مطبوعات یکشنبه۱۳۹۶/۰۱/۲۰

وزير بهداشت: ۶۵۰۰ طرح بهداشتي و درماني در حال ساخت است

سرويس شهرستانها: وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: ۶۵۰۰ پروژه بهداشتي و درماني در کشور در دست ساخت است که بايد نيمي از اين پروژه‌ها تا پايان دولت يازدهم و اواخر مرداد ۹۶ به پايان برسد.
‏دکتر‌هاشمي در مراسم افتتاح مرکز آموزشي، پژوهشي، درماني حضرت رسول(ص) شهرستان فردوس در ارتباط با پروژه‌هاي نيمه تمام درماني افزود: از شروع به کار دولت آقاي روحاني به اندازه ۳۰ سال پروژه نيمه تمام در کشور وجود داشت از جمله در خراسان جنوبي نيز ۲ بيمارستان افتتاح شده بود اما به بهره برداري نرسيد که مجدد تکميل و راه اندازي شد.‏
هاشمي ادامه داد: تلاش داريم پروژه‌هاي بالاي ۵۰ درصد پيشرفت فيزيکي تا پايان امسال تکميل شده و به بهره برداري برسد و نيز پروژه‌هايي که عمليات اجرايي آن آغاز شده است در دولت دوازدهم مورد بهره برداري قرار گيرد.‏ او گفت: کار ساخت اين بيمارستان از ۱۰ سال قبل آغاز شد و با مشارکت وزراتخانه‌هاي راه و شهرسازي و بهداشت و درمان و آموزش پزشکي تکميل شد و به بهره برداري رسيد.‏وزير بهداشت پس از ورود به فردوس با حضور در گلزار شهداي اين شهر با قرائت فاتحه نسبت به مقام شامخ شهدا اداي احترام کرد. ‏
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: اگر عقلانيت، اخلاق و اميد در عرصه‌هاي مختلف جامعه وجود نداشته باشد، بعيد است ملتي به خواسته‌هاي خود برسد‎.
وي افزود: اگر بخواهيم شعار سال(اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال) عملي شود، بدون همدلي و همکاري مردم و مسئولان اين امر مهم محقق نخواهد شد‎. ‎وي يادآور شد: مردم از گذشته تاکنون وظيفه خود را به درستي انجام داده‌اند، اکنون نوبت مسئولان است تا از خود بگذرند و همه توجه خود را به سمت عزت، سربلندي، توسعه و پيشرفت، افزايش توليد و… معطوف کنند‎.
‎او با بيان اين‌که طرح تحول نظام سلامت در دولت دکتر حسن روحاني آغاز شد، اضافه کرد: مجلس کمک بسيار زيادي در اين زمينه کرد، اميد است اين حرکت ادامه يابد، زيرا کارها زيادي روي زمين مانده و اميد است با همدلي به پايان برسد‎.
‎وي در ادامه با اشاره به افتتاح مجتمع آموزشي پژوهشي و درماني فردوس گفت: اين مجتمع از پروژه‌هاي خوب است و روند پيشرفت پروژه‌هاي درماني در استان خراسان جنوبي به خوبي پيش مي‌رود‎. ‎او يادآور شد: هر کس قدمي براي بي نيازي و کمک به نيازمندان بردارد، ثواب زيادي شامل حال او خواهد شد و شايسته همه نوع قدرداني است‎.
‎وزير بهداشت در ادامه سخنانش امنيت را يکي از ويژگي‌هاي شاخص شهرستان فردوس ياد کرد و گفت: پيشرفت فقط در سايه ايمان، همدلي و همکاري به وجود مي‌آيد‎.


ارتش آمريکا ۱۵۰۰ نظامي تازه نفس به افغانستان اعزام مي کند

سرويس خارجي: ارتش آمريکا اعلام کرد:۱۵۰۰ نظامي تازه نفس از واحد نيروهاي هوابرد لشکر ۲۵پياده نظام در آلاسکا براي ادامه ماموريت نظامي آمريکا به افغانستان اعزام خواهند شد. در همين رابطه، «ماريانياکو» ازمسئولان روابط عمومي ارتش آمريکا اظهارداشت: اعزام اين نيروها فقط به منظور جايگزيني و چرخش سربازان آمريکايي مستقر در افغانستان صورت مي‌گيرد و به معني افزايش سطح نيروهاي آمريکايي در افغانستان نيست.از سوي ديگر،رسانه افغانستاني به نقل از طالبان نوشت: به دنبال درگيري شديد نيروهاي امنيتي افغان و طالبان در شهرستان «صياد» ولايت «سرپل» هشت پاسگاه پليس سقوط کرده است.سخنگوي طالبان در اين باره گفت: با پيشروي در اين شهرستان ۴۰ تن از نيروي هاي امنيتي افغان کشته و هشت پاسگاه نيز تصرف شده‌ است.

گسترش تظاهرات و مخالفت‌های جهانی علیه تجاوز نظامی آمریکا به سوریه

بخش اخبار جهان: مردم مناطق مختلف جهان و احزاب سیاسی با محکوم‌کردن تجاوز نظامی آمریکا به یک کشور عضو سازمان ملل، آن را نشانه‌ای از گردنکشی و قانون‌شکنی مقامات آمریکایی خواندند.
در آمریکا گروه‌های ضدجنگ با تجمع در مقابل کاخ سفید ضمن حمایت از ملت سوریه، انزجار خود را از اقدام ترامپ در حمله غیرقانونی به سوریه اعلام کردند.
تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آنها نوشته بود: “جنگ با سوریه نه” شعارهایی مانند “آنها می‌گویند جنگ بیشتر ولی ما می‌گوییم جنگ نه”. سر دادند.
“بریان بکر” برگزار‌کننده این تضاهرات و مدیر سازمان “اعتلاف انسر” در این تظاهرات سخنرانی کرد و گفت: آمریکا ۱۰۰ میلیون دلار خرج موشک‌باران سوریه کرده و این درحالی است که این همه ما بی‌خانمان داریم، مردم ما در تامین بودجه برای تعلیم و تربیت و بهداشت و درمان مشکل دارند.
در همین حال صدها تن از مردم در شهر نیویورک با برگزاری تظاهرات، به حمله موشکی آمریکا به سوریه که به دستور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور صورت گرفت، اعتراض کردند. تظاهرکنندگان در امتداد خیابان پنجم در منطقه منهتن نیویورک گردهم آمدند و بسیاری از آنها دست نوشته و علامت‌هایی در تقبیح حمله موشکی آمریکا به سوریه در دست داشتند. تظاهرکنندگان دست نوشته‌های زرد رنگی در دست داشتند که روز آنها نوشته شده بود “بمباران سوریه از مردم محافظت نمی‌کند، آنها را می‌کشد.” برخی دیگر نیز دست نوشته‌هایی حمل می‌کردند که روی آنها نوشته شده بود “خیر! به نام انسانیت، ما از پذیرفتن یک آمریکای فاشیست خودداری کردیم”. یک پیام واحد تظاهر کنندگان که روی دست نوشته‌های آنها به چشم می‌خورد این بود که “بمباران سوریه به جنگ بیشتر خواهد انجامید و به آن پایان نخواهد داد”. بسیاری از تظاهرکنندگان می‌گفتند دلایل کافی مبنی بر اینکه دولت بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه مرتکب حمله شیمیایی به مردم این کشور شده باشد وجود ندارد و آنها مداخله آمریکا را در یک جنگ خارجی محکوم می‌کنند. آنها شعار می‌دادند “آمریکای امپریالیست، تروریست شماره یک”.
سارا فلاندرز، یکی از تظاهرکنندگان گفت: “این جنگ دیگری است که مثل همه جنگ‌های قبلی آمریکا براساس یک دروغ کامل بنا شده است. نمونه‌های آن جنگ ویتنام و جنگ یوگسلاوی و لیبی و عراق و افغانستان است. همه جنگ‌های آمریکا بر ویرانی گسترده بنا شده‌اند.”
رایان بکلی، یکی دیگر از تظاهر کنندگان گفت: “من فکر می‌کنم این حمله فقط به تشدید جنگ می‌انجامد که در آن واقعا راه حلی که ما ظاهرا به دنبال آن باشیم وجود ندارد. من اصلاً باور نمی‌کنم که حضور ما در آنجا برای پایان دادن به جنگی باشد که ما آن را دوست نداریم.”
کیتون ویس، یکی دیگر از تظاهر کنندگان گفت: “من واقعاً فکر می‌کنم بسیاری از کسانی که به ترامپ رای دادند باید به این تظاهرات می‌آمدند چون آنها به یک سیاست خارجی مداخله جو، دست کم مداخله جویی به این شکل، رای ندادند. برای همین، من فکر می‌کنم این یک جور زیر پا گذاشتن بسیاری از چیزهایی است که ترامپ در مبارزات انتخاباتی وعده‌اش را می‌داد. بنابراین، بدون توجه به اینکه شما به چه کسی رای داده‌اید، برای حضور در این تظاهرات دلیلی وجود دارد.”
“غالب محیانی”، تظاهر‌کننده سوری – آمریکایی نیز که پرچم سوریه را به خود بسته بود گفت: “من می‌خواهم به مداخله در سوریه اعتراض کنم. همیشه این طور است که یک کشور به چیزی متهم می‌شود و بعد آمریکا خودش را وسط می‌اندازد و آن کشور را بدون هیچ تحقیق یا طی شدن روال مقرر بمباران می‌کند.”
