن تحریمها بویژه در حوزه مالی و بانکی با مشکلاتی روبروست. ولی برجام تعاملات بین المللی ایران را زیاد کرده و لیست تبادل هیأتها در چهار سال اخیر تفاوت آنچه روی داده است را مشخص می کند. هرچند تحریم ها برداشته شده اند ولی برخی مشکلات هنوز وجود دارند. رایزنی ها ادامه دارد و امیدواریم که این امر به افزایش صادرات غیر نفتی و کمک به اقتصاد مقاومتی منجر شود، تا با اتکا به توان داخلی بتوانیم وضع بهتری داشته باشیم. ارقام و اعداد بیانگر تحولات در زمینه مسائل اقتصادی در این دولت می باشد.

چرا اعتصاب غذای اسرای فلسطینی عکس العملی بین کشورهای اسلامی نداشته؟

بحث فلسطین در کشورهای عربی به حاشیه رفته و آنها نگرانیهای بی جهتی پیدا کرده و از موضوع فلسطین غافل شده اند. این موضوع از القائات رژیم صهیونیستی در منطقه نشأت گرفته تا با ایجاد اختلاف و نفوذ در برخی کشورها مسأله قدس را تضعیف کرده و منافع خود را پیگیری کند. امیدواریم کشورهای عرب و اسلامی دشمن مشترک خود را یافته و هدف مقدس اصلی خود که مبارزه با رژیم اشغالگر قدس است را پیگیری کنند.

در مورد ترور رئیس شبکه جم در ترکیه آیا اطلاعات تکمیلی دارید ؟

اطلاعات تکمیلی ندارم و موضوع در دست پیگیری از مجاری دیپلماتیک است. رسماً از دولت ترکیه خواسته ایم که قتل یک شهروند ایرانی را پیگیری و هر چه زودتر نتیجه تحقیقات خود را به ما اعلام کند. منتظر پاسخ دولت ترکیه هستیم و پس از مشخص شدن جزئیات می توان قضاوت کرد. سفارت ایران در آنکارا و وزارت امور خارجه پیگیر موضوع هستند و در صورت کسب خبری بیشتر در این زمینه، اطلاع رسانی خواهیم کرد.