آذری جهرمی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان البرز:

می‌توان با همدلی و استقامت فشار حداکثری دشمن را تبدیل به رشد حداکثری کرد

به گزارش نویدتهران،محمد جواد آذری جهرمی، با حضور در استانداری البرز به منظور شرکت در شصت و هشتمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، پس از استماع گزارش مدیران دستگاه‌های اجرایی و نمایندگان البرز گفت: ابتدا باید از همه دستگاه های اجرایی استان برای آمادگی در مقابله با سیل اخیر تشکر کنم. گزارش‌هایی که واصل شد در ستاد مدیریت کشور همگی از آمادگی خوب استان در این ارتباط حکایت داشت.

وزیر معین اقتصادی مقاومتی استان البرز در ادامه با بیان اینکه علاقه‌مندم صحبت‌های خود را با تشریح شرایط اقتصادی کشور آغاز کنم گفت: یکجانبه گرایی استکبار جهانی باعث شد مشکلاتی برای فروش نفت ایران به وجود بیاید. تلاش آنها به صفر رساندن نفت ایران بود هر چند در مقابل جمهوری اسلامی بارها تأکید کرده بود که امکان به صفر رساندن نفت ایران وجود ندارد. با این حال بر اثر فشار آنها و مقاومت ما یک رقمی برای فروش نفت حاصل شده است اما فروش نفت ایران را با مشکلاتی هم مواجه کرده است.
وی با تاکید بر اینکه هدف جلسات اقتصاد مقاومتی همین است که آسیب‌های ناشی از فشارهای بین المللی به اقتصاد کشور را کاهش دهیم گفت: بعد از نفت، اقتصاد مولفه های درآمدی دیگری هم دارد که مهمترین آن مالیات است. مالیات می تواند جایگزینی برای کاهش درآمدهای نفتی باشد.
وزیر جوان کابینه ادامه داد: مالیات عمدتاً از بخش خصوصی تامین می شود. در این شرایط باید اقداماتی مدنظر قرار گیرد که مهمترین آن رفع موانع سرمایه گذاری بخش خصوصی است. در شرایط کنونی بزرگترین جهادی که می توان در حوزه اقتصادی انجام داد کمک به تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
آذری جهرمی تصریح کرد: برای رفع موانع بخش خصوصی چند ضرورت وجود دارد نخستین آن هم افزایی و همدلی است. باید از ظرفیت‌های موجود برای کمک به رفع موانع استفاده کرد.
وزیر ارتباطات تاکید کرد: لازمه هم‌افزایی همدلی است که در این استان این همدلی به خوبی وجود دارد. این استان نمایندگانی دارد که اولویت آنها رشد استان است و این استان دارای استانداری است که تخصص آن ایجاد همدلی در میان گروه های مختلف است.
وی در ادامه با بیان اینکه اولویت بندی موضوع دیگری است که باید به آن پرداخت، افزود: باید اولویت‌های استان به طور کامل مشخص شود. باید معلوم شود که کدام پروژه ها در مقیاس ملی و کدام یک در مقیاس استانی باید پیگیری شود. باید در جلسات ستاد مقاومتی این الویت‌ها مشخص شود تا پس از آن شاخص گذاری صورت گیرد و مشخص شود تا پایان سال ۹۸ قرار است کدام پروژه ها تکمیل و نهایی شود.
آذری جهرمی افزود: دشمن برای ناامید کردن مردم دل به فشار حداکثری بسته است و پارامتری هم که برای آن تعیین کرده جنگ اقتصادی است. سراغ جنگ نظامی هم نمی رود چرا که از عوارض جنگ نظامی اطلاع دارد و به همین دلیل از آن پرهیز می‌کند.
وی افزود: در این شرایط می‌توان با همدلی و استقامت فشار حداکثری دشمن را تبدیل به رشد حداکثری کنیم.
وزیر جوان دولت تدبیر و امید بابیان اینکه در شرایط کنونی ضروری است دو نکته در خصوص توجه به حقوق مردم مورد توجه قرار گیرد، گفت: همه مدیران و همه ما ظرفیتی از حضور ارباب رجوع را در ادارات خود داریم. اتفاقا همه ما هم از نوع برخورد با مردم در ادارات دولتی گلایه مند هستیم. یک جمله ای است که می‌گوید به جای لعنت فرستادن بر تاریکی یک شمع روشن کنید.
