وزیر راه و شهرسازی در دیدار با دبیرکل تراسیکا مطرح کرد؛

موافقت با افزایش ترانزیت و تعدیل تعرفه‌های جاده‌ای بین کشورهای عضو تراسیکا

به گزارش نویدتهران،وزیر راه و شهرسازی در دیدار با دبیر کل کمیسیون بین‌الدولی کریدورهای اروپا، قفقاز و آسیا ضمن تاکید بر برنامه جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همکاری‌های حمل و نقلی با کشورهای منطقه بر موافقت ایران با افزایش حجم ترانزیت و تعدیل تعرفه‌های حمل و نقل تاکید کرد.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی کشورمان در ساختمان دادمان با «آست آصف بایف» دبیر کل کمیسیون بین‌الدولی کریدورهای اروپا، قفقاز و آسیا موسوم به تراسیکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

رستم قاسمی در این دیدار ضمن تشکر از حضور آست آصف بایف دبیرکل تراسیکا در کشور ایران، گفت: کشورهای عضو توافقنامه تراسیکا دارای ظرفیت‌های خاصی هستند که هرکدام ویژگی‌ها و ژئوپلتیک خود را دارند. این نقش‌ها اعم از حمل و نقل دریایی و زمینی می‌تواند در کنار هم و در تعامل با یکدیگر موضوع حمل و نقل منطقه‌ای را تسهیل کند.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای عضو تراسیکا ویژگی‌های خاص خود را در کریدور شمال-جنوب، کریدور شرق- غرب و همچنین در بخش دریایی در آب‌های مازندران و آب‌های جنوب کشور دارد.

عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به اینکه ایران در موقعیت مناسب جغرافیایی از مسیر بین‌الدولی اروپا، قفقاز و آسیا (تراسیکا) واقع است، توضیح داد: در بسیاری از مسیرهای کریدوری حمل و نقل ریلی برقرار است و بهرحال این ابزارها و امکاناتی است که در حوزه ترانزیت نقش‌آفرین هستند.

قاسمی تاکید کرد: این روحیه در ایران وجود دارد تا همکاری‌های لازم را در جمع کشورهای منطقه‌ای تراسیکا داشته باشد و هیچ محدودیتی برای همکاری‌های ترانزیتی چه در بخش دریایی و چه در بخش زمینی وجود ندارد. همچنین در خصوص همکاری ‌های حمل ونقلی همچنانکه بین ایران و ترکیه ویزا وجود ندارد این آمادگی وجود دارد تا برای سایر کشورهای عضو نیز این مورد تسهیل شود.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه همکاری‌های منطقه‌ای، ایران همواره پیشتاز بوده، گفت: جمهوری اسلامی ایران در برخی کشورهای همسایه در حوزه‌های حمل و نقلی افزایش راندمان داشته است.

قاسمی خطاب به آست آصف بایف دبیرکل تراسیکا ضمن موافقت ضمنی با برخی از پیشنهادهای مطرح شده اعلام کرد: عبور از مسیر تزانزیتی ایران مسیر خوب و امنی است و همچنین در خصوص متعادل کردن تعرفه‌های حمل و نقلی چنانچه عادلانه باشد آن را قبول داریم و می‌پذیریم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در کنار کشورهای منطقه آمادگی دارد تا هم در افزایش حجم ترانزیت و هم تعدیل تعرفه‌ها اقدام کند و گسترش همکاری‌های منطقه ای در حوزه حمل و نقل از برنامه‌های ایران است.

وی در پایان از دبیرکل تراسیکا دعوت کرد تا با معاون حمل و نقل وی دیدار و گفتگویی داشته باشد.

گفتنی است، تراسیکا کریدور حمل و نقل بین‌المللی و ترانزیتی است که کشورهای اروپا، قفقاز و آسیا را به هم متصل می‌کند و ۱۳ کشور از جمله ایران به عنوان امضاکنندگان اصلی آن هستند. ایران از سال ۲۰۰۹ به عضویت این کمیسیون بین دولتی درآمده است و به عنوان شاخه جنوبی آن قلمداد می‌شود.