نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی

به گزارش نویدتهران،نشست بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز دوشنبه 16 اسفند 95 با رسانه های داخلی و بین المللی در محل وزارت امور خارجه برگزار گردید.

• اقدامات مسکو برای نزدیک کردن موضع ایران و ریاض

هر تلاشی که بتواند در مسیر آرامش منطقه بویژه خلیج فارس عمل کند مورد استقبال ما و کشورهای منطقه خواهد بود .

• توصیه های اروپا به آمریکا برای پاره نکردن برجام ولی سخت گیری در مورد اجرای

مواضع اتحادیه اروپا نسبت به برجام در ایران روشن است و آنها حامی و بخشی از برجام هستند و من خبری مبنی بر فشار بر ایران از سوی اروپا را دریافت نکرده ام. اروپائی ها خواستار افزایش همکاری با ایران هستند و شاهد آن هم رفت آمد هیآتهای اروپایی به ایران است.

• مذاکرات حج با عربستان و رفع چالش روابط ایران و عربستان

وزارت امور خارجه مسئولیتی در مذاکرات حج ندارد ولی می توانم بگویم که مذاکرات تا حدی مثبت بوده و درباره مکانیسمهای کنسولی در زمان حج مذاکراتی صورت گرفته است. سازمان حج نتایج را اعلام خواهد کرد. یکی از مسائل اصلی در گفتگوهای حج موضوع صدور روادید و مسائل کنسولی مورد نیاز در حین انجام مراسم حج می باشد که پس از نهایی شدن می توان درباره جزئیات آن گفتگو کرد.

• تاثیر مذاکرات حج بر روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان

روابط دوجانبه ایران و عربستان ارتباطی به مذاکرات حج ندارد. در این مذاکرات فقط درباره تأمین درخواستهای ایران برای حج مذاکره می شود. در مورد نتایج این مذاکرات از هرگونه پیش داوری خودداری می کنم تا مذاکرات تمام شده و سازمان حج نتایج آن را بیان کند.

• افزایش فشارهای دولت بحرین بر انقلابیون و احتمال اعدام شیخ عیسی قاسم

دولت بحرین به جای فرافکنی و ایجاد مشکل برای بخش عمده مردم خود، رویکرد جدیدی را در پیش بگیرد. به جای برخوردهای امنیتی راهکار تعامل با مردم لازم است.

هنوز اطلاع دقیقی از حکم دادگاه در دست نیست. امیدواریم با عقلانیت در این زمینه برخورد شود.

• نشست های آستانه و ژنو و ورود نیروهای زمینی آمریکا به سوریه

روندهای آستانه و ژنو مسیر خود را طی می کند و «آستانه چهار» در حال برنامه ریزی است. در مورد حضور نیروهای آمریکایی خبر دقیقی ندارم، لذا الان نمی توانم موضعی بیان کنم.

• دیدار دکتر روحانی با اردوغان در اسلام آباد در حاشیه اجلاس سران اکو

حضور سران 10 کشور اکو در پاکستان فرصتی فراهم کرد تا مقامات ایران و ترکیه و بنابه درخواست طرف ترک دیدار سران ایران و ترکیه انجام شود. دیداری مهم و سازنده بود. آخرین تحولات و مطالب بین دو کشور در حوزه دوجانبه و منطقه ای به صراحت بحث شد. تفاهماتی به دست آمد. البته این به معنای حل و فصل همه موضوعات نیست، در برخی موضوعات اختلافاتی وجود دارد؛ ولی نفس دیدار پس از چند ماه قابل توجه بود. دیداری درست و به هنگام بود. روابط دوجانبه ایران و ترکیه در مسیر درستی قرار دارد. قرار شد بیشتر از آنکه در رسانه ها مطلب بیان شود در دیدارهای مقامات، مسائل بررسی شود.

از توافقات آستانه درباره سوریه ابراز رضایت شد و تفاهم کردند که این نشست ها با محوریت 3 کشور درباره سوریه استمرار یابد. دیدار به هنگام، بجا و با نتایج قابل قبولی بود.

