یادداشت روز؛

منافع آمریکا دربحران سازی ها

به گزارش نویدتهران،سلاح های تحریم،بحران سازی،جنگ های نیابتی ،تروریسم و… واژه هایی هستند که دولتمردان آمریکایی را معتاد ساخته ودریک جمله می توان گفت که ترک عادت موجب مرض است.منافع آمریکا دربحران سازی ها به دست می آید وتاکنون گزینه دیگری پیدا نکرده اند.قدرت برای امریکا قلدری آورده وتجدید نظر برآن ازالزاما ت است. برای آمریکا، واژه برتری جهانی به یک کابوس مبدل گشته ، چون باتلاقها وبحران های خود ساخته قابل ترمیم نیست. وترمیم تحمیلی آن زمان براست.
جهان لحظه به لحظه درحال تغییر است
خروج کلی آمریکا از منطقه سالها نیز بگذرد باز هم عملی نمی‌شود،جنگ های نیابتی که راه انداخته به سهولت نمی توان خاتمه داد.برای ماندن وتامین نیروها به چپاول وتاراج دست میزنند وضجرو بی خانمانی برای افرادی است که کشورشان اشغال شده است.
آمریکا از اهرم تحریم‌های اقتصادی برای رسیدن به سیاست‌های امنیتی و سیاسی خود در منطقه ، عربستان و رژیم صهیونیستی را به خدمت گرفته تا به مطامع خود دست یابد.
بایدن درسیاست خارجی خود شاید برروابط خود با عربستان تجدید نظر داشته باشد اما درمورد رژیم صهیونیستی به طور کامل تجدید نظر نخواهد کرد چون یکی ازمهره های اصلی شرارت بوده ووابستگی های عمیقی دارند.

تحریم ایران،روسیه،چین
دولت بایدن تحریم های جدیدی را برعلیه ایران،روسیه وچین وضع کرده اند که نشان ازاستیصال است ومی توان گفت که قدرت مذاکره افول کرده و با اهرم تحریم به زورگویی ادامه می دهند وحتی با قاتل قلمداد کردن دیگران به جنایات عربستان ورژیم صهیونیستی سرپوش می گذارند.
سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که آیا بایدن از آنچه که درباره پوتین گفته، پیشیمان است، اظهار کرد:خیر، او یک پاسخ صریح به یک سوال صریح داد.
ساکی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را به عنوان قاتل نمی‌نامید، گفت: نمی‌خواهم امروز در این سالن، اسامی قاتل‌ها را اضافه کنم.
باید گفت که زمانی که ساکی اسامی قاتل ها را اعلام می کنند حتما عربستان و رژیم صهیونیستی ومقامات امریکایی را ازقلم نیاندازند.

این نوع رفتارها افول آمریکا رانمایان می سازد.پیشرفت کشورها درقرن حاضرشکست جدی برای آنهاست.قدرت جهانی درحال انتقال است وامریکا درحال کابوس قدرت.
کشمکش داخلی وخارجی وپاندمی کرونا از جمله مسایلی هستند که بایدن را مشغول خودساخته وهرازگاهی برای فرار از مشکلات ، به امورداخلی دیگر کشورها نیز سرک می زند.
بایدن برای رسیدن به اهداف خود ائتلاف آمریکایی-اروپایی(آلمان،فرانسه،انگلیس) تشکیل داده وتا تروییکای اروپایی را خطری تهدید نکرده ازاین فرصت بهره برداری می کنند.دریک کلام تروییکای اروپایی زبان گویای امریکاست و درتلاش هستند که آمریکا رادرقدرت ماندگار کنند.
باید توجه داشت که رقابتی سنگین ما بین آمریکا و چین وروسیه به سرعت در حال شکل‌گیری است، چراکه پیشرفت‌های قابل‌توجهی که روسیه وچین داشته اند آمریکا رابیش از پیش نگران ساخته ،ودرتلاش است به‌صورت دقیق‌تر وبا تحمل هزینه سنگین وبحران سازی، درمقابل پیشرفت روسیه وچین ایستادگی کنند.

جمهوری اسلامی ایران کشوری قدرتمند وتاثیر گذار درمنطقه
آمریکا بایستی ایران رابه عنوان یک کشور قدرتمند وتاثیرگذار درمنطقه به رسمیت بشناسد.دولت جدید تلاش دارد با آزاد کردن بخشی از مطالبات مالی ایران وبا تله دیپلماتیک و شرط گذاشتن برآن روزنه‌های مذاکره را باز نگه دارد تا از این طریق به خواسته‌های حداکثری درراستای فشار حداکثری شکست خورده ترامپ دست یابد.پول های بلو که شده ایران را به ظاهر ازاد ساخته اما قابل برداشت نیست،به عنوان مثال کره جنوبی و…، زیرا کشورها ازتنبیه امریکا درهراس هستند وقدرت همکاری ندارند.
یکی ازاهدف کنونی آمریکا درتداوم فشار این است که بر روند انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران تأثیر بگذارند که مشارکت حداکثری خط بطلان بر فشار حداکثری امریکاست. وبرهمگان واضح ومبرهن است که فشار امریکا برایران در هیچ دوره ای از انتخابات تاثیری نداشته است.این را مردم ایران درچهل سال ثابت کرده اند.
درمسئله برجام دنیا می داند که تاسیسات هسته ای ایران برای مصارف پزشکی و صنعتی بوده وکاملا صلح آمیزاست. چون امریکا مخالف پیشرفت ایران است به همین دلیل به دنیا اطلاعات وآدرس غلط داده و برعلیه ما جبهه میگیرند و برسازمان بین المللی انرژی اتمی فشار وارد میکنند که طبق خواسته وامیال آمریکا گزارش دهد.سه ماه فرصت برای آمریکا یک فرصت طلایی بود نه اینکه از این تفاهم نامه سوءاستفاده کنند.
هدف آنها احیای برجام نیست.چون یکی ازاساسی ترین موضوع بازگشت آمریکا به برجام،لغو کامل تحریم های ایران است.مقامات آمریکایی واتحادیه اروپا باید فراموش نکنند که خروج از برجام توسط آمریکا صورت گرفته وبرای بازگشت به برجام شرط وشروط آمریکا قابل پذیرش نیست.
جمهوری اسلامی ایران، مستقیم یا غیرمستقیم هیچگونه مذاکره ای با آمریکا نخواهدداشت ،هدف آمریکا درمسئله برجام احیاء و تکیه بر قرارداد فعلی نیست، بلکه به دنبال قرارد تازه ای است که ماده هایی را برآن اضافه کند.باید توجه داشت که هرگونه کوتاه آمدن در برابر خواسته‌های آمریکا وتروییکای اروپایی، آنان را جسورتروگستاخ تر خواهدکرد.رفتارهای مزورانه وبحران های خودساخته آمریکا وامتیازطلبی اروپاییان ازآمریکا ، برجام رابه بن بست کشانده است.
چندی پیش بوریس جانسون نخست وزیرانگلیس گفته بود که ما از نفوذ ایران در منطقه به شدت نگرانیم.وبایستی مانع پیشرفت هسته ای ایران باشیم. بنا به فرموده مقام معظم رهبری ،ایران به دنبال ساخت بمب اتمی نیست وآن را حرام می داند.بوریس جانسون همچنین گفته ، دولت بریتانیا قصد دارد برای تضمین امنیت خود در فضای پرمخاطره بین‌المللی و تهدیدهای تکنولوژیکی جدید، تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را ۴۰ درصد افزایش بدهد.