جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تاکید کرد:

معیشت مردم، رونق تولید و ایجاد اشتغال مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی دولت در سال ۹۸ هستند

به گزارش نویدتهران،جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

دكتر اسحاق جهانگيري ضمن تبيين شرايط اقتصادي كشور در مقطع كنوني، بر اهميت بهره گيري از سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي براي عبور از اين برهه حساس تاكيد كرد و گفت: عملكرد ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در سال ۹۸ تعيين كننده است و سياست هاي اقتصاد مقاومتي بايد بيش از گذشته در بخش ها و شئونات مختلف اداره كشور نمايان و متبلور شود.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به تصوير كلي اقتصاد در سال ۹۷ و برخي گزارش ها از رشد منفي اقتصادي كشور، گفت: گزارش عملكردها و اقدامات دولت در زمينه هاي مختلف نظير نفت و گاز، رسيدگي به مناطق محروم و روستايي و اجراي طرح هاي اقتصاد مقاومتي كه در اولويت دستگاه هاي اجرايي بوده، نشان مي دهد كه پيشرفت ها و اقدامات انجام شده مناسب بوده است و با توجه به مشكلات و فشارهاي اقتصادي ناشي از تحريم ها عملكرد دولت قابل دفاع است.
وي با بيان اينكه اقتصاد كشور در سال ۹۸ با مشكلات جديدي روبرو شده است و زندگي مردم تحت فشار قرار دارد، بر اهميت گفتگوي صادقانه با مردم تاكيد كرد و گفت: معيشت مردم، رونق تولید و ایجاد اشتغال مهم ترین اولویت های اقتصادی دولت در سال ۹۸ هستند و باید مردم احساس كنند كه مسئولين به دنبال حل مسائل كشور و مشكلات معيشتي جامعه هستند تا بتوانند بخشي از آلام و دغدغه هاي آنها را مرتفع كنند.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه حل مسائل اقتصادي كشور در شرايطي كه دشمنان به تعبير خودشان جنگ تمام عيار اقتصادي عليه ملت ايران به راه انداخته اند، نيازمند تمركز ويژه و ايستادگي است، خاطر نشان كرد: اين پيام بايد به تمام مديران كشور ابلاغ شود كه سال ۹۸ به لحاظ اقتصادي سالي ويژه است و براي اداره مناسب كشور نيازمند آن هستيم كه جدي تر پاي كار باشيم.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اين كه در سال جاري با محدوديت منابع و بودجه روبرو هستيم، افزود: با وجود آنكه اتكاء بودجه كشور به درآمدهاي نفتي كاهش يافته اما بودجه كشور همچنان تحت تأثير اين درآمدها است و بايد براي جبران كسري بودجه به دنبال راهكارها و ظرفيت هاي ديگر باشيم.
وي با تاكيد بر اينكه مسئولين اقتصادي كشور بايد در سال ۹۸ جدي تر پاي كار باشند و نشان دهند كه مرد روزهاي سخت وشرايط پيچيده و دشوار هستند، گفت: بايد در بخش هزينه ها صرفه جويي جدي صورت گيرد و اين جهت گيري به همه دستگاه ها ابلاغ شود تا دستگاه ها مكلف باشند هزينه هاي خود را كاهش دهند.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر ضرورت توجه به بخش توليد و به خصوص واحدهاي توليدي كه نقش پيشران در توليد كشور را ايفا مي كنند، تصريح كرد: بايد با حمايت از بخش هاي توليدي و پيشران نظير خودرو و مسكن شرايطي مهيا شود تا بخش ها وصنايع پايين دست آن ها نيز فعال تر شده و با ركود مواجه نشوند.
وي با تاكيد بر اينكه بايد به هر نحو ممكن ارز مورد نياز بخش توليد را فراهم كنيم، به برنامه دولت براي ممنوعيت واردات كالاهاي لوكس با هدف صرفه جويي ارزي اشاره و خاطر نشان كرد: ممنوعيت واردات كالاهاي لوكس علاوه بر صرفه جويي ارزي مانع از ايجاد دوگانگي در جامعه و جلوگيري از نمايش شكاف طبقاتي مي شود و اين در حالي است كه ايجاد شكاف طبقاني و نارضايتي اجتماعي يكي از اهداف تحريم كنندگان ايران است كه خودشان به اين موضوع در كتاب هنر تحريم اذعان كرده اند.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به پيشنهاد دبيرخانه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي مبني بر تشكيل كارگروه مقابله با تحريم ذيل دبيرخانه، گفت: وظيفه اين كارگروه بايد ايجاد فرصت براي توليد داخلي باشد و با برنامه ريزي دقيق، شرايطي را مهيا كند تا با استفاده از ظرفيت هاي داخلي كمبودهاي ناشي از تحريم مرتفع شود.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي بر تشكيل كارگروهي براي شناسايي محصولاتي كه در داخل توليد مي شوند تاكيد كرد و گفت: دولت از توليد كنندگاني كه كالاهاي خود را در داخل و بدون وابستگي توليد مي كنند حمايت مي كند.
وي با اشاره به طرح ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي خاطر نشان كرد: دولت تاكنون ۷ هزار ميليارد تومان تسهيلات ارزان قيمت براي ايجاد اشتغال در روستاها پرداخت كرده است و لازم است وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي و معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم گزارش عملكرد اين برنامه را اطلاع رساني كنند.
