سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری:

مکمل ها، دارو نیستند و تجویز آنها غیر ضروری است

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مکمل ها، دارو نیستند، گفت: به دلیل بازاریابی و تبلیغات شرکت های خارجی، مکمل ها، وارد نسخه های پزشکی شده اند و یا مردم به صورت خودسرانه آنها را مصرف می کنند.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری با اشاره به اینکه در بیشتر موارد، تجویز مکمل ها غیر ضروری است و این مکمل ها گران هستند، اظهار داشت: در سال های گذشته تا ۷۰۰ میلیون دلار واردات مکمل داشتیم و در سال ۹۶، این میزان را به ۱۵۰ میلیون دلار کاهش دادیم.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰۰ میلیارد تومان بازار مصرفی مکمل در کشور داریم، افزود: مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو قیمت گذاری نمی شوند، چراکه دارو نیستند و ویتامین های D، آهن و C به صورت رایگان، عمدتا در پایگاه های بهداشتی ارائه می شود.

دکتر حریرچی افزود: هر فرد عادی با تغذیه پایین تر از متوسط، نیاز به مکمل نخواهد داشت و با تغذیه معمولی می توان مکمل ها را دریافت کرد.

وی تاکید کرد: چنانچه مردم به تغذیه خود از لحاظ تنوع توجه کنند، نیازی به مکمل نخواهند داشت.

ضرورت ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت
دکتر حریرچی در ادامه، درخصوص علاقه بسیاری از افراد برای تحصیل در سه رشته دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی، گفت: برخی از این افراد که در این سه رشته قبول نمی شوند برای تحصیل به دانشگاه های خارج از کشور مراجعه می کنند و وزارت بهداشت تنها ۷۰۰ دانشگاه برتر خارج از کشور را براساس اعتبارسنجی بین المللی مشخص شده، قبول دارد و اسامی آنها در سایت قرار گرفته و افرادی که در این دانشگاه ها تحصیل کرده اند می توانند در ایران ادامه تحصیل دهند.

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ورود به دانشگاه های برتر دنیا آسان نیست، افزود: بسیاری از افراد نمی توانند وارد این دانشگاه ها شوند، بنابراین برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های غیر معتبر خارج از کشور مشغول به تحصیل می شوند.

وی افزود: در دوره اخیر، ارزیابی دانشگاه های خارج از کشور را براساس اعتباربخشی بین المللی قبول کردیم و با این اقدام کیفیت آموزش را بالا بردیم.

دکتر حریرچی با بیان اینکه افراد برای ادامه تحصیل حتما به دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور بروند، تاکید کرد: افرادی که برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به دانشگاه های خارج از کشور می روند، نباید فکر کنند که حتما می توانند در ایران ادامه تحصیل دهند، چراکه بیش از ۹۸ درصد از پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری صورت می گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه درخصوص تفکیک پسماندهای بیمارستانی گفت: پسماند بیمارستان ها به ۴ نوع عادی، عفونی، تیز و برنده و شیمیایی و دارویی تقسیم می شود و در ۹۸.۳ درصد بیمارستان ها وضعیت تفکیک زباله قابل قبول است و ۹۳٫۸ بیمارستان ها دارای دستگاه فعال بی خطر ساز پسماند هستند .

دکتر حریرچی همچنین در خصوص پذیرش معتادان متجاهر و یا غیر متجاهر گفت: چنانچه معتاد متجاهر و یا غیر متجاهر بیمار شود، مسئولیت درمان آن بر عهده بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت است که البته برای این افراد تامین مالی مهم است، چراکه اکثر این افراد فاقد شناسنامه و بیمه هستند.

وی در ادامه افزود: یکی از مشکلات ما درخصوص این افراد این است که بعد از ورود به سیستم درمانی و مراقبت از آنها در بیمارستان و پس از بهبودی کامل، مقاومت برای خروج و ترخیص از بیمارستان می کنند و درمان اعتیاد و نگهداری معتادین بر عهده کمپ ها می باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره اسکان همراهان بیماران در بیمارستان، گفت: با توجه به توسعه تخت های بیمارستانی در همه شهرهای کشور، از بیماران می خواهیم که حتی المقدور به بیمارستان های محل سکونت خود مراجعه کنند و بیماری که امکان درمان وی در شهر محل سکونتش فراهم است، به تهران مراجعه نکند و در همان شهرستان مربوطه به درمان خود ادامه دهد.

دکتر حریرچی افزود: در حال حاضر، هزینه درمان بیمارانی که از شهرستان به تهران می آیند از هزینه اسکان آنها کمتر است و چنانچه بیماری برای درمان مجبور شد به بیمارستان های تهران مراجعه کند از آوردن همراه بیش از یک نفر خودداری کند .

وی با بیان اینکه در بخش های نوزاد و کودک در بیمارستان ها اتاق شیردهی و استراحت مادران وجود دارد، اظهار داشت: همچنین حدود ۴۰ هزار تخت همراه بیمار در بیمارستان ها ایجاد شده و در مجاورت برخی بیمارستان ها همراه سرای بیمار توسط خیریه ها، شهرداری و وزارت بهداشت راه اندازی شده است.

دکتر حریرچی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برنامه ای برای کاهش آسیب رساندن به کادر درمانی دارید یا خیر، گفت: خشونت به هر نحوی نامطلوب و مورد نکوهش و محکوم است. در کشور ما نیز بنابر آمار، خشونت کم نبوده و حداقل درگیری لفظی در هر درگیری وجود داشته است.

سخنگوی وزارت بهداشت، افزود: افرادی که به بیمارستان ها مراجعه می کنند، در شرایط نامناسب و فشار روحی قرار دارند. در این بین، بهترین مراجعه کنندگان ما به اورژانس افرادی هستند که برای زایمان مراجعه می کنند و همراهان آنها به دلیل تولد نوزاد خوشحال هستند.

وی با بیان اینکه متوسط خشونت در محیط های بیمارستانی در تمام دنیا از متوسط جامعه بیشتر است، افزود: کادر درمانی جزئی از مردم هستند و در مورد دو خشونت اخیر در یکی از بیمارستان های کشور، ۱۰۰ درصد موضوع مسائل خانوادگی و دیگری مساله غیر مرتبط با موضوع بهداشت، درمان و شغل بوده است.

دکتر حریرچی در پایان تاکید کرد: برای کنترل خشونت ها باید برنامه داشته باشیم و آنها را به صفر برسانیم و نباید مواردی که ارتباطی با بهداشت و درمان ندارد را به وزارت بهداشت نسبت دهیم.