دکتر روحانی در دیدار و ضیافت افطار با خانواده های معظم شهدا و ایثارگران:

موفقیت های ملت ایران مرهون ایثار، فداکاری و جهاد در راه خدا است

به گزارش نویدتهران،رییس جمهور در دیدار و ضیافت افطار با خانواده های معظم شهدا و ایثارگران ، شهادت، ایثار و فداکاری را بسیار ارزشمند و بزرگ توصیف کرد و گفت: اگر ایثار نبود، حتماً بدانید که انقلاب اسلامی به پیروزی نمی رسید و همچنین نمی توانستیم در برابر توطئه جهانی در 8 سال دفاع مقدس به موفقیت دست یابیم.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در این مراسم که در فضایی صمیمی برگزار شد، تاکید کرد: امروز اگر ایثار نبود ، با توجه به این همه توطئه هایی که وجود دارد، پیروز نمی شدیم، لذا تمام موفقیت های ملت ایران مرهون ایثار، فداکاری و جهاد در راه خدا است.
دکتر روحانی با اشاره به فرازی از وصیت نامه مولا امیرالمومنین علی(ع) در ماه رمضان، اظهار داشت: امام علی(ع) می فرمایند که جهاد در راه خدا باید هم با نثار جان، هم با اعطای مال و هم باید با زبان باشد، لذا امر به معروف و نهی از منکر و دعوت به حق و در کل جهاد با زبان بسیار اهمیت دارد.
رییس جمهور با بیان اینکه ماه مبارک رمضان، ماه غفران و عبادت است، گفت: از خدا می خواهیم که جزء انسان های سعادتمند باشیم و با روح پاک ماه رمضان را به اتمام برسانیم و در پایان این ماه به گونه ای باشد که خداوند از گناهان ما گذشته باشد.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن مجید به پیامبر اسلام(ص) توصیه می کند که ای پیامبر به همه بندگان من بگو که خداوند از همه گناهانتان می گذرد و در این تعبیر قرآنی قید مسلمانی و حتی مومن بودن وجود ندارد و همه کسانی را که گناهی مرتکب شده و از حد عبور کرده اند، شامل می شود.
رییس جمهور با تأکید بر اینکه هیچ چیزی بدتر از یأس از رحمت الهی وجود ندارد، اضافه کرد: اگر کسی بدترین گناه را مرتکب شده باشد و از بخشش خداوند مأیوس گردد در حقیقت گناه دیگری مرتکب شده است و باید همیشه به رحمت خداوند امیدوار باشیم چرا که خداوند رحمت واسعه الهی، آمرزنده، مهربان، غفور و رحیم است.
دکتر روحانی افزود: ماه رمضان بایستی انسان را برای انجام وظایف خود در برابر رسالت هایی که خداوند برای اعتلای کشور، دین و عزت بردوش او گذاشته، آماده تر کند.
رییس جمهور با تأکید بر اینکه راه و باب شهادت باز است، گفت: برخی تصور می کردند که بعد از پایان جنگ تحمیلی باب شهادت به روی مردم بسته شده است در حالی که این باب باز است، فقط باید انسان برای فداکاری و ایثار آماده باشد.
دکتر روحانی افزود: نیروهای بسیج، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، کسانی که در مرزها حضور دارند و آنهایی که در مسیر علم و دانش هسته ای تلاش کرده و به شهادت رسیدند و نیز مدافعین حرم و عزیزانی که در روزهای اخیر در ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم امام(ره) به شهادت رسیدند، نشان می دهد که باب شهادت همچنان، باز است.
رییس جمهور گفت: اگر چه در پیشگاه خدای متعال، شهدا از درجات مختلفی برخوردار هستند، اما همه شهدا به عنوان سرمایه های بزرگ ملی، عزت، استقلال و حفظ دین و مرام کشور و ملت ایران هستند.
دکتر روحانی برای شهدا، درجات متعالی و محشور شدن در کنار شهدای کربلا و سالار شهیدان امام حسین(ع) را مسألت کرد و گفت: امیدوارم خداوند ما را پیرو و ادامه دهنده راه شهیدان قرار دهد و ما را که مسئولیت هایی بر دوش داریم در دنیا و آخرت در پیشگاه شهدا و خانواده شهیدان سربلند سازد.
رییس جمهور در ادامه پیگیری موضوع بیمه والدین شهدا را مورد تأکید قرار داد و گفت: از خداوند می خواهم که خادم خوبی برای خانواده شهدا و ادامه دهنده راه شهیدان و ایثارگران باشیم.
دکتر روحانی تاکید کرد که خانواده معظم شهدا در پیشگاه خداوند جایگاه بسیار بالایی دارند و اگر مسوولان کاری برای آنان انجام می دهند ذره کوچکی در برابر کار بزرگی است که خانواده های معظم شهدا و ایثارگران انجام داده اند.
وی گفت: شبهای دهه پایانی ماه مبارک رمضان بسیار عزیز هستند و در این شبها پیوسته این دعا تکرار می شود که خدایا در این شبهای پایانی ماه مبارک ما را جزو سعادتمندان قرار بده و روح ما را با شهدا محشور کن و از گناهان ما درگذر و به ما ایمانی بده که همواره در کنار قلب و روح ما باشد؛ ایمانی که شکها را از دلها برطرف کند.
رییس جمهور اضافه کرد: در این دعا آمده است که “خدایا هر چه قسمت ما کردی ما را راضی و خشنود به قسمت خودت قرار بده”. این خیلی جمله و فراز مهمی است. خشنودی انسان از انجام وظیفه خیلی مهم است. اینکه انسان روزه بگیرد یا برای نماز صبح از خواب برخیزد ولی قلبا از این اعمال خشنود نباشد، خیلی متفاوت از این است که انسان آنچه انجام می دهد از روی رضای قلبی و خشنودی باشد.
دکتر روحانی با بیان اینکه “کسانی پیش خداوند مقرب هستند که وظیفه خود را با خشنودی کامل انجام می دهند؛ از نماز، روزه، حج، زکات و خمس و هر آنچه خدا مقرر کرده است”، اظهارداشت: اینکه مادر و پدری فرزندشان را در راه خدا تقدیم کنند، به هیچ وجه کار آسانی نیست. اگر انسان خودش برود و شهید شود خیلی آسان تر است اما وقتی خانواده ای فرزند عزیزش و چه بسیار خانواده هایی که دو ، سه و یا 4 فرزند و همسر و داماد و پدرشان در راه خدا شهید شده است، این اصلا راحت و ساده نیست.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: کسی که در برابر سختی های انجام وظیفه صبر می کند و از آنچه خداوند نصیبش کرده خشنود است، اجرش بی حساب است و هیچ فکر و وسیله ای نمی تواند ارزش آن را محاسبه کند.
در این مراسم خانواده های معظم شهدا و ایثارگران نماز مغرب و عشاء را به امامت دکتر روحانی اقامه کرده و روزه خود را در کنار رییس جمهور افطار کردند.