امیر دریادار خانزادی در نشست خبری:

ناوشکن دنا بهمن ماه به ناوگان نیروی دریایی ملحق خواهد شد

به گزارش نویدتهران،فرمانده نیروی دریایی ارتش در نشست خبری به مناسبت هفتم آذر سالروز نیروی دریایی ارتش از الحاق ناوشکن دنا در بهمن ماه سال جاری خبر داد.

امیر دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در نشست خبری به مناسبت هفتم آذرماه، سالروز گرامیداشت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: هفتم آذر نماد قدرت نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس است که تنها پس از گذشت ۶۷ روز از آغاز جنگ تحمیلی، طومار نیروی دریایی عراق در هم پیچیده شد.

وی افزود: پس از آن عملیات، اسکورت کشتی‌های جمهوری اسلامی ایران توسط نیروی دریایی ارتش آغاز شد که طی این عملیات، ۱۰ هزار فروند کشتی تجاری در طول جنگ تحمیلی از دریای عمان و خلیج فارس عبور کردند که تنها ۲۰ فروند کشتی مورد اصابت قرار گرفت.

امیر دریادار خانزادی با بیان اینکه توفیقات نیروی دریایی ارتش پس از دفاع مقدس به سمت آب‌های شرق خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند توسعه یافت، گفت: بالغ بر ۹۰ درصد تجارت جمهوری اسلامی ایران از طریق دریا انجام می‌شود، بنابراین با وقوع هر گونه دزدی دریایی طی مدت زمان اخیر، نیروی دریایی ارتش در محدوده خلیج عدن، تنگه باب المندب و حتی در شرق اقیانوس هند نیز وارد عمل شده است.

*محدوده عملکرد نیروی دریایی ارتش به دریای سرخ گسترش یافته است

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: در ماه‌های اخیر با ناامن شدن دریای سرخ که منجر به حمله به چندین نفتکششد، محدوده عمل نیروی دریایی ارتش نیز به دریای سرخ توسعه پیدا کرد که ناوگروه‌های ۶۳ و ۶۴ در دریای سرخ حضور یافتند و هم‌اکنون نیز ناوگروه ۶۴ با حضور ناو الوند و ناو پشتیبانی بندرعباس در دریای سرخ حضور دارد و طی چند روز گذشته، چند فروند کشتی نفتکش در دریای سرخ تا کانال سوئز اسکورت شده است.

امیر دریادار خانزادی درباره دستاوردهای نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: از سال‌های گذشته ساخت ناوهای توپدار شروع و پس از آن تحت پروژه موج، ساخت ناوشکن‌ها آغاز شد که تا کنون سه فروند از این ناوشکن‌ها ساخته شده است.

وی افزود: کار ساخت ناوشکن دماوند تمام شده و به آب انداخته شده است. در حال حاضر تست‌های شناوری آن طی شده و در حال نصب تجهیزات روی آن هستیم. دماوند با یک فناوری جدید در حوزه پیشران و سلاح تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید. ناوشکن دماوند، از نسل جدید شناورهای دارای سطح مقطع راداری پایین‌تر و چالاکی بیشتر است.

*دنا بهمن ماه به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود

امیر دریادار خانزادی یادآور شد: ان‌شاءالله بهمن ماه شاهد خواهیم بود که ناوشکن دنا به نیروی دریایی ارتش ملحق خواهد شد.

فرمانده نیروی‌ دریایی ارتش گفت: ناوشکن سهند سال گذشته به نیروی دریای ارتش ملحق شد و امروز این ناوشکن در حال آماده شدن برای ماموریت اقیانوسی است.

وی از آماده‌سازی ناوشکن تفتان خبر داد و افزود: کار ساخت کاسه ناوشکن تفتان به پایان رسیده و امیدوارم این ناوشکن در سال ۹۹ به نیروی دریایی ارتش ملحق شود.