به گزارش شبکه خبری سی‌بی‌اس، همچنین‌ معترضان به حمله آمریکا در منطقه همینگ‌پارک ایالت فلوریدا به خیابان‌ آمدند که در پی آن شش تن بازداشت شدند و یکی از آنها هنوز در بیمارستان بستری است.
در لندن نیز معترضان به خیابان آمده و علیه جنون سیاسی ترامپ تظاهرات کردند.
واکنش‌های مخالف در اروپا
درحالی که دولت آلمان به صورت ضمنی از اقدام نظامی آمریکا در سوریه حمایت کرده و آن را حملاتی “محدود و هدفمند” خوانده اپوزیسیون این کشور اقدام دولت ترامپ در سوریه را مورد انتقاد قرار داد. درپی این حملات، سیاستمداران اتحادیه اروپا و بازرس تسلیحاتی سابق سازمان ملل نیز خواستار تحقیقات درباره حمله شیمیایی در سوریه شدند.
به گزارش دویچه وله،‌ آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در مراسم “حامیان پناهجویان” در برلین بار دیگر آن چه را “قتل‌عام مردم بی‌گناه سوریه با تسلیحات شیمیایی” خواند، محکوم کرد و به صورت ضمنی گفت که حملات موشکی آمریکا “قابل درک و توجیه‌پذیر” است!
در همین حال نامزد حزب سوسیال دموکرات آلمان برای انتخابات پارلمانی امسال خواستار بازگشت به میز مذاکره شد و گفت “اکنون زمان مذاکره است نه بمباران.”
یکی از رهبران حزب چپ‌گرای “لینکه” آلمان هم تاکید کرد: اقدامات نظامی آمریکا باید فورا متوقف شوند.
در همین حال اتحادیه اروپا خواستار اجرای دیپلماسی در سوریه شده و بازرس سابق تسلیحاتی سازمان ملل متحد گفته است که آمریکا بدون اثبات عمل کرده است.
سیاستمداران اتحادیه اروپا و یکی از بازرسان تسلیحاتی سابق سازمان ملل در پی حمله موشکی آمریکا علیه مواضع دولت دمشق، ‌بر لزوم تحقیقات درباره حمله شیمیایی سوریه تاکید کردند. رهبران اروپایی نیز خواستار از سرگیری مذاکرات صلح شدند.
ازسوی دیگر ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی گفت: اتحادیه اروپا پیش از حملات موشکی مذکور ازسوی دولت ترامپ مطلع شده بود. او گفت: آمریکا به اتحادیه اروپا اطلاع داد که این حملات “محدود” خواهد بود و هدف آن “جلوگیری از جرایم بیشتر با تسلیحات شیمیایی” است. استفاده مکرر از چنین تسلیحاتی باید با واکنش همراه شود. تمایز مشخصی میان حملات هوایی علیه اهداف نظامی و استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیر نظامیان وجود دارد.
ازسوی دیگر هانس بلیکس، رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رئیس سابق ناظران تسلیحاتی به دویچه وله گفت: نمی‌دانم آنها در واشنگتن مدرکی دارند یا نه اما من در شورای امنیت چیزی ندیدم. اینکه صرفا تصاویری دلخراش از قربانیان منتشر شده، به خودی خود ثابت نمی‌کند که عامل آن کیست. مشکل شرایط کنونی اینجاست که خیلی ساده است که بخواهیم فوراً به این نتیجه برسیم که رژیم سوریه ابزارهای بیشتری برای اجرای حملاتی در چنین سطحی با گاز سارین نسبت به شورشیان داشته، درحالی که چنین چیزی هنوز اثبات نشده است.
ازسوی دیگر به گزارش خبرگزاری ‏رویترز از پاریس، ‏نامزدهای اصلی ‏انتخابات ریاست جمهوری ‏امسال فرانسه واکنش ‏های متفاوتی به حمله ‏موشکی آمریکا به یک ‏پایگاه هوایی در سوریه ‏نشان دادند. ‏‏‏”امانوئل ‏ماکرون”، ‏‏نامزد جنبش ‏‏”درحال ‏‏حرکت” در این ‏انتخابات و بنوا آمون، ‏نامزد ‏سوسیالیست‌های ‏‏فرانسه ‏در این ‏‏انتخابات، خواستار ‏رویکردی بسیار ‏سختگیرانه علیه دولت ‏بشار اسد شدند. این دو ‏نامزد از آغاز تبلیغات ‏انتخاباتی ریاست ‏‏جمهوری خود خواستار ‏اقدام قاطع علیه سوریه شده‌اند. ‏
اما “فرانسوا فیون” ‏نامزد ‏جناح راست میانه ‏‏فرانسه(جمهوریخواهان)، “ژان لوک ملانشون” نامزد ‏‏جنبش “فرانسه رام ‏‏نشدنی” و ‏”مارین ‏لوپن”، ‏نامزد ‏‏‏راستگرایان ‏تندرو ‏‏فرانسه در این ‏‏انتخابات درباره ماهیت این ‏حمله ابراز شک و تردید‏ ‏کرده‌اند. ‏
لوپن در همین باره ‏گفت‏: “‏من تعجب می‌کنم ‏که دونالد ترامپ، رئیس ‏جمهوری آمریکا، از یک ‏طرف می‌گوید آمریکا ‏نباید ژاندارم جهان ‏باشد اما از طرف دیگر ‏این تصمیم نشان می‌دهد ‏که آمریکا می‌خواهد ‏ژاندارم جهان باشد. ‏لوپن از اینکه این ‏حمله قبل از آنکه ‏مسئولیت حکومت سوریه ‏در انجام حمله شیمیایی ‏در سازمان ملل متحد به ‏اثبات برسد انجام گرفت ‏ابراز تاسف کرد. چیزی ‏که من نگران آن هستم ‏اینکه سوریه دچار ‏سناریوی عراق و لیبی ‏نشود.اقدامات نظامی که ‏در لیبی و عراق انجام ‏گرفت منجر به ایجاد ‏فضای هرج و مرج و ‏ناامنی در این کشورها ‏شد. اوضاع در این کشور ‏فضای مناسبی را برای ‏گسترش گروههای ‏تروریستی تکفیری فراهم ‏کرده است.نتیجه اینکه ‏اکنون امنیت کشور ما ‏نیز به خطر افتاده ‏است. چون گروههای ‏تروریستی از گروههای افراطی در عراق و سوریه ‏برای انجام عملیات ‏تروریستی در خاک ‏کشورمان دستور گرفته ‏بودند. ‏
فرانسوا فیون نیز نگرانی ‏خود را درباره این ‏حمله اعلام کرده است. این نامزد جناح راست ‏میانه فرانسه در ‏بیانیه‌ای در همین ‏باره اعلام کرد این ‏حمله موشکی که باتوجه ‏به وحشتناک بودن حملات ‏شیمیایی قابل درک است ‏نباید به درگیری ‏مستقیم میان نیروهای ‏غربی با نیروهای سوریه منجر شود. چون ‏چنین کاری خطری ‏وحشتناک برای صلح و ‏ثبات در جهان خواهد ‏بود. فیون افزود ‏فرانسه باید همه تلاش ‏خود را به کار گیرد تا ‏شورای امنیت سازمان ‏ملل متحد با اتخاذ ‏اقداماتی مانع از بروز کشتاری خطرناک ‏برای صلح جهانی ‏شود.‏
“ژان لوک ملانشون” هم ‏در این باره گفت‏: فرانسوا اولاند رئیس ‏جمهور فرانسه و آنگلا ‏مرکل صدر اعظم آلمان، ‏ ‏به خاطر اینکه به ‏دونالد ترامپ،رئیس ‏جمهوری آمریکا، امکان ‏داده‌اند به تنهایی هر ‏کاری که دلش می‌خواهد ‏انجام دهد در این خصوص مسئولیت ‏دارند. حال اینکه مرکل ‏و اولاند بشار اسد را ‏مسئول این حمله دانسته ‏بودند. ملانشون در همین ‏باره سیاست گاو چرانی ‏آمریکا را به شدت محکوم ‏کرد.‏بنوا آمون نیز بشار ‏اسد را مسئول اصلی این ‏حمله دانست. ‏
اقدام احزاب سیاسی تونس علیه حمله آمریکا به سوریه
احزاب سیاسی تونس در محکومیت حمله موشکی آمریکا به سوریه تظاهرات کردند. به گزارش المیادین شماری از نمایندگان احزاب سیاسی، جنبش‌های دانشجویی و حقوقی تونس با برگزاری تظاهرات در پایتخت این کشور تجاوز آمریکا به سوریه را محکوم کردند.
شرکت کنندگان در این تظاهرات شعارهایی در محکومیت آمریکا و عربستان سردادند و این تهاجم را وحشیانه و تروریستی توصیف و بر حمایت از مقاومت و محور مقاومت در نبرد ضد اسرائیل و تروریسم تکفیری تاکید کردند.
