وزیر بهداشت در مراسم بزرگداشت روز پرستار:

مقاومت، صبر و متانت بخشی از حرفه پرستاری است

به گزارش نویدتهران،وزیر بهداشت با بیان این که دانش، تجربه، تحمل، صبر، از خودگذشتگی، عاطفه، مدیریت و درک شرایط موجود از ویژگی های بارز پرستاران است، گفت: پرستار یک بیمار، خانواده وی را نیز مدیریت می کند چراکه آنها نیز در شرایط روحی و روانی مناسبی نیستند.

دکتر سید حسن هاشمی در مراسم بزرگداشت روز پرستار ضمن بیان این مطلب تاکید کرد: معاونت پرستاری و سازمان نظام پرستاری کشور پیگیری کنند که افرادی که در حین خدمت جان خود را از دست می دهند،به عنوان شهید خدمت شناخته شوند.

وزیر بهداشت با بیان این که در حوزه دانش در حوزه پرستاری نباید از استانداردها پایین بیاییم و کمیت گرایی نباید آسیبی به دانش و مهارت وارد کند، گفت: جای پرستار را فقط پرستار و جای ماما را فقط ماما می تواند پر کند و این شغل و فعالیت های علوم پزشکی، از حرفه های مورد نیاز مردم است و امیدواریم که همه قدردان زحمات آنها باشیم.

دکتر هاشمی، مقاومت، صبر و متانت را بخشی از حرفه پرستاری عنوان کرد و افزود: در جوامع مختلف برای حرفه هایی مانند پرستاری احترام قائل هستند و آنها را مورد تکریم قرار می دهند چراکه آنها شایسته هستند و باید افراد دبگر را ترغیب کنند که به این رشته پاک و مقدس وارد شوند.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: زیباترین تعبیری که در مورد پرستاری شنیده ام مربوط به مرحوم آیت الله بهاالدینی است که عنوان کرده بود پرستاری میانبری برای رسیدن به خدا است وخوشحالیم که پرستاران از انسان و انسانیت مراقبت می کنند.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حوزه آموزش پزشکی پیشرفت های خوبی داشته ایم و بنا به فرمایشات پیامبر اکرم(ص) در حوزه دانش نباید قانع باشیم و خوشبختانه در حال حاضر ۱۹۳ دانشکده پرستاری در کشور وجود دارد و بیش از ۶۰ هزار دانشجو و استاد در این حوزه تحصیل می کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید برآوردهای دقیقی با رویکرد آینده نگارانه در خصوص بکارگیری پرستاران داشته باشیم و نباید همه کشور را یکسان ببینیم چراکه مشکلات استانها با هم متفاوت است و همه را نمی توان با یک نسخه درمان کرد بنابراین دستورالعمل های ملی ممکن است کارایی چندانی نداشته باشند.

دکتر هاشمی ادامه داد: آمارها متفاوت است اما در حال حاضر حدود ۱۴۰ هزار پرستار در کشور مشغول فعالیت هستند و با وجود محدودیت ها و مشکلاتی که از چشم ما پوشیده نیست، نیازها درمانی را برطرف می کنند.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به تاخیر در پرداخت های پرستاری گفت: تاخیر پرداخت های پرستاری در کلانشهرها کمتر و در مناطق محروم و مرزی بیشتر است و امیدوارم که تا پایان سال بتوانیم مطالبات پرستاران تا شهریورماه را پرداخت کنیم.

دکتر هاشمی یاد آور شد: در طرح تحول سلامت، تعهداتی نسبت به ارائه دهندگان خدمات وجود داشت که به خوبی انجام نشد و امیدواریم در مصوبات مجلس و حمایت های دولت، دیگر این شرایط تکرار نشود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: باید رویکرد صرفه جویی و مدیریت منابع داشته باشیم و سازمان نظام پرستاری در این زمینه با نقدهای خود به ما کمک کند.

دکتر هاشمی با بیان این که برای پیشرفت و موفقیت در کشور راهی جز همکاری، وحدت و همدلی نداریم و خوشحالم که امروز دور هم جمع شدیم، گفت: ممکن نیست که دولت بدون همکاری مردم و وزارت بهداشت بدون همکاری صنف به موفقیت برسند و در اداره کشور باید از تمام ظرفیت ها استفاده کنیم و تلاش ما در وزارت بهداشت نیز همین بوده است.

وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود یاد آور شد: اجازه ندادیم که وزارت بهداشت در سیاق سیاسیون اداره شود چراکه کار ما، تخصصی و خدماتی است و خدمات را به مسلمان، غیر مسلمان و همه نژادها و انسانها ارائه می شود حتی به دشمن خود هم خدمات ارائه می دهیم که در هیچ صنفی چنین موضوعی وجود ندارد .

دکتر هاشمی تاکید کرد: صنف پرستاری بدون کمک دولت و مجلس نمی تواند به اهداف عالی و ملی برسد اما کشور و مردم مشکلات و نیازهای زیادی دارد که ما هم جزیی از مردم هستیم و باید دیده شویم.

وزیر بهداشت افزود: مشکلاتی د‌ر کشور وجود دارد اما به قدری نیست که در تریبونها به صورت افراطی بیان می شود و نوعی خودزنی است.