دكتر جهانگيري همچنين خواستار تفويض اختيارات بيشتر به استان هاي كشور شد و بر لزوم هماهنگي هر چه بيشتر ميان جانشينان ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در استان ها با استانداران در جهت اجراي هر چه بهتر سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي تاكيد كرد.
در اين جلسه كه وزراي صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادي و دارايي، جهاد كشاورزي، فرهنگ و ارشاد اسلامي، رييس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمي و فناوري رييس جمهور، رييس سازمان امور اداري و استخدامي، معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده، سخنگوي دولت و فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء(ص) نيز حضور داشتند، نماينده دبيرخانه ستاد گزارشي از عملكرد سال ۹۷ دستگاهها و استانهاي كشور در اجراي اقتصاد مقاومتي و نيز عملكرد جانشينان رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي و نمايندگان معين دولت در استانهاي كشور ارائه كرد.
در اين گزارش مهمترین اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طی ۱۶ جلسه برگزار شده در سال ۱۳۹۷ تشريح شد كه اجرای ۲۷ پروژه‌ جدید اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۷ و استمرار اجرای ۱۳۶پروژه اولویت‌دار و برنامه‌ اجرایی اقتصاد مقاومتی سال ۱۳۹۶ در سال ۱۳۹۷ بخشي از اين گزارش بود.
بر اساس گزارش دبيرخانه ستاد برخي از مهمترین نتایج و دستاوردهاي پروژه های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۷عبارتند از:
* افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس
* توليد گاز خام از فازهای ميدان گازی پارس جنوبي معادل ۵۸۶.۵ ميليون متر مکعب در روز
* تولید ۲۸۰ هزار بشکه در روز نفت خام از میدان مشترک غرب کارون
* گازرسانی به ۹۲۱۰۶۹ مشترک جدید شهری و روستایی
* تولید ۱۳.۴ میلیون تن گندم و خرید تضمینی حدود ۹.۵ میلیون تن گندم
* احداث ۲۶۵۴هکتار گلخانه
* تكميل و تحويل ۱۳۳۶۴۶ واحد مسكوني مهر در سراسر کشور
* احداث، تكميل و بهره برداري از ۵۲۴ كيلومتر خط راه آهن (شامل ۲۲۱ کیلومتر خط دوم و سوم) در كريدورهاي شمالي-جنوبي و شرقي-غربي
* احداث، تكميل و بهره برداري از ۳۲۰ كيلومتر بزرگراه و راه اصلي
* توسعه و نوسازي ناوگان ریلی کشور با محوريت و مشاركت بخش خصوصي (۱۶ دستگاه لكوموتيو؛ ۴۵ دستگاه سالن مسافري؛ ۹۰۹ دستگاه واگن باري)
* افزايش ظرفيت ترانزيت مرز به مرز بين الملل از ۱۵۰۰ گيگابيت بر ثانيه در پايان سال ۹۶ به ۴۴۸۴ گيگا بيت بر ثانيه در پايان سال۹۷.
* ارتقاء ۲۰ رتبه اي در شاخص توسعه دولت الكترونيك EGDI
* تدوین برنامه های تولید و اشتغال ذیل تبصره ۱۸ قانون بودجه با هدفگذاری حدود یک میلیون فرصت شغلی با تأمین منابع مالی حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان
* آغاز فرآیند ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح
* واگذاري ۵۵ درصد از دارايي هاي مازاد بانك ها و موسسات اعتباري
* افزایش شاخص کل بورس از ۹۶۲۵۰ در انتهای سال ۱۳۹۶ به حدود ۱۷۲۵۲۲ واحد در انتهای سال ۱۳۹۷
* تامين آب شرب ۱۵۱۱ روستا با جمعيت حدود ۱۱۷۰۰۰۰ نفر
* آبگيري و يا افتتاح ۸ سد مرزي، با ظرفيت تنظيم آب ۳۲۸ ميليون مترمكعب
* احداث ۴۸۴۰۵ هكتار شبكه‌هاي اصلی آبياري و زهكشي مرزي و ۱۱۳۳۹ هکتار شبكه‌هاي اصلی آبياري و زهكشي غیرمرزي
* احداث ۹۳۶۰۰هکتار شبکه فرعی آبیاری و زهکشی
* اجرای ۱۴۵۷۸۴هکتار سامانه‌های نوین آبیاری
* پر و مسلوب المنفعه نمودن ۱۵۰۰۰ حلقه چاه غيرمجاز و يا فاقد پروانه مضر به مصالح عمومي
* نصب ۶۳۴۳ دستگاه كنتور حجمي بر روي چاه‌ها
* بهره‌برداري از ۱۲۱۵ مگاوات نيروگاه حرارتي، ۲۳۶ مگاوات نيروگاه توليد پراكنده و احداث ۳۰۰ مگاوات نيروگاه تجديدپذير
در ادامه جلسه نماينده دبيرخانه ستاد، گزارشي از برنامه هاي اقتصاد مقاومتي براي سال ۱۳۹۸ ارائه كرد و گفت: كارگروه هايي ذيل دبيرخانه ستاد در تحقق منويات مقام معظم رهبري فعال شده اند تا موضوع رفع موانع و چالش هاي مهم اقتصادي كشور(رفع عيوب ساختاري)، موضوع رونق توليد و بيانيه گام دوم انقلاب را با جديت دنبال كنند.
ساز و كارهاي تجهيز منابع مالي براي رونق توليد ملي، تشريح برنامه هاي در دست اجرا براي توليد و اشتغال و نيز عملكرد اجرايي قانون ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري از ديگر موضوعاتي بودند كه گزارش آن از سوي دبيرخانه ستاد ارائه شد و اعضاي جلسه در خصوص آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.