مبارکه البراهمی، نماینده مجلس تونس از جبهه مردمی این کشور، گفت: “ما تهاجم اخیر به سوریه را حلقه‌ای از تلاش‌های گسترده برای ویران کردن سوریه می‌دانیم. این تهاجم به صورت آشکار پاسخ به اقدام سوریه در سرنگون کردن جنگنده صهیونیست هاست، زیرا آمریکا همان پایگاهی را هدف قرار داد که موشک‌ها از آن به طرف این جنگنده شلیک شده بود. سوریه و متحدانش را که با تروریسم مبارزه می‌کنند تحسین می‌کنیم و درباره توانایی دمشق برای پیروزی اطمینان داریم. این حمله آمریکا، تهاجم استکباری – استعماری است که برای تحقق خواست اسرائیل صورت گرفت و باعث قدرت گرفتن تروریست‌ها در سوریه می‌شود.”
عصام الشابی، دبیرکل حزب جمهوری تونس، نیز گفت: “ما به شدت این تهاجم آمریکا به سوریه را محکوم می‌کنیم. ما این اقدام را تجاوز آشکار به یک کشور دارای حق حاکمیت می‌دانیم، به ویژه که نیروهای مسلح سوریه درحال جنگ با تروریسم برای حفظ وحدت و حفظ بقاء سوریه هستند. آمریکا برای هزارمین بار ثابت کرد تنها کشور یاغی در جهان است.”
احزاب سیاسی و مذهبی یمن تجاوز آمریکا به سوریه را محکوم کردند
احزاب سیاسی و مذهبی یمن تجاوز آمریکا به خاک سوریه و بمباران پایگاه هوایی “الشعیرات” در استان حمص را محکوم کردند.
به گزارش شبکه خبری المسیره، حزب امت یمن با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت تجاوز آمریکا به مردم سوریه، دولت آمریکا را مسئول پیامدهای این تجاوز دانست و از مقاومت مردم قهرمان سوریه و ارتش غیور و مقامات این کشور تقدیر کرد.
حزب دمکرات مردمی حشد یمن نیز با صدور بیانیه‌ای تجاوز آمریکا به سوریه را محکوم و با اعلام حمایت خود از نیروهای سیاسی آزاده عربی و یمنی، هرگونه توطئه علیه سوریه و دیگر ملت‌های مقاوم عرب را تقبیح کرد.
حزب آزادی با صدور بیانیه‌ای مداخله آمریکا در سوریه را که مغایر با همه قوانین و قراردادهای بین‌المللی است محکوم و خواستار توقف اقدامات تحریک آمیز علیه امنیت و صلح جهانی شد.
شوراهای اسلامی یمن (زیدی- شافعی – صوفی) نیز تجاوز آمریکا به سوریه را محکوم و از ملت‌های عربی اسلامی خواستند با زورگویی‌های آمریکا مقابله کنند. شوراهای مذکور تصمیم تجاوز آمریکا به سوریه را مربوط به شش سال گذشته دانستند که متجاوزان منتظر بهانه بودند این درحالی است که آمریکا وهمدستان آن باید بدانند که ملت‌های ما به بهانه‌ها و دروغ پردازی‌های شیطانی آمریکا از زمان تجاوز به عراق، سپس به یمن و پس از آن به سوریه پی برده‌اند.
اعلام موضع انقلابیون بحرین
نیروهای انقلابی بحرین شامل ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه، جریان اسلامی الوفاء، جریان اسلامی العمل، جنبش آزادگان بحرین، جنبش آزادی‌ها ودمکراسی “حق” و جنبش خلاص تجاوزهای نظامی آمریکا به خاک سوریه و حاکمیت آن را شدیدا محکوم کردند.
به گزارش پایگاه خبری اللولوه، انقلابیون بحرین با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند این تجاوز همزمان با تداوم سیر قهقرایی گروه‌های تروریستی تکفیری، نزدیکی نابودی آنها و شکست توطئه ویرانگرانه و فتنه آمیز مورد حمایت کشورهای عربی وغربی در کنار رژیم صهیونیستی صورت گرفت.
این بیانیه حاکی است که این تجاوز آشکار درسایه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا که همچنان با اعتراض‌هایی در داخل آمریکا نسبت به رفتار وی و قانونی نبودن انتخاب وی همچنین تحرکات خارجی که افکار عمومی را نگران ساخته صورت گرفت.
بیانیه انقلابیون بحرین، حمله‌های آمریکا به سوریه را در راستای تحقق آرزوهای استکبار در خصوص تحمیل طرح‌های بالقوه دولت آمریکا و تسلط بر قطعنامه‌های بین‌المللی ازطریق تروریسم بین‌المللی سازمان یافته علیه کشورها ودولت‌های مخالف طرح‌های آمریکایی و معتقد به روش مقاومت و ممانعت در برابر طرح‌های آمریکایی و صهیونیستی در منطقه دانست.
انقلابیون بحرینی با تاکید بر ضرورت مقابله با وحشی گری‌های دولت آمریکا و نقض قوانین بین المللی، مخالفت خود با تغییر قوانین درگیری درسوریه و منطقه همچنین اجازه ندادن به تحقق آرزوهای شیطانی اشرار و گروه‌های تکفیری به سرکردگی عربستان برای نابودی کشورها و ملت‌ها از طریق ائتلاف علنی با رژیم صهیونیستی را اعلام کردند.
بیانیه حزب‌الله لبنان درباره حماقت آمریکا
حزب‌الله لبنان ضمن محکوم کردن حمله آمریکا به سوریه، این حمله را اقدامی “احمقانه” دانست.
حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای تجاوز آمریکا به حاکمیت سوریه و حمله به فرودگاه نظامی الشعیرات را به شدت محکوم و تاکید کرد: این حمله نشان دهنده پافشاری واشنگتن به ادامه تجاوزات به امت ما برای خدمت به رژیم صهیونیستی و تحقق طمع‌ورزی‌هایش در منطقه است.
در این بیانیه آمده است: چنین تجاوزات آشکاری نمی‌تواند روحیه ارتش قهرمان سوریه را که پیروزی‌هایی را علیه تروریست‌های مورد حمایت آمریکا به دست آورده، تضعیف کند. این تجاوز همچنین نمی‌تواند تاثیر منفی بر پیمان مقاومت و پایداری داشته باشد؛ پیمانی که در جنگ علیه تروریسم از سوریه حمایت می‌کند.
در ادامه این بیانیه تاکید شده است: این اقدام احمقانه دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا آغاز تنش بزرگ و خطرناکی در سطح منطقه است و اوضاع جهانی را پیچیده خواهد کرد.

رئیس مجلس در دیدار معاون نخست‌وزیر مجارستان:تقویت روابط اقتصادی باید در دستور کار ایران و مجارستان قرار گیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی احیا و تقویت روابط اقتصادی به ویژه در حوزه‌های صنعتی و زمینه‌ها و ظرفیت‌های جدید باید در دستور کار ایران و مجارستان قرار گیرد.
دکتر علی لاریجانی دیروز در دیدار با «ژولت شمین» معاون نخست‌وزیر مجارستان افزود: رفت و آمدهای مقامات نشان‌دهنده علاقه مندی دو کشور برای گسترش روابط و تعاملات در حوزه‌های مختلف از جمله موضوعات پارلمانی، منطقه‌ای و اقتصادی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز شرایط برای همکاری‌های گسترده بین ایران و مجارستان مهیا است، اظهار کرد: بعد از توافق هسته‌ای زمینه‌ها برای همکاری‌های دوجانبه بهبود یافته و حتی کمیسیون مشترکی برای گسترش روابط ایجاد شده است.
لاریجانی در ادامه یادآور شد: بنابراین در شرایط کنونی احیاء و تقویت روابط اقتصادی به ویژه مسائل صنعتی و زمینه‌ها و ظرفیت‌های جدید باید در دستور کار قرار گیرد.
رئیس قوه مقننه تقویت و گسترش موضوعات زیست محیطی، انرژی‌های نو، پروژه‌های عمرانی مانند بنادر و راه‌آهن و بخش کشاورزی را اولویت‌های کنونی ایران دانست و بیان داشت: قطعاً ایران و مجارستان می‌توانند در این حوزه‌ها همکاری گسترده و مثبتی داشته باشند البته در این حوزه مسائل و تعاملات بانکی دارای اهمیت بسیار زیادی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در این دیدار به روابط تاریخی و دیرینه دو کشور ایران و مجارستان اشاره کرد.
“ژولت شمین” معاون نخست‌وزیر مجارستان در این دیدار با اشاره به آمادگی مجارستان برای گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی گفت: کشور مجارستان در دوران تحریم روابط مثبت خود با ایران را حفظ کرد و امیدواریم در شرایط پسابرجام این روابط و تعاملات گسترش یابد و در این عرصه هیچ مشکل و مانعی وجود ندارد.
معاون نخست‌وزیر مجارستان ادامه داد: مجارستان علاقمند به گسترش همکاری‌های دو جانبه با جمهوری اسلامی است و این کشور همواره در اتحادیه اروپا سعی کرده که حامی منافع ایران باشد.
شمین با اشاره به ظرفیت‌های گسترده میان ایران و مجارستان برای گسترش روابط تصریح کرد: در شرایط کنونی مسائل و ظرفیت‌های مختلفی از جمله در حوزه انرژی وجود دارد که دو کشور باید در جهت تقویت روابط در این حوزه تلاش کنند البته گسترش تعاملات بانکی نیز دارای اهمیت است و بهبود هر چه سریعتر این حوزه به نفع تجار و بازرگانان دو کشور خواهد بود.
