دکتر لاریجانی در رژه نیروهای مسلح در بندرعباس:

نباید اجازه دهیم آمریکا در خلیج فارس اختلاف افکنی کند

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجازه اختلاف افکنی به آمریکا در خلیج فارس داده نشود، گفت: آمریکا با نقاب حقوق بشر و دموکراسی خواهی، تروریسم بین المللی را رهبری می کند.

دکتر علی لاریجانی صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در مراسم رژه نیروهای مسلح در بندر عباس به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس سخنرانی کرد.

متن سخنرانی رئیس مجلس به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و درود خدا بر پیامبران و اولیای عظیم الشأن اسلام به ویژه امام حسین (ع) و یاران فداکار او، سلام و درود خداوند بر شهیدان بزرگوار انقلاب اسلامی و امام شهدا، خانواده عزیز شهدا، جانبازان و آزادگان غیور.

سلام و عرض ارادت به محضر فرماندهی کل قوا و شما نیروهای مسلح سلحشور که فداکاری های شما همیشه در ذهن ملت ایران خواهد بود.

امروز سالگرد آغاز حمله ارتش صدام حسین به خاک ایران اسلامی است، حمله ای که منجر به یکی از طولانی ترین جنگ های قرن شد. در آن زمان صدام حسین با نیت پلیدی که داشت و با تحریکی که از سوی برخی دولت های منطقه و فرا منطقه صورت گرفت، تصور می کرد با ارتش خود که با تدارکات زیاد آن را قدرتمند کرده بود و با بهره مندی از حمایت های خارجی، ملت ایران را به زانو در می آورد و با اشغال بخشی از خاک کشور ایران، نظام جمهوری اسلامی را تسلیم اراده خود کند، ولی همگان دیدند که او به هیچ یک از آرزوهایش نرسید، گرچه خسارات مالی و جانی سنگینی را بر کشور ایران و عراق وارد کرد، اما از صدام حسین و ارتش او هیچ اثری نیست، بلکه نابود شدند و تنها لعنت و نفرت ملت های منطقه برای او باقی مانده است.

ملت ایران و عراق در طول تاریخ، زندگی مسالمت آمیزی با یکدیگر داشتند، امروز نیز روابط دوستانه و برادرانه ای دارند و در کنار هم زندگی می کنند و دولت های دو کشور نیز روابط صمیمانه ای دارند و در عراق جدید نیروهای مسلح این کشور مجدداً شکل گرفت که در خدمت ملت عراق است و با تروریست ها مبارزه می کند.

قدرت نیروهای مسلح از سوی هیچ دولتی به ایران اهدا نشده است

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران امروز قدرتمندتر از همیشه آماده دفاع از ملت و کشور است. این قدرت اهدایی هیچ دولتی به ایران نیست. نسخه مجاهدت ها و تدابیر راهبردی و همت بلند جوانان و فرماندهان غیور و سلحشور ما است، به طور خلاصه می توان ۴ علت در توانمندی نیروهای مسلح امروز ایران برشمرد؛ اول پایه گذاری صحیح و اصولی نیروهای مسلح در نظام جمهوری است، در قانون اساسی ما ۹ اصل اختصاص به نیروهای مسلح دارد و حدود ۱۰ اصل به نحوی به نیروهای مسلح مربوط می شود. از مجموع این اصول قانون اساسی و تجربه دفاع مقدس اینگونه دریافت می شود که ارکان اصلی شکل گیری نیروهای مسلح در انقلاب ما عبارتند از: ۱- مردمی بودن که ذات نیروهای مسلح کشور است، ۲- مکتبی بودن، در اصل ۱۴۴ آمده است ارتش جمهوری اسلامی ایران باید ارتشی اسلامی باشد که ارتشی مکتبی و مردمی است و در اصل ۱۵۰ ویژگی سپاه پاسداران را نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن دانسته که عمق فکری و آینده نگری بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را نشان می دهد؛ دوم فرماندهی هوشمند و پارسا که چه در زمان حضرت امام و چه رهبری حضرت آیت العظمی امام خامنه ای (دامت برکاته) این ویژگی ها عامل قدرتمندی نیروهای مسلح گردید؛ سوم خودکفایی که در بند ۱۳ اصل سوم بدان تاکید شده است و تجربه جنگ نیز نشان داد اتکا به خود تنها راه صلابت نیروهای مسلح ما است و مزیت های تکنولوژیک نظامی مخصوصا در حوزه موشکی امروز عامل صیانت ملت ما در مقابل اجانب گستاخ است؛ چهارم تجربه جنگ، نیروهای مسلح کشور ما را آبدیده نمود. نیروهای مسلحی که در یک جنگ طولانی شکل گیرد، با نیروهای مسلحی که در درون مانورهای نظامی سربرآورد، زمین تا آسمان متفاوت است.
به این دلایل امروز ایران نیروهای مسلحی را در اختیار دارد که نه تنها توان ایستادگی در برابر هر قلدر مستی را دارد، بلکه آماده است به همه کشورهای دوست در منطقه یاری رساند و آنها را در مقابل تروریسم و نقشه های شیطانی قدرت های زیاده خواه مانند آمریکا کمک نماید، مانند آنچه در سوریه و عراق پیش آمد. دور از انتظار نیست که آمریکا به دلیل عدم توفیق در مصاف سخت با جمهوری اسلامی که دچار عجز شده است، روش دیگری را در مبارزه با ملت ایران دنبال کند.
ترامپ به دنبال غارت ثروت کشورهای منطقه است