وی افزود: ضروری است احترام به حقوق مردم در ادارات دولتی را از اداره خودمان شروع کنیم. تا موجب افزایش رضایت اجتماعی شود.
آذری جهرمی ادامه داد: اما موضوع دوم اینکه نقطه اثر فشار اقتصادی بر خانواده هاست. وقتی که به خانواده‌ها فشار اقتصادی وارد می‌شود، خانواده از پارامترهای استاندارد خارج می شود. پدر خانواده ناچار است چند شیفت کار کند. مادر دچار استرس می شود و تربیت فرزند دچار اختلال می شود، همین امر باعث خواهد شد تا آسیب های اجتماعی بروز پیدا کند.
وی تاکید کرد: در شرایط فعلی باید توجه به سبک زندگی اسلامی مد نظر قرار گیرد. ما به عنوان مدیران دولتی باید به مردم نشان دهیم که این فشارها را چگونه می توان در هم شکست، باید الگو سازی مناسبی در جامعه شکل گیرد و در شرایط تحریم ساده زیستی را از خودمان شروع کنیم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: متاسفانه الگویی که در جامعه در حال حاضر درباره برخی مدیران شکل گرفته مناسب نیست که بخشی از آن را ضد انقلاب تبلیغ می کند، یک عدد هم بر اساس منافع حزبی آن را مطرح می کنند و البته یک عده از مدیران ما هم اشتباهاتی داشته و دارند که نیاز به اصلاح دارد.
آذری جهرمی تاکید کرد: باید این الگو را تغییر دهیم و باید نشان دهیم که مسوولان کنار مردم هستند و مردم احساس کنند که فرقی میان آنها با مدیران دولتی وجود ندارد و در شرایط تحریم مدیران باید ساده‌زیستی را از خودشان آغاز کنند.
وی با اشاره به مصوبات جلسه پیشین اقتصاد مقاومتی استان البرز گفت: از آن جلسه تا به امروز تلاش شد فرودگاه کرج را افتتاح شود و آن را تبدیل به چارچوب فرودگاه مسافری کنیم. جاده دسترسی به این فرودگاه در حال آماده سازی و در سفر آقای جهانگیری به استان افتتاح خواهد شد. امنیت این فرودگاه توسط نیروی انتظامی تامین شده، حصارکشی و تثبیت اراضی صورت گرفته و اقدامات خوب دیگری انجام گرفته است.
وزیر ارتباطات افزود: مشکلی که این فرودگاه در حال حاضر دارد این است که یک باند فرودگاه نزدیک آن است که می تواند خطراتی برای پروازهای مسافرتی داشته باشد. البته این مشکل قابل حل است و با هماهنگی ها و کاهش اختلاف نظر ها می‌توان نگرانی‌ها را در این خصوص کاهش داد. برای همه ما باید استانداردهای پروازی اهمیت داشته باشد و تا زمانی که نکات ایمنی در خصوص این فرودگاه تامین نشود ما هم راضی نیستیم هیچ پروازی در این فرودگاه انجام گیرد. ولی پیگیری ها به خوبی در حال انجام است تا این پروژه به سرعت نهایی شود.
آذری جهرمی ادامه داد: همچنین در منطقه ویژه اقتصادی پیام چندین شرکت سرمایه گذاری کرده اند البته رشد سرمایه‌گذاری در این منطقه باید بیشتر شود چرا که از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است.
وی تصریح کرد: برای سال ۹۸ تعریف کرده‌ایم که استان البرز ۱۰۰ درصد مناطق آن تحت پوشش ارتباطی قرار گیرند. این ماموریت را مدیر کل استان به خوبی در حال پیگیری هستند و قطعا باید تا پایان سال به این هدف گذاری دست پیدا کنیم.
پس از این جلسه آذری جهرمی ابتدا از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های اقتصادی استان و سپس از منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام بازدید کرد.