نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی

به گزارش نویدتهران،اولین نشست آقای قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با رسانه های داخلی و خارجی در سال ۹۶، امروز برگزار گردید.

تسلیت سخنگوی وزارت امور خارجه به هموطنان داغدیده در استان های آذربایجان شرقی و کردستان

گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و مصر و چشم انداز گسترش روابط دو کشور

در تماس تلفنی جناب آقای ظریف با همتای مصری مراتب تسلیت دولت و مردم ایران در خصوص حملات تروریستی در این کشور به طرف مصری ابلاغ و درباره مسائل مصر و علاقه دو کشور صحبت شد. حادثه رخ داده در مصر تلخ و باید محکوم می شد؛ چرا که تروریست ها با هدف قرار دادن مراکز دینی مسیحیان تلاش داشتند برای ایجاد تنش و تضاد دینی اقدام کنند، لذا جا داشت اقدام جدی شود.

دیدار یک مقام جمهوریخواه آمریکا با سرکرده منافقان در آلبانی

اینگونه تماس ها بین مقامات آمریکایی و سران منافقین جدید نیست و در دهه های اخیر زیاد انجام شده است. آنها نتوانسته اند از تاریخ عبرت بگیرند و با رفتارهای اشتباه خود در جهت تقویت تروریسم در منطقه تلاش می کنند. این دیدار بیانگر ادامه خطاهای گذشته آمریکا در زمینه تروریسم پروری است.

برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین در ۵ اردیبهشت، مخالفت انگلستان با خرید ۱۵ تن کیک زرد توسط ایران

انگلستان بدعهدی خود را نشان داده اما مذاکرات ادامه خواهد داشت و امیدواریم انگلستان به تعهدات خود در برجام عمل کند. اختلاف خاصی وجود ندارد. اراده سیاسی دولت انگلستان ممانعت از صدور محموله مزبور به ایران بوده اما باید متوجه باشند که این اقدام آنها خلاف برجام است.

سیاست برخی رسانه های غربی در القای قطبی شدن فضای انتخابات ایران

مردم ایران نشان داده اند در لحظات خاص، بویژه انتخابات، آنچه به نفع ایران می باشد را انجام داده و فضاسازی رسانه های بیگانه تأثیری بر نظر مردم ایران نخواهد داشت. مردم ایران آنچه صلاح ملی خود تشخیص بدهند، انجام خواهند داد.

افزایش فعالیتهای نظامی آمریکا در سوریه و افغانستان

اینگونه اقدامات آمریکا پیش از آنکه معنای نظامی داشته باشد یک نوع سردرگمی آمریکا را نشان می دهد که ناشی از سردرگمی های داخلی و تلاش برای دادن سیگنال به برخی متحدان منطقه ای خود بوده است. اینگونه اقدامات تبعات منفی برای آمریکا خواهد داشت. حمله به سوریه بر خلاف همه اصول و قواعد بین الملل و اقدام در افغانستان نامتناسب با وضع موجود در افغانستان بود. ممکن است این اقدامات اهداف سیاسی داشته باشد. وضعیت سوریه و افغانستان نشان داده که نیازی به راهکار نظامی نیست. افغانستان پس از سالها حضور نظامی ناتو نشان داده راهکار نظامی نتیجه نداشته و راهکار سیاسی در آن چاره ساز خواهد بود. در عین حال این اقدامات تأثیرات جدی سیاسی هم نخواهد داشت.

تاثیرات منطقه ای تغییرات قانون اساسی ترکیه

رفراندوم ترکیه یک مسأله داخلی ترکیه بوده و به مردم و دولت آن کشور مربوط است. هر آنچه مردم ترکیه رأی دهند مورد احترام ما هم خواهد بود. درباره تأثیرات منطقه ای این رفراندوم باید صبر کرد ولی ما امیدواریم نتیجه آن تأثیرات مناسب منطقه ای در برداشته و موجب اجماع داخلی ترکیه شود.

تشکیل اتاق نظامی مشترک ایران، روسیه و سوریه

همکاری ۳ کشور موضوع جدیدی نیست و از گذشته ادامه داشته است. در حوزه نظامی هم همکاری ها وجود داشته و جدید نیست و ادامه خواهد داشت. براساس شرایط سوریه در سطوح مختلف اینگونه همکاریها ادامه خواهد یافت.

تغییر در برنامه های دکتر ظریف تا زمان انتخابات ریاست جمهوری

هیچگونه تغییری نخواهد داشت و برنامه های معمولی وزارت امور خارجه نیز ادامه خواهد داشت.

سخنان دکتر روحانی در زمان ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در مورد دشمنان برجام

این سؤال باید از سخنگویان ریاست جمهوری پرسیده شود؛ ولی در بعد خارجی وضعیت برجام مشخص است. یک تفاهم بین المللی چند جانبه است و یک دولت نمی تواند آن را زیر پا بگذارد. به نظر می رسد هر دولتی در ایران باشد، توافق برجام را ادامه خواهد داد و برای نقض آن پیش قدم نخواهد شد.