دکتر هاشمی تصریح کرد: نباید کفران نعمت کنیم و امنیت کشور یک نعمت است اما در بیان مطالبات خود باید دقت داشته باشیم ما می توانیم بگوییم که ۵۴ درصد در مقابل زلزله آسیب پذیر هستند اما بهتر است بگوییم که ۵۰ درصد از بیمارستانهای کشور در برابر زلزله مقاوم هستند و عمر ۵۰ درصد دیگر نیز بیشتر از نیم قرن است تا موجب ناامیدی مردم نشویم.

وزیر بهداشت گفت: پزشک و پرستار همه یک تیم هستند و نباید مسیر اشتباه را برویم چراکه مردم به کوچکترین رفتار و سخنان این حرفه ها دقت می کنند و نباید تصور کنند که به جز آنها و مشکلاتشان به چیز دیگری فکر می کنیم .

دکتر هاشمی تاکید کرد: نباید مشکلات خانوادگی را به تریبون ها بکشانیم و باید فضا را ایجاد کنیم تا اگر کسی حرف یا نقدی دارد در خلوت شنیده شود.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: یکی از مطالبات پرستاران، اجرای تعرفه خدمات پرستاری است که به مصوبه مجلس، استناد می شود اما مجلس هر چه دلتان بخواهد قانون تصویب کرده اما مهم اجرا است که به اعتبار و منابع مالی نیاز دارد و نباید قانونی تصویب کنیم که مردم را در مقابل خودمان و دولت قرار دهیم

دکتر هاشمی گفت: تعرفه پرستاری می تواند در دو بیمارستان با همکاری سازمان نظام پرستاری اجرا شود تا بتوان مزیت ها و معایب آن را بررسی و سپس برای اجرای کامل آن متحد شد خوشبختانه در این دوره تعرفه خدمات پرستاری در منزل تصویب شد که گام اول است.

وزیر بهداشت یادآور شد: بی عدالتی در نظام پرداخت حوزه سلامت از ۳۰ سال پیش بین گروه های پزشکی و پرستاری و درون خود گروه ها وجود داشته و مبنا را بر این گذاشته اند که دولت منابع مالی لازم را ندارد که به پرسنل درمانی حقوق و مزایا پرداخت کند و ای کاش نظام ظالمانه فی فور سرویس راه نمی افتاد و بر اساس آن بخشی از درآمدی که پزشک و پرستار برای بیمارستان ایجاد می کند به خودشان پرداخت شود که محوریت با افراد و به روش خودگرانی اداره می شد.

دکتر هاشمی با بیان این که تغییر نظام پرداخت ساده نیست اما نظام پزشکی می تواند اعتبارات و نحوه تقسیم آن را بررسی کند، گفت: نظر دولت و رییس جمهور این است که اعتبارات سلامت هر استان در اختیار رییس دانشگاه علوم پزشکی آن استان قرار گیرد به عنوان نمونه اگر اعتبارات تامین اجتماعی، بیمه سلامت و بودجه عمومی یزد در سال ۹۵، حدود ۱۵۰ میلیارد تومان بوده رییس دانشگاه علوم پزشکی یزد باید همان خدمات را در سال بعد ارائه دهد و هر ماه یک دوازدهم اعتبارات به وی پرداخت شود اما نباید به صرفه جویی بی توجه باشیم چراکه تا کنون گایدلاین های زیادی نوشته شده اما اجرایی نشده است.

وزیر بهداشت در عین حال گفت: توقعی نداریم که اعتبارات ما افزایش یابد اما افزایش اعتبارات حوزه سلامت به مسئولان و نمایندگان مجلس وابسته است که نشان دهند چقدر برای سلامت مردم احترام قائل هستند.

دکتر هاشمی تصریح کرد: اعتبارات ما نباید روی کاغذی باشد و فقط روی کاغذ نوشته شود ما حتی با اعتبارات سال ۹۲ بدون افزایش و رشد بودجه و بدون در نظر گرفتن تورم، می توانیم خدمات طرح تحول سلامت را ارائه دهیم اما پرداخت ها باید به موقع باشد چرا زجرکش می کنید تا مطالبات و بودجه را پرداخت کنید.

وزیر بهداشت در ادامه کار پزشکی و پرستاری را مانند گروه ارکستر عنوان کرد و گفت: اگر ارکستر یک صدا باشد، گوش نواز و اگر صداهای متفاوتی از آن خارج شود، گوش خراش است.

دکتر هاشمی در ادامه تاکید کرد: در داخل خانواده پزشکی و پرستاری باید گوش شنوا و عمل بیشتر وجود داشته باشد اما حرف حساب را می توان آرام تر و با صدای ملایم نیز گفت .
دکتر هاشمی در ادامه با بیان این که اداره حوزه بهداشت و درمان، به دلیل حجم و تنوع خدمات، کار بسیار دشواری است چرا که از قبل تولد تا بعد مرگ با مردم سروکار دارد، گفت: ۴ درصد از دانشجویان کشور در حوزه علوم پزشکی هستند اما ۴۰ درصد از تولید علم کشور مربوط به علوم پزشکی است.
وزیر بهداشت در پایان گفت: امیدوارم در دولت دوازدهم،شرکای طرح تحول سلامت مردانگی داشته باشند و به وعده های خود عمل کنند و دست ما را بگیرند و تنهایمان نگذارند.