به گزارش خانه ملت، معاون نخست‌وزیر مجارستان ادامه داد: کشور مجارستان علاقه بسیاری برای همکاری‌ها با جمهوری اسلامی در زمینه بخش کشاورزی و انرژی‌های نو دارد که امیدوارم دو کشور برنامه‌ریزی و تلاش گسترده‌ای برای تقویت این حوزه‌ها انجام دهند.

دفاتر مراجع تقلید در پاسخ به سوالات خراسان مطرح کردند:فتاوای ۵ مرجع درباره نماز آیات در صورت تعدد «زلزله» و «پس لرزه»
در پی وقوع زلزله چهارشنبه گذشته در بخش‌هایی از استان خراسان رضوی و ادامه یافتن پس‌لرزه‌های آن در روزهای بعد، سوال‌هایی در ذهن برخی از مردم درباره احکام نماز آیات در چنین شرایطی مطرح شد که در همین زمینه، تلاش کردیم با طرح سوالاتی نسبتاً کاربردی و در عین حال عام، فتاوای ۵ مرجع تقلید را در این زمینه جویا شویم. از همین رو، سوالات شش‌گانه خود را در تماس با دفاتر حضرات آیات خامنه‌ای، سیستانی، مکارم شیرازی و نوری همدانی در مشهد و نیز دفتر حضرت آیت‌ا… صافی گلپایگانی در قم، مطرح کردیم و آنچه در پی می‌آید، در وهله اول، سوالات ما و سپس پاسخ‌های دفاتر مراجع عظام تقلید به این سوالات به ترتیب شماره است.
سوالات خراسان
۱- اگر در یک روز چند بار زلزله اتفاق بیفتد، چند نماز آیات بر مکلف واجب می‌شود؟
۲- در صورت وقوع آن‌چه اصطلاحاً «پس‌لرزه» نامیده می‌شود، آیا اقامه نماز آیات واجب است؟
۳- در صورتی که بر مکلف، به دلیل وقوع چند زلزله، بیش از یک نماز آیات واجب شده باشد، آیا می‌تواند همه نمازها را با یک نیت اقامه کند؟
۴- آیا بر افرادی که از زلزله نترسیده‌ یا هنگام وقوع زلزله در خواب بوده‌اند، نماز آیات واجب می‌شود؟
۵- آیا به جا آوردن قضای نماز آیات برای مردی که در زمان حیاتش آن را به جا نیاورده، بر پسر بزرگ تر واجب است؟
۶- حکم بانوانی که هنگام وقوع زلزله، عذر شرعی دارند برای اقامه نماز آیات چیست؟
دفتر حضرت آیت‌ا…العظمی خامنه‌ای
۱- به تعداد زلزله‌هایی که با فاصله واقع شده باشد، نماز آیات واجب می‌شود.
۲- اگر «پس‌لرزه» با زلزله فاصله زمانی داشته باشد، نماز آیات واجب می‌شود.
۳- برای هر نماز، نیت جداگانه لازم است.
۴- در واجب شدن نماز آیات برای زلزله، ترس شرط نیست و لازم نیست مردم ترسیده باشند. به محض وقوع و احساس زلزله نماز آیات واجب می‌شود. کسانی که هنگام زلزله خواب بوده‌اند و پس از بیداری، از وقوع زلزله آگاه شده‌اند هم، باید نماز آیات بخوانند.
۵- واجب است.
۶- واجب نیست.
دفتر حضرت آیت‌ا…العظمی سیستانی
۱- برای هر بار وقوع زلزله، یک نماز آیات واجب می‌شود. مگر آن‌که فاصله بین دو زلزله آن‌قدر کم باشد که نتوان نماز آیات اقامه کرد.
۲- فرقی نمی‌کند؛ هربار که فرد احساس کرد زمین‌لرزه رخ داده است، نماز آیات واجب می‌شود.
۳- برای هر نماز، نیت جداگانه لازم است.
۴- در واجب شدن نماز آیات به دلیل زلزله، ترسیدن شرط نیست و هر بار که زلزله رخ داد، نماز آیات واجب می‌شود. افرادی که هنگام وقوع زلزله خواب هستند و بعد از گذشتن وقت نماز آیات بیدار می‌شوند، اقامه نماز مستحب است. لازم است یادآوری شود که نماز آیات، واجب فوری است، یعنی فرد مکلف باید بلافاصله پس از وقوع زلزله، نماز آیات را به جا بیاورد.
۵- با توجه به فرض سوال، به جا آوردن نماز آیات بر پسر بزرگ‌تر واجب نیست.
۶- واجب نیست.
دفتر حضرت آیت‌ا…العظمی صافی گلپایگانی
۱- اگر زلزله‌ها متصل به هم باشد، یک نماز کافی است؛ در غیر این صورت به تعداد زلزله‌ها، نماز آیات واجب می‌شود.
۲- اگر متصل به زلزله باشد، نماز آیات واجب نیست، اما اگر منفصل و بین این دو، فاصله زمانی باشد، نماز آیات جداگانه واجب می‌شود.
۳- برای هر نماز، نیت جداگانه لازم است.
۴- به جا آوردن نماز آیات در زلزله‌های محسوس واجب است و ترسیدن یا نترسیدن ملاک عمل نیست. در صورتی که مکلف در زمان وقوع زلزله خواب باشد، باید پس از بیداری نماز آیات را به جا آورد.
۵- بله؛ بر پسر بزرگ تر واجب است.
۶- واجب نیست.
دفتر حضرت آیت‌ا…العظمی مکارم شیرازی
۱- زلزله‌ای که محسوس نیست، نماز آیات ندارد، اما در مواردی که وقوع زلزله توسط اکثر مردم احساس می‌شود، اقامه نماز آیات واجب است و باید برای هر زلزله‌ای که روی می‌دهد، یک نماز آیات اقامه شود.
۲- پس لرزه‌هایی که برای اکثریت مردم محسوس بوده‌اند، نماز آیات دارد.
۳- برای هر نماز یک نیت لازم است.
۴- در نماز آیات به دلیل وقوع زلزله، ترسیدن شرط نیست. در صورتی که مکلف هنگام وقوع زلزله خواب باشد، باید پس از بیداری نماز آیات را به جا آورد.
۵- بله؛ باید به جا بیاورد.
۶- بر این افراد نماز آیات واجب نیست.
دفتر حضرت آیت‌ا…العظمی نوری همدانی
۱- اگر هرکدام، مستقلاً، یک زلزله بود، یعنی پیوستگی نداشت، برای هرکدام باید یک نماز آیات خوانده شود.
۲- پس‌لرزه‌هایی که مستقلاً زلزله محسوب نشود، نماز ندارد، در غیر این صورت، اقامه نماز آیات واجب است.
۳- برای هر نماز، نیت جداگانه لازم است.
۴- ترس شرط نیست و باید نماز را به جا آورد. بعد از بیدار شدن از خواب، باید نماز را اقامه کرد.
۵- بر پسر بزرگ‌تر واجب می‌شود.
۶- واجب نیست.

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت وگو با خراسان تشریح کرد:جزئیات جدید از ظرفیت «بازگشت پذیری هسته ای » ایران
رحیمیان: غنی سازی برای برگشت پذیری، هم سریع و هم با ابعاد غیرقابل باور و از جنس مرغوب تری خواهد بود
هادی محمدی -بخش نخست مصاحبه مشروح پژمان رحیمیان معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته ای (ت.م.ا.س) را که عمدتا بر حوزه تولید، تهیه سوخت، خرید کیک زرد، تولید و فروش آب سنگین متمرکز بود روز گذشته منتشر کردیم. امروز به بخش دوم که در حقیقت شاید اصلی ترین بحث و جذاب ترین بخش این گفت و گو باشد می پردازیم و آن تمهیدات ایران برای «بازگشت پذیری» در صورت نقض توافق از سوی طرف مقابل و تصمیم کشور برای کنار گذاشتن توافق هسته ای است. در این باره یکی از مهم ترین و حساس ترین و واکنش برانگیزترین بخش های صنعت هسته ای ایران، حوزه غنی سازی اورانیوم است. حوزه ای که اگر روزی طرف مقابل در برجام به تعهداتش عمل نکرد و بنا بر بازگشت به شرایط قبل از توافق شد، قرار است اصلی ترین کار را انجام دهد. رحیمیان درباره نقش و سطح این کار می گوید: « غنی سازی برای برگشت پذیری، هم سریع و هم با ابعاد غیرقابل باور و از جنس مرغوب تری خواهد بود.و قطعا با IR1 نیست.»البته وقتی درباره طراحی و ساخت راکتور جدید اراک پرسیدیم، او واقع بینانه از «کندی» در اجرای این برنامه سخن گفت و تاکید کرد که سازمان انرژی اتمی به دنبال جبران این کندی است. رحیمیان هرچند زمان هایی مبنی بر چندماه زمان لازم برای طراحی و ساخت راکتور جدید اراک را تایید نمی کند اما زمان های طولانی را هم رد کرده و می گوید: «انتظار داریم در سال ۱۴۰۰این راکتور به مرحله راه اندازی نهایی خود نزدیک شده باشد.» بازگشت پذیری آن قدر مهم بوده و به اصطلاح ملکه ذهن مسئولان شده بود که حتی در زمانی که تجهیزات هسته ای متناسب با تعهدات ایران در حال جمع آوری بود نیز علامت های خاصی روی این تجهیزات زده شده تا در صورت نیاز، به سرعت قابل نصب مجدد شود و سرعت بازگشت پذیری ما بالاتر برود. وی در این باره می گوید: «ما چون برگشت پذیری را در تمام مراحل مذاکره و اجرا مد نظر داشته ایم تمام ماشین ها و زیرساخت ها را به گونه ای جمع آوری و ذخیره کردیم که نه تنها آسیبی ندیده بلکه هر روزی که بخواهیم مطابق علامت گذاری های انجام شده سر جای قبلی خود برمی گردد.»رحیمیان همچنین به برخی انتقادها هم پاسخ می دهد. از جمله این که برخی گفته بودند برجام، فردو را تبدیل به زمین فوتبال کرده است! رحیمیان نقش و اهمیت تغییرات فیزیکی انجام شده در فردو را برای اولین بار چنین توصیف می کند: «…تبدیل یک سالن فردو، تاکید می کنم تنها یکی از سالن های فردو به یک سالن خالی از تاسیسات، یک مرحله زمان بر از برگشت پذیری را از جلوی دست کشور برداشت و اگر طرف مقابل دقیق تر فکر می کرد و برای تبلیغات رسانه ای نیاز به این موضوع نداشت، نمی بایست دست ما را برای بازگشت پذیری بازتر می کرد…». او جزئیات این موضوع را هم برای خبرنگار ما تشریح کرده که این جزئیات فنی و جذاب را که خیلی از آن ها برای نخستین بار اعلام می شود در بخش دوم گفت و گوی مشروح مهندس پژمان رحیمیان با روزنامه خراسان می خوانید.