• بدرفتاری ماموران مرزی ترکیه با اتباع ایرانی

پس از کودتای نافرجام ترکیه هشدارهای لازم به هموطنان برای سفر به ترکیه داده شد که از سفرهای غیر ضروری خودداری کنند. پس از این حادثه اخیر در مرز بین دو کشور، دستورات لازم به سفارت کشورمان در آنکار و سرکنسولگری های کشورمان داده شد. اطلاع دارم که با عوامل خاطی برخورد شده است. به افرادی که مایل به سفر به ترکیه هستند توصیه می کنیم ترجیحا از مرزهای هوایی وارد ترکیه شوند. از دولت ترکیه انتظار داریم که این مسائل تکرار نشود.

ترکیه همسایه ایران است و روابط تاریخی با هم داشته و داریم. برخی از این رفت و آمدها از طریق مبادی زمینی است و شاید اجتناب ناپذیر باشد. لازم است شرایط مناسب را در مرزهای دو کشور داشته باشیم. آنچه من اعلام می کنم این است که هموطنان عزیز تا زمان اطمینان از اوضاع و شرایط داخلی ترکیه برای سفر به آن کشور دقت نظر بیشتری داشته باشند. این به معنای بی توجهی و عدم پیگیری مسائل توسط وزارت خارجه نیست. امیدواریم ترکیه به شرایط با ثبات پیشین خود بازگردد.

برخی مشکلات که ترکیه در منطقه ایجاد کرد به خود آن کشور بازگشته و خودش از ناحیه همین مشکلات آسیب دیده است. امیدواریم دوباره ترکیه به ثبات پیشین خود بازگردد.

• روابط جمهوری اسلامی ایران و ج. آذربایجان و روابط ج. آذربایجان با رژیم صهیونیستی

روابط ما با آذربایجان به عنوان یک همسایه خوب قابل توجه است. سفر روز گذشته رئیس جمهور آذربایجان ویژگیهای مطلوبی داشت. در دولت تدبیر و امید 9 یا 10 دیدار بین روسای دو کشور انجام شده است . سومین دیدار در تهران بود و در اجلاس های مختلف هم سران دیدار کرده اند. روابط رو به رشد است. برای ایجاد ثبات هر چه بیشتر در منطقه بویژه قفقاز این روابط اهمیت دارد. بویژه برای امنیت منطقه قفقاز که خواستار آرامش آن هستیم. از حجم روابط اقتصادی دو کشور راضی نیستیم و خواستار افزایش حجم مبادلات هستیم. در زمینه کنسولی مذاکراتی بوده و برای لغو روادید هم مذاکره شده ولی با توجه به ساز و کارهای لازم نیاز به زمان بیشتری نیاز است.

حجم روابط اقتصادی دو کشور متناسب با همسایگی و روابط سیاسی دو کشور نیست. موضوع اتصال خط راه آهن دو کشور بسیار مهم است. از راه آذربایجان به روسیه و دیگر نقاط مرتبط خواهیم شد. اگر این روند به خوبی ادامه یابد می توان امیدوار بود منطقه ثبات سیاسی بیشتری داشته باشد. پتانسیل بیشتری برای کار بیشتر با جمهوری آسیای مرکزی و قفقاز داریم. امیدواریم که روابط اقتصادی بیشتر از رقم فعلی باشد. اتصال راه آهن دو کشور اهمیت آذربایجان را بیشتر و مراودات اقتصادی ایران و روسیه را بیشتر خواهد کرد.

روابط آذربایجان با دیگر کشورها مربوط به باکو است و روابط ایران با آن کشور براساس منافع ملی ایران تنظیم می شود.

• لیست تحریمی متقابل ایران بر علیه افراد و شرکت های آمریکایی

در حوزه برجام و حوزه مناسبات با آمریکا و تحریم های جدید ساز و کارها و واکنش های خاص خود را داشتیم و آنچه بیان کردیم مطابق آن عمل شد.

لیست لازم تهیه و تصمیمات لازم برای اقدام در زمان لازم گرفته شده است. فعلاً از ذکر نام و لیست اقدمات ایران خودداری و ارائه اطلاعات در این زمینه را به روزهای آینده و مطابق با شرایط آینده موکول می کنم.