عدم حضور ترکیه در نشست مسکو و نتایج آن

بعد از حوادث اخیر سوریه از جمله حمله شیمیایی و حمله یک جانبه و غیر قانونی آمریکا نیاز بود نشست مسکو تشکیل و آخرین تحولات سوریه توسط بازیگران اصلی بررسی شود. جمهوری اسلامی ایران دیپلماسی فعالی در این زمینه داشت و دکتر ظریف تماسهای تلفنی زیادی با همتایان خود در کشورهای مختلف داشت. نهایتاً نشست مسکو تشکیل و اتفاقات اخیر بررسی شد. همچنین دیدارهای دوجانبه هم در زمینه تحولات سوریه در مسکو انجام شد.

در این نشست دوباره تأکید شد که کمیته حقیقت یاب مستقل در زمینه حمله شیمیایی تشکیل و تحیق کند؛ چرا که تا این مسأله روشن نشود حوادث مشابه می تواند دوباره تکرار شود؛ لذا بحث حضور ترکیه مطرح نبود و نشست مسکو در ادامه رایزنی های گذشته ایران، روسیه و سوریه تشکیل شد. حضور ترکیه برای نشست آستانه در نظر گرفته شده است. همچنین نشست کارشناسی تهران با شرکت هیأتهای روسیه و ترکیه برای فراهم کردن مقدمات نشست بعدی آستانه، فردا برگزار می شود.

پافشاری رئیس اقلیم کردستان عراق برای استقلال این منطقه

تمامیت ارضی عراق همیشه مورد تأکید ایران بوده و بر آن پافشاری خواهیم کرد. همه اقوام و مذاهب عراق باید باهم همزیستی داشته و ایران با هرگونه تجزیه طلبی در کشورهای منطقه مخالف بوده و از تمامیت ارضی عراق به جد حمایت خواهیم کرد.

آخرین تحولات در مورد پولهای بلوکه شده ایران در عمان

این موضوع بحثی فنی است و برخی وجوهات ایران از نقاط دیگر به عمان منتقل شد. در ادامه برای استفاده از آن مشکلات فنی وجود داشت و در ماههای گذشته مذاکرات فنی در این زمینه انجام شده و فکر می کنم براساس مکانیسم تفاهم شده بین مقامات و تیمهای فنی دو کشور، چارچوب بازگشت آن مشخص شده و ابهامی در این زمینه وجود ندارد.

توهین به ساحت مرجعیت عراق و تماس شاه اردن با سرکرده منافقین

جزئیات خبر را نمی دانم. ولی کاردار اردن توسط وزارت امور خارجه عراق احضار شده و در ادامه وزیر خارجه اردن با همتای عراقی تماس گرفته و دولت اردن متعهد شده مسببین را بازداشت و مجازات کند و ما منتظر اقدام دولت اردن هستیم.

حضور دکتر ظریف در پارس جنوبی و شائبه تبلیغاتی بودن این اقدام

بستگی به نظر شما رسانه ها دارد. دیروز یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی کشور افتتاح شد و تأثیرات بسیار مثبتی خواهد داشت.

ادعای برخی منابع غربی مبنی بر عدم اطمینان ایران از دست نداشتن دولت سوریه در حمله شیمیایی خان شیخون

ما سخنگوی کشورهای دیگر نیستیم. نظر خود را به صورت صریح بیان کردیم. حادثه مزبور یک حادثه مشکوک بود و سوریه چند سال پیش خلع سلاح شیمیائی شد. لذا نیازی به بیان نداشت. آنچه لازم بود این بود که تروریستها هم به سلاح شیمیایی دسترسی داشته و سلاحهای خود را وارد سوریه کرده اند. لذا درخواست کردیم موضوع به کمیته حقیقت یاب ارجاع شود، آشکار است که سوریه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.

اجرایی نشدن قرارداد استرداد مجرمین بین ایران و ترکمنستان علی رغم تصویب در مجلس

طبیعی است که بعضاً برخی مصوبات در اجرا به طول بکشد و امیدواریم که در دیدارهای امروز دکتر ظریف در ترکمنستان این مسأله حل شود.

تحولات صورت گرفته در روابط ایران و شورای همکاری خلیج فارس پس از پیام امیر کویت و سفر دکتر روحانی به عمان و کویت

مسأله در دستور اقدام است. سفرها و تماسهایی وجود داشته و امیدواریم که روابط دوجانبه موجب شود که برای برقراری صلح و ثبات منطقه اقدامی مثبت به صورت مشترک انجام شود.

احضار سفیر ایران در باکو به دلیل بازسازی مسجد شوشا در قره باغ

دولت ایران در قره باغ حضور ندارد و من خبری از شرکت ایرانی فعال در آن منطقه ندارم و خبری هم در مورد احضار سفیر ایران در باکو به دست من نرسیده است.

اقدام روسیه در شناسایی قدس غربی بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

این نظر روسیه است و باید از خود آنها سوال شود که بر چه پایه ای این نظر استوار است. مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد مردم مظلوم فلسطین مشخص است.