* آخرین وضعیت بازطراحی راکتور اراک چطور است؟
در موضوع راکتور اراک به صراحت در برجام نوشتیم که ایران مدیر پروژه و صاحب پروژه است به این دلیل که اگر تحت هر شرایطی طرف مقابل نخواهد همکاری کند ما همچون راکتور ۴۰ مگاواتی قبلی که آن را طراحی کرده، ساختیم و در آستانه راه اندازی بودیم کار خود را ادامه دهیم. درباره اراک در پاراگراف ۴ و ۵ برجام آمده که طراحی توسط طرف ایرانی انجام می شود اما تاکید کردیم که باید به تایید طرف های مقابل هم برسد. ما الان کار خود را با قوت و سرعت جلو می بریم و آن چیزی هم که درباره نقش چین گفته می شود بابت مرور طراحی و صحه گذاری طراحی است و گرنه برای طراحی به طرف چینی احتیاج نداریم اما در فضای همکاری برجام و استانداردهای ایمنی که وجود دارد باید قراردادی با آن ها ببندیم که مسائل تجاری خود را دارد و تحت نظر شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران که دیگر شرکت مادر تخصصی سازمان است در مرحله نهایی شدن قراردارد.
اواخر تابستان سال قبل آقای صالحی گفتند درباره قرارداد با چین به میزان ۹۵ درصد نهایی شدن رسیده ایم. این ۵ درصد چیست که این قدرطول کشیده است؟
بحث قیمت قراردادهای تجاری معمولا بسیار مهم است الان در بیشتر مسائل توافق شده ضمن این که ما نمی خواهیم یک محصول آماده از چینی ها بگیریم. ما دنبال انتقال دانش فنی هستیم و باید تمام کار توسط متخصصان ایرانی انجام شود و فقط توسط طرف خارجی مورد بازبینی قرار گیرد. ما باید قلب راکتور را طراحی کنیم و همکار خارجی باید صحه گذاری کند و تعهد بدهد که از نظر ایمنی مشکلی پیش نمی آید. قیمتی که طرف چینی پیشنهاد کرده بر اساس بررسی هزینه ها یک مبلغ است ولی ما با توجه به سوابق قراردادهایی که داشتیم یک مبلغ دیگری را پیشنهاد دادیم. البته اختلاف قیمت زیادی نداریم ولی چون ما به امضای این قرارداد نیاز مبرم نداریم و کار توسط متخصصان خودمان در حال انجام است، با دقت مذاکره می کنیم. طراحی مفهومی هم تمام شده که نیاز به بازبینی خاصی ندارد. در این بخش مشخص می شود ما از راکتور چه می خواهیم. مرحله بعد طراحی پایه است که در این مرحله قرار داریم و هنوز تمام نشده و پس از اتمام کار برای بازبینی به طرف خارجی ارسال می کنیم. ضمن این که در این میان پیشنهادهای متنوعی هم برای همکاری ارائه شده است.
* یعنی ممکن است طرف چینی را برای بازبینی کنار بگذارید؟
ما استقبال نمی کنیم و دوست داریم با طرف چینی جلو برویم.
* زمان بندی چطور بوده و آیا از این زمان بندی عقب نیستید؟
طبق زمان بندی بین ۴ تا ۵ سال زمان برای بازطراحی راکتور مدرن لازم است. البته در حوزه سوخت چون سوخت جدید است باید آزمایش های ویژه ای نیز انجام شود که ممکن است زمان بر باشد. الان تاسیسات تست سوخت با کامل ترین شرایط را در اختیار نداریم پس ممکن است درباره تولید سوخت زمان بندی ما دچار تغییر شود.
* وضعیت همکاری بقیه اعضای کارگروه مدرن سازی راکتور اراک از جمله آمریکا چگونه است؟
کارگروه جلساتی بین خودشان و نیز با ایران دارند. الان در کارگروه اراک موضوعات بررسی می شود از جمله این که به نیابت از ایران باید از تاسیساتی که بتواند سوخت اراک را آزمایش کند، بازدید و رزرو کنند. هر کس مشارکت خود را به سهم خود باید انجام دهد. چین و آمریکا نیز تا امروز، در مقام روسای مشترک کارگروه اراک، با این پروژه همراهی کرده و مواردی را که خواسته شده توسط این دو رئیس مشترک انجام شده اما هنوز در مرحله ای نیستیم که به درخواست های جدی و اصلی مانند تامین تجهیزات و ابزار دقیق راکتور رسیده باشیم. در واقع محک اصلی زمانی خواهد بود که ما بخواهیم تجهیزات تامین کنیم یا سوخت بسازیم و آزمایش کنیم.
* هنوز اقدام فیزیکی روی زمین در اراک انجام نشده است؟
الان خیلی زود است. ما الان در مرحله طراحی هستیم و زمانی که طراحی پایه تمام شود و همه تحلیل های ایمنی نهایی و به تایید برسد، به مرحله ساخت و سپس نصب تجهیزات و تاسیسات روی زمین می رسیم البته در تاسیسات موجود باید تغییراتی ایجاد شود.
* یک سال و دو ماه از اجرای برجام می گذرد. می توانید تاریخی برای راه اندازی راکتور یا حداقل تست سرد راکتور بدهید؟
تاریخ دادن برای راه اندازی یک راکتور هیچ گاه نمی تواند قطعی باشد چون راکتور یک وسیله بسیار حساس است و تا تمام الزامات نظام ایمنی محقق نشود آن راکتور هیچ وقت اجازه راه اندازی پیدا نمی کند. در همه جای دنیا معمولا ۶ماه تا یک سال تاخیر به دلیل ملاحظات ایمنی وجود دارد. درباره راکتور اراک نیز ما یک برنامه پنج ساله از زمستان ۹۴ داشتیم که شروعش با کندی هایی روبه رو بود که در ادامه جبران می کنیم. انتظار داریم تا در سال ۱۴۰۰این راکتور به مرحله راه اندازی نهایی خود نزدیک شده باشد.
* دولت جدید آمریکا رفتاری دارد که باعث شده برخی بگویند ممکن است برجام به سن قانونی خود نرسد. در واکنش به این موضوع و برای راکتور اراک در خصوص بازگشت پذیری برخی هم صحبت از زمان های بسیار کوتاه چند ماهه کردند. این حرف ها چقدر درست است و نظر شما درباره بازگشت پذیری ما چیست؟
بحث برگشت پذیری موضوع مهمی است که از ابتدا در مذاکرات مد نظر بوده حتی در زمان اجرای تعهدات برجامی هم در سال گذشته مورد توجه قرار داشته تا همه موضوعات با نگاه جدی به مسئله برگشت پذیری اتفاق بیفتد. به نظر ما برگشت پذیری ربطی به این دولت یا آن دولت ندارد، حتی ممکن است از سوی یک کشور دیگر نقض اتفاق بیفتد. ما در دو حوزه غنی سازی (فردو و نطنز) و اراک اقداماتی را انجام دادیم. در غنی سازی برگشت پذیری ما هم سریع و هم با ابعاد غیرقابل باور و از جنس مرغوب تری خواهد بود و قطعا با IR1 نیست. اما در اراک چون موضوع به بحث های ایمنی مرتبط است ممکن است کمی کندتر باشد. بنده ۴ ماه را برای اراک نمی توانم تایید کنم البته به این دلیل که ممکن است اطلاعات بنده محدود باشد اما چند سال هم زمان زیادی است. اگر بخواهیم راکتور قدیمی را بسازیم همان زمان بندی را خواهد داشت و می توانیم همان قلب را بسازیم و نصب کنیم. همچنین از همان سوخت های قبلی که موجود است استفاده می کنیم که زمانش نیاز به محاسبه دارد اما به صراحت قابل گفتن نیست. در مجموع بازگشت پذیری ما در یک زمان غیرقابل باور خواهد بود که صد درصد از ۵ سال مدرن سازی راکتور زودتر است.