• مصاحبه دکتر ظریف در مورد حضور در دولت آینده دکتر روحانی

متن مصاحبه چیزی است و حواشی آن چیزی دیگری است. دکتر ظریف گفته اند که الآن زود است درباره آینده سخن گفت و باید مطابق شرایط روز سخن گفت. ولی شاید براساس جمله بندی خاص و با برداشت های مختلف انحراف کوچکی در لغات ایجاد شده و سوژه ای جدید در حد نه چندان زیاد مطالبی را طرح کردند. آنچه که دکتر ظریف گفته است با آنچه منتشر شده، تفاوت دارد. دکتر ظریف به عنوان یک دیپلمات حرفه ای می دانند در چه زمانی درباره مسائل چگونه اظهار نظر کنند.

• توهین اخیر وزیر مشاور در امور خارجه امارات و طرح ادعای مربوط به جزایر ایرانی

ج : اینگونه کشورها توان توهین ندارند و حتما در صورت توهین، پاسخی درخور خودشان را دریافت خواهند کرد. ماهیت موضوع جزایر مشخص است. مواضع ما درباره جزایر و ایرانی بودن آنها اعلام شده و تکرار بیهوده این مطالب چیزی را از واقعیت جزایر که متعلق به ایران است، عوض نمی کند.

• موضع جدید حماس با تشکیل دولت فلسطین در مرزهای 1967

در این ارتباط، خروجی رسانه ها ملاک موضع گیری ما نیست. این مردم فلسطین هستند که آینده را مشخص می کنند نه یک گروه خاص. معتقدم همه فلسطینیها به آرمان فلسطین پای بند هستند.

• ادامه مواضع ضد ایرانی عربستان در سفر مقامات این کشور به مالزی و عراق

عربستان گرفتار مشکلات اقتصادی ناشی از پائین آمدن قیمت نفت و مشکلات منطقه ای و بدبینی های آن کشور است و در نتیجه تلاش می کند که برای رهایی از این مشکلات، اقداماتی را علیه ایران انجام دهد. این اقدامات جدید نیست و معمولاً هم بی نتیجه بوده و مایه زحمت دادن به خود و هزینه های زیاد برای گرفتن چند خط علیه ایران می شود.

در سفر پادشاه عربستان به مالزی در یکی از بندهای بیانیه پایانی موضعگیری علیه ایران گنجانده شد. خیلی نباید به این مسأله اهمیت داد. فقط به مالزی توصیه می شود از پتانسیل خود برای همگرایی کشورهای مسلمان استفاده کند و تحت فشار دیگران از اینگونه اشتباهات انجام ندهد. به عربستان هم توصیه می کنم برای به دست آوردن چند بند علیه ایران، بیشتر از این خزانه خود را خالی نکند.

در مورد سفر وزیر خارجه عربستان به عراق نیز باید بگویم که روابط ایران و عراق با ثبات است و مناسبات دولتی و مردمی گسترده ای با عراق داریم و اینگونه سفرها تأثیری بر روابط ایران و عراق نخواهد داشت.

• ایجاد مرکز نظامی آمریکا در ارمنستان

حضور آمریکا در غرب آسیا حضور موفقی نبوده و به دلیل خطاهای راهبردی، می تواند عوارضی را داشته باشد که برای دهه ها نتایج آن را شاهد باشیم، مانند آنچه در خاورمیانه شاهد آن هستیم. اینگونه سیاست ها مؤثر نخواهد بود و عموماً نتایج عکس داشته است. حضور نظامی آمریکا به هر دلیل و عنوان در این مناطق راهگشا نخواهد بود. دولت جدید آمریکا ادعاهایی را مطرح کرده مبنی بر بازگشت به خانه و بازسازی آمریکا. توصیه می کنم که نگاه واقع بینانه به مسائل داشته باشند و اجازه دهند مردم منطقه خودشان مسائل را حل کنند. در عین حال همسایگان ایران مستقل بوده و ما در امور آنها دخالت نمی کنیم ولی توصیه ما به آذربایجان و ارمنستان این است که خودشان مسائل را به سامان برسانند.