یکی از شگردهای آمریکا این است که شبانه روز تلاش می کند تا کشورهای همسایه و منطقه را از ایران بترساند و یک هراس تصنعی به آنها القا کند و با تبلیغات رسانه ها و با اعزام هیات های به ظاهر سیاسی و در باطن اطلاعاتی و امنیتی، سعی می کند که مقامات کشورهای منطقه را نسبت به ایران نگران کند. به رهبران کشورهای همسایه و منطقه به ویژه کشورهای منطقه خلیج فارس که برادران عرب و مسلمان ما هستند می گوییم:

شما خود می دانید که آمریکا و آقای ترامپ و مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا خیرخواه ما و شما نیستند، نیت آنها شیطانی است و آنها دشمنان اسلام و مسلمانان است و حتی بهتر از ما خبر دارید که به دنبال غارت ثروت شما هستند. کسانی بودند که فکر می کردند با ریاست جمهوری ترامپ آنها به آمال و آرزوهایشان خواهند رسید اما اکنون متوجه شده اند که آقای ترامپ به دنبال کسب پول و ثروت آنها است و جز چپاول درآمدهای این کشورها به چیز دیگری فکر نمی کند.
دولت آمریکا انتخاب خود را کرده است، انتخاب آنها رژیم صهیونیستی یعنی اسرائیل است. آنها برای عرب ها به طور عام و فلسطینی ها به طور خاص ارزشی قائل نیستند، خود شاهد بودیم در دو سال گذشته با چه ادبیات زشت و تحقیرآمیزی از شما یاد کرد که انسان از تکرار آنها خجالت می کشد. ما و شما باید هوشیار باشیم، تکرار تجربه صدام حسین که فریب آمریکا را خورد، کافی است. روزی که آقای رامسفلد از طرف دولت آمریکا وعده های آنچنانی به صدام داد، او هرگز فکر نمی کرد چنین سرنوشت شوم در انتظار او است و حتی خود آمریکایی ها عامل نابودی او خواهند شد. صدام حسین با شعارهای جاهلی قبل از اسلام سعی در تحریک اعراب علیه ایران کرد، در حالی که او فراموش کرده بود که قرنهاست مردم ایران و عرب در زیر سایه اسلام عظیم به سوی یک قبله نماز می خوانند و به یک پیامبر عشق می ورزند و از یک کتاب اطاعت می کنند و با هم خدای قاهر، قادر و متعال را عبادت می کنند.

نباید اجازه دهیم آمریکا در خلیج فارس اختلاف افکنی کند

برادران و خواهران عزیز؛ خلیج فارس، خلیج دوستی و برادری میان ما و شماست. اینکه این آب، آتش کینه ها و حقه ها را خاموش خواهد کرد، نباید اجازه دهیم رژیم آمریکا در خلیج فارس ماجراجویانه بین ما و شما اختلاف افکنی کند، مطمئن باشید نیروهای مسلح قدرتمند جمهوری اسلامی ایران به آمریکایی ها اجازه نمی دهد خلیج آرام و آبی فارس را تبدیل به خلیج آتش کند، ما و شما کشورهای منطقه تاریخ مشترک، جغرافیای مشترک و دین واحد داریم. سوال این است که آمریکا در اینجا چه می کند؟

ما برای دوستی با همسایگان هزینه زیادی پرداخت کرده ایم

در مقابل خوی اخاذی آمریکا، راهی جز نصیحت به کشورهای منطقه و اعلام نظر روشن خود به دوستی با آنان نداریم، اما در مقابل ماجراجویی آمریکا نیز نیروهای مسلح قدرتمند که متکی به اراده ملت نستوه ایران هستند، دهان آنها و هر کس که با آنها همراهی کند را خرد خواهند کرد. ما حساب کشورهای منطقه را از آمریکا جدا می دانیم، اما در شراکت توطئه علیه ایران، موضوع شکل دیگری دارد. بخاطر برخی سلاح ها، دچار محاسبه غلط نشوند که بله؛ ضربه ای می زنیم و بعد اخطارهایی می دهیم که مانع از تحرک ایران شود، از همین حالا اعلام می کنیم در پاسخ تحرک بی خردانه آنها، هرگز آنها را رها نخواهیم کرد و این سیاست جمهوری اسلامی را در تجربه گذشته فهم کرده اید که هرگز کسانی که با دولت ایران دشمنی کرده اند، رها نکرده ایم و به یک نکته نیز توجه کنید که ما برای دوستی با همسایگان گاه هزینه زیادی داده ایم و گذشت کرده ایم، ولی این گذشت برای فهم عمیق ارزشی که برادری و دوستی همسایگان برای ملت ما داشت، انجام شد. هنگام حمله و تجاوز صدام حسین به کشور کویت، ما بلافاصله جانب کویت را گرفتیم و برادری خود را ثابت کردیم گرچه می دانستیم آنها در جنگ صدام با ایران جانب صدام را داشتند، اما ما گذشت کردیم و در برابر ستم صدام آنها را یاری نمودیم.
احتیاجی به کدخدای ستمگر در منطقه وجود ندارد
امروز باید صحنه دوستی و هم‌صدایی شفاف باشد، از نظر ما هیچ موضوعی وجود ندارد که نتوانیم با گفت و گو و مذاکره با کشورهای منطقه به حل و فصل آن دست یابیم. احتیاجی به کدخدای ستمگر نیست که گرگ همه منطقه است.
آمریکا به دنبال جبران خسارت ۷ هزار میلیارد دلاری خود در منطقه است

