آیت‌الله علم‌الهدی:

نجات امت اسلام از سلطه طاغوت مهمترین هدف قیام سیدالشهدا(ع) بود

به گزارش نویدتهران،نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: نجات امت اسلامی از سلطه طاغوت مهمترین هدف قیام سیدالشهدا(ع) است.
آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در ویژه برنامه سوگواری روز تاسوعا که با حضور عزاداران حسینی در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، نجات امت اسلامی از سلطه طاغوت را مهمترین هدف قیام سیدالشهدا(ع) دانست و بیان کرد: قیام آن حضرت یک قیام تسلیحاتی نبود و به همین خاطر است که با وجود کشته شدن امام حسین(ع) و یاران ایشان، باز هم پیروزی نهایی به نام آنها رقم خورد.
وی تصریح کرد: در قیام عاشورا، اباعبدالله الحسین(ع) و یاران آن حضرت مظلومانه به شهادت رسیدند، اجساد آنها زیر سم اسب‌ها لگد مال شد و خانواده آن حضرت به اسارت رفتند، اما از آنجا که هدف این قیام مقدس بود به پیروزی رسیدند.
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با بیان اینکه امتی که زیر بار ظلم استکبار زندگی ‌کند، در واقع انسانیت ندارد و آن امت مرده‌های متحرک هستند، ابراز کرد: خداوند متعال انسان را آزاد آفریده و اگر این آزادی به مخاطره بیفتد، آدمی انسانیت خود را از دست داده و تنها حیاتی نباتی خواهد داشت.
وی با اشاره به اقدام معاویه برای بیعت گرفتن از مردم برای پسرش یزید، عنوان کرد: معاویه در جامعه اسلامی آن زمان چنان اختناقی ایجاد کرده بود که کسی جرأت مخالفت کردن با این موضوع را نداشت و کوچکترین مخالفت به سختی از طرف حکومت سرکوب می‌شد.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: مردم کوفه برای اینکه می‌خواستند زندگی راحت و آرامی داشته باشند، با امام حسین(ع) پیمان شکنی کردند و با وجود اینکه نامه نوشته و از آن حضرت برای تشریف فرمایی به کوفه دعوت کرده بودند با آن حضرت بد عهدی کردند و دست از یاری ایشان برداشتند.
وی اذعان کرد: هزاران نامه‌ای که قبل از این مردم کوفه برای سیدالشهدا(ع) نوشته بودند، به خاطر این نبود که آنها مشتاق حاکمیت دینی باشند. بلکه برای این بود که معاویه حاکمانی ستمگر برای آنها قرار داده بود که با وجود این حاکمان زندگی برای آنها سخت شده بود.
آیت‌الله علم‌الهدی عنوان کرد: مردم کوفه به خاطر شرایط سختی که داشتند گمان می‌کردند اگر امام حسین(ع) قیام کند، وضعیت معیشتی آنها بهتر می‌شود به همین خاطر زمانی که با تهدید عبیدالله بن زیاد مواجه شدند دست از یاری امام برداشتند و امام را در برابر سپاه دشمن تنها و بی‌یاور گذاشتند تا زندگی آرام و بی‌دغدغه‌ای داشته باشند ولو اینکه یک فرد شرابخوار و سگ باز بر آنها حکومت کند.
وی با اشاره به اینکه ۱۲هزار نفر سپاه دشمن همه از کوفه و قبایل و عشایر اطراف آن بودند، گفت: مردم کوفه انسان‌های آزاده‌ای نبودند و اینکه امروز می‌گوئیم «ما اهل کوفه نیستیم» یعنی ما می‌خواهیم آزاده زندگی کنیم و نمی‌خواهیم زیر بار ستم و استکبار زندگی کنیم.
گفتنی است، قرائت زیارت پرفیض عاشورا و ذکر مصیبت اهل بیت(ع) و نوحه‌سرایی و مداحی از دیگر برنامه‌های روز تاسوعای حسینی در حرم مطهر رضوی بود که هزاران زائر و مجاور از آن بهره‌مند شدند.