• اخبار مربوط به تعرض به یک خانم ایرانی در آمریکا

هنوز مشخص نیست براساس آنچه در رسانه ها آمده است فرد مذکور ایرانی است یا نه. ولی نفس عمل انجام شده چه در مورد تبعه ایرانی یا هر کشور دیگری باشد، مذموم و محکوم است.

• ادعای معارضه سوری مبنی بر عدم پیشرفت در مذاکرات ژنو

هیچ توافقی حاصل نخواهد شد مگر با مذاکره. در هیچ اجلاسی نمی توان به سرعت شاهد حصول به نتیجه کامل بود. گام به گام برای رسیدن به توافق باید تلاش کرد. انتظار حل همه مشکلات در نشست ژنو خوش بینانه بود. ولی در کل گام مهمی برای مذاکره رو در روی دولت و سوریه و مخالفان بود. چارچوب مشخصی برای مذاکرات تعریف شده و با توجه به تعدد عوامل دخیل در بحران سوریه باید منتظر آینده بود.

• مذاکره با عراق در مورد ریزگردها

مذاکراتی بوده و راهکارهایی هم از سوی دو کشور دنبال شده است، ولی باید به مسائل منصفانه نگاه کرد. عراق یکی از منابع ریزگردهاست ولی به دلیل مسائل امنیتی و مشکلاتی که در عراق وجود دارد نمی شود انتظار زیادی از عراق داشت و مشکلات دولت عراق برای ما قابل درک است. ولی انتظار داریم که عراق برای حل این فاجعه زیست محیطی همکاری داشته باشد.

• همکاری ایران و روسیه در مورد مسائل منطقه و موضوع خرید هواپیماهای سوخو از روسیه

یکی از بهترین دورانها در روابط ایران و روسیه را هم اکنون داریم. هیچ محدودیتی در روابط با روسیه نداریم. در همه زمینه ها در حال گفتگو و یا اجرائی کردن توافقات هستیم.

در مورد هواپیمای غیر نظامی هم مطالبی طرح شده و در زمان لازم در این باره سخن خواهیم گفت.

• انتقال سفارت آمریکا به قدس

در زمان اجرایی شدن چنین تصمیمی، به آن واکنش نشان خواهیم داد. ولی با سفر چند نفر از کنگره آمریکا نمی توان گفت این مسأله اجرائی تلقی کرد. صبر می کنیم ببینیم روند اجرائی چه خواهد شد.

• احتمال پیوستن چین به مذاکرات سوریه

مواضع چین در مورد سوریه مشخص است. درباره نشست آستانه نظرات مختلفی از جمله افزایش مشارکت کنندگان وجود داشت که با مخالفت روبرو شد، چرا که افزایش مشارکت کنندگان رسیدن به توافق را سخت تر می کرد. ولی این به معنای بسته بودن موضوع نیست و چین و برخی کشورهای دیگر هم می توانند شرکت کنند.

• پیشروی ارتش عراق در موصل

دولت عراق تاکنون بسیار خوب عمل کرده و امیدواریم با درایت و توانایی خود موصل را از لوث تروریستها پاک نماید و عراق را به کشوری امن و با ثبات تبدیل نماید. البته دشواریهای زیادی در این راه وجود دارد و جامعه جهانی باید در این زمینه کمک کند.

• موضعگیری کشورمان در موضوع وضعیت مسلمانان میانمار

ما در امور داخلی کشورها دخالت نمی کنیم اما مکانیسم اقدام ایران در این زمینه مشخص است. نامه وزیر خارجه به دبیر کل سازمان ملل و حضور فعالانه در اجلاس مالزی و پیگیری موضوع در نشست های بین المللی و دوجانبه از نمونه اقدامات ایران است.

• فرمان جدید مهاجرتی در مورد منع ورود ایرانیان به آمریکا

قبلاً موضع ما اعلام شده است. اگر دوباره این مسأله اتفاق بیافتد در زمان اجرا، موضع گیری خواهیم کرد.