* در مورد تاسیسات فردو طبق ماده ۱۲-۱۵ پیوست ۵ ما برخی کارها را با یک سال زمان انجام دادیم. علت چه بود؟
فایده پاراگراف ۱۲-۱۵ این بود که حداقل برجام حدودا یک سال از عمرش بگذرد و چون فردو برای ما حساسیت داشت نتایج اقدامات طرف مقابل هم برای ما مشهودتر شود و گرنه ما می توانستیم همان موقع جمع آوری از یکی از سالن های فردو را که در یک سالگی صورت گرفت انجام دهیم. در این یک سال سکوها و اتصالات وجود داشتند، ماشین ها هم در فردو بودند فقط در مکانی در جنب سالن نگهداری می شدند تا اگر نیاز به برگشت پذیری به شکل قبلی در فردو داشتیم ظرف چند روز یا حداکثر یک هفته بتوانیم. این تدبیر که برخی اقدامات یک سال زمان داشته باشد به خاطر امتحان کردن برجام بود تا درباره استمرارش اطمینان حاصل شود. پس از این که یک سال از برجام گذشت، ارزیابی این بود که این تعهد را انجام دهیم که در زمان مقرر سازمان این کار را به سرانجام رساند.
برخی نمایندگان مجلس گفتند فردو به زمین فوتبال بدل شده است. امروز وضعیت این تاسیسات چگونه است؟
این که از تعبیراتی با بار منفی راجع به تاسیسات ملی خود استفاده کنیم خیلی درست نمی دانم اما اگر ما بخواهیم سناریوهای برگشت پذیری از جمله استفاده از ماشین های پیشرفته را اجرا کنیم الزاما باید آن جا یک روزی به صورت اولیه یا به تعبیر برخی به زمین فوتبال تبدیل می شد تا بتوانیم ماشین های جدید با ارتفاع بلند را نصب کنیم. روی سکوهایی که برای IR1 کوتاه قد طراحی شده نمی توانستیم ماشین های جدید را نصب کنیم. بنابراین تبدیل یک سالن فردو، تاکید می کنم تنها یکی از سالن های فردو به یک سالن خالی از تاسیسات، یک مرحله زمان بر از برگشت پذیری را از جلوی دست کشور برداشت و اگر طرف مقابل دقیق تر فکر می کرد و برای تبلیغات رسانه ای نیاز به این موضوع نداشت، نباید دست ما را برای بازگشت پذیری بازتر می گذاشت چرا که شکل قبلی سالن با سکوها و تاسیسات قدیمی IR-1 باعث می شد تا برخی عملیات عمرانی اضافی و زمان بر در موقع برگشت پذیری داشته باشیم که کار را به تاخیر می انداخت.
* شما در فردو اتصالات و شیرآلات و جعبه های برق را هم برچیدید. این ها نمی توانست برای ماشین های جدید استفاده شود؟
وقتی ماشین عوض می شود فرایند غنی سازی تغییری نکرده و این طور نیست همه این قطعات بدون استفاده شود ضمن این که از تمام این قطعات می توانید برای IR1 ها در این ده سال و سایر ماشین های شبیه IR1 مثل IR2M یا IR4 به عنوان قطعات یدکی استفاده کنید. اما اگر ماشین های خیلی بزرگ مثل IR8 را به کار بگیریم چون دبی گاز متفاوت است ممکن است اندازه لوله ها و شیرها تغییر کند اما با ماشین IR6 که الان در نطنز تست گاز می شود با تعدیلاتی می توان از همین شیرآلات و تابلوها استفاده کرد. بنابراین چیزی دور انداخته نخواهد شد.

* قرار بود فردو به مرکز پیشرفته هسته ای با همکاری روس ها تبدیل شود. در این باره چه کردید؟
بر اساس آن چیزی که در پاراگراف ۴۴ برجام نوشته شده ما با روس ها توافقی برای این که فردو یک مرکز پیشرفته هسته ای شود نداشتیم البته قرار است چنین مرکزی ایجاد شود که شرایط آن به دلیل لزوم همکاری بین المللی در ضمیمه ۳ برجام آمده است. آن چه ما با روسیه در برجام در پاراگراف ۱/۴۶ قرار است انجام دهیم، بحث ایزوتوپ های پایدار است که به تازگی قراردادی هم منعقد شده و شروع کرده ایم. اگرچه کار طولانی مدت و فناوری سطح بالایی دارد. بنابراین تبدیل فردو به مرکزی که اشاره کردید، روال خود را طی می کند و منوط به همکاری های بین المللی با ایران است اما کسانی که می خواهند با ایران در این حوزه ها همکاری کنند باید ابتدا واجبات دیگر ، مشخصا اراک و طراحی و تولید سوخت آن را که در برجام مقدم است انجام دهند. پس تا اعضای ۱+۵ کشورها تعهدات اولویت دار خود را در این حوزه ها انجام نداده اند صحبت درباره همکاری برای تبدیل فردو خیلی زود است.
* در آخرین گزارش آژانس آمده است از ۱۰۴۴ ماشینی که در فردو حفظ شده، دو سانتریفیوژ برای تولید ایزوتوپ پایدار به کار می رود. این دو ماشین دقیقا چه کاری می کنند؟
ایزوتوپ پایدار همان فرایند و رویه ای را باید طی کند که برای غنی سازی اورانیوم طی کردیم. اگر چه اورانیوم را در این جا غنی نمی کنیم اما فرایند ایزوتوپ پایدارهم مشابه است لذا ایستگاه های تستی می خواهیم که طبق پاراگراف ۵۰ برجام باید در فردو انجام شود. این کار در راستای برجام و در جهت تقویت آن انجام می گیرد.
* درباره فردو روند برگشت پذیری چگونه است؟ آیا اجرای بندهای ۲-۴۷ و ۲-۴۸ – جمع آوری همه تاسیسات و زیرساخت ها تا یک سال بعد از برجام – با این دید در برجام گنجانده شد تا در زمان برگشت پذیری مورد استفاده قرار گیرد؟
خیر، با این تفکر در برجام نیامد. مسئله فردو با نطنز قابل مقایسه نیست. در فردو موضع طرف مقابل نبود هرگونه فعالیت صنعت هسته ای بود بنابراین ما حداقل های لازم را که ۱۰۴۴ ماشین می شد و ماشین هایی بودند که ۲۰درصد را برای ما تولید کرده بودند حفظ کردیم. ما برای این که روزی در صورت نقض برجام کار ۲۰درصد را در فردو شروع کنیم فقط کافی است مخزن گاز UF6 را از نطنز به فردو ببریم و همه چیز آماده است. یک سالن با این شرایط حفظ شد.
* برای نصب IR8 ها در فردو نیاز به سکو ندارید؟
خیر، این ماشین با این دیدگاه توسعه پیدا می کند که در مقابل ارتعاشات احتمالی حساس نباشد و در نتیجه به احتمال زیاد نیاز به سکو نخواهد بود.
* در موضوع غنی سازی الان میزان غنی سازی ما در سال چقدر است؟
مقدار غنی سازی بسته به این که چه درصدی تولید کنیم یا خوراک بدهیم متفاوت است و نمی توان گفت چقدر است. ما الان حدود ۵۰۶۰ سو در سال غنی سازی داریم که حدود ۵۰۰۰ کیلو در سال می شود یعنی ماهانه حدود ۴۰۰ کیلو. البته هم اکنون با تدابیر ویژه ای از این ظرفیت استفاده می کنیم.
* ذخایر ما باید ۳۰۰کیلو باقی بماند. این اضافه را قرار است چه کنیم؟
ما الان تمهیداتی اندیشیدیم و مدیریت می کنیم که بدون مواجه شدن با محدودیت ۳۰۰ کیلو هم غنی سازی را ادامه دهیم و هم تعهد خود را رعایت کرده باشیم. البته تاکنون به ۳۰۰ کیلو نرسیده ایم اما هر زمان به این میزان رسیدیم طبق پاراگراف ۵۷، سه راه داریم. راه خوب تبدیل به سوخت است که زمان بر است. راه میانه این است که به بازارهای بین المللی عرضه و با کیک زرد بدون نیاز به تصویب کانال خرید تبادل کنیم و راه سوم که به عنوان رزرو دو راه دیگر است، رقیق کردن است.
* الان ذخایر ما چقدر است؟
ذخایر ما در حدی که برای کارهای سازمان نیاز داریم کافی است. البته آژانس آمارهایی می دهد که به شدت مورد اعتراض سازمان است و باید فقط به صورت کلی بگوید که ایران تعهد خود را درباره ۳۰۰ کیلو انجام داده یا نه. گزارش اخیر (اسفند ۹۵) مدیرکل مورد اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و به دلیل استقلال نداشتن آژانس به عنوان یک نهاد بین المللی، تحت فشار کشورهای صاحب نفوذ گزارش اخیر خارج از چهاچوب مصرح در برجام بود.