امیر دریادار خانزادی با بیان اینکه زیردریایی‌های غدیر به تسلیحات و اژدر‌های بومی والفجر مسلح شده‌اند و در تیراژ بالا در نیروی دریایی ارتش بکار گرفته می‌شوند، تاکید کرد: زیر دریایی کلاس فاتح امروز در اختیار نیروی دریایی ارتش است و در ماموریت‌ها از آن استفاده می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: موضوع بعدی تسلیح زیر دریایی ها به موشک های زیر سطحی بود که سال گذشته این موشک تحت عنوان پروژه جاسک ۲ آزمایش شد. البته این فناوری سال‌ها است که در اختیار وزارت دفاع است اما ما دقیق‌ترین موشک را انتخاب کردیم که می‌تواند با دقت بالایی اهداف را مورد اصابت قرار دهد.

وی از الحاق‌های جدید در نیروی دریایی ارتش خبرداد و افزود: به طور همزمان الحاق یک فروند ناو‌ مین‌شکار تحت عنوان صبا را به نیروی دریایی ارتش خواهیم داشت. همچنین الحاق پهپاد سیمرغ با مداومت پرواز ۲۴ ساعته و توانایی حمل انواع سلاح از جمله بمب، راکت و پرتابه انجام خواهد شد.

امیر دریادار خانزادی همچنین عنوان کرد: هواپیماهای آموزشی نسل جدیدی هم که ساخت بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان است به یگان هوادریای نیروی دریایی ارتش ملحق خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه به فناوری سیلوهای موشک عمود پرتاب دست پیدا کرده ایم که توانایی انهدام موشک کروز را هم دارند، بیان کرد: نسل بعدی زیر دریایی فاتح به سیستم رانش مستقل از هوا AIP مجهز خواهد شد که به پنهان کاری زیر دریایی کمک می‌کند که دستیابی به فناوری آن در مجموعه وزارت دفاع به طور کامل انجام شده است.

*کار ساخت ناوشکن سنگین تحت عنوان پروژه نگین از سال ۹۹ آغاز می‌شود

وی با بیان اینکه ساخت ناوشکن سنگین تحت عنوان پروژه نگین از سال ۹۹ آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: همچنین در آینده کار ساخت زیر دریایی سنگین بعثت نیز شروع خواهد شد که ویژگی‌های خاصی دارد.

امیر دریادار خانزادی با بیان اینکه شناور “موج شش” با تناژ بالا از نوع شناورهای «تری‌ماران» با سه بدنه خواهد بود، تاکید کرد: همچنین در ناوهای جدید از رادار چشم عقاب که یک رادار آرایه فازی و چهار وجهی ثابت است، روی شناورها نصب می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه به تجهیزات جنگ الکترونیک خوبی دست پیدا کرده‌اند، گفت: وسیله جدیدی که تاثیرات راهبردی بر نیروی دریایی دارد، پهپاد جدید دریا پایه است که توسط محققان نیروی دریایی ارتش ساخته شده و یک پهپاد عمود پرواز است. پهپادهای دریایی ویژگی‌های پیچیده‌ای دارند چون اهداف در دریا متحرک هستند و تکنیک‌های بسیار پیشرفته‌ای در این پهپاد بکار رفته است.

امیر دریادار خانزادی درباره تهدیدات آمریکا در دریا، تصریح کرد: تا امروز با اقتداری که در نظام وجود داشته، آمریکایی‌ها به هیچ عنوان جرات تهدید مستقیم ندارند و اقدامات آنها بیشتر به صورت نیابتی و به منظور ایجاد فضای ناامنی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش عنوان کرد: آخرین اقدامات تروریستی آنها علیه نفتکش‌های ایران در دریای سرخ اتفاق افتاد و امروز این امنیت را در دریای سرخ ایجاد کرده‌ایم که اگر آمریکایی ها دست از پا خطا کنند، سیلی محکمی دریافت خواهند کرد.

وی در پایان درباره رزمایش‌های این نیرو در سال جاری، گفت: به زودی رزمایش سه جانبه در منطقه شمال اقیانوس هند با شرکت کشورهای روسیه و چین خواهیم داشت که پس از آن هم رزمایش نیروهای دریایی حاشیه اقیانوس هند را خواهیم داشت.