پوری حسینی در نشست خبری؛

نحوه پرداخت سود سهام عدالت اعلام شد

به گزارش نویدتهران،رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: در بازدید دیروز رئیس جمهور از وزارت اقتصاد و دارایی با اعلام آمادگی این سازمان دستور پرداخت سود سهام عدالت را صادر کرد.

 ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني افزود: بر اين اساس قرار است مشمولان مبالغ سود خود را در سه مرحله تا پايان سال دريافت کنند.

وي افزود: کساني که سهام ۱ ميليون توماني دارند سود ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار توماني به حساب آنها واريز مي شود و به موجب قانون تجارت، شرکت ها ۸ ماه فرصت دارند سود خود را براساس سال مالي پرداخت کنند.

پوري حسيني گفت: تا پايان مهر ۹۶ ، ۳۳ ميليون نفر يعني بيش از ۹۰ درصد کد شباي آنها اصلاح شده و درست است مي توانند سود سهام خود را دريافت کنند.

وي گفت: ۴۹ شرکتي که مالکيت آنها به مشمولان منتقل شده است بايد سود سهام شرکت بين مشمولان تقسيم شود و بقيه شرکت ها دولتي باقي مي مانند.

پوري حسيني گفت: ۳ هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان براي مشمولان منظور شده بود که ۴۰۰ ميليارد تومان آن شامل افزايش سرمايه است که بايد بين مشمولان سهام عدالت تقسيم شود که بالغ بر ۱۲۰۰ ميليارد تومان آن وصول شد که در مرحله اول تقسيم مي شود.

فعلا برنامه اي براي واگذاري سهام عدالت جديد وجود ندارد

رئيس سازمان خصوصي سازي گفت: فعلا برنامه اي براي واگذاري سهام عدالت ۲ دردست نداريم و همه چيز منوط به پايان يافتن و آزاد سازي سهام عدالت اوليه است.

ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني افزود: البته ايده هاي مقدماتي در اين باره مطرح شده که نتيجه و بررسي آن به بعد از آزاد سازي سهام عدالت فعلي موکول گشته است.

وي همچنين در مورد سرنوشت آزادسازي سهام عدالت افزود: لايحه آزادسازي سهام عدالت از سال ۹۴ در هيات دولت آماده شده بود اما به خاطر تغييرات و انتخابات مجلس و با کمي تاخير در اختيار مجلس شوراي اسلامي قرار گرفت و اگر مجلس هرچه زودتر لايحه دولت را تصويب کند، مراحل آزادسازي سهام عدالت از طرف سازمان خصوصي سازي به سرعت آغاز خواهد شد.

وي ادامه داد: در اين لايحه پيشنهاد کرده ايم تا به جاي شرکت هاي سرمايه گذاري استاني صندوق هاي قابل معامله در بورس جايگزين شود که اگر مجلس آن را قبول و تصويب کند ساز و کار واگذاري با دقت بيشتري انجام خواهد شد.

پوري حسيني درباره واگذاري باشگاه هاي استقلال و پرسپوليس هم افزود: ما به وزير ورزش و جوانان اعلام کرديم که تا مصوبه مرداد ماه سال ۹۴ در مورد اين دو باشگاه لغو نشود، امکان واگذاري آنها را نخواهيم داشت.

وي افزود: در اين مصوبه باشگاه هاي استقلال و پرسپوليس باشگاه هايي فرهنگي معرفي و به همين دليل از روند واگذاري کنار گذاشته شده اند. وزير ورزش و جوانان هم اعلام کرد که درصدد لغو اين مصوبه است و به زودي امکان واگذاري اين دو باشگاه فراهم مي شود.

رئيس سازمان خصوصي سازي درباره تعهدات بودجه اي سال ۹۷ سازمان خصوصي سازي هم گفت: ما در سال ۹۵ شانزده هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان تعهدات بودجه اي داشتيم که خوشبختانه صددرصد آن را انجام داديم و سعي مي کنيم آن را هم به صورت کامل به انجام برسانيم.

پوري حسيني افزود: البته ۵۰ درصد تعهدات بودجه اي سال گذشته به شکل تهاتر برآورده شد و در بودجه سال ۹۷ تعهد بودجه اي سنگيني براي اين سازمان درنظر گرفته شده است.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما درباره تغييراتي که در سبد شرکت هاي سهام عدالت در سالهاي گذشته انجام شده هم گفت: وقتي سبد شرکت هاي سهام عدالت تصويب شد ما آن را بررسي کرديم و متوجه شديم کارشناسي براي انتخاب شرکت هايي که در اين سبد قرار داده شده اند دقيق نبوده براي مثال شرکت هاي غيربورسي و گروه ۱ هم در اين سبد وجود داشت که ما امکان واگذاري آنها را نداشتيم. همچنين در مثال ديگري شرکت هلدينگ توزيع گاز با ۶ هزار ميليارد تومان سرمايه در اين سبد قرار داده شده بود که اصلا وجود خارجي نداشت ما دوباره اين سبد را بررسي کرديم و شرکت هاي زيان ده و کارشناسي نشده را با شرکت هاي سودده جايگزين کرديم.

رئيس سازمان خصوصي سازي افزود: البته از همين جا اعلام مي کنم که شرکت هاي فعلي سهام عدالت قطعي هستند و ديگر تغييري در آنها بوجود نمي آيد.

براي پرداخت سود سال ۹۶ تابع مجلس هستيم

رئيس سازمان خصوصي سازي گفت: مجلس شوراي اسلامي مي تواند براي آينده قانونگذاري کند و ما نيز مجري قانون مصوب مجلس هستيم اما سود ۹۵ توزيع مي شود و براي سود سال ۹۶ اگر قانوني در مجلس تصويب شود آن را اجرا مي کنيم.

پوري حسيني در نشست خبري افزود : تا مشکلات ۴۹ ميليون نفر سهامدار عدالت را حل نکنيم هيچ اقدامي براي ساير افراد نمي کنيم.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا همه ۴۹ شرکتي که متعلق به سهام عدالت است سود ده است يا نه ؟ افزود : قبل از آبان وضع شرکت هايي که متعلق به سهام عدالت است بررسي شد و از ميان ۴۹ شرکت ۴۰ شرکت بورسي است که برخي از آنها مانند هلدينگ خليج فارس و مخابرات سودده و برخي ديگر کم سود ده است.

رئيس سازمان خصوصي سازي تاکيد کرد: اطلاعات و صورت هاي مالي شرکت هاي بورسي را مي توان از طريق بورس دريافت کرد و ۹ شرکت ديگر غير بورسي هستند که اطلاعات و صورت هاي مالي همه ۴۹ شرکتي که متعلق به سهام عدالت است در سايت سازمان خصوصي سازي قابل مشاهده است.

وي در پاسخ به اين سوال که رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با توزيع سود سهام عدالت مخالف و معتقد است لايحه اي بايد براي بررسي بيشتر موضوع از طرف دولت به مجلس ارسال شود گفت: اين حرف دقيقي نيست که مجلس با توزيع سود سهام عدالت مخالف است چون پيشتر دولت لايحه اي مبني بر اينکه سود سهام پرداخت نشود به مجلس فرستاد که با يک و دو فوريت آن مخالفت شد که رد اين فوريت ها به معناي بي ميلي مجلس به پرداخت نکردن سود سهام تلقي مي شود.

پوري حسيني گفت: اين سود متعلق به مشمولان سهام عدالت است و بايد پرداخت شود و از پرداخت آن اطمينان کافي حاصل کرديم.