* یک موضوع مسئله ساز در این روزها رسوبات غنی شده در لوله ها و مجموع ذخایر ایران بود. موضوع چیست؟
ایران با آژانس درباره ۳۰۰ کیلو اختلاف نظری داشت که این اختلاف نظر در کمیسیون مشترک برجام مطرح و به صورت رسمی ثبت شد یعنی اختلاف نظر ما با آژانس درباره ۳۰۰ کیلو رسما توسط کمیسیون مشترک به رسمیت شناخته شد. اما ما موادی به عنوان رسوبات غیر قابل استفاده داخل لوله ها، مخازن و فیلترها داشتیم که دارای غِناهای مختلفی بودند. این مواد اگر چه قابل استفاده نبودند اما با تیزهوشی از این موضوع نیز حسن استفاده را کردیم. بنابراین به جای این که در سقف ۳۰۰ کیلو ذخایر ما مواد غیرقابل استفاده باشد این مواد غیرقابل استفاده را که حدود ۱۰۰کیلو بود حذف کردیم و به جای آن مواد قابل استفاده و مرغوب تهیه و نگهداری می کنیم. ضمن این که اصلا این موضوع به نطنز مربوط نبوده و رسوبات مربوط به واحد بازتبدیل اصفهان است.
* تعداد ذخیره سانتریفیوژهای ما در چه وضعیتی است؟
ما الان بیش از۸ هزار ماشین سانتریفیوژ استفاده نشده و به عبارتی غیر آلوده به اورانیوم در انبار داریم و تعداد زیادی ماشین آلوده هم داریم که این ها جایگزین ماشین های فعلی که معیوب می شوند، خواهد شد.
* این ها همه سالم هستند؟ چون برخی منتقدان می گویند هنگام باز کردن ماشین ها بخش زیادی از بین رفته اند.
ما چون برگشت پذیری را در تمام مراحل مذاکره و اجرا
مد نظر داشته ایم تمام ماشین ها و زیرساخت ها را به گونه ای جمع آوری و ذخیره کردیم که نه تنها آسیبی ندیده بلکه هر روزی که بخواهیم مطابق علامت گذاری های انجام شده سر جای قبلی خود برمی گردند. البته اگر موجودی انبار ماشین های IR-1 به ۵۰۰عدد برسد تولید می کنیم به گونه ای که همیشه ۵۰۰ ماشین آماده به کار در انبار داشته باشیم.
درمواد ۳۳ تا ۳۷ برجام گفته شده درباره IR4 و IR5 تا سال دهم می توانید تست کنید اما درباره IR6 و IR8 تا سال ۸ونیم، ۳۰عدد را می توانیم گازدهی کنیم. علت این تفاوت چیست؟
ابتدا باید بگویم که همه این ماشین ها در حال گازدهی با اورانیوم غنی شده هستند. IR4 تا IR8 ماشین هایی هستند که همگی از کامپوزیت ساخته شده و از روتور غیرفلزی استفاده می کنند یعنی مواد پیشرفته غیرفلزی دارند. فرق آن ها فقط در ظرفیت جداسازی است. مثلا IR4 یا IR2M حدود ۵ سو(۵ کیلو غنی سازی در سال)،IR6 حدود ۱۰سو و IR8 هم ۲۰ سو است. IR5 هم ماشین واسطی است بین IR-4 و IR-6 که چون یک ماشین امید بخش تحقیقاتی بود تست های مکانیکی و گازدهی یک ماشین را روی آن ادامه می دهیم ضمن این که ما یک زنجیره ۱۶۴ تایی از IR2M و یک زنجیره ۱۶۴ تایی از IR4 داشتیم و تستهای خود را به خوبی انجام داده بودند علت این که ۱۰ ماشین را ادامه می دهیم این است که با وجود انجام همه تست ها بتوانیم تا سال دهم باز هم این ماشین را بهبود دهیم. الان هزار دستگاه IR2M را که از نظر ظرفیت جداسازی معادل IR4 است در اختیار داریم و مشکلی هم ندارند. ضمنا برجام هم نگفته بعد از سال هشت و نیم گازدهی نکنیم گفته به ۳۰ ماشین به بالا قبل از سال هشت و نیم گازدهی نکنیم.
* الیاف کربن که زمانی هم حاشیه ساز شد در کجا به کار رفته و در کجا تولید می شود؟
در بدنه همه ماشین های IR4 تا IR8 از الیاف کربن استفاده می کنیم. روش های متنوعی نیز برای تامین این مواد داریم و هیچ مشکلی نیست و به هر میزان در دسترس متخصصانمان قرار دارد.
* الیاف کربن چه تاثیری در کار سانتریفیوژها دارد؟
وقتی از فلز استفاده می کنیم مثل IR1 دور ماشین را از مقدار خاصی بیشتر نمی توان کرد زیرا فلز دچار پارگی می شود اما با الیاف کربن می توان دور ماشین را بالاتر برد که مستقیم با افزایش میزان ظرفیت غنی سازی ماشین (سو) در ارتباط است.
* در بازگشت پذیری احتمالی گزینه ما در استفاده ازکدام ماشین خواهد بود؟
بازگشت پذیری ما سناریوهای خودش را دارد که قابل طرح نیست اما گزینه های متنوعی داریم که استفاده می کنیم. به طور خلاصه بر اساس یک منطق، ترکیبی از همه ماشین ها را شامل خواهد شد.
* این هزار ماشین IR2M می تواند در ترکیب بازگشت پذیری ما باشد؟ چون این ها تا زمان جمع آوری خاموش بودند.
بله این ها هم جزو سناریوهای ما هستند ضمن این که نتیجه خود را در زنجیره ۱۶۴ تایی به خوبی نشان داده و به تولید انبوه هم رسیده اند. شروع کار در برگشت پذیری می تواند با این ماشین ها باشد اما محدود به آن نخواهد بود.
* برنامه برای غنی سازی در نطنز چیست؟ چه ماشین و چه میزان سو برای نطنز در نظر گرفته شده است؟
IR1 ماشینی است که ایران با آن غنی سازی را شروع کرد و حق خود را گرفت. اما قطعا آینده نطنز با IR1 نیست. نطنز سایتی است که بسته به اندازه ماشین بین ۴۰ تا ۴۸ هزار قابلیت نصب ماشین دارد. اگر IR1 باشد ۴۸ هزار عدد و اگر ماشین های دیگر باشند از نظر تعداد کمتر ولی از نظر ظرفیت چند برابر را در خود جای می دهد.
* این امکان وجود دارد که یک روز فقط در نطنز ۱۹۰هزار سو غنی سازی داشته باشیم؟
بله، به راحتی حتی بیشتر هم ممکن است.
* آخرین وضعیت IR8 بعد از دو ماه و نیم از گازدهی را چطور ارزیابی می کنید؟
بسیار خوب است. IR8 هم در حوزه مکانیکی خوب است هم در گازدهی؛ اما فرایند تست ها طولانی است و تمام این تست ها در زمان خودش باید انجام شود و ادامه یابد. در عین حال ماشین از نظر پایداری مشکلی نداشته و وضعیت بسیار خوبی دارد. ما فکر می کنیم حداقل بین یک سال تا یک سال و نیم دیگر روی تک ماشین نیاز به تست های مختلف داشته باشیم چون عجله ای نداریم و به دنبال ماشین های باکیفیت و کم آسیب هستیم. الان ماشین IR6 را داریم که تست های خود را به خوبی پشت سر گذاشته است.IR4 و IR2M هم ماشین های کاملی به شمار می روند که برای تولید ما بعد از سال دهم مناسب هستند اما درباره IR8 چون خرابی آن هزینه سنگینی دارد باید با احتیاط جلو برویم. تخمین ما بین یک سال تا یک سال و نیم کار روی تک ماشین است.
* همه مراحل طراحی و ساخت IR8 کاملا ایرانی است؟
بله هیچ نقطه خارجی ندارد اصولا همه ماشین های بعد ازIR1 که ساختیم کاملا ایرانی هستند.
* از فرصتی که در اختیار روزنامه خراسان قراردادید متشکرم.