آقای ترامپ مدعی است که سیاست اسلاف گذشته اش در منطقه اشتباه بوده چون ۷ هزار میلیارد دلار هزینه روی دست آمریکا گذاشته است و سودی نبرده اند و ایشان می خواهد آن را تلافی کند، یعنی ۷ هزار میلیارد دلار از ثروت مردم منطقه را غارت کند. راهکاری که برگزیده، ترساندن کشورهای منطقه از ایران و فشار بر آنها برای هم‌صدایی با اسرائیل است. سوال این است که در این سیاست منافع ملت های منطقه کجای آن است؟ شاهدیم که آقای ترامپ حتی ملت ایران را مورد هجمه قرار نداده بلکه او می خواهد به همه ملت های منطقه لطمه بزند. ملت ایران را با تحریم و سایر ملت ها را تهدید و غارت ثروت آنها مورد هجوم قرار دهد. امروز اگر در این موضوع روشن، کشورهای منطقه دچار غفلت شوند، دولت فعلی آمریکا که تمام قد در خدمت صهیونیست هاست، همه کشورهای غفلت زده منطقه را به خاک سیاه خواهد نشاند، ما نظر خود را خیرخواهانه اعلام کردیم. سایر دولت ها باید مقابل زیاده خواهی های دولت آمریکا بایستند، و الا اگر آمریکا فرصت پیدا کند به هیچ کدام از آنها رحم نمی کند.

شاهد بودیم که ۳ روز پیش همه کشورهای منطقه را که با آمریکا همکاری دارند، تهدید کرد. قدر ایران و نیروهای مسلح ایران را بدانید که اینگونه مقابل قلدری رژیم آمریکا ایستاده و اگر آمریکا خدای نخواسته فرصت پیدا کند همه شما را به پابوسی نتانیاهو به تلاویو خواهد برد و یهود را بر کعبه مسلط می کند و بر چاه های نفت شما سربازان آمریکایی را مستقر خواهد کرد.

نکته دیگر که باید اشاره کنم این است که آقای ترامپ و پومپئو مدعی هستند که در کنار ملت ایران هستند، اما می گویند ما می خواهیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم تا به زندگی ملت ایران لطمه بزنیم و اقتصاد آنان را تخریب کنیم. این دو موضوع چگونه قابل جمعند؟ آیا فریبکاری و تناقض گویی نیست؟
آنها که در ارزیابی خود به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند جنگ علیه ایران راه بیندازند، با مکر و خدعه وارد شده اند. شما کنار ملت ایران نیستید، شما به جنگ اقتصادی علیه ایران، علیه کودکان، علیه زنان و علیه بیماران ملت ما برخاسته اید و درست مثل تروریست ها عمل می کنید که به زنان و کودکان و افراد بیگناه حمله می کنند.
آمریکا با نقاب حقوق بشر و دموکراسی خواهی، تروریسم بین المللی را رهبری می کند

امروز آمریکا نوعی تروریسم بین المللی را رهبری می کند که نقاب حقوق بشر و دموکراسی خواهی زده است، اما تحریم ملت ایران جز ننگ برای دولت آمریکا ثمری ندارد، آنها ملت ایران را نشناخته اند. این ملت عاشورایی است و در مکتب امام حسین (ع) تربیت شده اند و زیر بار ذلت نخواهند رفت.

مراسم باشکوه عزاداری ملت ایران در ایام سوگواری امام حسین (ع) را مشاهده کردید. ملت ایران، ملتی حسینی است که شعار او «هَیهَاتَ مِنَّا الذِّلَّة» بود. تحریم های شما ممکن است مدتی ملت ایران را آزار دهد اما ملت ایران با اتحاد و یاری به یکدیگر مقاومت خواهند کرد و دولت آمریکا را پشیمان می کنند. ملت ایران که با همیاری یکدیگر مراسم عزای حسینی را هر چه باشکوه تر برپا نمودند، با همیاری یکدیگر این نگاه که چگونه می توان به کشور کمک کرد تا در مصاف با دشمن پلید، ملت پیروز شود، مقاومت اقتصادی را برای ساختن اقتصادی نو در کشور پی می گیرد، انشالله پیروز و سربلند باشید، والسلام و علیکم و رحمة الله برکاته.