رئيس جمهور در همايش ملي اقتصاد مقاومتي:آمريکايي ها با کدام مجوز به سوريه حمله کرده اند
رئيس جمهور گفت: آمريکايي ها با کدام مجوز به سوريه حمله کرده اند.به گزارش ايسنا حجت‌الاسلام حسن روحاني در همايش ملي «اقتصاد مقاومتي و توسعه روستايي» با محکوم کردن حمله موشکي آمريکا به يک پايگاه هوايي در سوريه، اظهار کرد: تقاضاي جمهوري اسلامي ايران اين است که يک هيئت حقيقت‌ياب بين‌المللي و بدون حضور افراد مغرض و با حضور کشورهاي بي‌طرف تشکيل شود و بررسي کند که اين سلاح‌هاي شيميايي مورد ادعا را چه کسي و از کجا آورده است؛ چرا که بر اساس اعلام سازمان ملل دولت سوريه سلاح شيميايي در اختيار ندارد.وي گفت: آمريکا که خود را پليس جهان،‌ رهبر و قاضي دنيا مي‌داند خود بريده و دوخته و وارد عمل شده و نيمه شب با شليک موشک به يک پايگاه هوايي عده‌اي بي‌گناه را شهيد کرده است.رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه در حمله اخير آمريکا تجاوز به کشوري مستقل صورت گرفته است، ادامه داد: تجاوز به يک کشور مستقل به چه مناسبتي صورت گرفته است؟ در حالي که يکي از ادعاهاي اين آقايي که الان در آمريکا حاکم شده، اين بود که مي خواهد با تروريست مبارزه کند، اما امروز همه تروريست‌هاي سوريه از اين حمله آمريکا خوشحال شده و جشن گرفته‌اند.وي خطاب به حاکمان ايالات متحده آمريکا، تصريح کرد: اگر راست مي‌گفتيد چرا در نخستين اقدام خود به تروريست‌ها کمک کرديد و حامي آنها شديد؟ چرا عليه ارتش سوريه که در حال جنگ با تروريست است وارد عمل شديد ؟ موشک‌هاي خود را با کدام قانون و مجوز از مديترانه به سمت پايگاه هوايي اين کشور مستقل پرتاب کرديد؟روحاني با بيان اينکه سازمان ملل که از نظر ما ايرادات فراواني دارد نيز مجوزي براي اين حمله صادر نکرده است، خاطرنشان کرد: دولت آمريکا حتي از کنگره خود که داراي ايالات فراواني است نيز براي حمله به سوريه اجازه نگرفته است.رئيس جمهور حمله اخير آمريکا به سوريه را تجاوزگرانه، ظالمانه و برخلاف همه اصول و حقوق بين‌المللي عنوان کرد و گفت: اين شرايط نشان مي‌دهد که ما امروز بايد بيش از پيش بيدار و متحد باشيم؛ چرا که معلوم نيست افرادي که امروز در آمريکا روي کار آمده‌اند، چه خواب و خيالي براي منطقه ديده‌اند. به همين دليل ما بايد هوشيارانه، عاقلانه و با برنامه‌ريزي در برابر احتمالات مختلف آماده شويم.روحاني در بخش‌هاي ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به برگزاري انتخابات رياست جمهوري در ارديبهشت سال جاري، اظهار کرد: يک رقابت سالم و بزرگ ملي در ۲۹ ارديبهشت‌ماه پيش روي ملت ايران قرار دارد که همگان بايد در اين رقابت به صحنه بيايند. همه چشم‌هاي دنيا و منطقه به ۲۹ ارديبهشت ايران دوخته شده است و دنيا و منطقه نقش ايران را به خوبي مي‌دانند.وي با تأکيد بر اينکه انتخابات خوب موجب افزايش قدرت ايران مي‌شود، از همه رقباي انتخاباتي خواست که در جريان رقابت‌هاي خود از تخريب يکديگر بپرهيزند.وي گفت‌: مسلمان هيچ‌گاه دروغ نمي‌گويد و پيروان پيامبر اسلام نيز هيچ‌گاه يکديگر را تخريب نمي‌کنند. در اين شرايط چرا برخي با اميدي که در دل مردم ريشه کرده است مي‌جنگند؟ در حالي که خداي متعال فرموده است که بندگان من در کلام خود سخن احسن بگويند.روحاني با طرح اين پرسش که چطور مي‌شود فردي که خود را ايراني و مسلمان مي‌داند سخن غلط، دروغ و ناروا بر زبان مي‌آورد، ادامه داد: ما در انتخابات پيش رو مي‌خواهيم حماسه ايجاد کنيم و نمي‌خواهيم که دعوا درست کنيم و روبه روي هم قرار بگيريم. ما مي‌خواهيم که رقابتي سالم وجود داشته باشد و هر کسي که مي‌خواهد وارد رقابت شود از خود تعريف کند و برنامه‌هاي خود را اعلام نمايد. نامزدهاي انتخاباتي بدانند که با دروغ، تخريب و تهمت کسي به جايي نمي‌رسد و بر فرض مهال نيز چنانچه اين اتفاق بيفتد هيچ ارزشي در پي نخواهد داشت.رئيس جمهور اظهار کرد: ۲۹ ارديبهشت روز تاريخي سال ۹۶ و سال‌هاي پيش‌رو و روز قدر ملت ايران خواهد بود. شب قبل از انتخابات شب قدر ملت ايران خواهد بود و بر اساس آنچه که خداوند فرموده است ما بايد منصفانه قضاوت کنيم و مردم بايد شيوه کار و درآمدها را طي سال‌ها و شرايط مختلف مقايسه کنند. امروز در شرايط حساس تاريخي قرار گرفته‌ايم و جمهوريت و اسلاميت ما در سايه اتفاقاتي خوب خواهد بود. تمام روستائيان و شهري‌ها اعم از زن و مرد بايد پاي صندوق‌هاي رأي بيايند و بدانند که صندوق‌هاي رأي معجزه مي‌کند. مردم با آمدن پاي صندوق‌هاي رأي نگذارند کسي آنها را مأيوس کند.روحاني همچنين از شوراي نگهبان، وزارت کشور، استانداران و مردم خواست که براي برگزاري انتخاباتي سالم،‌ رقابتي و قانونمند و مورد نظر رهبري تمام تلاش خود را انجام دهند.وي در ادامه با تأکيد بر اينکه همواره توليد و حرکت اقتصادي از روستاها آغاز مي‌شود، گفت: در دولت يازدهم تلاش کرده‌ايم که بخشي از وظايف خود را بر اساس وعده‌هايي که داده بوديم انجام دهيم. در همين راستا امروز اعلام مي‌کنم که به جز ۸ يا ۹ روستا که شرايط انتقال برق به آنها وجود ندارد، هيچ روستاي ۱۰ خانوار بدون برق در کشور نداريم. همچنين در اين دولت به ۵۲۰ روستا آب آشاميدني سالم رسيده است و اين در شرايطي است که تا پيش از سال ۹۳ در بودجه رديفي براي آب روستايي وجود نداشت اما در سال ۹۳ رديف بودجه‌اي با اعتبار ۳۰۰ ميليارد براي آب روستايي تخصيص داده شد. در سال ۹۵ نيز حدود ۲ هزار ميليارد تومان از سوي دولت براي آب روستايي هزينه شد و در سال جاري نيز پيش‌بيني شده که بيش از ۲ هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان در اين زمينه ثبت شود و تا پايان سال ۹۷ بر اساس برنامه‌ريزي دولت يازدهم آبرساني به روستاهاي سراسر کشور تکميل خواهد شد.رئيس جمهور باي بيان اينکه بايد براي روستائيان شغل ايجاد کنيم و امروز و فردا نکنيم خاطرنشان کرد: در زمينه گازرساني به روستاها کار بسيار عظيمي صورت گرفته است. در همين زمينه از آغاز تأسيس شرکت گاز تا سال ۹۲، ۱۴ هزار روستا صاحب گاز شدند اما از سال ۹۲ تا امروز به حدود ۹ هزار روستا گازرساني صورت گرفته است.وي با اشاره به تجهيز ۲۵ هزار روستا به اينترنت پرسرعت و با بيان اينکه براي شغل در روستاها نيازمند اينترنت هستيم خاطرنشان کرد: راه ارتباط مستقيم توليدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات روستايي از طريق فناوري اطلاعات ايجاد شده است.روحاني با بيان اينکه ۳ هزار و ۴۶۷ کيلومتر راه روستايي در دولت يازدهم ساخته شده است، به مشکلات روستائيان در زمينه اشتغال اشاره و خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ بيش از ۱۵۲ هزار شغل براي روستاييان ايجاد شد اما با توجه به شرايط روستاها ما نيازمند اشتغال روستايي بالاتري هستيم. در همين زمينه دولت پاييز ۹۵ لايحه‌اي با دو فوريت جهت تخصيص ۱/۵ ميليارد دلار از پول صندوق توسعه ارزي براي اشتغال روستائيان تقديم مجلس کرد.وي با انتقاد از برخي اظهارات نسبت به لايحه دوفوريتي دولت براي اشتغال روستائيان، گفت: برخي پس از تقديم لايحه دولت سخناني بر زبان آوردند و گفتند که چنانچه که اين لايحه زود تصويب و اجرا شود ممکن است براي انتخابات مورد استفاده قرار بگيرد. اين در حالي است که چنانچه يک ساعت جوان ما زودتر مشغول به کار شود به آينده خود اعتماد بيشتري پيدا مي‌کند و ثواب بزرگتري دارد و وظيفه نظام است که چنين اتفاقي بيفتد.رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه بايد براي روستائيان شغل ايجاد کنيم از نمايندگان مجلس خواست که لايحه دولت را زودتر در دستور کار خود قرار دهند.
اسد:حمله آمريکا به سوريه احمقانه و غير مسئولانه بود
رئيس جمهور سوريه حمله موشکي آمريکا عليه سوريه را احمقانه و ناشي از عدم مسؤليت‌پذيري دانست.به گزارش پايگاه اطلاع رساني شبکه خبر به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، رئيس جمهور سوريه حمله موشكي بامداد جمعه آمريكا به فرودگاه الشعيرات در ريف حمص را تجاوزي آشكار و ستمكارانه دانست.رئيس جمهور سوريه گفت: «اقدام آمريكا به اين تجاوز شرم آور كه در آن فرودگاه كشوري با حاكميت مستقل را هدف قرار داد به روشني و قطعيت نشان داد آنچه كه سوريه همواره در خصوص عدم تغيير ماهيت آمريكا اعلام كرده صحيح است؛ چراكه تغيير دولت ها،
سياست ثابت اين كشور در تجاوز به كشورها و تلاش براي سيطره بر جهان و ملت ها را تغيير نخواهد داد». اسد ادامه داد: « اگر آمريكا تصور مي كند با اين تجاوز توانسته است از مزدورانش در گروه هاي تروريستي حمايت كند، دولت سوريه بايد با صراحت تأكيد كند كه اين تجاوز موجب تقويت تصميم و عزم دمشق براي هدف قرار دادن اين مزدوران تروريست و خرد كردن آنها و پاك كردن خاك سوريه از لوث وجودشان در هر جا كه پيدا شوند، شده است».